ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela'

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela' - Page 2 Empty Re: Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela'

Post by Hektorović Tue 6 Oct - 0:00

mobiu$ wrote:
Hektorović wrote:

Valjda je očekivala po ulicama redove klinaca sa zastavicama i opće ushićenje što je došao netko preko velike bare

u biti pompea region nije niti zanimao, nego je došao izbrifirat američku listu zahtjeva

On je nama predao svoju, mi njemu našu i sve 5.

Školovan sam u SAD-u, dobro su mi poznati detalji suradnje i nemam osobnih razloga ovdje ribati Amerikance, dapače. Ali za razliku od ove kupljene dušice od novinarke i onih nazovi “suverenista”, koji suverenizam tumače kontekstom 19. stoljeća, koje je kritizirao i sam Tuđman, na kojega se pozivaju - ja imam jednu Domovinu i pripadam samo jednom narodu. A on ima svoje interese, bitne i manje bitne.

Na SAD-u je da ih uvaži ili ne uvaži, baš kao što je i na nama da razumijemo američku poziciju ili da ne inzistiramo na stvarima koje i nisu previše bitne.

Ako to možemo, onda surađujemo (a strateški partner je komičan termin) i razgovaramo. Ako se ne razumijemo, ako SAD imaju zahtjeve koje mi ne možemo i nećemo prihvatiti, pa dobro, odnosi među zemljama se mijenjaju. Imali su i hrvatsko-američki odnosi svoje amplitude, a možemo se i jedni i drugi posvetiti onda drugim opcijama.

Samo što:
1) Amerikancima Hrvatska bezuvjetno treba, i na naš najgori dan nisu dizali ruke od nas, ne zato jer nas posebno vole, nego zato jer nemaju alternativu;
2) sva dosadašnja suradnja je uvod u novi stupanj suradnje, za koji su pretpripremne radnje odavno započele, i koje su za SAD u ovom dijelu svijeta ključne, a Hrvatska komotno može živjeti i u miru bez toga.

Pa nažalost teško će nas pustiti iz svojih kandži, ali fingirati bi to mogli. S druge strane, Hrvatska mora učvršćivati i razvijati suradnju s zemljama EU i izvan, poput Kine i Rusije, i “diversificirati” svoj pool “strateških partnera” i saveznika.

Prema svima ljubazan, prema rijetkima prijatelj (ali to mogu biti zemlje kao Slovenija, Slovačka, Mađarska i Vatikan), a samo sam prema sebi iskren.

Janša je totalno zaokrenuo Slovenačku vanjsku politiku, jedan je od najžeśćih antiruskih i antikineskih premijera u EU, istovremeno uz Bolsonara najviše citira trumpizam.

Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela' - Page 2 Empty Re: Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela'

Post by RayMabus Tue 6 Oct - 0:03

Melanija je Slovenka.

Janša se u osnovi šteka Trumpu a ne toliko Americi kao takvoj.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176415
2014-04-11


Back to top Go down

Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela' - Page 2 Empty Re: Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela'

Post by epikur37 Tue 6 Oct - 0:07

Janša je stari, tvrdokorni kadar.

Slovenija ima sjajnu tradiciju jedne moderirane, balansirane politike...ovo janšino ukopavanje nije im u korist.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela' - Page 2 Empty Re: Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela'

Post by Guest Tue 6 Oct - 0:13

Hektorović wrote:

Janša je totalno zaokrenuo Slovenačku vanjsku politiku, jedan je od najžeśćih antiruskih i antikineskih premijera u EU, istovremeno uz Bolsonara najviše citira trumpizam.

Ono nam također važno, maksimalno je relaksirao odnose s Hrvatskom koje je 30 godina zatezala ljevica.

Pristao je na modus vivendi, dok se ne steknu uvjeti za finalno razrješavanje razgraničenja. Slovenija je shvatila da fizički pristup na otvoreno more je nemoguć između Hrvatske i Italije, a Zagrebačka obala u Rijeci, D-403 i nizinska pruga će dokončati slovenske nerealne ambicije, sviđalo se to Janši ili ne.

Ali tu se vidi državnik - osjeća kud stvari idu, zna da su neminovne i iz svoje situacije oteže i gleda kako spasiti što se spasiti da. Super, u međuvremenu je pristao pustiti Hrvatsku u Schengen i OECD, a zauzvrat Hrvatska mu ne sipa sol na ranu i čuva mu ugled suzdržanim ponašanjem.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela' - Page 2 Empty Re: Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela'

Post by epikur37 Tue 6 Oct - 0:24

mobiu$ wrote:
Hektorović wrote:

Janša je totalno zaokrenuo Slovenačku vanjsku politiku, jedan je od najžeśćih antiruskih i antikineskih premijera u EU, istovremeno uz Bolsonara najviše citira trumpizam.

Ono nam također važno, maksimalno je relaksirao odnose s Hrvatskom koje je 30 godina zatezala ljevica.


Ovo također stoji.

Ljevica slovenska je za RH nategnutija od desnice, nije zgoreg ne primijetiti i tu srpsko-imigrantsku impregnaciju.

S druge strane u aspektiranju bih problema koji su meni u fokusu, kučan i ta lijeva fela bolje igraju.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela' - Page 2 Empty Re: Višnja Starešina:'Kenwood Kenon opčinjen Briselom,ne vidi razliku između Mikea Pompea i Charlesa Michela'

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum