ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu

Go down

Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu Empty Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu

Post by Hektorović Wed 21 Nov - 17:44

https://faktor.ba/vijest/promocija-knjige-atlantida-na-vratima-atlantika-autora-adija-krdzalica/9614


Promocija knjige "Atlantida, na vratima Atlantika" autora Adija Krdžalića
U Sarajevu je večeras održana promocija knjige "Atlantida, na vratima Atlantika" autora Adija Krdžalića.
Promotori knjige autora Krdžalića su bili njegovi prijatelji i saradnici emeritus prof. dr. Enver Imamović i novinar, publicist i istraživač Ahmed Bosnić.
Knjiga, kako i sam autor kaže, govori o novoj potrazi, novim činjenicama, novim dokazima, uz predstavljanje infografike - ilustrovane mape Atlantide sa svim svojim znamenitostima izgubljenog carstva.
Krdžalić je istakao da je, bez sumnje, Atlantida najveća zagonetka današnjice jer je riječ o, kako je rekao, predpotopnom društvu.
- Moderna savremena nauka je dugi niz godina, bar posljednja dva milenija kako su napisana pripovijest o Atlantidi, često sumnjala u navode o kojima je pisao Platon. Međutim, ja sam učinio napor da istražim ovaj mit od početka i da prevedem sve grčke i rimske pisce, koji su pisali o Atlantidi. Mogu slobodno reći da sam zadnjih 10-15 godina istraživao, prevodio sve te antičke izvore i da sam se riješio bar 90 posto predrasuda o Atlantidi. U ovoj knjizi ekskluzivno, što možemo predstaviti, je prijevod svih grčkih i rimskih pisaca na bosanski jezik. To ne postoji generalno na našim južnoslavenskim jezicima. U drugom dijelu knjige govorim o našoj posljednjoj ekspediciji 2014. godine kada smo se pobliže upoznali s jednim mogućim lokalitetom koji se najviše spominje danas. Dakle na području južne Španije, Andaluzije, posjetili smo najstariji grad Evrope, a možda i svijeta, Kadiz, koji su osnovali stari Feničani. Taj grad spominje Platon u svojim dijalozima i kaže izričito da se Atlantida nalazi blizu tog antičkog grada. Mi smo u ekspediciji 2014. godine prošli uzduž i poprijeko taj lokalitet - kazao je Krdžalić.
Imamović je objasnio da je riječ o djelu koje uvijek izaziva pažnju šire javnosti od doba Antike pa sve do danas.
- Ova knjiga koju je napisao naš kolega samo nadopunjuje broj od nekoliko hiljada naslova koji su posvećeni ovom problemu. To je vrlo značajno zato što je riječ o našem čovjeku, našoj zemlji, koja se ovom knjigom također upisala u plejadu i popis onih svjetskih autora koji su poklonili pažnju ovoj temi. Knjiga je jako interesantna kako za opći svijet, za djecu, tako i za odrasle, jer tretira jedan problem koji je izazivao pažnju u svim vremenima. Posebno pitanje je uvijek da li je taj kontinent, ostrvo, ili bilo što, ikada postojao ili nije. S tim u vezi, već preko 300 godina postoje dva tabora - jedni koji zagovaraju da je postojala, svim argumentima dokazuju da je postojala, a drugi da nije. I upravo ta borba mišljenja doprinosi i održava stalno pažnju već dugo vremena. Naša javnost će ovom knjigom dobiti jedno vrlo zanimljivo štivo - rekao je Imamović.
Bosnić je istakao da ne postoji nijedna tema u svijetu koja je toliko eksploatisana kao tema o Atlantidi.
- Napisano je preko 100 hiljada knjiga o Atlantidi, snimljeni su filmovi, dokumentarne serije, o Atlantidi su pisali svi značajniji filozofi Grčke, o njoj su govorili faraonski učitelji. Adi se prihvatio jednog nezahvalnog posla, pored stotinu hiljada ljudi koji su se okušali pišući o Atlantidi. On je jedan od autora koji je ponudio sasvim novi pogled. Autor je čovjek kojem se može vjerovati jer je i sam učestvovao u istraživanju Atlantide i mislim za našu javnost da je zaista ovo jedna novina i mogu slobodno reći početak istraživačkog spisateljstva - kazao je Bosnić.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu Empty Re: Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu

Post by RayMabus Wed 21 Nov - 17:48

Pa ok bar su pogodili lokaciju

Dobro štivo koga to zanima,nisam čitao no lokaciju su približno pogodili tj gdje je bila
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu Empty Re: Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu

Post by RayMabus Wed 21 Nov - 18:13

Ovo o čemu on piše je antička Atlantida čim spominje Feničane dakle priobalni grad tu na maloj nadmorskoj visini,ribarstvo i trgovina ,vjerovatno tsunami poklopio pa se pribacili na kopno tj danas Kadiz

Ok i to ,barem povijesno zanimljivo pošto je riječ o prvim plovidbama ljudske rase, Feničani i to
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu Empty Re: Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu

Post by vuksadinare Wed 21 Nov - 18:35

Ray imas ti neko svoje vlastito misljenje ili je tebi sve 'ok'..i 'pusi kurac'
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99173
2015-09-08


Back to top Go down

Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu Empty Re: Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu

Post by RayMabus Wed 21 Nov - 18:42

Problem je šta nemam dokaze pa onda može samo pričam ti priču pa onda ovo je tzv antička Atlantida tj nekakvi obalni fenički grad ili tako što kojeg je potopio tsunami ili tako što jer je u pličaku

Ima i prava Atlantida,otočić smješten u Atlantiku ispred Giblatara no desilo mu se nešto šta slično šta se dešava vulkanskim otocima kad eksplodiraju pa potonu tako da ga danas nema nit postoje dokazi i to nije dio povijesti ljudske rade jer je u Evropi bilo ledeno doba i Neandretalci a homo sapiens sapiens je lovio guštere po Africi još
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu Empty Re: Bošnjački Akademici pronašli Atlantidu

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum