ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neće me više praviti budalom

Go down

Neće me više praviti budalom Empty Neće me više praviti budalom

Post by debotoijusto Fri 26 Apr - 20:40

 Kad sam čula da će ovog ljeta dovesti Srpkinje za sobarice, dala sam otkaz. To je bila kap koja mi je prelila čašu. Nema to, ne daj Bože, veze s nacionalnošću, ratom... Nisu te žene ništa krive. Ali one će raditi za istu plaću, a još će im osigurati smještaj. Kad možeš njima platiti smještaj, znači da možeš i nama dignuti plaću! Pa više će ih one koštat' nego mi koje živimo ovdje. Ma neću više, iz principa. Ne'š me više pravit' budalom – ljutito je Slobodnoj Dalmaciji kazala bivša zaposlenica jednog splitskog visokokategornika, želeći, zbog razumljivih razloga, ostati anonimna.


Čim je čula kako u hotel, u kojemu je provela nekoliko sezona radeći kao sobarica, stiže uvozna radna snaga, pukao joj je film. Prolijevala je tamo, kaže, iz mjeseca u mjesec krv, suze i znoj za 4000 kuna s uključenim putnim troškovima, bez lipe stimulacije neovisno o povećanom opsegu posla. Eventualno bi zaradila koju kunu više zahvaljujući radu praznikom, a i to je bio beznačajan doprinos mjesečnom prihodu. Jedino što je raslo bio je, veli, broj svakodnevnih radnih zadataka jer je sobarica bilo premalo.
– Pa kako očekuju da će zadržati žene?! Ne žele ih zaposliti za stalno, a kamoli im dignuti plaću, nego i dalje traže jeftinu radnu snagu. I još kukaju kako nema radnika. Čuj, sezonke iz Srbije?! Ma otići će im i one kad iskuse ljeto u njihovu hotelu. I onda još kukaju kako nema radnika, kako svi odoše u Njemačku – razočarano će Splićanka, koju je nevolja, baš kao i većinu njezinih kolegica, natjerala na ljetno "crnčenje za 4000 kuna" u dalmatinskoj hit-destinaciji.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30564
2014-04-12


Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by debotoijusto Fri 26 Apr - 20:42

Kako su izgledali njihovi radni dani u visokokategorniku, posvjedočila je jedna njezina bivša kolegica i sugrađanka, koja je radila isti sezonski posao na istoj adresi i samoj sebi se zaklela: "Nikad više." Izdržala je, prisjeća se, nekoliko mjeseci, a onda je, zbog zdravstvenih razloga, odlučila reći "dosta".
- Žene su svakodnevno dolazile, neke bih vidjela samo tjedan i više se ne bi pojavile. Taj posao rade mlade djevojke, mahom studentice ili mi, žene srednje dobi koje su ostale nigdje. Bez stalnog posla, ovisne o sezoni. I onda dođeš tamo, ubiješ se i izgubiš volju ikada više raditi taj posao. Nisam tip koji odustaje, ali na kraju sam i ja morala dići ruke od svega – rezignirano govori vrteći film unatrag, prisjećajući se dana kada je bjesomučno trčala po splitskom hotelu znajući unaprijed da je izgubila bitku s vremenom. Posla je, naravno, bilo previše, a minuta nikad dovoljno.
– Soba se čisti 20 minuta, nekada pet minuta manje ili više, ovisno o stanju u kojem je zateknete. A u tih 20 minuta mora se proći sve – od usisavanja, promjene posteljine, kompletnog čišćenja, poliranja kupaonice, odvajanja smeća, pranja čaša, provjere balkona, čišćenja kliznih stijenki... Zahtijevalo se čak da slažemo odjeću koju su gosti razbacali po podu. Postaneš robot, samo vrtiš slike, ova soba, ona soba... I trčiš, non-stop trčiš – govori sugovornica, napominjući kako su najgore prolazile tek pristigle sezonke, jer stalni sezonci, u odnosu na novopridošle, sebi malo daju za pravo.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30564
2014-04-12


Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by RayMabus Fri 26 Apr - 20:43

Već san to komentira al u pravu je.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175353
2014-04-11


Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by debotoijusto Fri 26 Apr - 20:44

Čisti se iskidanim, starim krpicama ili otrgnutim komadima dotrajalih plahti, ali smijete ih uzeti tek nekoliko. Strogo se čuvaju, nikad ih dosta. Kako je njima nemoguće posušiti vodu u kupaonici, za poliranje smo nakon pranja koristili prljave ručnike gostiju, koje smo mijenjali čistima – s gnušanjem će naša sugovornica.
– Nadzornica je stalno hodala za nama... Naravno, u kontroli bi uvijek nešto našla – prašinu u utorima vrata ormara ili balkona, nešto što zbog nedostatka vremena jednostavno nismo stizale proći. Vidjela bi točkicu na staklu ili prašinu na okviru slike, i stvarala pritisak vičući: "Još si tu, još si tu!" Nadzornice?! Nemam riječi, većina ih ne zna ni jedan strani jezik, a kamoli da se zna snaći kad je zaustavi gost i obrati joj se na nekom drugom jeziku. Ne znam na čiju su preporuku tu dovedene, jer bi barem trebale znati engleski. A koliko se tek vremena od tih 20 minuta gubilo na slaganje dodatnih ležajeva, jer su nam česti gosti bile obitelji. To je značilo pospremanje i izvlačenje iznimno teških kreveta za djecu. Ili na čišćenje kupaonica u boljim sobama u kojima su gostima na raspolaganju i tuš-kabina i kada. Sve se mora sjajiti za istu minutažu... Često su gostima na recepciji omogućavali i kasniji check-out, što nas je izluđivalo jer ionako nismo imale vremena. Ili bi se zablokirao lift, pa bismo s posteljinom i prekrivačima u rukama trčale s kata na kat. Ma mogla bih nabrajati unedogled. Bila je to teška fizikala... Ne ponovilo se – završava svoju ispovijest danas stalno zaposlena trgovkinja, navodeći kako joj je sadašnji posao neusporedivo lakši. A podjednako plaćen.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30564
2014-04-12


Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by debotoijusto Fri 26 Apr - 20:46

Preporuke gostima hotela
- ponesite svoju čašu za piće
- obavezno prebrišite WC školjku
- isperite kadu i umivaonik vrelom vodom
- prebrišite sve ručke i tipku za vodokotlić
- nikako ne hodajte bosonogi po tepisima
- ako nije nužno, ne koristite rezervne deke i jastuke

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/dovode-srpkinje-jer-hrvatice-vise-ne-pristaju-na-teror-za-4000-kuna-padale-smo-s-nogu/8787158/
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30564
2014-04-12


Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by vuksadinare Fri 26 Apr - 21:14

Jbg..ti mu nes dat picku ove oce..odnosno uz picku trazis bmw ove ne traze 'dodatak'.. :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98994
2015-09-08


Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by AssadNaPodmornici Fri 26 Apr - 22:07

pa nagleda sam se na svoje oči.
radio u hotelu(aj ja barem bio u kancelariji) a radnice čistačice za 3000kn , posao od 6h ujutro 2h popodne, i radi se subotom.  i često bile svađe sa gazdom i direktorom, jer baš tako bile raspoređene da za par sati moraju očistiti X soba, a naravno od brzine ne stignu pobrisati nekada svaki prozor ili neki komad prašine, a onda se gosti žale a onda gazda po radnicima. i onda lete otkazi. i dolaze nove. i otkazi.
a gazda iste sobe prodaje za 2000kn noć. i ima 50takvih soba. a umjesto da zaposli još 2 čistačice, nebi imao problem.. ali nema šanse.. eeej, dvi čistačice, to je čitavih 6000kn mjesečno, to je 3sobe mora prodati..

ove mlađe kada sam radio u hotelu samo govorile, da na zimu idu u njemačku, irsku, švedsku svaka imala svoju destinaciju.. starije ostanu i vrte se tu..

sada nema čistačica, sada će im srpkinje čistiti za 6000kn..
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20866
2018-06-14


Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by T. Fri 26 Apr - 22:56

debotoijusto wrote:Neće me više pravit' budalom!
Kolega, ali Vi...
T.
T.

Posts : 17078
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

The author of this message was banned from the forum - See the message

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by darth_vader Sat 27 Apr - 12:52

vuksadinare wrote:Jbg..ti mu nes dat picku ove oce..odnosno uz picku trazis bmw ove ne traze 'dodatak'.. :)



:doh


:facepalm



bash bash bash
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by n_razbojnik Sat 27 Apr - 12:53

Ja sam se ponadao da naslov teme ima uvelike veze sa kreatorom iste...

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11429
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by debotoijusto Sat 27 Apr - 19:35

n_razbojnik wrote:Ja sam se ponadao da naslov teme ima uvelike veze sa kreatorom iste...

bad luck stari moj , ove sto ciste lizu oltare a mi ateisti koristimo novac poreznih obveznika za zivot
idite se jos 5-6g. bavit srbima i obrezanima dok ne zasluzim mirovinu , reda mora biti  ;)
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30564
2014-04-12


Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by n_razbojnik Sat 27 Apr - 19:40

debotoijusto wrote:
n_razbojnik wrote:Ja sam se ponadao da naslov teme ima uvelike veze sa kreatorom iste...

bad luck stari moj , ove sto ciste lizu oltare a mi ateisti koristimo novac poreznih obveznika za zivot
idite se jos 5-6g. bavit srbima i obrezanima dok ne zasluzim mirovinu , reda mora biti  ;)
a rekoh, ponadao, ali drago mi je...nije sakristija u prvih 5 postova  cheers

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11429
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by debotoijusto Sat 27 Apr - 19:46

n_razbojnik wrote:
debotoijusto wrote:
n_razbojnik wrote:Ja sam se ponadao da naslov teme ima uvelike veze sa kreatorom iste...

bad luck stari moj , ove sto ciste lizu oltare a mi ateisti koristimo novac poreznih obveznika za zivot
idite se jos 5-6g. bavit srbima i obrezanima dok ne zasluzim mirovinu , reda mora biti  ;)
a rekoh, ponadao, ali drago mi je...nije sakristija u prvih 5 postova  cheers

oli ne bi volija da upadnem u mirovinu i rano jutri zajebem @rey s 128 upisa na forumu napusenih budalastina  :20
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30564
2014-04-12


Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by n_razbojnik Sat 27 Apr - 19:52

debotoijusto wrote:
n_razbojnik wrote:
debotoijusto wrote:
n_razbojnik wrote:Ja sam se ponadao da naslov teme ima uvelike veze sa kreatorom iste...

bad luck stari moj , ove sto ciste lizu oltare a mi ateisti koristimo novac poreznih obveznika za zivot
idite se jos 5-6g. bavit srbima i obrezanima dok ne zasluzim mirovinu , reda mora biti  ;)
a rekoh, ponadao, ali drago mi je...nije sakristija u prvih 5 postova  cheers

oli ne bi volija da upadnem u mirovinu i rano jutri zajebem @rey s 128 upisa na forumu napusenih budalastina  :20
a nebi, ray mi je na ignore, tis mi drag

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11429
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by debotoijusto Sat 27 Apr - 20:00

n_razbojnik wrote:
debotoijusto wrote:
n_razbojnik wrote:
debotoijusto wrote:
n_razbojnik wrote:Ja sam se ponadao da naslov teme ima uvelike veze sa kreatorom iste...

bad luck stari moj , ove sto ciste lizu oltare a mi ateisti koristimo novac poreznih obveznika za zivot
idite se jos 5-6g. bavit srbima i obrezanima dok ne zasluzim mirovinu , reda mora biti  ;)
a rekoh, ponadao, ali drago mi je...nije sakristija u prvih 5 postova  cheers

oli ne bi volija da upadnem u mirovinu i rano jutri zajebem @rey s 128 upisa na forumu napusenih budalastina  :20
a nebi, ray mi je na ignore, tis mi drag

nemoj tako , pere ga nejebica , nije to lako izdurat
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30564
2014-04-12


Back to top Go down

Neće me više praviti budalom Empty Re: Neće me više praviti budalom

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum