ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by vuksadinare Tue 18 Jun - 8:09

https://www.express.hr/life/akcija-feniks-30-000-jna-vojnika-hvatalo-19-hrvata-21831
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99195
2015-09-08


Back to top Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Re: Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by vuksadinare Tue 18 Jun - 8:15

amaterski organizirana akcija...pa zato postoji sumnja da su dijelom u organiziranju ove akcije ucestvovale i neke udbine strukture bespotrebno zrtvovani ljudi...svaki malo bolji organizator koji ima iskustva u organiziranju takvih skupina postupio apsolutno suprotno..prvo ubacio bi ljude na drugaciji nacin..kao turiste,putnike,gastice i slicno i en svi u sito vrijeme...ubacio bi ih dva,tri mjeseca prije pocetka akcije da ispitaju teren,politicke prilike,stvore mrezu jataka..oruzje bi se vec nekako ubacilo...ilegalno preko granice...ta akcija je trebala biti u najstrozoj konspiraciji..drugo..ne mozes ti ici u otvoreni sukob..vec je trebalo organizirati skupinu u vis egrupa i poslani na vise razlicitih terena da izvode akcije..za koje bi bili zaduzeni i time razvukli tada miliciju i ostale..unjeli strah i paniku...među njih..ovako sve ispalo diletantski...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99195
2015-09-08


Back to top Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Re: Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by Guest Tue 18 Jun - 8:18

Misliš 19 ustaša?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Re: Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by vuksadinare Tue 18 Jun - 8:22

inace...bez obzira na propast akcije..ta akcija je razotkrila i dobrano slabosti u redovima milicije,jna,tadasnje TO...i ta masovnost je prouzrocial vis eproblema nego rjesenaj..sto ce ti 30 000 ljudi protiv 19-storice...pa tu najvecu ulogu moraju imati specijalne postrojbe koje su mobilne,imaju obucenost u poznavanju terena..mogu se bolje prikriti i biti manje uocljive od protivnika..postavljati zasjede i slicno...ovako si mobilizirao hrpu ljudi od kojih je bar pola i vise bilo u strahu i panici..pa eto cak su pucali jedni na druge...nisu bili ucinkoviti..a feniksovci su ih lako uocavali pa su se lakse mogli skrivati i izvlaciti se u drugim pravcima...pa sam jedan tadasnji bivsi milicajac specijalac je na federalnoj televiziji prije par godina priznao da im ej to vise odmoglo nego pomoglo ali da u biti ta mobilizacija TO-a i uvođenja JNa je vise bilo sa politicko propagandistickog aspekta nego sto je tu bilo stvarne ucinkovitosti u borbi protiv feniksovaca..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99195
2015-09-08


Back to top Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Re: Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by vuksadinare Tue 18 Jun - 8:23

Serbia Strong wrote:Misliš 19 ustaša?
sluzbeno se vode kao feniksovci...ali tebi na volju i mastu pirat
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99195
2015-09-08


Back to top Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Re: Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by vuksadinare Tue 18 Jun - 8:25

Serbia Strong wrote:Misliš 19 ustaša?
sluzbeno se vode kao feniksovci...ali tebi na volju i mastu pirat
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99195
2015-09-08


Back to top Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Re: Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by Ringo10 Tue 18 Jun - 8:38

Državne sigurnosne službe su znale za tu grupu čim je prešla granicu ali su ih pustili.
I to je bio ogromni propagandni dobitak za tu vlast. A za to je moralo biti žrtava. 
Da su ih odmah pohvatali ili likvidirali ne bi bilo skoro nikakvog propagandnog  odjeka.
Nakon političke krize sa početka sedamdesetih tom režimu i toj vlasti je trebalo nešto spektakularno da pokaže nesalomljivost Jugoslavije, Bratstva i Jedinstva i vjere naroda u vlast. 

A tih 19 jadova su bili samo žrtveni jarci koje je emigracija uputila u svojoj ludosti. A u emigraciji su djelovali agenti UDBe koji su Rovera i slične budaletine i nagovorili da organizira tu glupost.

Pričaju mi upućeni da su ovdje emigrantske vođe bili ubijeđeni da je SFRJ gotova i da treba samo malo pa da se uruši a Hrvati da naprave revoluciju. I tu ih je UDBa napravila budalama.

Onaj Vejsil Keškić je imao svoj privatni automehaničarski servis ili tako nešto. I došao mu rođak i kad je vidio u šta se ta budala namjerava upustiti, znajući u šta naivci srljaju jer je tek došao iz Juge, izmolio Vejsila da mu posudi 30 000 australskih dolara. Ovaj mu dao te novce u uvjerenju da će u samostalnoj Hrvatskoj biti velika i bogata faca nakon što njih 19 sruši Jugovinu i obnovi NDH.  
A najnevjerojatnije i najsmješnije mi je bilio to da su njima uzori bili Che Guevara i Castro, likovi na potpuno suprotnom ideološkom polu od njih samih,  zato što  su sa slično brojnom šačicom boraca krenuli u revoluciju i ostvarili pobjedu.
I ove budale ustaške su se zanosile time da i oni tako mogu ponoviti tako nešto. 

Dakako Vejsil je zaglavio sa ostalima a jadni rođo nije imao kome vratiti pare.
Koje budale jebo te.

Ali u mladosti sam se zabavljao sa jednom dejvojkom čiji je tetak bio prilično pozicioniran u policiji u BiH. Pričao mi je da su se ona trojica osuđenih na smrt herojski ponijeli na strijeljanju.

Odveli su ih u ranu zoru i kad se trebala izvršiti smrtna kazna na sav glas su vikali i klicali Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
Tako su i umrli. Jebi ga, jesu bili budale i  naivci ali se mora priznati da su fanatično vjerovali u to za šta ginu i da su imali muda do koljena.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21569
2015-09-24


Back to top Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Re: Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by catabbath Tue 18 Jun - 8:45

19 budala. Retardi su u mislili u nekoj Bosni dizati revoluciju, koliko glup moraš biti. Low IQ, vjerojatno su bili pravaši.
catabbath
catabbath

Male
Posts : 12407
2015-08-22


Back to top Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Re: Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by Ringo10 Tue 18 Jun - 8:51

catabbath wrote:19 budala. Retardi su u mislili u nekoj Bosni dizati revoluciju, koliko glup moraš biti. Low IQ, vjerojatno su bili pravaši.
Oni su smatrali da je pro-NDH sentiment najjači među BiH Hrvatima. Mislim, nisu oni bili u krivu, ali taj sentiment nije bio baš toliki da bi Hrvati te 1972 masovno krenuli u ustanak i rat za rušenje SFRJ.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21569
2015-09-24


Back to top Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Re: Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by catabbath Tue 18 Jun - 8:52

Ringo10 wrote:Oni su smatrali da je pro-NDH sentiment najjači među BiH Hrvatima.

Kad su ti bosanci nešto pametno uspili napraviti. Žderati lokati i krasti im je vrhunac. Eh sad dizati revolicju, koj napor...
catabbath
catabbath

Male
Posts : 12407
2015-08-22


Back to top Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Re: Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by vuksadinare Tue 18 Jun - 8:59

Ringo10 wrote:Državne sigurnosne službe su znale za tu grupu čim je prešla granicu ali su ih pustili.
I to je bio ogromni propagandni dobitak za tu vlast. A za to je moralo biti žrtava. 
Da su ih odmah pohvatali ili likvidirali ne bi bilo skoro nikakvog propagandnog  odjeka.
Nakon političke krize sa početka sedamdesetih tom režimu i toj vlasti je trebalo nešto spektakularno da pokaže nesalomljivost Jugoslavije, Bratstva i Jedinstva i vjere naroda u vlast. 

A tih 19 jadova su bili samo žrtveni jarci koje je emigracija uputila u svojoj ludosti. A u emigraciji su djelovali agenti UDBe koji su Rovera i slične budaletine i nagovorili da organizira tu glupost.

Pričaju mi upućeni da su ovdje emigrantske vođe bili ubijeđeni da je SFRJ gotova i da treba samo malo pa da se uruši a Hrvati da naprave revoluciju. I tu ih je UDBa napravila budalama.

Onaj Vejsil Keškić je imao svoj privatni automehaničarski servis ili tako nešto. I došao mu rođak i kad je vidio u šta se ta budala namjerava upustiti, znajući u šta naivci srljaju jer je tek došao iz Juge, izmolio Vejsila da mu posudi 30 000 australskih dolara. Ovaj mu dao te novce u uvjerenju da će u samostalnoj Hrvatskoj biti velika i bogata faca nakon što njih 19 sruši Jugovinu i obnovi NDH.  
A najnevjerojatnije i najsmješnije mi je bilio to da su njima uzori bili Che Guevara i Castro, likovi na potpuno suprotnom ideološkom polu od njih samih,  zato što  su sa slično brojnom šačicom boraca krenuli u revoluciju i ostvarili pobjedu.
I ove budale ustaške su se zanosile time da i oni tako mogu ponoviti tako nešto. 

Dakako Vejsil je zaglavio sa ostalima a jadni rođo nije imao kome vratiti pare.
Koje budale jebo te.

Ali u mladosti sam se zabavljao sa jednom dejvojkom čiji je tetak bio prilično pozicioniran u policiji u BiH. Pričao mi je da su se ona trojica osuđenih na smrt herojski ponijeli na strijeljanju.

Odveli su ih u ranu zoru i kad se trebala izvršiti smrtna kazna na sav glas su vikali i klicali Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
Tako su i umrli. Jebi ga, jesu bili budale i  naivci ali se mora priznati da su fanatično vjerovali u to za šta ginu i da su imali muda do koljena.
ma nekidan gledao onu seriju 'brisani prostor' koja je napravljena po ovom slucaju..mada je radnja smjestena u osamdesete..sto meni nije bilo jasno zbog cega...jer osamdesetih prakticno ej juga vec bila u raspadanju...i u toj seriji i je prikazano da je udba bila umjesan u organizaciju te akcije...ali istovremeno mislim da je ta grupa pustena ioz razloga sto je godinu prije bio maspok ili hrvatsko proljece pa su htjeli ovom akcijom neutralizirati ucinke maspoka...da je ta akcija feniksovaca krenula mozda godinu,dvije ranije vjerojatno bi imali bolji ucinak ali krenuli su godinu poslije nakon propasti maspok-a...mislim realno oni nisu imali los plan ali izvedba je bila katastrofa tj priprema akcije...prvo kao sto sam naveo ne mozes ti ubaciti naoruzanu grupu preko granice kod slovenije i ocekivati da oni prijeđu kao takvi dug put skoro do sredisnje bosne i hercegovine a da ne budu uoceni..oni su kako sma naveo trebali biti ubaceni kao civili,gastrabajteri koji ulaze kao takvi u jugu..par mjeseci prije da se ispita teren,politicka situacija,stvori mreza koja ce im biti od pomoci..zato kazem da je tu udba imala upetljane prste kod organiziranaj ove akcije..i kad se takve akcije organiziraju one moraju biti u najvecoj tajnosti i nju trebaju sprovesti bas ljudi za koje se jamci da nemaju veze sa udbom...i da su ono pravi emigranti..a usto znaju nesto o takvom organiziranju...a bilo je takvih ali oni nisu bili ukljuceni sto dovodi i do toga sto sam rekao d aje iza te akcije ili organizacije stajala i udba
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99195
2015-09-08


Back to top Go down

Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata Empty Re: Akcija Feniks:30 000 JNA vojnika hvatalo 19 Hrvata

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum