ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Turska - kao vječna enigma za Zapad

Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 9/10/2020, 21:37

Odlično štivo.

https://www.geopolitika.news/analize/zoran-meter-turska-kao-vjecna-enigma-za-zapad/

Zapad nek se navikne na nove geopolitičke okolnosti : Sultanat.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 00:35

Gledam tv t slučajno neki film počne a vidin da je neki rat a kad ono turska serija Bitka na Galipolju. Ovi naši kupuju te serije jer su vjerojatno puno jeftinije od američkih a ruku na srcu i kvalitetne su za pogledst. Gledan i onu salunicu Rat ruža po noči kad naletim na nju.

Zapad je u problemima s ovim Erdoganom jer on neće protiv Rusije a ne žele da Turska ode Rusiji skroz i na kroju se svodi da on ima više manje otvorene ruke da obnovi Otomansko carstvo jer onda je velika vjerojatnost da će krenit na kraju i na Rusiju. Bar to tako nekako ovi na zapadu vide.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by Ringo10 10/10/2020, 03:44

Drugim rijecima, neootomanska ekspanzionisticka strategija ce se neometano razmahati koristeci povoljne geopoliticke okolnosti i bolesnu zapadnu opsesiju Rusijom i Kinom.

I jednom ce Neootomani neizbjezno prijeci nekakvu crvenu liniju jer takve fasisticke ideologije ne poznaju limite...

I onda ce svim tim sukobljenim silama biti ugrozeni vitalni interesi do te mjere da ce morati privremeno staviti u stranu svoje sukobe i suprotnosti...

I Tursku staviti tamo gdje joj je mjesto...

Ali do daljnjega Zapad i Amerika se nadaju da ce Turke okrenuti u rat sa Rusijom

Nesto mi sve ovo poznato...
Ringo10
Ringo10

Posts : 21549
2015-09-24


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by Ringo10 10/10/2020, 03:44

Drugim rijecima, neootomanska ekspanzionisticka strategija ce se neometano razmahati koristeci povoljne geopoliticke okolnosti i bolesnu zapadnu opsesiju Rusijom i Kinom.

I jednom ce Neootomani neizbjezno prijeci nekakvu crvenu liniju jer takve fasisticke ideologije ne poznaju limite...

I onda ce svim tim sukobljenim silama biti ugrozeni vitalni interesi do te mjere da ce morati privremeno staviti u stranu svoje sukobe i suprotnosti...

I Tursku staviti tamo gdje joj je mjesto...

Ali do daljnjega Zapad i Amerika se nadaju da ce Turke okrenuti u rat sa Rusijom

Nesto mi sve ovo poznato...
Ringo10
Ringo10

Posts : 21549
2015-09-24


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by vuksadinare 10/10/2020, 04:23

Radi se o tome da su turci uz svoje imperijalne i osvajacke teznje bili i odlicni trgovci..medju najboljima..ako se onomad smatralo za vrijeme otomanskog carstva..da su dubrovcani najbolji diplomati za turke,mlecane i portugalce se govorilo da su najbolji trgovci..i jesu...zasto je otomansko carstvo dugo trajalo..?..bas zbog toga sto su turci znali trgovat ne samo robom vec i politicki...recimo dijelom te njihove vjestine pokupili su albanci i srbi..ovi drugi narocito...zato ih erdo snjofa da imaju i turski miris i podpis...svak svoga nasnjofa
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98990
2015-09-08


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by abraham 10/10/2020, 06:19

Sada sa nekim vremenskim odmakom i kroz proces starenja a i uz fakte moram priznati da sam u jednom bio u krivu. Naime mislio sam da Srbi, Grci, nisu trebali rushiti dzamije i pritiskati turchadiju i poturice da se isele u Tursku. Pepela mi dajte. Jebi ga chisto statiskichki gledano niti je mogu uvijek biti u pravu niti Srbi u kriivu. Muhahahahaha Kila (moja) mozga.....

_________________
But I'm near the end and I just ain't got the time
And I'm wasted and I can't find my way home.
abraham
abraham

Male
Posts : 14025
2014-04-14


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by Ringo10 10/10/2020, 06:43

Muslimani BiH I Sandzaka nisu etnicki Turci ali jesu MENTALNI TURCI. U veeelikoj vecini.
U to sam se uvjerio mnogo puta.
I nikad nisu prezalili Osmansko Carstvo
Ali to je i razumljivo

I to je slucaj sa svim balkanskim muslimanima. Mozda donekle Albanci ipak imaju jaci nacionalni naboj nego neootomanski sentiment iako i tu ne znam sigurno

Da, MENTALNI TURCI...tacna dijagnoza
Ringo10
Ringo10

Posts : 21549
2015-09-24


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by epikur37 10/10/2020, 11:02

abraham wrote:Sada sa nekim vremenskim odmakom i kroz proces starenja a i uz fakte moram priznati da sam u jednom bio u krivu. Naime mislio sam da Srbi, Grci, nisu trebali rushiti dzamije i pritiskati turchadiju i poturice da se isele u Tursku. Pepela mi dajte. Jebi ga chisto statiskichki gledano niti je mogu uvijek biti u pravu niti Srbi u kriivu. Muhahahahaha Kila (moja) mozga.....


a lipo sam vam govorio ...
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 11:31

Normalno da nikad nisu prežalili Osmansko carstvo kad su tamo bili građani prvog reda a imami su bili pravi šefovi države jer je Osmansko carstvo bila vjerska carevina a katolici i pravoslavci samo raja bez prava glasa.

Zato je njma normalno da preglasavaju Hrvate i da idu na RS jer sve je to bosanski vilajet.

Al puknit će to njima priko tintare.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 11:47

Zapad će morat ili prihvatiti Tursku ili je odbacit no s ovim Erdoganom il sličnim drugim Erdoganima u budućnosti na čelu Turske to će u osnovi biti nemoguća misija.

Erdoganisam jednostavno nije kompatibilan s mirnom politikom EU. To je ratoborna osvajačka politika koja se kosi s mnogo toga šta je temelj EU od demokracije do vladavine ljudskih prava.

Ja nisam za rat s Turskom jer mi to nema smisla al tom erdoganismu i toj ideologiji se jasno mora reči da je toj ideologiji mjesto u ropotarnici povijesti.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 11:53

Jednu stvar u tekstu autor nije baš dobro pogodio : razlog zašto su Rusi olako prešli preko toga da Erdogan Aju Sofiju pretvori u đamiju je taj šta je bizantska crkva proglasila ukrajinsku crkvu samostalnom tj preciznije vratila im samostalnost.

Čak i ja to podržavam al iz drugih razloga jer su Grci osvajanjem Soluna počeli maltretirat Makedonce i vršili helenisaciju te drugi jer je 1920 upravo ta ista crkva dala suglasnost o osnivanju SPC u koju ulazi i Dalmacija.

Nek ih Erdogan gazi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 12:02

S obzirom na neke geopolitičke okolnosti Turska bi se još mogla pokazati i kao jedan od velikih saveznika Hrvatskoj jer realno njima je ta Bosna daleko , ulaze u njemačko dvorište tu , zamjeraju se i Srbima i Hrvatima....a to su neka brda od nikave koristi za Tursku a imaju tursku manjinu u Bugarskoj i Makedoniji a Albanija im je bitna jer imaju izlaz na jadransko more i jer su Grcima s leđa.

Dakle ovi iz Sarajeva su tu višak i više smetaju Turskoj jer ih podržavanje Sarajeva dovodi u sukob s Austrijom a samim tim Njemačkom te Hrvatskom i Srbijom a to je popriličan komad Balkana a oni trebaju raravnotežu tu tj da mi nismo protiv Turske načelno.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 12:07

Možda jesu ovi u Bosni mentalno Turci mada onda kad je bila Juga onda se isto tako moglo reč i da su mentalno Jugoslaveni. Nakon raspada Jugoslavije koja im je odgovarala jer se tu nije davalo prednost po religijskom ključu nego panslavenismu oni su se okrenili Turskoj kao idućoj većoj sili koja ih može zaštititi od nacionalisma susjeda 

No nevezano uz to turska i sarajevska geostrategija nisu iste jer Turci imaju svoj pogled na Balkan i šta je njima bitno a Sarajevo od kojeg mogu samo dobiti problem da se nađu u situaciji da se namjere na Njemačku i Evropu te Srbe i Hrvate im neodgovara.

Oni su im tu više teret nego ikakva korisnost.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 12:13

Zaboravlja se i aspekt ekonomije koji je Erdoganu sve teži jer ga zapad tu guši pa još i korona a Trump i dalje lupa carine i sankcije. Jučer im je lupio carine na aluminijske proizvode a Grčka je dobila najmanje carine od sviju od samo 2% dakle to je poklon Grčkoj u odnosu na Tursku jer je Turska dobila veće carine.

Turska je na Mediteranu i Crnom moru. I njima je od vitalne važnosti da imaju pristup Trstu , Kopru , Rijeci jer to je najbolji put za trgovinu.

Bolji od pruge Berlin Bagdad.

Turska - kao vječna enigma za Zapad Erwin-Rommel-defenses-German-1944


I puno bitniji od Turske podrške Sarajevu jer ekonomija jedino i drži još Erdogana na vlasti.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 12:17

Zato se i ne treba čuditi od kud poplava turskih serija na HRT.

Daju ih skroz jeftino samo da kulturološki približe Hrvatsku Turskij tj da mi vidimo dda oni nisu tamo neka nazadna nacija nego su se razvili i na tom polju ( filmska umjetnost ).


Nama to odgovara jer tako proučavamo neprijatelja kroz njihove filmove.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 12:20

Ratnika čini um a ne oružje.

S obzirom kako stvari stoje Turska bi mogla postat saveznik Hrvatskoj u idućim ratovima ovdje.

Ne direktno jer ne smijemo radi ostalih otovreno surađivat al indirektno da.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 12:35

Sad ćemo pratit dalje oće li SDA pristat na izborni zakon ili ne.

U osnovi se radi oće li Erdogan pristat na to tj da li se odriće ideje bosanskog vilajeta ili ne.

O tome mu ovisi dosta toga na Balkanu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 12:38

Ako Erdogan ne pristane ( ne pritisne Bakira da to mjenja ) shvatiti ću to kao da Turska ima pretenzije na dalmatinsku obalu.

Čika Erdogan će onda imati puno problema.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by RayMabus 10/10/2020, 12:41

Prvi problem koji će mu se pojavit je njegova famozna prijetnja Evropi da će pustit imigrante.

To su Arapi , Afganistanci i slična ekipa. Nikakve veze s Evropom nemaju. Nije čak stvar ni u islamu nego mentalnom sklopu.

Pusti ih i porast će antiislam u Europi a ti si islamista.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Turska - kao vječna enigma za Zapad Empty Re: Turska - kao vječna enigma za Zapad

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum