ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

agresija

Go down

agresija Empty agresija

Post by Guest 26/6/2020, 07:46

Praiskonska emocija


U najširoj definiciji možemo reći da je agresija mentalni fenomen koji se pokazuje u intrapersonalnim odnosima, a odgovor je na neadekvatna, vanjska i unutarnja, pretjerana ograničenja ili nedostatke kontrole u postizanju zadovoljstva.
Agresija je primarni osjećaj koji su naši davni preci koristili za preživljavanje. Hipotalamus i limbički sustav u biološkom su smislu posebno važni za pobuđivanje agresivnog ponašanja. Podražavanjem određenih hipotalmičkih područja srednjega mozga, osobito amigalde, dijela mozga u kojem se oblikuju emocionalne reakcije, može se izazvati agresivno ponašanje.

Poznata je činjenica da u slučaju smrtonosne prijetnje lučenje adrenalina ljudima može dati gotovo "nadnaravnu" snagu. Prva reakcija tijela na stres, bilo da je riječ o stresu uzrokovanom emocijama ili fizičkim naporom, jest lučenje adrenalina. Adrenalin je hormon kore nadbubrežne žlijezde, čijim djelovanjem rastu napetost, krvni tlak, šećer u krvi i tjelesna temperatura, ubrzava se disanje, zaustavlja probava, šire se zjenice i dišni putevi. Te biokemijske reakcije dovode organizam u stanje pojačane aktivnosti te pripremaju osobu na borbu ili bijeg. Naravno, tijelo ne može predugo ostati u stanju napetosti i pripravnosti, stoga predugo izlaganje stresu, strahu ili šoku ima negativne posljedice na organizam, poput iscrpljenosti i bolesti.

Tako je u popularnom značenju agresija postala sinonim za nasilno i brutalno ponašanje, upereno prema emocionalno važnim i dragim osobama. Agresiju razvijaju osobe koje se osjećaju ugroženo. Ocjenu o tome da li je stanovito ponašanje agresivno donosimo kroz uočavanje cjelokupne situacije u kojoj se događa međuljudski odnos.

http://www.zzjzpgz.hr/nzl/86/agresija.htm
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

agresija Empty Re: agresija

Post by Guest 26/6/2020, 07:48

Od grubih riječi do napadaja





Verbalni znakovi agresije: iskazivanje grubih riječi, prijetnje, psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje, podčinjavanje i dovođenje u podređen položaj.
Neverbalni znakovi: ružan pogled, drzak nasrtaj, napetost, sklonost izazivanju sukoba.
Fizički znakovi: udarci, pljuvanje, ugrizi, grubo napadanje, silovitost, napad na okolinu, osobe i predmete.
Konstruktivna agresija dio je nagona za samoodržanje i logičan je odgovor na realnu opasnost, ugroženost, provokaciju ili izazov. Takva vrsta agresije javlja se kad je potrebno prevladati neku složenu zapreku, i usmjerena je samo na nju; čim ju osoba svlada, agresija prestaje, a osoba se potom osjeća smirena, sretna i radosna.

Destruktivna agresija uvijek je znak slabosti, jer se snaga ne vrednuje silovitošću, već kontroliranom agresijom; tim putem pretjerano snažne reakcije iskazuju mlade osobe s poremećajem ponašanja i delinkventi.
Impulzivna agresija predstavlja namjeru da se nekomu nanese šteta, ugrozi integritet, zada bol, uzvrati udarac, da ga se omalovaži, ponizi.
Instrumentalna agresija oblik je ponašanja kojem je osnovna svrha postizanje nekog cilja, pri čemu je nanošenje štete žrtvi sporedna stvar i nema neko posebno značenje za agresora.
Agresiju uvijek prate gnjev, bijes, gorčina i negativni emocionalni naboji. Zbog toga nas taj termin uvijek podsjeća na napadačku agresivnost, iako ona može biti i oblik obrane.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

agresija Empty Re: agresija

Post by mativka 26/6/2020, 08:42

Ne podržavam niti jedan oblik agresivnog ponašanja. Mogu razumjeti da netko ponekad "pukne", stresan je tempo života. Ponekad se jednostavno probudiš i "nije ti dan".
Ukoliko je takav način ponašanja (agresivan) obrazac osobe, to je već ozbiljno i opasno po zajednicu.

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

agresija Empty Re: agresija

Post by Guest 26/6/2020, 08:59

Asertivnost nije agresija


Međutim, ljudi često brkaju asertivnost i agresivnost smatrajući agresiju kao jedini način na koji se mogu izboriti za svoje ideje i svoja prava. Koliko god agresijom uspijevamo često puta postići ono što želimo i izboriti se za svoja prava, dugoročno, mnogo gubimo. Ne vodeći računa o drugima i onome što oni žele trajno narušavamo odnose i stvaramo sliku loše osobe koja društveno nije poželjna.
Asertivna osoba bori se za svoja prava ne ugrožavajući prava drugih ljudi. To ne znači da će ona uvijek dobiti ono što želi, ali će uvijek otvoreno i pošteno izraziti svoje želje i očekivanja. Asertivnim ponašanjem iskazujemo svoju slobodu izbora i prihvaćanje odgovornosti za svoje ponašanje. Zadobivamo poštovanje ne samo drugih ljudi, već i vlastito.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

agresija Empty Re: agresija

Post by Guest 26/6/2020, 09:01

Jeste li asertivni - test


Označite svoj odgovor na skali od 1 – 4 za svaku pojedinu tvrdnju, ovisno o tome kako se uobičajeno ponašate:
1 – nikad
2 – rijetko
3 – ponekad
4 – uvijek


  1. Kad sam u gužvi, mogu reći osobi koja me nazvala da sada ne mogu razgovarati. 1 2 3 4
  2. Ako netko počne pričati prije nego ja završim, u stanju sam reći da me to smeta. 1 2 3 4
  3. Ako me netko stalno gnjavi, u stanju sam izraziti svoje nezadovoljstvo. 1 2 3 4
  4. U stanju sam reći drugome nešto što mi smeta u njegovom ponašanju. 1 2 3 4
  5. Mogu od kolega tražiti da obave neugodan posao 1 2 3 4
  6. Mogu mirno izaći na kraj s agresivnom osobom. 1 2 3 4
  7. Ne razbjesnim se ako me netko kritizira. 1 2 3 4
  8. U stresnim situacijama ostajem miran i staložen. 1 2 3 4
  9. U stanju sam reći kolegi da posao nije obavio kako treba. 1 2 3 4
  10. Kad se drugi svađaju, bez problema se izjašnjavam na čijoj sam strani. 1 2 3 4



rezultati testa na https://she.hr/test-jeste-li-asertivni/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

agresija Empty Re: agresija

Post by Guest 26/6/2020, 09:05

agresija Woman-2320581_960_720
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

agresija Empty Re: agresija

Post by mativka 26/6/2020, 09:45

27 rezultat :)

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

agresija Empty Re: agresija

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum