ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ono kad glasas redovno za HDZ

Go down

ono kad glasas redovno za HDZ Empty ono kad glasas redovno za HDZ

Post by debotoijusto 24/1/2019, 18:34

Odlazi jedan od posljednjih dunavskih alasa. Nakon deset godina ribarenja po moćnoj rijeci Darko Čuvardić (41) iz Šarengrada odlučio je zauvijek objesiti vrške i spremiti mreže, a čamac će ubuduće koristiti samo za vožnju Dunavom kad se u svoje selo vrati s mora. Osim što je odlučio zatvoriti svoj ribarski obrt “Smuđ”, ovaj samohrani otac dvojice dječaka u dobi od 13 i 11 godina odlučio je napustiti i Šarengrad te sreću i egzistenciju potražiti na moru, ali ne u ribarstvu, nego u turizmu.


Ribarim od 2008. ali više ne mogu. Financijski je postalo neizdrživo, što zbog nameta države, što zbog činjenice da je u Dunavu sve manje ribe. Mjesečna davanja za doprinose, fiskalizaciju, zakup... previsoka su u odnosu na prihode, a još kad dođe ovako loše vrijeme kada i ne možeš na vodu, onda je jasno da isplativosti nema. Kad se podvuče crta, to je minus, a ja to više ne mogu i ne želim činiti. Znalo se dogoditi da pustim mrežu od 120 metara i odavde do Iloka ulovim ribu-dvije – rekao nam je razočarani Čuvardić.



- Šarana imamo malo, kečiga je izumrla, pola riba više nemamo. Nama je dodatni problem neriješeni granični spor Hrvatske i Srbije zbog čuvene Šarengradske ade, koju su ribari nekad održavali. Tamo se riba mrijestila i mlađ vraćala u Dunav. Sada je to sve zapušteno, a prirodna mrijestilišta na Dunavu su najvažnija, no nitko o njima ne vodi brigu, pa nam mlađ ugiba.

Kad bi se vratila ada, bilo bi više i ribara i ribarstva, bilo bi puno bolje za cijeli ovaj kraj. Ukazivao sam na to već godinama, ali moj glas nitko nije čuo. Kad je tako, onda sam odlučio da više nema smisla, iako mi je firma maltene u dvorištu, a nemam ništa od toga - istaknuo je naš sugovornik koji živi uza sam Dunav i mislio je da će u ovom poslu dočekati mirovinu.

https://www.jutarnji.hr/life/zivotne-price/tuzna-prica-s-istoka-hrvatske-odlazi-jedan-od-posljednjih-dunavskih-alasa-ribe-je-sve-manje-a-manje-je-i-ljudi-nemamo-je-vise-ni-kome-prodati/8303285/
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30664
2014-04-12


Back to top Go down

ono kad glasas redovno za HDZ Empty Re: ono kad glasas redovno za HDZ

Post by vuksadinare 24/1/2019, 18:42

Kakve veze srbija ima sa hdzom :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99214
2015-09-08


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum