ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 4:33

 Husrev-beg (Ser, Grčka, 1480 - Kuči, Crna Gora, 1541), bosanski beg u Osmanskom carstvu u prvoj polovini 16. stoljeća. 


Želio je potpuno islamizirati Bosnu i Hercegovinu i pod svaku cijenu iskorjenjivao katolike iz Bosne i Hercegovine.


Životopis


Bio je sposoban vojni strateg i smatra se najznačajnijim namjesnikom osmanske Bosne. Rođen je u Seru u Grčkoj. Otac mu je bio musliman i mještanin Trebinja, dok mu je majka bila Turkinja i kćer sultana. Odrastao je i odgojen na osmanskom dvoru, a svoje prvo zaduženje dobio je kao diplomata. Gazi Husrev-beg ratuje protiv Hrvata, Mlečana, Mađara i ostatka Bosanskog kraljevstva koje se borilo protiv Osmanskog Carstva.

Kao sandžak-beg Smedereva sudjelovao je u osvajanju Beograda.Za manje od tri godine osvojio je Knin, Skradin i Ostrovicu. Nakon ratnih uspjeha, Gazi Husrev-beg je imenovan odlukom carskog divana 1521. godine, bosanskim sandžak-begom. Tu je funkciju uz kraći prekid obnašao do smrti.

Želio je potpuno islamizirati BiH. Jedan od najvećih krivaca za nestanak katoličanstva iz Bosne i Hercegovine. Najveću su mu zapreku predstavljali franjevci koje je želio pod svaku cijenu iskorijeniti iz BiH. Tijekom i poslije austro-turskih ratova nestale su, srušene, spaljene i opljačkane brojne crkve i samostani, katolici protjerani ili prisiljeni na prelazak na islam. Mnogi Hrvati prebjegli su preko Save u Slavoniju i Bačku.

Pod vodstvom Gazi Husrev-bega, Osmanska vojska brzo napreduje u ratovanju. Gazi Husrev-beg je također osvojio utvrđene gradove Greben, Sokol, Jezero, Vinac, Vrbaški Grad, Livač, Karnatin, Bočac, Udbina, Vrana, Modruč i Požega. Prva Gazi Husrev-begova vakufnama iz 1531. godine je pisana za džamiju, imare i hanikah. Druga vakufnama iz 1537. godine pisana je za Kuršumliju medresu. Od ostatka novčanih sredstava nakon izgradnje medrese nabavljene su tada najpoznatije knjige i osnovana knjižnica, a trećom vakufnamom iz 1537. godine je uvakufljena dodatna imovina za izdržavanje džamije.

Osim vojnih uspjeha, Gazi Husrev-beg je imao ogroman utjecaj na razvoju muslimanske Bosne, osobito grada Sarajeva. Obnovio je Carevu džamiju i izgradio Gazi Husrev-begovu džamiju, knjižnica, medresu, sahat-kulu, bolnicu i mnoge druge poznate zgrade. Gazi Husrev-beg gubi život u bitki u Crnoj Gori. Njegovo tijelo premješteno je u Sarajevo i sahranjeno u haremu njegove džamije. Iznad vrata na turbetu piše: "Neka svaki dan milost Božja i blagoslov na njeg pada." U turbetu do njegovog sahranjen je Murat-beg Tardić, hrvatski vojskovođa u službi Osmanskog Carstva.




RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 4:48

Do sada sam mislio da nema potrebe da ulazimo u Sarajevo s vojskom. Promjenio sam mišljenje.

Triba toliki barbarizam napravit da nit jedna đamija ne ostane u Sarajevu.

To je jedini način.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 5:04

Kad crkvu ( kao živo biće ) gradiš na temeljia jednog krvnika kojemu su ruke umočene u krvi do lakta , kojemu je jedini cilj uz vojno osvajanje šta mu je bio posao kao namjesnik u tek tada osvojenoj Bosni etničko čišćenje katolika ( i ostalih no katolici su tad bili u Bosni većinom i zapadno od centralne Bosne ) i islamizacija tih prostora onda to više nije nikakva duhovnost nego ideologija koja preko religije za cilj ima neke druge ciljeve a koji su istovjetni i onime na čijim temeljima takva crkva počiva.

Postoji rješenje.

Morate nestati s lica zemlje. Sve te đamije u Sarajevu moraju nestati. Dok ne nestanu Turci će i dalje biti u Bosni.

Možda zvući brutalno al bolje da ih ja porušim nego da još stoljećima smrdite po ovim prostorima.

Optimalno rješenje.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 5:08

Poslao sam zahtjev gore , anđeoska hijerarhija ne želi ubijanje lljudi al sam dozvolu da te đamije poravnam u Sarajevu do temelja da se nikad više ne obnove dobio.

Stiže bager.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 5:23

Posadit ćemo pistacije na tom mjestu , napravit park , zelenu oazu za meditaciju a Sotoni se možete klanjat na nekom drugom mjestu naprimjer u Turskoj.

Ovo mora nestat :

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Ca518bf183c339c376b4bdc5c275df01_XL



Ni kamen na kamenu ne smije ostat. Ništa.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by IL Risorto Tue 12 May - 5:33

Ne znam kako misliš poravnat đamije u Sarajevu,kad u doglednoj budućnosti nećeš moć spriječit  da ti hodža zavija pod prozorom u susjedstvu. :cleanteeth
IL Risorto
IL Risorto

Posts : 11169
2015-07-23


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 5:36

סמאל wrote:Ne znam kako misliš poravnat đamije u Sarajevu,kad u doglednoj budućnosti nećeš moć spriječit  da ti hodža zavija pod prozorom u susjedstvu. :cleanteeth
Anđeoska hijerarhija prihvatila moj zahtjev.

Operacija u toku.

Prepusti Bogu ostalo. On zna da sam u pravu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 5:42

Ljudi imaju svijest i mogu sami procjenit jel neka građevina ( materijalno zdanje ) vrijedna da postoji na ovoj planeti ako je njen utjecaj na život tih istih ljudi i njihovih potomaka u vječnost samo bol i patnja , ratovi i ubijanje.

Imaju izbor.


Last edited by RayMabus on Tue 12 May - 5:43; edited 1 time in total
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by IL Risorto Tue 12 May - 5:43

Piši propalo. :cleanteeth
IL Risorto
IL Risorto

Posts : 11169
2015-07-23


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 5:45

סמאל wrote:Piši propalo. :cleanteeth
Samo nas gledaj.

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište 7d58db76227043.5c6360417329b
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by IL Risorto Tue 12 May - 5:47

RayMabus wrote:
סמאל wrote:Piši propalo. :cleanteeth
Samo nas gledaj.

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište 7d58db76227043.5c6360417329b
Jedino što ćemo gledat,to će bit ashtarska traktorijada. :kickass
IL Risorto
IL Risorto

Posts : 11169
2015-07-23


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 5:49

Moj zahtjev je odobren a ti se misli.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by IL Risorto Tue 12 May - 5:49

RayMabus wrote:Ljudi imaju svijest i mogu sami procjenit jel neka građevina ( materijalno zdanje ) vrijedna da postoji na ovoj planeti ako je njen utjecaj na život tih istih ljudi i njihovih potomaka u vječnost samo bol i patnja , ratovi i ubijanje.

Imaju izbor.
Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Wills-1-articleLarge

:kickass
IL Risorto
IL Risorto

Posts : 11169
2015-07-23


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by IL Risorto Tue 12 May - 5:50

RayMabus wrote:Moj zahtjev je odobren a ti se misli.
Vaša birokracija je učinkovita koliko i hrvatska. :rasta
IL Risorto
IL Risorto

Posts : 11169
2015-07-23


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 5:54

Ne zamaraj se. Ako se ja ne zamaram onda nemoj i ti. Zahtjev je odobren. Operacija počela.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by IL Risorto Tue 12 May - 5:58

RayMabus wrote:Ne zamaraj se. Ako se ja ne zamaram onda nemoj i ti. Zahtjev je odobren. Operacija počela.
Operacija uspješna,pacijent podlegao. :rasta
Što god je ikad igdje započeto,ne znači da je i završeno,a i ako bude završeno,proći će cijeli eon,tak da na kraju neće se ni znati zašto je i zbog čega nešto započeto.
Malo ste se zaigrali dečko na tuđem terenu.
IL Risorto
IL Risorto

Posts : 11169
2015-07-23


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 6:02

סמאל wrote:
RayMabus wrote:Ne zamaraj se. Ako se ja ne zamaram onda nemoj i ti. Zahtjev je odobren. Operacija počela.
Operacija uspješna,pacijent podlegao. :rasta
Što god je ikad igdje započeto,ne znači da je i završeno,a i ako bude završeno,proći će cijeli eon,tak da na kraju neće se ni znati zašto je i zbog čega nešto započeto.
Malo ste se zaigrali dečko na tuđem terenu.
A šta tebe brige koliko će proć ? Bogu se i ne žuri. On je i onako vječan. Ljudi nisu. Čitaj između redova onaj dio o patnji i boli , ratovima i stradanjima dok to ne bude poravnato i ne ostane ni kamen na kamenu od te đamije i objekta.

Shvatit ćeš....naknadno.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by IL Risorto Tue 12 May - 6:09

RayMabus wrote:
סמאל wrote:
RayMabus wrote:Ne zamaraj se. Ako se ja ne zamaram onda nemoj i ti. Zahtjev je odobren. Operacija počela.
Operacija uspješna,pacijent podlegao. :rasta
Što god je ikad igdje započeto,ne znači da je i završeno,a i ako bude završeno,proći će cijeli eon,tak da na kraju neće se ni znati zašto je i zbog čega nešto započeto.
Malo ste se zaigrali dečko na tuđem terenu.
A šta tebe brige koliko će proć ? Bogu se i ne žuri. On je i onako vječan. Ljudi nisu. Čitaj između redova onaj dio o patnji i boli , ratovima i stradanjima dok to ne bude poravnato i ne ostane ni kamen na kamenu od te đamije i objekta.

Shvatit ćeš....naknadno.
Bog je uginuo,njegovi namjesnici i čuvari prijestolja nevješto to prikrivaju od potencijalnih pretendenata.Kad ti shvatiš kako se kladiš na pogrešnog konja u utrci,bit će ti kasno.
IL Risorto
IL Risorto

Posts : 11169
2015-07-23


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by RayMabus Tue 12 May - 6:51

Kladim ? Ne kladim se ništa. Ja sam ovu temu već zaboravija. Naredba je odaslana , zahtjev odobren. Imam pametnijeg posla. Ova operacija je već počela. Svemir to sam odradi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by IL Risorto Tue 12 May - 6:55

RayMabus wrote:Kladim ? Ne kladim se ništa. Ja sam ovu temu već zaboravija. Naredba je odaslana , zahtjev odobren. Imam pametnijeg posla. Ova operacija je već počela. Svemir to sam odradi.
A koji bi to pametniji posao bio,borba protiv emančipacije ili zataškavanje zločina protiv čovječnosti počinjenih od GF-a ?
IL Risorto
IL Risorto

Posts : 11169
2015-07-23


Back to top Go down

Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište Empty Re: Tko je Gazi Husrev beg u čijoj đamiji islamska zajednica BiH ima svoje sjedište

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum