ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekumena u Tomislavgradu

Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Ekumena u Tomislavgradu

Post by Hektorović 20/9/2019, 19:18

Tomislavgrad: Blagoslovljeni temelji pravoslavne crkvice na Mandinoj gradini

Ekumena u Tomislavgradu IMG-20190913-WA0029-696x392

Mostarsko-duvanjski paroh Radivoje Krulj danas je na Mandinoj gradini, koja se nalazi između duvanjskih naselja Rašćani i Manidino Selo, svečano posvetio temelje pravoslavne crkvice koja se ponovno gradi na mjestu na kojem je bila porušena u proteklome ratu. Svečanosti je nazočio duvanjski gvardijan fra Sretan Ćurčić te između ostalih djelatnici tvrtke Nevistić commmerce koja je angažirana na izgradnji spomenutoga vjerskoga objekta.
Ovom prigodom je paroh Krulj, uz blagoslov temelja, molio i za blagoslov ovoga sela, Tomislavgrada i njegovih ljudi, radnika te svih onih koji će pomoći u obnovi ovoga vjerskog objekta.
Ekumena u Tomislavgradu IMG-20190913-WA0045
– Prošle godine obnovili smo crkvu sv. Nikolaja u Tomislavgradu –  sabornu crkvu za ovu Parohiju. Na isti način, uz pomoć svih Duvnjaka rasutih po svijetu koji se sjećaju svog zavičaja, izgradit ćemo i ovu filijalnu crkva u Mandinu Selu koja je posvećena Presvetoj Bogorodici. Radujemo se što smo danas posvetili temelje, a radujemo se u budućoj bratskoj kršćanskoj ljubavi s fra Sretanom i njegovom braćom koji su u ovome dali punu podršku. Važan je ovo lokalitet, zajedno ćemo izvršiti dobre projekte koje će prepoznati šira zajednica, ne samo u ovoj zemlji. Čitao sam koliko je Mandina gradina važna i hiljadama godina bila je kultno mjesto. Čestitam fra Sretanu, arheologu Stipanu Dilberu i svima ostalima na brojnim arheološkim nalazima na Duvanjskome polju, kazao ja paroh Krulj ističući da su za izgradnju crkvice već prikupljena određena sredstva, a gradnju prate stručni i građevinski nadzor.  Očekuje da će radovi na izgradnji crkvice biti završeni do iduće godine kada ova Eparhija slavi 800 obljetnicu utemeljenja.
Ekumena u Tomislavgradu IMG-20190913-WA0017
Poruka mira i suradnje
Upravo gledam s ove Mandine gradine na svoje rodno selo Brišnik odakle vidim i brišnjičku crkvu. Znam kada se ona gradila. Sjećam se da su mještani susjednih Omerovića davali svoje priloge za izgradnju te crkve. Znam isto tako da su neki Brišnjičani davali za izgradnju džamije u Omerovićima. Neizmjerno sam sretan što mogu doprinijeti izgradnji jednoga boljeg svijeta i suživota. Lako je se posvaditi, treba se pomiriti. Sada govorim kao kršćanin koji vjeruje u jednoga Boga – Krist je jedan. Mi ljudi učinili smo razlike, različite putove. Bazilika u Tomislavgradu je sveta, posvećena je i crkva Sv. Nikolaja u Tomislavgradu. Bit će blagoslovljena i ova crkva na Mandinoj gradini. Oni koji ne čuvaju tuđe ne mogu čuvati ni svoje. Jednostavno, Bog je jedan, Krist je jedan i nešto najnormalnije je da ja kao duvanjski gvardijan pripomognem u svakome pogledu da se crkvica koja je ovdje bila ponovno izgradi. Ja tu crkvicu doživljavam kao svoju crkvu, to je duvanjska – naša crkva. Je li ona pravoslavna ili katolička – to su te naše razlike. Međutim, u ovom ludom vremenu nekakvih razlika koje su nam servirane mislim da bi bilo uludo jedan život koji imamo, jedno vrijeme koje živimo, protratiti na takve razlike, a u konačnici ljudi su samo dobri ili zli. Ovo sve drugo je nebitnije, kaže nam fra Sretan.
Ekumena u Tomislavgradu IMG-20190913-WA0052
Paroha Radivoja upitali smo što misli o protivljenju vodstva srpskoga naroda u Drvaru za izgradnju tamošnje ckrve.
– Onaj tko to sprječava ne može se nazvati hrišćaninom. Mislim da trebamo biti otvoreni. Imao sam iskustva da budem sveštenik, odnosno paroh iliti župnik kada je počinjala obnova u ratu srušene katoičke crkve u Nevesinju. Znam i na kakve smo probleme nailazili, ali sam prvi rekao i posvjedočio da je naša obveza obnoviti našu katoličku crkvu. Tako isto mislim za Drvar. Mislim da bi katolici Drvara trebali dobiti svoju crkvu i to poručujem s ovoga mjesta, kazao je za Tomislavcity paroh Radiovoje Krulj.
Ekumena u Tomislavgradu IMG-20190913-WA0081
Na koncu dodajmo da je Mandina gradina jedan od najznačajnijih prapovijesnih lokaliteta na Duvanjskom polju.
Prije početka građevinskih radova, na mjestu obnove crkve, zadnjih 10 dana vršena su zaštitna arheološka istraživanja tijekom kojih je prikupljena velika količina arheološkoga materijala. Kako nam je kazao duvanjski arheolog  i kustos Franjevačkog muzeja u Tomislavgradu Stipan Dilber, radi se uglavnom o raznim keramičkim ulomcima iz željeznoga doba, a u idućem razdoblju slijedi obrada toga materijala nakon koje se očekuje više tipološko-kronoloških odrednica i više podataka o samome lokalitetu.

Ekumena u Tomislavgradu IMG-20190913-WA0082
– Na ovoj gradini su i prije vršena arheološka istraživanja koja je provodio Alojz Benac. Na osnovu njih on je zaključio da Mandina gradina nije bila utvrđena i, prema tome, ne može se ubrojiti među uobičajeni tip gradina koje okružuju Duvanjsko polje. Ona se i svojim položajem izdvaja iz tog lanca. Prema njemu, daleko najvažniji objekt na Mandinoj gradini je veliki tumul na istočnoj strani, koji je bio izgrađen uglavnom od kamena. On je na njemu, na osnovu vlastitih istraživanja i pronađenoga arheološkog materijala, locirao svetište nekoga delmatskog božanstva.
Ekumena u Tomislavgradu IMG-20190913-WA0085
O kultnom karakteru tumula govore svakako, i nađene piramidalne grijalice, kao i dijelovi ognjišta od zemlje.
Iz razloga što Mandina gradina nije bila utvrđena, ona se u pogledu sigurnosti morala oslanjati na obližnje utvrde, u prvom redu na gradinu na Libu. Zbog toga bi bilo logično zaključiti da je ovaj kultni objekt imao neki općenitiji karakter i da je na Duvanjskom polju zauzimao posebno mjesto. Ako je gradina na Libu bila glavno središte zajednice delmatskih plemena – Delminium, Mandina gradina i njen kultni tumul su u blizini toga političkog centra mogli također zauzimati neko odgovarajuće središnje kultno mjesto na ovim prostorima, dodaje Dilber.
Ekumena u Tomislavgradu IMG-20190913-WA0093
Ovomu dodajmo da je prema federalnom zakonu o zaštiti kulturno-povijesnog naslijeđa investitor dužan provesti arheološka istraživanja na bilo kojoj arheološki sumnjivoj lokaciji, što je u ovom slučaju i učinjeno.
Zora Stanić/Tomislavcity
Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by epikur37 20/9/2019, 19:32

Lipo :)
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by Hektorović 20/9/2019, 20:24

epikur37 wrote:Lipo :)

Gvardijan je odličan lik

Vuk na hapartima
Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by Eroo 20/9/2019, 20:28

Ovakvi postupci bi morali biti pravilo i ne izuzetak.
Dok je dobrih ljudi bit će toga i više, akobogda.
Eroo
Eroo

Posts : 74499
2016-07-22


Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by max123 20/9/2019, 21:03

pa diće mi pridkuću...:(
max123
max123

Posts : 2853
2015-10-28

Lokacija: : Zemun,Hrvatska

Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by immortal 20/9/2019, 21:50

Hektorović wrote:Tomislavgrad: Blagoslovljeni temelji pravoslavne crkvice na Mandinoj gradini

HHHH
jel me to netko zah...va
čuli ste za leteću peglu, leteći tanjur, a za leteće kamenje ??? tj temelje 
mislim da je sve moguće kao što nas Bog uči!!!!
immortal
immortal

Female
Posts : 23139
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by immortal 20/9/2019, 21:52

max123 wrote:pa diće mi pridkuću...:(
hahahaah
kud si pobiga, a ovi se šire
KUĆI SMJESTA!!!!!!!
rješavaj stvari !!
immortal
immortal

Female
Posts : 23139
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by immortal 20/9/2019, 21:54

Eroo wrote:Ovakvi postupci bi morali biti pravilo i ne izuzetak.
Dok je dobrih ljudi bit će toga i više, akobogda.
ma nemoj ??
ti u Sloveniji a nama bi trovao teren
pa ćemo za kojih 50 godina slušati kako žele i u Hercegovini jednu RS
treba to po kratkom postupku
imamo mi crkvu
tko voli nek izvoli
tko neće neka kući kreće
immortal
immortal

Female
Posts : 23139
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by immortal 20/9/2019, 21:56

Eto da i ja pravoslavcima poželim da im se ovaj prota na katoličanstvo preobrati a pravoslavna crkva u katoličku izgradi kako je razumno i jedino prihvatljivo!!
Ne dopustiti da ono što niste izgubili ratom drugi kradu u miru
immortal
immortal

Female
Posts : 23139
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by immortal 20/9/2019, 22:00

epikur37 wrote:Lipo :)
lipo će bit kad jave da odustaju i da će je u Beogradu graditi  Ekumena u Tomislavgradu 1f609
nitko ne zna čuvati Hrvatsko !!
immortal
immortal

Female
Posts : 23139
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by Eroo 20/9/2019, 22:06

Neka crkava...
Eroo
Eroo

Posts : 74499
2016-07-22


Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by immortal 20/9/2019, 22:06

Eroo wrote:Neka crkava...
svatko na svom  neka vlada
pravilo br 1
immortal
immortal

Female
Posts : 23139
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by Hektorović 20/9/2019, 22:39

Hektorović wrote:Neizmjerno sam sretan što mogu doprinijeti izgradnji jednoga boljeg svijeta i suživota. Lako je se posvaditi, treba se pomiriti. Sada govorim kao kršćanin koji vjeruje u jednoga Boga – Krist je jedan. Mi ljudi učinili smo razlike, različite putove. Bazilika u Tomislavgradu je sveta, posvećena je i crkva Sv. Nikolaja u Tomislavgradu. Bit će blagoslovljena i ova crkva na Mandinoj gradini. Oni koji ne čuvaju tuđe ne mogu čuvati ni svoje. Jednostavno, Bog je jedan, Krist je jedan i nešto najnormalnije je da ja kao duvanjski gvardijan pripomognem u svakome pogledu da se crkvica koja je ovdje bila ponovno izgradi. Ja tu crkvicu doživljavam kao svoju crkvu, to je duvanjska – naša crkva. Je li ona pravoslavna ili katolička – to su te naše razlike. Međutim, u ovom ludom vremenu nekakvih razlika koje su nam servirane mislim da bi bilo uludo jedan život koji imamo, jedno vrijeme koje živimo, protratiti na takve razlike, a u konačnici ljudi su samo dobri ili zli. Ovo sve drugo je nebitnije, kaže nam fra Sretan.


Paroha Radivoja upitali smo što misli o protivljenju vodstva srpskoga naroda u Drvaru za izgradnju tamošnje ckrve.

– Onaj tko to sprječava ne može se nazvati hrišćaninom. Mislim da trebamo biti otvoreni. Imao sam iskustva da budem sveštenik, odnosno paroh iliti župnik kada je počinjala obnova u ratu srušene katoičke crkve u Nevesinju. Znam i na kakve smo probleme nailazili, ali sam prvi rekao i posvjedočio da je naša obveza obnoviti našu katoličku crkvu. Tako isto mislim za Drvar. Mislim da bi katolici Drvara trebali dobiti svoju crkvu i to poručujem s ovoga mjesta, kazao je za Tomislavcity paroh Radiovoje Krulj


Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by £otk@ 20/9/2019, 23:31

Moja pradjedovina <3 <3
£otk@
£otk@

Male
Posts : 1907
2019-02-12

Age : 44

Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by immortal 21/9/2019, 11:01

Hektorović wrote:
Hektorović wrote:Neizmjerno sam sretan što mogu doprinijeti izgradnji jednoga boljeg svijeta i suživota. Lako je se posvaditi, treba se pomiriti. Sada govorim kao kršćanin koji vjeruje u jednoga Boga – Krist je jedan. Mi ljudi učinili smo razlike, različite putove. Bazilika u Tomislavgradu je sveta, posvećena je i crkva Sv. Nikolaja u Tomislavgradu. Bit će blagoslovljena i ova crkva na Mandinoj gradini. Oni koji ne čuvaju tuđe ne mogu čuvati ni svoje. Jednostavno, Bog je jedan, Krist je jedan i nešto najnormalnije je da ja kao duvanjski gvardijan pripomognem u svakome pogledu da se crkvica koja je ovdje bila ponovno izgradi. Ja tu crkvicu doživljavam kao svoju crkvu, to je duvanjska – naša crkva. Je li ona pravoslavna ili katolička – to su te naše razlike. Međutim, u ovom ludom vremenu nekakvih razlika koje su nam servirane mislim da bi bilo uludo jedan život koji imamo, jedno vrijeme koje živimo, protratiti na takve razlike, a u konačnici ljudi su samo dobri ili zli. Ovo sve drugo je nebitnije, kaže nam fra Sretan.


Paroha Radivoja upitali smo što misli o protivljenju vodstva srpskoga naroda u Drvaru za izgradnju tamošnje ckrve.

– Onaj tko to sprječava ne može se nazvati hrišćaninom. Mislim da trebamo biti otvoreni. Imao sam iskustva da budem sveštenik, odnosno paroh iliti župnik kada je počinjala obnova u ratu srušene katoičke crkve u Nevesinju. Znam i na kakve smo probleme nailazili, ali sam prvi rekao i posvjedočio da je naša obveza obnoviti našu katoličku crkvu. Tako isto mislim za Drvar. Mislim da bi katolici Drvara trebali dobiti svoju crkvu i to poručujem s ovoga mjesta, kazao je za Tomislavcity paroh Radiovoje Krulj




UPravo to govorim
ako se već sve to tako lijepo zna , čak govori
čemu se ne vrate u krilo katoličke cvrkve
čemu razlike ????
nego šire pravoslavlje tamo gdje ga nikad nije bilo 
STOP vjerskom osvajanju terena!!
immortal
immortal

Female
Posts : 23139
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by Guest 21/9/2019, 12:10

mortal wrote:
max123 wrote:pa diće mi pridkuću...:(
hahahaah
kud si pobiga, a ovi se šire
KUĆI SMJESTA!!!!!!!
rješavaj stvari !!
jahh..!! najbolje da pokrade Max,kamenje za temelje,undak nece Srbi moci napraviti crkvu... lol! lol! lol!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by immortal 21/9/2019, 12:38

pismejker wrote:
mortal wrote:
max123 wrote:pa diće mi pridkuću...:(
hahahaah
kud si pobiga, a ovi se šire
KUĆI SMJESTA!!!!!!!
rješavaj stvari !!
jahh..!! najbolje da pokrade Max,kamenje za temelje,undak nece Srbi moci napraviti crkvu... lol! lol! lol!
ja sam sigurna da bi i ti pomogao   :kuku
immortal
immortal

Female
Posts : 23139
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Ekumena u Tomislavgradu Empty Re: Ekumena u Tomislavgradu

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum