ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by Guest Mon 20 May - 18:50

Migrants Seize Paris Airport Terminal: "France Does Not Belong To The French!"



Yesterday, hundreds of undocumented migrants took control of Terminal 2 of the Charles de Gaulle airport in Paris France. Approximately 500 migrants seized the terminal.
France does not belong to the French! Everyone has a right to be here!” one person can be heard yelling into a loudspeaker.
The protest was organized by the migrant support group “La Chapelle Debout,” which said their members call themselves “Black Vests.”
The group comes amid the country’s months-long “Yellow Vests movement” over tax reforms; French citizens are required to carry yellow vests in their vehicles for emergencies. (source)
A quick-thinking person took video, which has been widely shared across Twitter.
#Update: Just in - Video of the moment these 400 African illegal immigrants stormed in the terminal of the Charles de Gaulle Airport in #Paris. #France pic.twitter.com/vPaxkpseDz
— Sotiri Dimpinoudis ❁‏ (@sotiridi) May 19, 2019
Here’s some follow-up video.
#Breaking: Just in - Reports that undocumented immigrants are protesting in the Charles de Gaulle Airport in #Paris right now and won't let people board their flights until they meet and talk with with the prime minister Édouard Philippe of #France, Riot CRS police on the scene. pic.twitter.com/fextoWCs6S
— Sotiri Dimpinoudis ❁‏ (@sotiridi) May 19, 2019

Migrants warn it won’t stop here.

The organized group released an official statement and warned this will not be the last effort such as this.
In an official statement, the group asked to meet with Prime Minister Edouard Philippe over the country’s asylum policy and the leaders of Air France. They demanded that the airline “stop any financial, material, logistical or political participation in deportations.”
Later Sunday, an Air France delegation met with the group, a member told local newspaper Le Parisien.
A migrant who took part in the protest warned it wouldn’t be the last.
“We have targeted Air France, and other actions will follow,” he told the paper. (source)
All of the migrants involved appear to have a common thread.
#Update: Just in - All of these undocumented immigrants are from African decent, and are demanding that prime minister Édouard Philippe, will give all of them permanent legal status and papers to stay in #France. And saying we will not leave Charles de Gaulle Airport in #Paris. pic.twitter.com/lWLonHL6ww
— Sotiri Dimpinoudis ❁‏ (@sotiridi) May 19, 2019

What an incredibly dangerous precedent

The migrants are reported to have refused to allow passengers to board their planes until their demands were met. They were held back by riot police but actually got a meeting with a representative of Air France.
What kind of precedent does this set? One tweet even suggests “Prime Minister Édouard Philippe caved into their demands and gave them all permanent legal status, though that hasn’t been confirmed.” (source)
#Breaking: Just in - The situation around the Charles de Gaulle Airport in #Paris has ended, when 400 illegal African immigrants stormed the terminal and demanded from prime minister Édouard Philippe, will give all of them permanent legal status to stay in #France.
— Sotiri Dimpinoudis ❁‏ (@sotiridi) May 19, 2019
This means that you can go into a foreign country and make demands and people will actually listen. People will actually capitulate to your demands in a place where you are by the grace of the local government. If there was any doubt that there’d be more of these types of sieges, I think we can lay that to rest right now. We have not seen the end of the Black Vests
I’m not against people migrating to other countries. I’ve done it myself and I’ve brought my children back to my own country. But there are processes. This is not one of those processes.
Currently, reports say the siege has ended. There are no reports of arrests.
France does not belong to the French, indeed.


https://www.zerohedge.com/news/2019-05-20/hundreds-black-vest-migrants-seize-paris-airport-terminal-france-does-not-belong
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by Leviathan2 Mon 20 May - 20:27

ja mislijo neka vjest a ono stanje redovno u vrancuskoj

_________________
Migranti prosvjeduju u Francuskoj Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by RayMabus Mon 20 May - 20:37

Give peace a chance - John Lennon
RayMabus
RayMabus

Posts : 176932
2014-04-11


Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by omni Mon 20 May - 20:46

Ovakav razvoj dogadjaja samo naivni leftardi i liberali nisu predvidjeli. Njihove vodje jesu.
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by epikur37 Mon 20 May - 20:48

trpat još, sloboda, ekonomski rast....trpaaaaaaj!
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by jastreb Mon 20 May - 20:48

Mi možemo biti mirni.

Jedino što me brine je Sarajevo,gdje sada,koliko čujem,ima više Arapa,nego Srba i Hrvata zajedno,no ja mislim da će Bošnjaci to sami zrihtati.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by epikur37 Mon 20 May - 20:55

jastreb wrote:Mi možemo biti mirni.

Jedino što me brine je Sarajevo,gdje sada,koliko čujem,ima više Arapa,nego Srba i Hrvata zajedno,no ja mislim da će Bošnjaci to sami zrihtati.

Slažem se, mi možemo biti mirni. 

A Sarajevo ionako nije dio našeg svijeta, ni civlizacije....vraća se svojoj.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by RayMabus Mon 20 May - 21:01

jastreb wrote:Mi možemo biti mirni.

Jedino što me brine je Sarajevo,gdje sada,koliko čujem,ima više Arapa,nego Srba i Hrvata zajedno,no ja mislim da će Bošnjaci to sami zrihtati.
Zavisi. Ima i Arapa školovanih i kulturnih samo nije baš da takvi dolaze u Bosnu nego ovi šugavi kozojebi.

Već san reka šta mislin o tin imigracijama , to je druga kultura , da mi dođu crnci krščani masovno isti bi tretman dobili ko i muslimani iz Azije i Afrike.

Nije religija baš mjerilo svega ode.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176932
2014-04-11


Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by AssadNaPodmornici Mon 20 May - 21:03

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Radniu10


Migranti prosvjeduju u Francuskoj Rf12


Last edited by AssadNaPodmornici on Mon 20 May - 21:04; edited 1 time in total

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21133
2018-06-14


Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by kic Mon 20 May - 21:03


ponašaju se tako jer znaju da mogu proći nekažnjeno..

imat ćemo razne prsluke sad..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48020
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by jastreb Mon 20 May - 21:04

epikur37 wrote:
jastreb wrote:Mi možemo biti mirni.

Jedino što me brine je Sarajevo,gdje sada,koliko čujem,ima više Arapa,nego Srba i Hrvata zajedno,no ja mislim da će Bošnjaci to sami zrihtati.

Slažem se, mi možemo biti mirni. 

A Sarajevo ionako nije dio našeg svijeta, ni civlizacije....vraća se svojoj.
Ne Sarajevo se,upravo suprotno,ne vraća ničemu svom.

Sarajevo prihvaća nešto što nikada nije bilo njegovo.

Sarajevo je bio multikulturalni grad u kojem su se istovremeno čula zvona sa kat.katedrale i pravoslavne Saborne crkve,ezan mujezina sa minareta i židovske molitve.

Latinluk,zatim srpske trgovačke četvrti,sinagoge i židovski kvartovi i dućani,samostani...

danas kršćani iz sarajeva čak svoje mrtve iskapaju iz grobova i prenose drugdje. Miljenko Jergović piše kako će se uskoro i groblja sv. Josip i sv.Mihajlo-zatvoriti.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by vuksadinare Mon 20 May - 21:12

Ne znam..nisam bio u sarajevu dugo dugo..zadnji put 1990..slusam jastrebove,epijeve peice sarajevo ala islamabad a cujem ljude koji danas posjecuju sarajevo a medju njima likova koji bas ne vole muslimane da im je sarajevo cist ok i da su iznenadjeni jer su imali predozbe kao jastreb i epi..iatina ima dosta zena koje nose marame...ima i arapa ali nije da sad moras strepit za zivot..da ce se netko raznjet ili priklat kescane na koje naidzu...ono normalan grad kao svi drugi sa vrlinama i manama..rat je nesto promjenio ali da je bas islamabad sarajevo to nije
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99388
2015-09-08


Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by jastreb Mon 20 May - 21:15

vuksadinare wrote:Ne znam..nisam bio u sarajevu dugo dugo..zadnji put 1990..slusam jastrebove,epijeve peice sarajevo ala islamabad a cujem ljude koji danas posjecuju sarajevo a medju njima likova koji bas ne vole muslimane da im je sarajevo cist ok i da su iznenadjeni jer su imali predozbe kao jastreb i epi..iatina ima dosta zena koje nose marame...ima i arapa ali nije da sad moras strepit za zivot..da ce se netko raznjet ili priklat kescane na koje naidzu...ono normalan grad kao svi drugi sa vrlinama i manama..rat je nesto promjenio ali da je bas islamabad sarajevo to nije
Sarajlije će prema Hrvatima iz Hrvatske pokazati svu bošnjačko-muslimansku gostoljubivost,koja je poznata na daleko,ali se prema domaćim katolicima i pravoslavcima odnose jako loše.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by vuksadinare Mon 20 May - 21:21

jastreb wrote:
vuksadinare wrote:Ne znam..nisam bio u sarajevu dugo dugo..zadnji put 1990..slusam jastrebove,epijeve peice sarajevo ala islamabad a cujem ljude koji danas posjecuju sarajevo a medju njima likova koji bas ne vole muslimane da im je sarajevo cist ok i da su iznenadjeni jer su imali predozbe kao jastreb i epi..iatina ima dosta zena koje nose marame...ima i arapa ali nije da sad moras strepit za zivot..da ce se netko raznjet ili priklat kescane na koje naidzu...ono normalan grad kao svi drugi sa vrlinama i manama..rat je nesto promjenio ali da je bas islamabad sarajevo to nije
Sarajlije će prema Hrvatima iz Hrvatske pokazati svu bošnjačko-muslimansku gostoljubivost,koja je poznata na daleko,ali se prema domaćim katolicima i pravoslavcima odnose jako loše.
Jbg..pa su skoro ne tako nedavno se bumbali medjusobno...mada realno koliko hinili prija rata neko bratstvo i jedinstvo sve je to ipak bilo na nekoj ajmo reci vise tankoj grani....gdje je bilo dovoljno da je netko malo zatrese i svi padnu
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99388
2015-09-08


Back to top Go down

Migranti prosvjeduju u Francuskoj Empty Re: Migranti prosvjeduju u Francuskoj

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum