ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Abenologija

Page 24 of 50 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 37 ... 50  Next

Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 15:22

aben wrote:
Speare Shaker wrote:Mislim, kad ti je kao jedini argument preostalo samo inzistirati na tome da sam svojevremeno okrenuo definicije emocija i osjećaja, makar to nema nikakve veze sa današnjom raspravom. :)

govorin ti da je irelevantno to ča si obrnu značenja, doni sun ti poveznicu da vidiš da si nekad zno da emocije i osjećaji imaju dvo rozličita znočenja

Pa znam to i danas, čak bolje nego nekad. :)

Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 15:22

metilda wrote:
Ithildin wrote:
Dobro jutro!

Samo sam ti iz pristojnosti uzela dvije. Inace bih otela citav tanjur. :)

Otkad si promjenila avatar, nekako si mi draza. :D Strasno volim njegovog oca. Jako si nalikuju. Fizicki, vokalno, nazalost i u nekim drugim aspektima.

Jedna za pocetak dana..



:))

krasan početak dana, iako sam morala posuditi laptop da odslušam Tima .. hvala.. :))
postali ste mi malo preozbiljni..
na forumu nema privatnosti čak i kad se trudimo..
evo, kad kažem da je ovo meni najerotičnija izvedba ikada puno sam rekla o sebi:




A,je li? :) To te ja pitam.

Imas li listu eroticnih izvedbi? :)

Hmm, o tome jos nisam razmisljala. Listi. :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by aben Sat 5 Jan - 15:27

Speare Shaker wrote:
aben wrote:
Speare Shaker wrote:Mislim, kad ti je kao jedini argument preostalo samo inzistirati na tome da sam svojevremeno okrenuo definicije emocija i osjećaja, makar to nema nikakve veze sa današnjom raspravom. :)

govorin ti da je irelevantno to ča si obrnu značenja, doni sun ti poveznicu da vidiš da si nekad zno da emocije i osjećaji imaju dvo rozličita znočenja

Pa znam to i danas, čak bolje nego nekad. :)

unda ne razumin ča oćeš reći,

da je empatija emocija?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 15:32

aben wrote:
Speare Shaker wrote:
aben wrote:
Speare Shaker wrote:Mislim, kad ti je kao jedini argument preostalo samo inzistirati na tome da sam svojevremeno okrenuo definicije emocija i osjećaja, makar to nema nikakve veze sa današnjom raspravom. :)

govorin ti da je irelevantno to ča si obrnu značenja, doni sun ti poveznicu da vidiš da si nekad zno da emocije i osjećaji imaju dvo rozličita znočenja

Pa znam to i danas, čak bolje nego nekad. :)

unda ne razumin ča oćeš reći,

da je empatija emocija?

:D Daj ne tupi. :) Ilitiga sviraj, sviraj pa za pojas zadjeni. :)
Da je tebe pitam jesi li pročitao citat koji sam stavio?
Naravno da jesi. :)
Pa jesi li uočio kako je Damasio spomenuo eksperimentalne dokaze u vidu neuroloških oštećenja zbog čega su ljudi između ostalog izgubili sposobnost donošenja racionalnih odluka? :)
Ne misliš valjda da su tim neurološkim oštećenjima izgubili samo neke emocije, a ne i neke osjećaje? :)
Sigurno ne misliš, jer bi to bila nelogična ako ne i prilično blesava pretpostavka. :p
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by aben Sat 5 Jan - 15:40

Speare Shaker wrote:
aben wrote:
Speare Shaker wrote:
aben wrote:
Speare Shaker wrote:Mislim, kad ti je kao jedini argument preostalo samo inzistirati na tome da sam svojevremeno okrenuo definicije emocija i osjećaja, makar to nema nikakve veze sa današnjom raspravom. :)

govorin ti da je irelevantno to ča si obrnu značenja, doni sun ti poveznicu da vidiš da si nekad zno da emocije i osjećaji imaju dvo rozličita znočenja

Pa znam to i danas, čak bolje nego nekad. :)

unda ne razumin ča oćeš reći,

da je empatija emocija?


Pa jesi li uočio kako je Damasio spomenuo eksperimentalne dokaze u vidu neuroloških oštećenja zbog čega su ljudi između ostalog izgubili sposobnost donošenja racionalnih odluka? :)
Ne misliš valjda da su tim neurološkim oštećenjima izgubili samo neke emocije, a ne i neke osjećaje? :)

jesan.
ne msilin.
zoč me to pitoš?

grin na šport, ti dotle moreš i odgovoriti
je li empatija emocija.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 16:52

aben wrote:
Speare Shaker wrote:
aben wrote:
Speare Shaker wrote:
aben wrote:

govorin ti da je irelevantno to ča si obrnu značenja, doni sun ti poveznicu da vidiš da si nekad zno da emocije i osjećaji imaju dvo rozličita znočenja

Pa znam to i danas, čak bolje nego nekad. :)

unda ne razumin ča oćeš reći,

da je empatija emocija?


Pa jesi li uočio kako je Damasio spomenuo eksperimentalne dokaze u vidu neuroloških oštećenja zbog čega su ljudi između ostalog izgubili sposobnost donošenja racionalnih odluka? :)
Ne misliš valjda da su tim neurološkim oštećenjima izgubili samo neke emocije, a ne i neke osjećaje? :)

jesan.
ne msilin.
zoč me to pitoš?

grin na šport, ti dotle moreš i odgovoriti
je li empatija emocija.

Zašto te to pitam?
Pa zato jer inzistiraš na emocijama, a jasno je da neurološka oštećenja o kojima je govorio Damasio odnose i osjećaje, a ne samo emocije. :)
To je jasno kao bijeli dan, nevezano što on direktno spominje emocije.
Je li empatija emocija? 
Ne bih rekao. :)
Zašto me to pitaš? :p
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 17:34

Ithildin wrote:
metilda wrote:
Ithildin wrote:
Dobro jutro!

Samo sam ti iz pristojnosti uzela dvije. Inace bih otela citav tanjur. :)

Otkad si promjenila avatar, nekako si mi draza. :D Strasno volim njegovog oca. Jako si nalikuju. Fizicki, vokalno, nazalost i u nekim drugim aspektima.

Jedna za pocetak dana..



:))

krasan početak dana, iako sam morala posuditi laptop da odslušam Tima .. hvala.. :))
postali ste mi malo preozbiljni..
na forumu nema privatnosti čak i kad se trudimo..
evo, kad kažem da je ovo meni najerotičnija izvedba ikada puno sam rekla o sebi:




A,je li? :) To te ja pitam.

Imas li listu eroticnih izvedbi? :)

Hmm, o tome jos nisam razmisljala. Listi. :D

zvuk duduka mi je erotičan :))
vidi što sam ovdje napisala u komentaru :D

https://www.ex-iskon-pleme.com/t21560p240-glazbena-kutijica#990582

a tvoja lista? :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by aben Sat 5 Jan - 18:20

Speare Shaker wrote:
aben wrote:
Speare Shaker wrote:
aben wrote:
Speare Shaker wrote:

Pa znam to i danas, čak bolje nego nekad. :)

unda ne razumin ča oćeš reći,

da je empatija emocija?


Pa jesi li uočio kako je Damasio spomenuo eksperimentalne dokaze u vidu neuroloških oštećenja zbog čega su ljudi između ostalog izgubili sposobnost donošenja racionalnih odluka? :)
Ne misliš valjda da su tim neurološkim oštećenjima izgubili samo neke emocije, a ne i neke osjećaje? :)

jesan.
ne msilin.
zoč me to pitoš?

grin na šport, ti dotle moreš i odgovoriti
je li empatija emocija.

Zašto te to pitam?
Pa zato jer inzistiraš na emocijama, a jasno je da neurološka oštećenja o kojima je govorio Damasio odnose i osjećaje, a ne samo emocije. :)
To je jasno kao bijeli dan, nevezano što on direktno spominje emocije.
Je li empatija emocija? 
Ne bih rekao. :)
Zašto me to pitaš? :p

osjećaja nemo bez svijesti i emocija, to se podrazumjevo. osjećaji su pojave višeg reda.

ne, jo inzistirun na osjećajima (u kontekstu racionalnijeg ponašanja), jer emocijama ne vladamo, a osjećajima vladamo. empatija je osjećaj, drogo mi je da se bar tu složemo, i moremo ga u daton trenutku isključiti, tj spriječiti da djeluje na nočin da nan umanji efikasnost djelovanja ili slično. da moremo isklučiti emocije, to ne bi bilo pametno učiniti.


zamisli generale nad mapon terena, kako plaču i nariču koliki će poginuti u jurišu. bi li oni tribali natopiti mapu suzami i odustati od napada ili hlodne glove reći: ov vod crnaca ćemo žrtvovati da bi otvorili bokove neprijatelju i tako brže dobili bitku i rat?

ženske na ovoj temi su ženske, one ne moru pobignuti od svoje nurture oriented prirode. one će se snebivati i nad običnon psihološkon činjenicon ko ča je raspršena odgovornost, i nad probalilističkon činjenicon da su siromasi vjerojatno opasniji. žene su robovi osjećaja.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 18:23

metilda wrote:
Ithildin wrote:
metilda wrote:
Ithildin wrote:
Dobro jutro!

Samo sam ti iz pristojnosti uzela dvije. Inace bih otela citav tanjur. :)

Otkad si promjenila avatar, nekako si mi draza. :D Strasno volim njegovog oca. Jako si nalikuju. Fizicki, vokalno, nazalost i u nekim drugim aspektima.

Jedna za pocetak dana..



:))

krasan početak dana, iako sam morala posuditi laptop da odslušam Tima .. hvala.. :))
postali ste mi malo preozbiljni..
na forumu nema privatnosti čak i kad se trudimo..
evo, kad kažem da je ovo meni najerotičnija izvedba ikada puno sam rekla o sebi:




A,je li? :) To te ja pitam.

Imas li listu eroticnih izvedbi? :)

Hmm, o tome jos nisam razmisljala. Listi. :D

zvuk duduka mi je erotičan :))
vidi što sam ovdje napisala u komentaru :D

https://www.ex-iskon-pleme.com/t21560p240-glazbena-kutijica#990582

a tvoja lista? :D

Bas si hrabrica sto si ovo spomenula. :) Glazba je lijepa, ali meni sjetna pa pretpostavljam da je vezujes uz neka sjecanja :D Po prvi put razmisljam o pjesmama koje su mi eroticne i crvenim se pri pomisli da otkrijem neke od njih. :D Zakljucujem da nemaju mnogo veze s izvedbom koliko s nekim ranijim iskustvima, osobama s kojima sam ih dijelila ili sa samim glazbenicima koji su mi bili.. Ovaj. Da. :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 18:30

aben wrote:
Speare Shaker wrote:
aben wrote:
Speare Shaker wrote:
aben wrote:

unda ne razumin ča oćeš reći,

da je empatija emocija?


Pa jesi li uočio kako je Damasio spomenuo eksperimentalne dokaze u vidu neuroloških oštećenja zbog čega su ljudi između ostalog izgubili sposobnost donošenja racionalnih odluka? :)
Ne misliš valjda da su tim neurološkim oštećenjima izgubili samo neke emocije, a ne i neke osjećaje? :)

jesan.
ne msilin.
zoč me to pitoš?

grin na šport, ti dotle moreš i odgovoriti
je li empatija emocija.

Zašto te to pitam?
Pa zato jer inzistiraš na emocijama, a jasno je da neurološka oštećenja o kojima je govorio Damasio odnose i osjećaje, a ne samo emocije. :)
To je jasno kao bijeli dan, nevezano što on direktno spominje emocije.
Je li empatija emocija? 
Ne bih rekao. :)
Zašto me to pitaš? :p

osjećaja nemo bez svijesti i emocija, to se podrazumjevo. osjećaji su pojave višeg reda.

ne, jo inzistirun na osjećajima (u kontekstu racionalnijeg ponašanja), jer emocijama ne vladamo, a osjećajima vladamo. empatija je osjećaj, drogo mi je da se bar tu složemo, i moremo ga u daton trenutku isključiti, tj spriječiti da djeluje na nočin da nan umanji efikasnost djelovanja ili slično. da moremo isklučiti emocije, to ne bi bilo pametno učiniti.


zamisli generale nad mapon terena, kako plaču i nariču koliki će poginuti u jurišu. bi li oni tribali natopiti mapu suzami i odustati od napada ili hlodne glove reći: ov vod crnaca ćemo žrtvovati da bi otvorili bokove neprijatelju i tako brže dobili bitku i rat?

ženske na ovoj temi su ženske, one ne moru pobignuti od svoje nurture oriented prirode. one će se snebivati i nad običnon psihološkon činjenicon ko ča je raspršena odgovornost, i nad probalilističkon činjenicon da su siromasi vjerojatno opasniji. žene su robovi osjećaja.

Sve sto se ovdje moze iscitati jest svijet po Abenu, odnosno Abenov (unutarnji) svijet.. Zgodno, zapravo.



avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 18:52

Empatija bi, zapravo, bila sposobnost razumijevanja tudjeg psihofizickog stanja  kao i razumijevanja nacina ophodjenja prema toj osobi/osobama. Ona nije puko zamisljanje tog njihovog stanja. Zapravo, sadrzi i emotivni i razumski aspekt jer razumijemo sto ta osoba osjeca buduci da osjecamo ono sto osjeca/ju.


Nadalje, bas zato sto osjecamo njihovo "stanje",  njihova nam dobrobit postaje jedan od bitnih razloga naseg djelovanja. Biti racionalan najednostavnije mozemo pojasniti kao " biti razlozan", tj. pronaci razloge nekog naseg djelovanja..


Last edited by Ithildin on Sat 5 Jan - 19:01; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 19:14

Ithildin wrote:Empatija bi, zapravo, bila sposobnost razumijevanja tudjeg psihofizickog stanja  kao i razumijevanja nacina ophodjenja prema toj osobi/osobama. Ona nije puko zamisljanje tog njihovog stanja. Zapravo, sadrzi i emotivni i razumski aspekt jer razumijemo sto ta osoba osjeca buduci da osjecamo ono sto osjeca/ju.


Nadalje, bas zato sto osjecamo njihovo "stanje",  njihova nam dobrobit postaje jedan od bitnih razloga naseg djelovanja. Biti racionalan najednostavnije mozemo pojasniti kao " biti razlozan", tj. pronaci razloge nekog naseg djelovanja..
Ili sposobnost osobe da se uživi u tuđe emocije (čak ih ne mora ni razumjeti), a to uživljavanje izaziva određene emocije jačeg ili slabijeg intenziteta, kao što su suosjećanje, tuga, patnja, bol, te su kasnije reakcije povezane s tim koliko se osoba uspjela uživjeti u tuđe emocije, ali i s time koliko je osoba inače progresivna ili pasivna. Netko može osjetiti empatiju i ne učiniti ništa, drugi će osjetiti i djelovati. 

Empatiju imaš ili nemaš, to se ne može naučiti. 
Ali možeš razviti neke pozitivne osjećaje kroz odgoj i obrazovanje. 

Emocionalna inteligencija nema veze s IQ osobe. Osoba može biti samo inteligentna i ne mora posjedovati empatiju da bi donosila razumne odluke. Ne možeš reći da takva osoba nije mentalno sposobna.  Izostanak empatije može kompenzirati s osjećajem za pravdu, ili naučiti što je pravilno što ne, što se smije što ne smije i može bez problema sudjelovati na svim područjima međuljudskih odnosa. 
Osoba koja nema razvijen osjećaj empatije ima veću moć procjene od osobe koja je ima u velikim količinama, jer će uključiti sve faktore koji bi ju mogli ugroziti i samim time će napraviti manje grešaka pri donošenju odluke. Druga je stvar što je to sebičan stav, ali je zapravo naoptimalniji za onog tko donosi odluku, a može biti (a ne mora) lošiji za njegovu okolinu. 
Osoba koja nema empatiju može gledati samo svoju korist, ne brinuti o drugima, ali i ne koristiti druge kao sredstvo postizanja svojih ciljeva, pa je to tek hladna i sebična osoba, tj. to su joj karakterne osobine i gotovo. 
Ali, ako sustavno koristi druge za ispunjenje svojih ciljeva, ne mareći za njihove osjećaje i potrebe, nanoseći im fizičku ili psihičku bol, onda je to bolesnik. 
Empatija može čak biti pogubna prilikom donošenja teških odluka gdje se mora žrtvovati nešto manje zbog nečeg većeg, recimo žrtvovati jednog da bi se spasilo mnoge. To ne može svatko, za to trebaju ljudi kojima ne upravljaju emocije nego čisti hladni razum. 
Ne obezvređujemo emocije prilikom donošenja odluka, ja bih rekla da ih čak previše puštamo da se petljaju gdje im nije mjesto. Emocije jednostavno nisu dobre kad treba donijeti neku odluku jer nas priječe sagledati situaciju iz različitih smjerova, što je pak neophodno za donošenje optimalne odluke. 
Hladna glava će rijetko pogriješiti, usijana skoro uvijek. 

Razumna odluka ne mora biti moralna i pravedna odluka. 

Naravno, ovo ne vrijedi za sva područja života, negdje su emocije neophodne, ali to je već puno opširnije područje. 
Uh... koja plahta  :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by aben Sat 5 Jan - 19:21

Rabarbara wrote:
Ithildin wrote:Empatija bi, zapravo, bila sposobnost razumijevanja tudjeg psihofizickog stanja  kao i razumijevanja nacina ophodjenja prema toj osobi/osobama. Ona nije puko zamisljanje tog njihovog stanja. Zapravo, sadrzi i emotivni i razumski aspekt jer razumijemo sto ta osoba osjeca buduci da osjecamo ono sto osjeca/ju.


Nadalje, bas zato sto osjecamo njihovo "stanje",  njihova nam dobrobit postaje jedan od bitnih razloga naseg djelovanja. Biti racionalan najednostavnije mozemo pojasniti kao " biti razlozan", tj. pronaci razloge nekog naseg djelovanja..
Ili sposobnost osobe da se uživi u tuđe emocije (čak ih ne mora ni razumjeti), a to uživljavanje izaziva određene emocije jačeg ili slabijeg intenziteta, kao što su suosjećanje, tuga, patnja, bol, te su kasnije reakcije povezane s tim koliko se osoba uspjela uživjeti u tuđe emocije, ali i s time koliko je osoba inače progresivna ili pasivna. Netko može osjetiti empatiju i ne učiniti ništa, drugi će osjetiti i djelovati. 

Empatiju imaš ili nemaš, to se ne može naučiti. 
Ali možeš razviti neke pozitivne osjećaje kroz odgoj i obrazovanje. 

Emocionalna inteligencija nema veze s IQ osobe. Osoba može biti samo inteligentna i ne mora posjedovati empatiju da bi donosila razumne odluke. Ne možeš reći da takva osoba nije mentalno sposobna.  Izostanak empatije može kompenzirati s osjećajem za pravdu, ili naučiti što je pravilno što ne, što se smije što ne smije i može bez problema sudjelovati na svim područjima međuljudskih odnosa. 
Osoba koja nema razvijen osjećaj empatije ima veću moć procjene od osobe koja je ima u velikim količinama, jer će uključiti sve faktore koji bi ju mogli ugroziti i samim time će napraviti manje grešaka pri donošenju odluke. Druga je stvar što je to sebičan stav, ali je zapravo naoptimalniji za onog tko donosi odluku, a može biti (a ne mora) lošiji za njegovu okolinu. 
Osoba koja nema empatiju može gledati samo svoju korist, ne brinuti o drugima, ali i ne koristiti druge kao sredstvo postizanja svojih ciljeva, pa je to tek hladna i sebična osoba, tj. to su joj karakterne osobine i gotovo. 
Ali, ako sustavno koristi druge za ispunjenje svojih ciljeva, ne mareći za njihove osjećaje i potrebe, nanoseći im fizičku ili psihičku bol, onda je to bolesnik. 
Empatija može čak biti pogubna prilikom donošenja teških odluka gdje se mora žrtvovati nešto manje zbog nečeg većeg, recimo žrtvovati jednog da bi se spasilo mnoge. To ne može svatko, za to trebaju ljudi kojima ne upravljaju emocije nego čisti hladni razum. 
Ne obezvređujemo emocije prilikom donošenja odluka, ja bih rekla da ih čak previše puštamo da se petljaju gdje im nije mjesto. Emocije jednostavno nisu dobre kad treba donijeti neku odluku jer nas priječe sagledati situaciju iz različitih smjerova, što je pak neophodno za donošenje optimalne odluke. 
Hladna glava će rijetko pogriješiti, usijana skoro uvijek. 

Razumna odluka ne mora biti moralna i pravedna odluka. 

Naravno, ovo ne vrijedi za sva područja života, negdje su emocije neophodne, ali to je već puno opširnije područje. 
Uh... koja plahta  :D

osjećaji. emocijama ne upravljamo.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 19:23

aben wrote:

osjećaja nemo bez svijesti i emocija, to se podrazumjevo. osjećaji su pojave višeg reda.

ne, jo inzistirun na osjećajima (u kontekstu racionalnijeg ponašanja), jer emocijama ne vladamo, a osjećajima vladamo. empatija je osjećaj, drogo mi je da se bar tu složemo, i moremo ga u daton trenutku isključiti, tj spriječiti da djeluje na nočin da nan umanji efikasnost djelovanja ili slično. da moremo isklučiti emocije, to ne bi bilo pametno učiniti.

Točno. Emocije su u suštini povezane sa homeostazom organizma i predstavljaju fenomen nižeg stupnja, a osjećaji predstavljaju kompletan neuralni model u kojem emocije postaju slike dostupne svijesti. Dakle, osjećaji su fenomeni više razine od emocija.
Kako god, činjenica jeste da neurološka oštećenja o kojima je Damasio pisao razaraju emocije, ali i osjećaje koje se temelje na određenim emocijama bez obzira što je on izrijekom spomenuo samo emocije u citatu koji sam naveo i to je bila moja poanta. :)
Empatija je svjesna aktivnost koja podrazumjeva sposobnost za su-osjećanje sa drugim ljudima odnosno uživljavanja u njihove emocije, osjećaje i stanja tako da po definiciji ulazi u kategoriju višu od emocija što znači osjećaja.
Ostali dio posta ne vidim razloga komentirati, jer mislim da primjeri koje su naveo radi ilustracije nisu baš najbolji. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 19:33

Speare Shaker wrote:Posljednjih su godina i neuroznanost i kognitivna neuroznanost napokon prigrlile emocije. Nova generacija znanstvenika danas bira emocije kao polje svoga rada.
Štoviše, navodna suprotstavljenost emocija i razuma više se ne prihvaća bez pogovora.
Primjerice, rad u mom laboratoriju je pokazao da su emocije integralni dio procesa logičkog razmišljanja i donošenja odluka, i u pozitivnom i u negativnom smislu.
To isprva zvuči suprotno intuiciji, ali se temelji na dokaznoj građi.
Riječ je o nalazima iz studija o nekoliko osoba koje su svojim životima upravljale na posve racionalan način sve dok, zbog neurološkog oštećenja nekih područja mozga, nisu izgubile određene vrste emocija i, usporedno s time, sposobnost donošenja racionalnih odluka.
Te osobe i dalje mogu koristiti instrumente svoje racionalnosti i još uvijek prizvati znanje o okolnom svijetu.
Njihova sposobnost da uoče logiku problema ostala je netaknuta. Unatoč tome, mnoge njihove osobne i socijalne odluke su iracionalne i često nanose štetu i njima i drugima. Zaključio sam da u tih osoba delikatni mehanizam logičkog razmišljanja više nije izložen nesvjesnom ili čak svjesnom djelovanju signala koji potječu iz neuralnih sklopova zaduženih za emocije.

     Ta hipoteza je poznata kao hipoteza somatskih markera, a pacijenti koji su me na nju naveli imaju ozljede prefrontalnog područja (osobito ventralnog i medijalnog sektora), te desnog parijetalnog područja moždane kore.
Ovo što si citirao govori o oštećenim osobama (neurološka oštećenja) i normalno da neće donositi racionalne odluke. 
Ali odluke će biti još manje racionalne ukoliko je poremećaj/oštećenje ekstremno povećanja emocija, nego njihov izostanak.

Ne mislim da je Abend oštećen. Neki osjećaji mu definitivno nisu razvijeni, emocije nisu izražene, ali ih ima. Nemaš pojma kako je sretno poskočio kad je vidio da može u mene uperiti vile. Mislila sam da će ga zveknuti infarkt od navale sreće.   :D

Ali moram se složiti s njim bez obzira na vile uperene u moja prsa i razloge njegove sreće. 

Već rekoh svoju definiciju empatije. Nije emocija, nije čak ni osjećaj nego sposobnost (dar, talenat).

Razlika između osjećaja i emocije je u tome što je emocija nešto što se pojavi kao naš odaziv ili refleks na ono što nam se događa ili na neku našu misao, a može biti pozitivna ili negativna.

Osjećaj može imati veze s emocijama, a ne mora. 
Osjećaj za lijepo. S kojom emocijom je povezan? Mora li kritičar osjetiti išta da bi mogao reći da je nešto lijepo? Ne mora. Može se povoditi za naučenim bez da uključi emocije, a može ih koristiti pri donošenju ocjene, jer je riječ o području gdje može biti ispravan i njegov subjektivni stav koji je posljedica emocije, jer u ovom primjeru stav ne mora biti nužno objektivan da bi ocjena bila racionalna. 

Osjećaj za pravdu. Može li sudac donijeti razumnu presudu bez da osjeća pri tome ljutnju, sreću, tugu, ushit, strah? Može osjećati nešto, a ne mora osjećati ništa i odluku donijeti na osnovu činjenica s kojima raspolaže i/ili naučenog obrasca što je dobro, a što ne. Čak štoviše, poželjno je da isključi sve emocije, a ostavi samo onaj osjećaj za pravdu (izbalansira dobro-loše)


Osjećaj je neka vrsta znanja (uglavnom usvojeno, ali ima i ono prirođeno) i premda ga emocije potenciraju ono ne mora ovisiti o njima, nego o nizu faktora kao što su recimo odgoj, obrazovanje, okolina, pa čak i genetaske predispozicije.

Mora li liječnik osjećati empatiju prema bolesniku? Ma ne mora (osim načelne kako je i on naveo). Neće mi pomoći njegovo suosjećanje, nego njegovo znanje. Više bih voljela da ima razvijen osjećaj za pravednost i da se pobrine za one čiji je život najugroženiji, a ne one koje najviše boli i s kojima će osjetiti u ovom primjeru bespotrebnu empatiju. 
Poželjnija je empatija i nježnost medicinske sestre  da ne razmesari pacijenta stavljajući mu infuziju ili vadeći krv, nego kirurgova, koji operira uspavane pacijente.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 19:33

Ne, Rabarbara. :)

Vidim da i Aben i ti gledate na onaj nas emotivan dio kao nesto sto smeta u procjeni neke situacije. A zapravo je suprotno. Empatija je osnova socijalizacije, osnova moralnog promisljanja i djelovanja, ali i prezivljavanja. Zrcalni neuroncici ne bi opstali da nije bilo evolutivne koristi od njih. I zapravo smatram da empaticne osobe u konacnici imaju i dublji i siri uvid u neku situaciju jer sebicno ponasanje nije "bolja procjena situacije" kod "drustvenih zivotinja". :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 19:40

Ithildin wrote:I zapravo smatram da empaticne osobe u konacnici imaju i dublji i siri uvid u neku situaciju jer sebicno ponasanje nije "bolja procjena situacije" kod "drustvenih zivotinja". :)

Ukratko rečeno, empatija je evolucijski opravdana inače se (vrlo vjerojatno) ne bi niti održala. Sposobnost za uživljavanje u emocije, osjećaje i mentalna stanja drugih pripadnika (najčešće svoje uže) zajednice očito sa sobom nosi i određenu evolucijsku prednost.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 19:41

aben wrote:

osjećaji. emocijama ne upravljamo.
Ali možemo upravljati svojim mislima, a one su predvorje emocijama. 

Kiklja=suknja

Očito si okružen samo kokošima u toj svojoj vukojebini, pa ti ne zamjerim što sve žene promatraš iz kuta bijesnog pijetla. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 19:41

Speare Shaker wrote:
Ithildin wrote:I zapravo smatram da empaticne osobe u konacnici imaju i dublji i siri uvid u neku situaciju jer sebicno ponasanje nije "bolja procjena situacije" kod "drustvenih zivotinja". :)

Ukratko rečeno, empatija je evolucijski opravdana inače se (vrlo vjerojatno) ne bi niti održala. Sposobnost za uživljavanje u emocije, osjećaje i mentalna stanja drugih pripadnika (najčešće svoje uže) zajednice očito sa sobom nosi i određenu evolucijsku prednost.

Ocito. :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 19:44

Rabarbara wrote:
aben wrote:

osjećaji. emocijama ne upravljamo.
Ali možemo upravljati svojim mislima, a one su predvorje emocijama. 

Ne, emocije imaju najčešće homeostatsko-regulacijsku ulogu i nesvjesne su (uglavnom). Osjećaji su ti koji ih kroz neuralne modele povezuju sa sviješću, a svijest ih već dovodi u kontakt s razumom.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Guest Sat 5 Jan - 19:50

Ithildin wrote:Ne, Rabarbara. :)

Vidim da i Aben i ti gledate na onaj nas emotivan dio kao nesto sto smeta u procjeni neke situacije. A zapravo je suprotno. Empatija je osnova socijalizacije, osnova moralnog promisljanja i djelovanja, ali i prezivljavanja. Zrcalni neuroncici ne bi opstali da nije bilo evolutivne koristi od njih. I zapravo smatram da empaticne osobe u konacnici imaju i dublji i siri uvid u neku situaciju jer sebicno ponasanje nije "bolja procjena situacije" kod "drustvenih zivotinja". :)
Ilti, aj još jednom pročitaj. Možda pišem nerazumljivo, nepitko, ali znam dobro što mislim dok pišem. 

Nigdje nisam rekla da je sebično ponašanje dobro i poželjno. To je najbrži  i najkraći put osoba koje nemaju razvijenu emocionalnu inteligenciju, ali su u stanju donijeti razumne odluke. 
Empatične osobe imaju širi i dublji uvid u neke situacije ali koji nije i uvijek neophodan da bi nekog nazvali racionalnim. 

Ovo što ti sad navodiš ima veze s moralom, etikom itd.  a ne s temom koju smo započeli odnosno, možemo li nekog nazvati racionalnim ako nije empatičan.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 24 Empty Re: Abenologija

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 24 of 50 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 37 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum