ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

POUČAK LICEMJERNIM LJEVIČARIMA

Go down

 POUČAK LICEMJERNIM LJEVIČARIMA Empty POUČAK LICEMJERNIM LJEVIČARIMA

Post by immortal 6/1/2019, 09:49

https://www.croexpress.eu/vijest.php?vijest=5675

Moja praprabaka Hrvatica je bila čudo:
            nepismeno siroče, 
u pet godina u LA-u je zaradila za kuću




 POUČAK LICEMJERNIM LJEVIČARIMA 0-1446543510
Foto: privatni album Autor: Theresa Majich Goodell





[size=16]>>>Serijal 'Neispričane priče', 1. dio


Moje ime je Theresa Majich Goodell i živim u Los Angelesu, California. Kako muškarci dobivaju većinu pažnje, moja prva imigrantska priča je o mojoj praprabaci s majčine strane, Anni Perak Bašura, koja sjedi na ovoj fotografiji iz 1929. S njom su kćer Mande Bašura Papac (desno) i unuka i imenjakinja, Anna Papac Artukovich (lijevo).

Anna Perak rođena je 23. listopada 1869. godine u Butkovini kraj Konavala. Kćer je Nikole Peraka (1834.-1888.) i Lucije Hendić (1831.-1872.). Annini roditelji su oboje umrli kad je napunila 18, a njeni djed i baka po ocu, Giovanni (Ivan) Perak iz Butkovine i Paola (Pavla) Puhač, te njeni djed i baka po majci, Natale (Božo) i Lucija Hendić iz Mrcina (danas Dubravka), su svi umrli prije nego je Anna rođena. Iako je imala stariju sestru, Anna je ostala siročetom.

Ranih 1890-ih, Anna je napustila dom i završila na otoku Visu, vjerojatno za poslom. Tamo je srela Stipana Bašuru, mog prapradjeda, koji je rođen 19. svibnja 1864. u Čaporicama kraj Sinja. I on je bio siroče od devete godine, a radio je na Visu. Obiteljska legenda kaže da su se sreli dok su radili u hotelu.

Anna se udala za Stipana u Visu 6. kolovoza 1894. godine, gdje su nastavili živjeti do 1903. Moja prabaka, Mande Bašura (1895.-1972.), njen brat Luka (Louis) Bašura (1898.-1976.) i njena sestra Lucija Bašura (1903.-1906.) su svi rođeni na Visu.

Tragedija na putovanju preko Pacifika

Stipan je preplovio Pacifik na S.S.Hesperia iz Napulja, odakle je stigao na Ellis Island, New York, 18. studenog 1903. Anna ga je slijedila tri godine kasnije sa njihovo troje djece. Dogodila se tragedija – Lucija je preminula tijekom njihovog 30-dnevnog putovanja i pokopana je na moru.

Dok su živjeli u Los Angelesu s rodbinom, Stipan je bio fizički radnik, a Anna i on dobili su još dvoje djece – Annu (1907.-1979.) i Nikolu (1911.-1978.) Stipan je preminuo 3. kolovoza 1916. u Los Angelesu, ostavivši udovicu Annu da se brine o troje djece starih između 5 i 17 godina. 



Radila dan i noć da djeci priušti dom


Snalažljiva žena, radila je kao domarka danju i čistačica noću. U pet kratkih godina, sakupila je dovoljno novca da obitelji kupi dom. Popriličan uspjeh tijekom ekonomski uspješnih 1920-ih godina ('Roaring 20's) za neobrazovanu imigranticu koja nije znala ni pisati ni čitati.

Anna Perak Bašura preminula je u Los Angelesu 27. svibnja 1950. godine sa 80 godina. Iako je nikad nisam imala prilike upoznati, moja majka, Eva Artukovich Majich, prisjeća se svoje omalene, ali snažne prabake kao ugodne žene koja je voljela mir, a bila je zlatnog srca. Bila je sjajan uzor za nas sve.
[/size]
immortal
immortal

Female
Posts : 23186
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum