ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija

Go down

zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija Empty zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija

Post by debotoijusto 7/3/2020, 16:36

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/ovo-je-posljednja-europska-enigma-zemlja-za-koju-se-misli-da-je-diktatura-u-kojoj-ljudi-gladuju-zaboravite-predrasude-istina-je-potpuno-drugacija-1007666



procitati
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija Empty Re: zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija

Post by marcellus 7/3/2020, 16:55

prepričaj mi, vjera mi brani čitat apologetiku komunističkih diktatura...

_________________
zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija Empty Re: zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija

Post by debotoijusto 7/3/2020, 17:06

marcellus wrote:prepričaj mi, vjera mi brani čitat apologetiku komunističkih diktatura...
postujem vjeru  :20

poduze pa brzopotezno


Naš najbolji književnik Miljenko Jergović, svojedobno je usporedio je Minsk s Helsinkijem, i nije pogriješio.
Bez pretjerivanja, u gradu bez ijednog (od)bačenog opuška, grafita, rukohvata kojeg je nagrizla hrđa ili fasade koja samo što se nije odlijepila pa tresnula na ulicu, sve djeluje nestvarno.
I ne; ne radi se o strahu od sankcija, novčanih kazni ili zatvora za one koji krše javni red i mir, ili pukoj predstavi režima za strance kao što to biva kad novinari posjete Kimovu Sjevernu Koreju... Odbacite sve predrasude o Bjelorusiji dok čitate ovaj tekst. Njihova svijest o javnom dobru je daleko iznad onoga što mi poznajemo. Riječ je o mentalitetu koji je fascinirao potpisanog autora, jer Bjelorusi ničim i ni u kojem trenutku ne žele nagrditi prostor oko sebe, i po ama baš ničemu ga ne razlikuju od privatne svojine. Pametnom dosta.

“Belarusom” u kojem je na proizvodnji traktora zaposleno osamnaest tisuća ljudi, te još njih sedam tisuća u pratećim tvrtkama.



Treba li što dodati na činjenicu da tvornica raspolaže sa sedamnaest kantina u kojima objeduje cijela armija radnika?
No, ne radi se o pogonima nalik, recimo, nekadašnjoj splitskoj Jugoplastici, prije njemačkom Mercedesu.
Ovdje je sve moderno, novo, upotrebljavaju se najsuvremenije tehnologije, a Bjelorusi u ama baš ničemu ne zaostaju za zapadnom konkurencijom.

Avenije s po tri traka su više pravilo nego iznimka, a promet funkcionira savršeno zahvaljujući metrou kojim se prevozi najveći broj stanovnika.
Taksijem se vozite za nekoliko eura, a od grada do aerodroma - a pedeset kilometara je u pitanju - trojica će platiti prijevoz samo osamdeset kuna, što ne čudi kad litra stoji manje od šest kuna.
Isto toliko je, recimo, gazirano piće u nekom od modernih kafea u gradu, a večera za petero u luksuznom restoranu u samom centru gradu na kojoj se nije štedjelo, na stolu su bili viski, vino, jeli se bifteci..., nije došla ni trideset eura po osobi. Hrana je, za naše pojmove, prejeftina.

ulazimo u Tehnološki park u Minsku u kojem posluje malo more informatičkih kompanija. To dođe nešto kao bjeloruska Silicijska dolina.
U Parku se “producira” dvije milijarde i sto milijuna dolara usluga, od čega se 1,5 milijardi dolara odnosi na izvoz u SAD koji je prilično popravio bilateralne odnose s Bjelorusima nakon što su jedni drugima svojedobno uskratili gostoprimstvo veleposlanicima.
Investitori su oslobođeni plaćanja taksi u eksteritorijalnim poreznim oazama, a zauzvrat zapošljavaju tisuće radnika, mahom mladih, visokoobrazovanih Bjelorusa.
Nema ga tko nije čuo za “World of tanks”. Ta najveća IT kompanija u istočnoj Europi, s čak 3400 zaposlenih diljem svijeta, rezultat je u prvom redu domaće pameti i radnog entuzijazma. Minsk je zahvaljujući njima i drugim uspješnim IT developerima, postao pravo središte mladih gamera koji tu odmjeravaju snage na popularnim natjecanjima ljubitelja računarskih igrica.
I nije samo Minsk, kao najveći bjeloruski grad, utočište IT stručnjaka koji razvijaju nove softwere i izvoze pamet.
I drugdje također imaju IT parkove, pa informatika postaje udarna snaga nacionalnog gospodarstva.Nisu Bjelorusi ovisni samo o traktorima, kompjuterima i igricama, poljoprivrednim strojevima marke “Maz”, kao mi, recimo, o turizmu.
Kod njih se spajaju i kineski električni automobili “Geel”, a s obzirom na prigodnu cijenu i njihove tehničke performanse, bilo bi ih lijepo u što većem broju vidjeti i na našim ulicama.

evo nije mi bilo tesko...idem sad vidit penavinu kulu babilonsku i onda sve bude dobro  ;)
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija Empty Re: zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija

Post by vili40 7/3/2020, 17:11

to sve za Bjelorusiju čuo sam kad sam bio u Poljskoj.Dok mi idemo korak naprijed natrag dva,drugi napreduju.
vili40
vili40

Male
Posts : 10718
2015-08-02


Back to top Go down

zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija Empty Re: zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija

Post by Leviathan2 7/3/2020, 22:03

vili40 wrote:to sve za Bjelorusiju čuo sam kad sam bio u Poljskoj.Dok mi idemo korak naprijed natrag dva,drugi napreduju.
ma kita od slona, napreduju dok ih putin drzi nad vodom i daje jeftinjara naftu koju preradjuju i ostvaruju profit 40 do 50%, plin im jeftinjara itd,i sve na racun takozvane integracije s rusijom
naguzio lukasenko putina i sad putin vidi da nis od integriranja s njima i poceo zavrtat slavinu,
inace sve i jedno poduzece im radi uz dotacije od drzave koja lovu bere od rusa
sad kad putko to zavrne  a zavrnut ce, on je zlopamtilo a narocito otkad je lukasenko izjavio da drugi svjetski rat nije bio njihov rat nego tudji i jos par izjava svezi ww2 koje su putinu sjele ko sol na ranu,  Nebih se zacudio da mu uskoro krene majdan jer su se poljaci jako angazirali da pomognu englezima u podrsci bjeloruskih nacika
jedino sto drzi lukasenka i bjelorusiju iznad vode je ruska dotacija da ne prejdu u tabor natoa a to ce se na kraju i dogodit a onda ce bit ko i ukropistan, raspad sistema

_________________
zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija Empty Re: zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija

Post by Leviathan2 7/3/2020, 22:05

marcellus wrote:prepričaj mi, vjera mi brani čitat apologetiku komunističkih diktatura...
dobro si ocijenio :D

_________________
zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija Empty Re: zemlja za koju se misli da je diktatura u kojoj ljudi gladuju: zaboravite predrasude, istina je potpuno drugačija

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum