ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oslobođenje Beograda

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Oslobođenje Beograda Empty Oslobođenje Beograda

Post by RayMabus 19/10/2019, 20:57

Zdenko Duplančić 

Oslobođenje Beograda Pu

Oslobođenje Beograda PMI_4664


Prva proleterska brigada


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:825174-SVECANA-AKADEMIJA-POVODOM-GODISNjICE-OSLOBODjENjA-BEOGRADA-Medvedev-i-Suljo-u-Centru-Sava-FOTOVIDEO


https://www.slobodnadalmacija.hr/novosti/hrvatska/clanak/id/624324/ovo-je-90-godisnji-zdenko-duplancic-mitraljezac-legendarne-prve-proleterske-brigade-i-cuvar-uspomena-na-nob-u-splitu-nije-nikad-bilo-ustasa-i-svecenici-su-bili-antifasisti
RayMabus
RayMabus

Posts : 175470
2014-04-11


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by Serbinho-3 19/10/2019, 21:44

Živite u Beogradu više od pola stoljeća. Jeste li ikada imali problema zbog hrvatske nacionalnosti?
– Ne, nikad. Ja sam predsjednik Skupštinskog odbora općine Savski venac, centralne i najvažnije beogradske općine. Uz to sam i predsjednik Saveza boraca te općine, član Gradskog odbora SUBNOR-a Beograda, Republičkog odbora i komiteta za međunarodne veze. Eto, jedan Hrvat ima sve te funkcije u Srbiji.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26389
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by RayMabus 19/10/2019, 21:57

Posljedni preživjeli proleter.

https://www.alo.rs/vesti/reportaza/zdenko-duplancic-krvarili-smo-za-svaku-ulicu/127912/vest
RayMabus
RayMabus

Posts : 175470
2014-04-11


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by kaya 19/10/2019, 22:00

Serbinho-3 wrote:Živite u Beogradu više od pola stoljeća. Jeste li ikada imali problema zbog hrvatske nacionalnosti?
[size=67]– Ne, nikad. Ja sam predsjednik Skupštinskog odbora općine Savski venac, centralne i najvažnije beogradske općine. Uz to sam i predsjednik Saveza boraca te općine, član Gradskog odbora SUBNOR-a Beograda, Republičkog odbora i komiteta za međunarodne veze. Eto, jedan Hrvat ima sve te funkcije u Srbiji.[/size]
Nama je u jednom momentu pola vlade bilo srpske nacionalnosti..tak da...
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by RayMabus 19/10/2019, 22:26

Ta Beogradska operacija to skoro ko Staljingrad samo je kraće trajala

4350 poginulih Rusa , tri tisuće partizana ( samo u borbama za Beograd ) i 45 tisuća Nijemaca i nešto ovih Nedićevaca a ovo u biti tko nije poginija u borbama strelalo ih na licu mista , nije bilo zarobljenih.

Velik grad s velikim strateškim značenjem , koncentracija vojski , velika bitka.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175470
2014-04-11


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by Serbinho-3 19/10/2019, 22:31

Niko ni da javi te informacije, prvi put cujem...

Gde su sahranili 45.000 Nemaca, to je puno ljudi.

Inace bolje da zapisu sve sto im doticni kaze, jer u knjigama kako i sam rece, pisu nebuloze.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26389
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by RayMabus 19/10/2019, 22:56

Serbinho-3 wrote:Niko ni da javi te informacije, prvi put cujem...

Gde su sahranili 45.000 Nemaca, to je puno ljudi.

Inace bolje da zapisu sve sto im doticni kaze, jer u knjigama kako i sam rece, pisu nebuloze.
A evo pokušavam i ja shvatit pošto negdi piše 15 tisuća a negdi 25 tisuća samo po nekoj logici ako je toliko njih ( Rusa i partizana ) izginilo plus tri puta više ranjeno onda to nije ispod 25 tisuća Nijemaca jer to su se oni ukopali jer in je plan bija ukopat se i sve minirat ako izgube grad i sad ako je samo Rusa bilo ranjenih više od 14 tisuća onda je toliko bilo i Švaba a ovi bi samo bacali bombe njima u zgrade kad bi ih opkoljavali dakle tu nema da će preživit.

I meni je brojka 45 tisuća malo prevelika al nije ispod 25 tisuća sto posto jer su se oni ukopali dobro i nije ih se moglo istirat iz grada kad ih se opkolilo tj izvlačili su se prema Srijemu.

Oko tridisetak tisuća ih je sto posto tu izgnilo jer in je plan bija zadržat Beograd a ovoj drugoj strani da ga osvoji prije nego šta se još bolje ukopaju.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175470
2014-04-11


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by RayMabus 19/10/2019, 23:10

Za Ruse i partizane postoje grobnice

https://www.google.com/amp/s/www.telegraf.rs/amp/zanimljivosti/zabavnik/2891243-ovo-nikada-niste-videli-grobnica-vojnika-crvene-armije-na-trgu-republike-nakon-rata-foto

Švabe pokapali di su stigli. Tko zna di je to sve bacano. Pun grad leševa.

Oslobođenje Beograda 20%20(3)
RayMabus
RayMabus

Posts : 175470
2014-04-11


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by Eroo 19/10/2019, 23:15

Serbinho-3 wrote:Živite u Beogradu više od pola stoljeća. Jeste li ikada imali problema zbog hrvatske nacionalnosti?
– Ne, nikad. Ja sam predsjednik Skupštinskog odbora općine Savski venac, centralne i najvažnije beogradske općine. Uz to sam i predsjednik Saveza boraca te općine, član Gradskog odbora SUBNOR-a Beograda, Republičkog odbora i komiteta za međunarodne veze. Eto, jedan Hrvat ima sve te funkcije u Srbiji.
A premijera si preskočio? :)
Eroo
Eroo

Posts : 74412
2016-07-22


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by RayMabus 19/10/2019, 23:27

Crvena armija je nadirala s istoka a partizani s juga i cilj je bija Beograd a isti je Nijemcima bija komanda za Balkan cili rat i tamo su se odlučili ukopat i onda da se to ne desi ovi su još jače požurili i tu je ta bitka a nisu mogli čekat da ovi ostanu bez municije da ne bi iz pravca Srijema Nijemci udarili kontranapad i morali su brzo očistit grad od Nijemaca ...a ovi su se ukopali a predaja im nije bila na pameti jer su znali da će ih streljat a i vjerovatno očekivali ako izdrže duže da će doć pomoč iz pravca Srijema.

Zato je to tako vođeno i tako ispalo da se tu pošorali.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175470
2014-04-11


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by Eroo 19/10/2019, 23:29

Serbinho-3 wrote:Niko ni da javi te informacije, prvi put cujem...

Gde su sahranili 45.000 Nemaca, to je puno ljudi.

Inace bolje da zapisu sve sto im doticni kaze, jer u knjigama kako i sam rece, pisu nebuloze.
Ako malo sabereš žrtve NOVJ i Crvenoarmejaca i usporediš sa brojem pokopanih na ono groblju i tu poprilično nešto
ne štima. Fali 2/3 poginulih. Gdje su im ostaci? Ispod trgova i nanovo izgrađenih objekata?
Ili se laže o broju poginulih boraca? Poznati  "Srpski faktor" množenja za žrtve? :D
Eroo
Eroo

Posts : 74412
2016-07-22


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by RayMabus 19/10/2019, 23:45

Eroo wrote:
Serbinho-3 wrote:Niko ni da javi te informacije, prvi put cujem...

Gde su sahranili 45.000 Nemaca, to je puno ljudi.

Inace bolje da zapisu sve sto im doticni kaze, jer u knjigama kako i sam rece, pisu nebuloze.
Ako malo sabereš žrtve NOVJ i Crvenoarmejaca i usporediš sa brojem pokopanih na ono groblju i tu poprilično nešto
ne štima. Fali 2/3 poginulih. Gdje su im ostaci? Ispod trgova i nanovo izgrađenih objekata?
Ili se laže o broju poginulih boraca? Poznati  "Srpski faktor" množenja za žrtve? :D
Suštinski samo se ne zna točan broj poginilih ( i pobijenih ) Nijemaca , Nedićevaca , navodno i nešto ustaša al nije ispod 15 tisuća kako god okreneš a vjerovatno je i 25 tisuća pošto nije bilo zarobljenih.

4350 ovih iz Crvene armije je cijela operacija , od granice na ovamo a ovo tri tisuće partizana samo u operacijama oslobađanja Beograda i okolice jer se dosta naroda uključilo a slabo naoružani dok Švabe dobro naoružani i ukopali se u zgrade.

Brojke su točne jedino je nepoznat broj gubitaka Nijemaca i njihovih saveznika al zna se da nije ispod 15 tisuća.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175470
2014-04-11


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by RayMabus 19/10/2019, 23:51

Evo sad čitam da je u samom oslobađanju Beograda dakle kao grada poginilo oko 1000 ovih iz Crvene armije

http://znaci.net/arhiv/odrednica/beogradska-operacija

4350 je ukupna brojka od granice do Beograda.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175470
2014-04-11


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by Eroo 19/10/2019, 23:58

Serbinho-3 wrote:Niko ni da javi te informacije, prvi put cujem...

Gde su sahranili 45.000 Nemaca, to je puno ljudi.


Inace bolje da zapisu sve sto im doticni kaze, jer u knjigama kako i sam rece, pisu nebuloze.
Dijeli sa Fsrb=10. Slično kao i kad su pitanje žrtve u Jasenovcu. :)
Eroo
Eroo

Posts : 74412
2016-07-22


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by RayMabus 20/10/2019, 00:01

Ovo su pravci kretanja Crvene armije , svi idu na Beograd , barem glavnina snaga.

4350 ih je poginilo da uopće dođu do Beograda i osvoje ga.



Oslobođenje Beograda Belgrade_Offensive_Map
RayMabus
RayMabus

Posts : 175470
2014-04-11


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by RayMabus 20/10/2019, 00:02

Eroo wrote:
Serbinho-3 wrote:Niko ni da javi te informacije, prvi put cujem...

Gde su sahranili 45.000 Nemaca, to je puno ljudi.


Inace bolje da zapisu sve sto im doticni kaze, jer u knjigama kako i sam rece, pisu nebuloze.
Dijeli sa Fsrb=10. Slično kao i kad su pitanje žrtve u Jasenovcu. :)
Bg je cili rat bija glavna komanda njemačke vojske za Balkan. Neće baš biti tako. Hrpa vojske je tu bila ukopana da Bg ne padne.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175470
2014-04-11


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by Serbinho-3 20/10/2019, 00:17

Eroo wrote:
Serbinho-3 wrote:Niko ni da javi te informacije, prvi put cujem...

Gde su sahranili 45.000 Nemaca, to je puno ljudi.


Inace bolje da zapisu sve sto im doticni kaze, jer u knjigama kako i sam rece, pisu nebuloze.
Dijeli sa Fsrb=10. Slično kao i kad su pitanje žrtve u Jasenovcu. :)

Ne zna covek, koji je prosao sva ratista, ali znate vi iz kancelarija divizije da prekrajate istoriju.

Kladim se da si pusku video na Crtanom filmu samo.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26389
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by Serbinho-3 20/10/2019, 00:22

Eroo wrote:
Serbinho-3 wrote:Niko ni da javi te informacije, prvi put cujem...

Gde su sahranili 45.000 Nemaca, to je puno ljudi.

Inace bolje da zapisu sve sto im doticni kaze, jer u knjigama kako i sam rece, pisu nebuloze.
Ako malo sabereš žrtve NOVJ i Crvenoarmejaca i usporediš sa brojem pokopanih na ono groblju i tu poprilično nešto
ne štima. Fali 2/3 poginulih. Gdje su im ostaci? Ispod trgova i nanovo izgrađenih objekata?
Ili se laže o broju poginulih boraca? Poznati  "Srpski faktor" množenja za žrtve? :D

Bacili u jamu.

Mislis da ce neko da se bakce sa hiljadama ljudi.

Pobacaju u jamu, pokriju zemljom.

Nemacka je isto ko Balkan, nikada nisu pokrenuli to pitanje, sistem ne funkcionise.

Kod Pozarevca ima groblje iz I Svetskog, nekoliko hiljada Nemaca, retko ko da u Pozarevcu zna.


Vazni detalji se ne znaju, ali novokomponovani parazit profiteri, menjaju istoriju, kako bi pojeli nesto.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26389
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by Eroo 20/10/2019, 00:23

Serbinho-3 wrote:
Eroo wrote:
Serbinho-3 wrote:Niko ni da javi te informacije, prvi put cujem...

Gde su sahranili 45.000 Nemaca, to je puno ljudi.


Inace bolje da zapisu sve sto im doticni kaze, jer u knjigama kako i sam rece, pisu nebuloze.
Dijeli sa Fsrb=10. Slično kao i kad su pitanje žrtve u Jasenovcu. :)

Ne zna covek, koji je prosao sva ratista, ali znate vi iz kancelarija divizije da prekrajate istoriju.

Kladim se da si pusku video na Crtanom filmu samo.
45,000 poginulih Njemaca ? Šta su isparili?
I šta je bilo s onolikim poginulim partizanim ai crvrnoarmejcima?
Pokopani nisu. Jesu li i oni isparili? Jebote, samo glup čovjek
može povjerovati u to razbacivanje s ciframa ko kamena s'ramena. :D
Eroo
Eroo

Posts : 74412
2016-07-22


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by RayMabus 20/10/2019, 00:25

RayMabus wrote:Ovo su pravci kretanja Crvene armije , svi idu na Beograd , barem glavnina snaga.

4350 ih je poginilo da uopće dođu do Beograda i osvoje ga.



Oslobođenje Beograda Belgrade_Offensive_Map
Banat je za vrime drugog svijetskog rata bija poseban teriorij jer je tamo živilo dosta Nijemaca. Uostalom zloglasna divizija Eugen je upravo od tamo tj sastavljena od tih i drugih Nijemaca s prostora Juge.

Nije Crvena armija samo prošetala do Beograda. To nema puno zračne linije al su morali proč kroz najače švapsko uporište u Jugoslaviji a to je Banat.

Oslobođenje Beograda 220px-Fascist_occupation_of_yugoslavia-sr


Vjerojatno Rusi imaju u svojim arhivima detaljno ovaj dio ratišta pošto partizani tamo nisu prodirali nego samo Crvena armija tako da brojka od 4340 poginulih od Crvene armije nije izmišljena ni napumpana.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175470
2014-04-11


Back to top Go down

Oslobođenje Beograda Empty Re: Oslobođenje Beograda

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum