ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kina proizvela prvi putnički avion

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Kina proizvela prvi putnički avion

Post by RayMabus 11/2/2015, 18:19

Kina proizvela prvi putnički avion  H_52348396  Avion će 2016. godine imati prvi probni let   

Kineski proizvođač aviona predstavio je prvu letjelicu proizvedenu u Kini, označivši time prodor na tržište velikih putničkih aviona.

Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) predstavio je dvomotorni model C919 na svečanosti kojoj je prisustvovalo blizu četiri hiljade Vladinih zvaničnika i drugih gostiju, u hangaru u blizini Međunarodnog aerodroma Pudong.

Kinesko tržište aviona brzo raste, ali se uglavnom oslanja na letjelice Boeinga i Airbusa.

Vladajuća Komunistička partija želi prigrabiti dio dobiti koja je do sada išla stranim dobavljačima.

Ovisnost o Boeingu i Airbusu

Avion sa 158 sjedišta za Kinu predstavlja više od sedam godina nastojanja države da smanji ovisnost o Airbusu i Boeingu, pa čak i da se natječe s njima.

"Kineska avioindustrija se ne može u potpunosti osloniti na uvoz. Velika nacija mora imati vlastite velike komercijalne avione", izjavio je Li Jiaxiang, šef kineske civilne avijacije na svečanosti povodom predstavljanja novog modela.

Raniji pokušaji

Avion C919, koji ima domet do 5.555 kilometara, imat će svoj prvi probni let 2016. godine, kazao je predsjednik COMAC-a Jin Zhuanglong na svečanosti, a to znači da će biti propušten prvobitni rok ove godine.

Posljednji putnički avion Kina je razvijala sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Četveromotorni uskotrupni Shanghai Y-10 izrađen je u tri primjerka, a program je zaustavljen 1983. godine kao nekonkurentan.

Zapravo, "dokrajčila" ga je nemogućnost nabavke željenih motora WS-8 ili Pratt & Whitneyev JT3D, a prototipovi su letjeli motorima uskladištenim u kineskoj zračnoj upravi CAAC kao rezervni dijelovi za Boeing 707.



http://balkans.aljazeera.net/vijesti/kina-proizvela-prvi-putnicki-avion
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by Yehudi 11/2/2015, 18:27

Pametno.
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by RayMabus 11/2/2015, 18:33

Čudi me da ovo tek sad rade pogotovo šta rade putničke avione al očito manjeg kalibra al ok.

Lagano a kad počme serijska proizvodnja pomest će ove ostale.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by AlfaOmega 11/2/2015, 18:52

Prvi zrakoplov koji neće biti vrijedan ni da se ISIL hvali kak ga je strušio.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10220
2015-09-11


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by marcus-t 11/2/2015, 18:56

AlfaOmega wrote:Prvi zrakoplov koji neće biti vrijedan ni da se ISIL hvali kak ga je strušio.
A ti si od onih što misle da Kinezi jedino znaju praviti čačkalice i štapiće za ražnjiće. Pametan dečko. :D
marcus-t
marcus-t

Posts : 1720
2015-10-07


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by AlfaOmega 11/2/2015, 18:57

Naprotiv, znaju i dobru hranu praviti, priznajem. :)

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10220
2015-09-11


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by gargamel0101 11/2/2015, 19:10

KAd im pogledaš dizala i pokretne stube ja se u tome ne bih htio voziti
gargamel0101
gargamel0101

Posts : 3558
2015-07-23


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by omni 11/2/2015, 19:12

marcus-t wrote:
AlfaOmega wrote:Prvi zrakoplov koji neće biti vrijedan ni da se ISIL hvali kak ga je strušio.
A ti si od onih što misle da Kinezi jedino znaju praviti čačkalice i štapiće za ražnjiće. Pametan dečko. :D
Pa do sad i nisu napravili nesto svoje a da je vrijedilo, vrijeme je da pocnu.
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by RayMabus 11/2/2015, 19:13

AlfaOmega wrote:Prvi zrakoplov koji neće biti vrijedan ni da se ISIL hvali kak ga je strušio.
Pa neznam baš ...grade oni odavno putničke avione al manjeg kalibra ( ruski ilujštin i slićno te vojne transportne ) ....zato me malo i iznenadila ova vijest jer sam mislio da s obzirom na veličinu zemlje imaju i ovu industriju al eto izgleda da ipak ne i da tek sad to rade.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by RayMabus 11/2/2015, 19:18

Ovdje je vijest u biti to šta oni to tek sad grade tj nisu imali do danas.

NIje vijest avion nego ovo.

Ja pratim avijaciju al kroz vojne stvari , KIna je daleko al evo čak ni meni nebi palo na pamet da oni nemaju svoju industriju putničkih aviona večeg kalibra i na duže staze ....a kad ono nemaju.

To je vijest.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by Leviathan2 11/2/2015, 19:38

RayMabus wrote:Ovdje je vijest u biti to šta oni to tek sad grade tj nisu imali do danas.

NIje vijest avion nego ovo.

Ja pratim avijaciju al kroz vojne stvari , KIna je daleko al evo čak ni meni nebi palo na pamet da oni nemaju svoju industriju putničkih aviona večeg kalibra i na duže staze ....a kad ono nemaju.

To je vijest.
pa i u pravu si, imaju svemirski program, rade one jebenobrze vlakove a ne rade putnicke avione, al eto, sjetili se da mogu i to

_________________
Kina proizvela prvi putnički avion  Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by RayMabus 11/2/2015, 19:40

Leviathan2 wrote:
RayMabus wrote:Ovdje je vijest u biti to šta oni to tek sad grade tj nisu imali do danas.

NIje vijest avion nego ovo.

Ja pratim avijaciju al kroz vojne stvari , KIna je daleko al evo čak ni meni nebi palo na pamet da oni nemaju svoju industriju putničkih aviona večeg kalibra i na duže staze ....a kad ono nemaju.

To je vijest.
pa i u pravu si, imaju svemirski program, rade one jebenobrze vlakove a ne rade putnicke avione, al eto, sjetili se da mogu i to
Pa e ....na kraj pameti mi je bilo da oni ovo nemaju tj svoj putnički avion na duže stazu itd itd itd ...a kad ono vidi stvarno nemaju tj ništa do sada tj ovoga.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by Trinity 11/2/2015, 19:41

Tek sad ukrali nacrte ? geek
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by Guest 11/2/2015, 19:43

Kina proizvela prvi putnički avion  850_kinez
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by Trinity 11/2/2015, 19:44

:^0 :^0 :^0
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by L'âme 11/2/2015, 19:45

Grozni ste :D

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by Leviathan2 11/2/2015, 19:56

maggie13 wrote:Grozni ste :D
jesu, :hail

_________________
Kina proizvela prvi putnički avion  Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by L'âme 11/2/2015, 20:00

Leviathan2 wrote:
maggie13 wrote:Grozni ste :D
jesu, :hail
tako se rugati vrijednim zutim mravima..a,taman se izborili za pravo na imanje dvoje djecice..;-)

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by v_vlado 11/2/2015, 21:59

I nek ga proizvela.....bolje oni nego mi......mi smo još u drugom svjetskom ratu...
v_vlado
v_vlado

Posts : 3077
2015-07-28


Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by omni 11/2/2015, 22:08

v_vlado wrote:I nek ga proizvela.....bolje oni nego mi......mi smo još u drugom svjetskom ratu...
Al zato nismo sposobni ni bombarder iz drugog svjetskog napravit.
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Kina proizvela prvi putnički avion  Empty Re: Kina proizvela prvi putnički avion

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum