ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hebrang:Ne znam kako bi rat zavrsio da su ministri sjedili u Zagrebu

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Hebrang:Ne znam kako bi rat zavrsio da su ministri sjedili u Zagrebu - Page 2 Empty Re: Hebrang:Ne znam kako bi rat zavrsio da su ministri sjedili u Zagrebu

Post by darth_vader 5/1/2021, 01:39

Najveći.

darth_vader

Posts : 19695
2014-04-17


Back to top Go down

Hebrang:Ne znam kako bi rat zavrsio da su ministri sjedili u Zagrebu - Page 2 Empty Re: Hebrang:Ne znam kako bi rat zavrsio da su ministri sjedili u Zagrebu

Post by vuksadinare 5/1/2021, 08:06

aben wrote:
vuksadinare wrote:Ako hoces yoda znat koje su gotovinine najuspjesnije akcije one su smjestene '91 i to u zapadnoj slavoniji..kada je spasio novsku da ne padne u 9 mjesecu 1991 u srpske ruke i kada je organizirao isto u 9 mjesecu 1991 izvlacenje tijela poginulih 'tigrova' iz sume prasnik kraj stare gradiske a koja je bila pid kontrolom neprijatelja

Praljak

Nu, pustimo sad taj desni krak, nama je puno važniji ovaj lijevi koji preko Prijedora, a onda od Prijedora ide ravno gore u granicu na kojoj se nalazi Bosanska Dubica. Iz Bosanske Dubice račvaju se dvije ceste, jedna ide prema Novskoj, a druga prema Sisku. Kad pogledate tu drugu cestu, prema Sisku, negdje ne pola puta od Dubice do Siska naići ćete na Sunju. Sunja vam je točno u ravnini s Novskom. Pogledajte to i vidjet ćete tu ravnu crtu, koja nije ucrtana, ali spaja ta dva mjesta linijom obrane koja je jedina linija obrane u domovinskom ratu na teritoriju RH koju četnici, jugoslaveni i drugi koji su sudjelovali u agresiji na RH nisu uspjeli probiti. Jedina!! Na Vukovaru oni su zadržani, ali nisu zaustavljeni. Oni su došli u predgrađa Siska s druge strane preko Petrinje, do predgrađa Karlovca, Zadra, Gospića, Dubrovnika, Sinja, i oni su tu manje više ostvarili svoje planove preko 90%. Na Vukovaru su zadržani, nakon čega su došli u predgrađe Osijeka i Vinkovaca. Samo crtu od Novske do Sunje nisu uspjeli probiti nikad, ni milimetra. 
Zapovjednik obrane Sunje bio je general Praljak koji je ujedno bio i najdominatnija figura u tom prostoru. General Gotovina nije bio zapovjednik obrane Novske, ali je kao vođa izvidničko-diverzantske satnije 1. gardijske brigade HV-a "Tigrovi" bio najdominantnija figura u tom prostoru do trenutka dok nije ranjen. 
Dakle, to je prva stvar koja spaja Praljka i Gotovinu, obrana Hrvatske na istom prostoru, gdje četnici nisu osvojili ni pedlja terena.
...sjecam se kad smo mi kao tigrovi dosli pocetkom 9 mjeseca 1991 na podrucje Novske,Okucana...obrana takorec nije ni postojala..nesto policajaca i nesto pripadnika zng-a i civila dragovoljaca sa pretezno lovackim naoruzanjem..krizni stozer gotovo nije ni postojao...četalji su bili skoro na puskomet od novske..gore sa sjeverne strane iz novljanskih brda..jedino sto nije palo ispred novske sz stari grabovac i rajič(koji je pao nesto kasnije)...mi smo uspjeli istjerati četnike iz čovca,vrbovljana a gotovina je bio sa grupom tigrova kod kanala strug gdje su minirali most da sprijece ili supore ulazak banjaluckog korpusa...pasu se prebacili na podrucje stare gradiske tj nove varoši gdje su vodili zestoke borbe sa dijelovima banja luckog korpuca i četalja na tom podrucju..kada je poginulo nekoliko tigrova u šumi prašnik nedaleko nove varoši i kada su jna i četalji je zauzeli..ostala su tijela poginulih i onda su akciju izvlacenja tijela organizirali gotovina i pok.tomljanovic gavran jer nisu htjeli ostaviti mrtva tijela 'tigrova' četaljima..doslovno je njih dvadesetak uslo u sumu koja je vrvjela od četalja a bilo je i oklopnih vozila...ovi su dosli do tjela i uzeli ih im ispred nosa a da ih ovi nisu skuzili odnosno skuzili su ih tek kad su negdje na izlasku iz sume naletjeli na neku njihovu ophodnju pa je nastao picvajz gdje je gotovina bio lakse ranjen kao i pok.gavran..ali uspjeli su s eprobiti i izvuci sve poginule..nakon toga je gotovina otisao na podrucje novske i tu uspio organizirati obranu grada doslovno sa samo stotinjak tigrova i nesto domacih na podrucju starog grabovca koje je bilo u stavri predgrađe novske..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99155
2015-09-08


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum