ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Page 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by Hektorović Sun 7 Apr - 23:17

Nemojte krivo shvatiti, i misliti da ne volim svojim Hercegovinu. Volim je više od svega i nosim je u srcu. Ali ne volim sadašnju situaciju kakva je dolje jer zbog tog osjećaja i nepravde smo i otišli.
Josip je prije točno dvije godine iz svoje rodne Hercegovine preselio u Stuttgart. Kaže, nije to puno vremena za velike pothvate, ali sasvim dovoljno da se podvuče crta i napravi paralela između onoga što je dobio preseljenjem u Njemačku i onoga što je izgubio odlaskom iz Hercegovine. Za Fenix je otkrio kako se danas osjeća.
 
Njegovu priču Fenix magazin prenosi u cijelosti
“Dugo mi je trebalo da donesem odluku o preseljenju. Borio sam se na mnoge načine da ostanem u Hercegovini. Dan za danom je bivalo sve teže.
Radio sam povremene poslove i nisam birao. Međutim, to nije bilo dovoljno za pristojan život. Osjećao sam se manje vrijednim, a i pronaći djevojku koja bi bila s osobom nesigurnih primanja postalo je nezamislivo.
U Stuttgartu imam krizmenog kuma. Moja majka ga je zvala i zamolila da mi pomogne dok se ne snađem. Tako sam se našao u Stuttgartu s prvim danima proljeća 2017.godine. Prvi posao je bio u skladištu voća, a stanovao sam kod kuma.
Bilo je ispočetka teško psihički se prilagoditi na sve novo,a na fizički nije toliko jer sam navikao raditi. Za par mjeseci sam promijenio posao i preselio u svoj unajmljeni stan. Tada je sve krenulo drugačije i potpuno bolje. Znatno više sam zarađivao,a majka i brat su mi dolazili tri puta u posjetu. Nakon dvije godine iz mog iskustva ću reći što sam dobio dolaskom u Njemačku,a što sam izgubio odlaskom iz Hercegovine.
 
Dolaskom u Stuttgart dobio sam:
– priliku da radim i da za svoj posao zaradim pristojnu plaću
– priliku da mijenjam posao i idem ka boljem
-priliku da napredujem u svakom smislu
-priliku za upoznavanje djevojaka koje nisu opterećene da upoznaju nekoga tko će ih financirati dok one glume po gradu, već djevojaka koje isto rade i same sebi svojim radom omogućuju pristojan život.
-dobio sam poštovanje kao radnik kojeg poslodavac poštuje
-dobio sam priliku da na izlascima razgovaram s mladima o zdravim temama,a ne o politici i političarima
-ide mi radni staž, te sam osiguran što za pet godina rada na različitim poslovima kod nas nije bilo moguće
 
Sada ću reći i što sam izgubio odlaskom iz Hercegovine
-izgubio sam osjećaj bezvrijednosti i neučinkovitosti
-izgubio sam osjećaj manje vrijednosti dok bi u diskotekama kraj mene “tatini sinovi” naručivali boce skupocjenih pića i tako nastojali fascinirati društvo oko sebe
-izgubio sam onaj grč u želucu s kojim sam se budio pri pomisli kad krenem na posao kako će taj dan moj poslodavac biti raspoložen jer od tog je ovisilo i tretiranje nas radnika
-izgubio sam naviku sjediti vikendom satima u kafiću uz prometnicu i slušati ogovaranje drugih
-izgubio sam strah od novog buđenja u kojemu ću misliti kako da se prehranim taj dan
 
Nemojte krivo shvatiti, i misliti da ne volim svojim Hercegovinu. Volim je više od svega i nosim je u srcu. Ali ne volim sadašnju situaciju kakva je dolje jer zbog tog osjećaja i nepravde smo i otišli.
Ljubav prema rodnom kraju nikada neće i ne može prestati,a želja za povratak? Tek kad se nešto promijeni.
Dnevnik.ba
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by RayMabus Mon 8 Apr - 0:18

Pa to ti je tako. Sad nek traže radnike koji će im radit za kikiriki u Hrvatskoj i BiH.
RayMabus
RayMabus

Posts : 177285
2014-04-11


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by vili40 Mon 8 Apr - 8:31

Hektorović wrote:Nemojte krivo shvatiti, i misliti da ne volim svojim Hercegovinu. Volim je više od svega i nosim je u srcu. Ali ne volim sadašnju situaciju kakva je dolje jer zbog tog osjećaja i nepravde smo i otišli.
Josip je prije točno dvije godine iz svoje rodne Hercegovine preselio u Stuttgart. Kaže, nije to puno vremena za velike pothvate, ali sasvim dovoljno da se podvuče crta i napravi paralela između onoga što je dobio preseljenjem u Njemačku i onoga što je izgubio odlaskom iz Hercegovine. Za Fenix je otkrio kako se danas osjeća.
 
Njegovu priču Fenix magazin prenosi u cijelosti
“Dugo mi je trebalo da donesem odluku o preseljenju. Borio sam se na mnoge načine da ostanem u Hercegovini. Dan za danom je bivalo sve teže.
Radio sam povremene poslove i nisam birao. Međutim, to nije bilo dovoljno za pristojan život. Osjećao sam se manje vrijednim, a i pronaći djevojku koja bi bila s osobom nesigurnih primanja postalo je nezamislivo.
U Stuttgartu imam krizmenog kuma. Moja majka ga je zvala i zamolila da mi pomogne dok se ne snađem. Tako sam se našao u Stuttgartu s prvim danima proljeća 2017.godine. Prvi posao je bio u skladištu voća, a stanovao sam kod kuma.
Bilo je ispočetka teško psihički se prilagoditi na sve novo,a na fizički nije toliko jer sam navikao raditi. Za par mjeseci sam promijenio posao i preselio u svoj unajmljeni stan. Tada je sve krenulo drugačije i potpuno bolje. Znatno više sam zarađivao,a majka i brat su mi dolazili tri puta u posjetu. Nakon dvije godine iz mog iskustva ću reći što sam dobio dolaskom u Njemačku,a što sam izgubio odlaskom iz Hercegovine.
 
Dolaskom u Stuttgart dobio sam:
– priliku da radim i da za svoj posao zaradim pristojnu plaću
– priliku da mijenjam posao i idem ka boljem
-priliku da napredujem u svakom smislu
-priliku za upoznavanje djevojaka koje nisu opterećene da upoznaju nekoga tko će ih financirati dok one glume po gradu, već djevojaka koje isto rade i same sebi svojim radom omogućuju pristojan život.
-dobio sam poštovanje kao radnik kojeg poslodavac poštuje
-dobio sam priliku da na izlascima razgovaram s mladima o zdravim temama,a ne o politici i političarima
-ide mi radni staž, te sam osiguran što za pet godina rada na različitim poslovima kod nas nije bilo moguće
 
Sada ću reći i što sam izgubio odlaskom iz Hercegovine
-izgubio sam osjećaj bezvrijednosti i neučinkovitosti
-izgubio sam osjećaj manje vrijednosti dok bi u diskotekama kraj mene “tatini sinovi” naručivali boce skupocjenih pića i tako nastojali fascinirati društvo oko sebe
-izgubio sam onaj grč u želucu s kojim sam se budio pri pomisli kad krenem na posao kako će taj dan moj poslodavac biti raspoložen jer od tog je ovisilo i tretiranje nas radnika
-izgubio sam naviku sjediti vikendom satima u kafiću uz prometnicu i slušati ogovaranje drugih
-izgubio sam strah od novog buđenja u kojemu ću misliti kako da se prehranim taj dan
 
Nemojte krivo shvatiti, i misliti da ne volim svojim Hercegovinu. Volim je više od svega i nosim je u srcu. Ali ne volim sadašnju situaciju kakva je dolje jer zbog tog osjećaja i nepravde smo i otišli.
Ljubav prema rodnom kraju nikada neće i ne može prestati,a želja za povratak? Tek kad se nešto promijeni.
Dnevnik.ba
to isto vrijedi i za Hrvatsku a ne samo za Hercegovinu sa jednom razlikom.Hercegovci se mogu dobro ugnijezditi i u Hrvatskoj odnosno najviše u Zagrebu koji će posljednji osjetiti posljedice vladanja sumanutih vladara dok tih nekoliko županija sjeverno od Zagreba nema tu šansu nego se mora direktno seliti van.Ne moram navoditi zašto je to tako ali na kraju gubimo svi.
vili40
vili40

Male
Posts : 10797
2015-08-02


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by flumen Mon 8 Apr - 8:50

kad sam ja odlazio jos je bila rajska sfrj i radnicko samoupravljanje.
meni je bilo i tada dobro, a poslije je bilo jos i bolje.

_________________

Ima jedan grad koji obiluje inteligentima anacionalnim; kultura ih i svijest, bolje oholost, veze za Italiju, rasa i nagon za Hrvatsku; govore lose dva jezika; Zagreb im je tudj, Italija ih ne treba...

flumen
flumen

Male
Posts : 3221
2015-08-21

Lokacija: : Fiume per sempre

Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by kic Mon 8 Apr - 8:51


gdje zrno padne, tu nek i ploda dadne..

Njegoš
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48024
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by Eroo Mon 8 Apr - 8:57

kic wrote:
gdje zrno padne, tu nek i ploda dadne..

Njegoš

Baš sam to htio reć. To je najbitnije.
Čemu ovo kukanje? Jesu li neki izbori na vidiku? :)
Eroo
Eroo

Posts : 75476
2016-07-22


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by Eroo Mon 8 Apr - 9:01

Puna je Njemčka Talijana i Grka, a nisu imali ni rata ni Turaka 500 godina, niti
su bili iza željezne zavjese.

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 75476
2016-07-22


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by kic Mon 8 Apr - 9:02

Eroo wrote:
kic wrote:
gdje zrno padne, tu nek i ploda dadne..

Njegoš

Baš sam to htio reć. To je najbitnije.
Čemu ovo kukanje? Jesu li neki izbori na vidiku? :)
¸

voliš 'Gorski vijenac' ?

a dnevnik.ba
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48024
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by Eroo Mon 8 Apr - 9:06

kic wrote:
Eroo wrote:
kic wrote:
gdje zrno padne, tu nek i ploda dadne..

Njegoš

Baš sam to htio reć. To je najbitnije.
Čemu ovo kukanje? Jesu li neki izbori na vidiku? :)
¸

voliš 'Gorski vijenac' ?

a dnevnik.ba
Hercegovci su se uvik selili, istina najviše u HR. Prilke se promijenile i danas idu dalje...Njemačka je uvik bila naš drugi dom.
Kladio bih se da je bila i  didi ovog iz uvodnog članka. Dida umra, nema više njemačke peMzije i sad je na maloh doša red. :D
Eroo
Eroo

Posts : 75476
2016-07-22


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by flumen Mon 8 Apr - 9:14

U Njemackoj smo prisutni oko 400 godina. Doduse, ranije su imali vise respekta prema nama, pa su nazivali i ulice i spomenike po Hrvatima. Danas smo im na drugi nacin respektabilni...no o tom potom...


Last edited by flumen on Mon 8 Apr - 9:19; edited 1 time in total (Reason for editing : 0)

_________________

Ima jedan grad koji obiluje inteligentima anacionalnim; kultura ih i svijest, bolje oholost, veze za Italiju, rasa i nagon za Hrvatsku; govore lose dva jezika; Zagreb im je tudj, Italija ih ne treba...

flumen
flumen

Male
Posts : 3221
2015-08-21

Lokacija: : Fiume per sempre

Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by kic Mon 8 Apr - 9:18


men'se'čini da je Jožavica iz Stuttgarta jako labilan čovjek, u Hercegovini je izlazio u klubove i gledao bogataše kako naručuju bocu za bocom, pa sjedio u kafiću na prometnici i tako to-

ne čini mi se kao jako aktivna osoba, sigurno da su bolje prilike u Njemačkoj i njima se prilagodio, samo sve u svemu ne sviđa mi se kako je opisao Hercegovke jer su daleko bolje od Njemica..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48024
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by Eroo Mon 8 Apr - 9:20

kic wrote:
men'se'čini da je Jožavica iz Stuttgarta jako labilan čovjek, u Hercegovini je izlazio u klubove i gledao bogataše kako naručuju bocu za bocom, pa sjedio u kafiću na prometnici i tako to-

ne čini mi se kao jako aktivna osoba, sigurno da su bolje prilike u Njemačkoj i njima se prilagodio, samo sve u svemu ne sviđa mi se kako je opisao Hercegovke jer su daleko bolje od Njemica..
Takve Hercegovke nikad nisu volile. Zaobilazile su ih u širokom luku.
Eroo
Eroo

Posts : 75476
2016-07-22


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by kic Mon 8 Apr - 9:22


bar u Hercegovini ima divljine i prirode za planinarit i ostale sportove-
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48024
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by Šandor Winnetou Mon 8 Apr - 9:22

kic wrote:
men'se'čini da je Jožavica iz Stuttgarta jako labilan čovjek, u Hercegovini je izlazio u klubove i gledao bogataše kako naručuju bocu za bocom, pa sjedio u kafiću na prometnici i tako to-

ne čini mi se kao jako aktivna osoba, sigurno da su bolje prilike u Njemačkoj i njima se prilagodio, samo sve u svemu ne sviđa mi se kako je opisao Hercegovke jer su daleko bolje od Njemica..
otprilike sjedio u kafiću i tražio posao a Boga molio da ga ne nađe nego da mu lova s neba padne

_________________
Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19677
2017-12-31


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by AssadNaPodmornici Mon 8 Apr - 10:10

RH I Hercegovina su na neki način veoma brutalne i okrutne lokacije ako nisi jak u glavi i lud pomalo. Zato čak odlazak vanka je na neki način i "lakši" način , nego ostati vamo i boriti se. Znam dosta ljudi preporodili se vanka

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21227
2018-06-14


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by vili40 Mon 8 Apr - 10:33

Eroo wrote:Puna je Njemčka Talijana i Grka, a nisu imali ni rata ni Turaka 500 godina, niti
su bili iza željezne zavjese.
ti to uspoređuješ?Jel znaš koliki je postotak hrvata(za sada,jer se iseljavanje nastavlja nesmanjenom brzinom)zbrisao van od zadnjeg rata kad su počeli vedriti i oblačiti tvoji miljenici?Hrvatska je pala na ispod 4 miliona i ti to ideš uspoređivati sa drugim slučajevima.Da i njemaca ima koji su otišli u ameriku pa kakve to ima veze sa našim karcinomom?Ali boli tebe briga,slovenija će ti dati penziju dok je ovdje postalo sve pod upitnikom.
vili40
vili40

Male
Posts : 10797
2015-08-02


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by vili40 Mon 8 Apr - 10:34

ni ti tvoji turci nisu napravili takvo sranje ko ovi tvoji zlotvori.
vili40
vili40

Male
Posts : 10797
2015-08-02


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by Eroo Mon 8 Apr - 10:47

vili40 wrote:
Eroo wrote:Puna je Njemčka Talijana i Grka, a nisu imali ni rata ni Turaka 500 godina, niti
su bili iza željezne zavjese.
ti to uspoređuješ?Jel znaš koliki je postotak hrvata(za sada,jer se iseljavanje nastavlja nesmanjenom brzinom)zbrisao van od zadnjeg rata kad su počeli vedriti i oblačiti tvoji miljenici?Hrvatska je pala na ispod 4 miliona i ti to ideš uspoređivati sa drugim slučajevima.Da i njemaca ima koji su otišli u ameriku pa kakve to ima veze sa našim karcinomom?Ali boli tebe briga,slovenija će ti dati penziju dok je ovdje postalo sve pod upitnikom.
3,5-4 milijuna Hrvata je vani.
Iz Hercegbosne se je nekoć  samo u mjesec dana preselilo 20,000 djece u Slavoniju.
Eroo
Eroo

Posts : 75476
2016-07-22


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by Eroo Mon 8 Apr - 10:51

vili40 wrote:ni ti tvoji turci nisu napravili takvo sranje ko ovi tvoji zlotvori.


3,5-4 milijuna Hrvata je vani.
Iz Hercegbosne se je nekoć  samo u mjesec dana preselilo 20,000 djece u Slavoniju.
Nije bilo za vrijeme Turaka, već poslije njih.

PS: Dobro jedi spanać, od toga se brže raste. :)
Eroo
Eroo

Posts : 75476
2016-07-22


Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by omni Mon 8 Apr - 11:09

U Njemackoj je dobio posao i kulturnu placu a izgubio je zidic iza trgovine i pivo uz svakodnevno trkeljanje o politici. Ali uvijek moze doci ovdje,
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku Empty Re: Josip iz Stuttgarta otkriva: Što sam dobio, a što izgubio odlaskom iz Hercegovine u Njemačku

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum