ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by debotoijusto Wed 18 Jul - 18:44

NAPAD na troje znanstvenika s Pravnog fakulteta u Zagrebu koji je krajem prošlog tjedna pokrenula radikalna klerikalno-konzervativna udruga U ime obitelji izazvao je ovih dana burne reakcije u akademskoj zajednici u Hrvatskoj i u svijetu u kojoj mnogi smatraju da je akcija obiteljaša vrlo opasan presedan i zastrašivanje usmjereno protiv sloboda znanstvenog istraživanja.
Obiteljaši su na stranicama svojeg portala Narod.hr objavili poziv dekanu Prava, dr. sc. Igoru Glihi, da Antoniju Petričušić, Mateju Čehulić i Darija Čepu prijavi Etičkom povjerenstvu svojeg fakulteta zbog navodnih neistina i nepotkrijepljenih tvrdnji koje su iznijeli u radu objavljenom krajem 2017. u znanstvenom časopisu Politička misao.
U njemu Željka Markić ističe da u članku ima tvrdnji ''od kojih se pojedine mogu smatrati klevetom u smislu kaznenog djela''. Posebno optužuje Darija Čepu da je ''javno iznosio osobnu netrpeljivost'' prema njoj kao predsjednici udruge. Također najavljuje kako bi udruga o navedenom slučaju mogla ''dodatno obavijestiti i nadležna tijela Sveučilišta i Rektora''.
Iz neslužbenih izvora doznajemo da je dekan Gliha već odbacio mogućnost pokretanja procesa protiv troje znanstvenika na Etičkom povjerenstvu Pravnog fakulteta uz obrazloženje da je članak objavljen u recenziranom časopisu koji nije u nadležnosti te institucije.


Na novu inicijativu obiteljaša reagirali su brojni znanstvenici, neki na društvenim mrežama, drugi u medijima, a neki javnim i privatnim pismima koja su uputili dekanu Pravnog fakulteta. Svi oni slažu se u mnogočemu, a posebno u tome da je pismo Markićke dekanu pokušaj zastrašivanja te gušenje znanstvenih i akademskih sloboda. Podršku pravničkom trojcu dali su i brojni strani znanstvenici, među prvima profesori Odsjeka za sociologiju Univerziteta u Sarajevu, povjesničar prof. Florian Bieber sa Sveučilišta u Grazu, jedan od najvećih stručnjaka za Jugoistočnu Europu i profesor političke sociologije Eric Gordy s University College London.
Za Index smo izdvojili samo nekoliko domaćih reakcija.


https://www.index.hr/vijesti/clanak/markicka-napala-hrvatske-profesore-osudjuju-je-brojni-hrvatski-i-strani-znanstvenici/2011851.aspx


Last edited by debotoijusto on Wed 18 Jul - 18:45; edited 1 time in total (Reason for editing : plk)
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30565
2014-04-12


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by debotoijusto Wed 18 Jul - 18:48

DOCENTICA Ivana Radačić, koja na Hrvatskim studijima predaje sociološke kolegije Ljudska prava i Sex, Gender and Human Rights, ispala je iz nastave HS-a nakon sjednice održane 12. srpnja, piše portal Srednja.hr.
Naime, na toj je sjednici doneseno niz odluka među kojima uz kolegij Ljudska prava nije naveden nositelj kolegija, odnosno osoba koja će iduće akademske godine to predavati studentima prve godine. Osim toga, u potpunosti je nestao izborni kolegij Sex, Gender and Human Rights.
Radačić je odnedavno predsjednica UN-ove Radne skupine o diskriminaciji žena u zakonima i praksi, koja djeluje pri UN-ovu Vijeću za ljudska prava. Na Hrvatskim studijima predaje od 2009. godine.
"Nitko me nije obavijestio o tome da prema usvojenom izvedbenom nastavnom planu sljedeće akademske godine neću predavati kolegij Ljudska prava, koji na Hrvatskim studijima predajem već skoro deset godina i koji sam uspostavila. Ne znam zašto je odlučeno da više ne predajem, s obzirom na to da zaista imam relevantne kompetencije, znanja i da sam maksimalno angažirana oko ljudskih prava i prava žena, uključujući u UN-u. Ne znam tko još ima ovakva iskustva i znanja u ovom području", rekla je Radačić za Srednju.
Osvrnula se i na izbačeni izborni kolegij, Sex, Gender and Human Rights.

To je kolegij koji su pohađali brojni Erasmus studenti različitih studija i s različitih godina, kao i naši studenti s HS-a. Kolegij se inače izvodio u ljetnom semestru, no ove godine javili su mi da nije bilo dovoljno interesa za taj kolegij, što mi je bilo čudno budući da je svih ovih godina postojao velik interes, posebice stranih studenata. Poslije su mi neki studenti s Hrvatskih studija rekli da je bio ponuđen u zimskom semestru i da su upisali pa da im je javljeno da je došlo do greške, da se neće izvoditi. Također sam čula da se više nije nudio psiholozima. Kontaktirali su me i neki strani studenti, razočarani što kolegij ne ide", rekla je Radačić.
"Ako me se zaista diskvalificira zbog mog javnog i znanstvenog angažmana, mislim da je takva praksa opasna. Sloboda govora jedno je od osnovnih ljudskih prava i temelj znanstvenog stvaralaštva te je zato bitno upozoriti na ovakve događaje. Nadam se da će te slobode Ministarstvo i Sveučilište, kao relevantne institucije, štititi. Nezamislivo mi je baviti se i predavati o ljudskim pravima, a da me bude strah o tim istim pravima javno govoriti", zaključila je Radačić.
Radačić je doktorica pravnih znanosti iz područja međunarodnih ljudskih prava, a doktorat je stekla na University College London 2008. godine. Godinu je dana radila kao pravnica - sudska savjetnica na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, pripremajući odluke u hrvatskim slučajevima. Od 2005. godine zaposlena je na Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar u Zagrebu, a od 2009. predaje na Hrvatskim studijima. Članica je Radne skupine Ujedinjenih naroda o diskriminaciji žena u zakonima i praksi, a od lipnja ove godine i predsjednica skupine.
Iz Hrvatskih studija još se nisu oglasili o ovom slučaju.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/s-hrvatskih-studija-izbacili-kolegij-poznate-hrvatske-znanstvenice-nisu-je-ni-obavijestili/2012148.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30565
2014-04-12


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Yehudim Wed 18 Jul - 18:48

klerikalno-konzervativna udruga  "- U ime obitelji - "


--------------------------------------------------------------------


  NASLOV DOVOLJNO GOVORI

_________________
.
Yehudim
Yehudim

Posts : 4913
2018-03-06


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by debotoijusto Wed 18 Jul - 18:49

katolicka djamahirija u pohodu na institucije demokratskog drustva
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30565
2014-04-12


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Šandor Winnetou Wed 18 Jul - 19:42

štulhofera i njegova dva dečka, matiju babića i onog drugog pedera od neki dan što je marc pisao o njemu?

_________________
Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19651
2017-12-31


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by debotoijusto Wed 18 Jul - 19:43

tre wrote:štulhofera i njegova dva dečka, matiju babića i onog drugog pedera od neki dan što je marc pisao o njemu?

priznaj da nisi razumio tekst  ;)
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30565
2014-04-12


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Šandor Winnetou Wed 18 Jul - 19:44

debotoijusto wrote:
tre wrote:štulhofera i njegova dva dečka, matiju babića i onog drugog pedera od neki dan što je marc pisao o njemu?

priznaj da nisi razumio tekst  ;)
nisam ni čitao, čim si ga ti stavio znači da je hrpa debilane na kub

_________________
Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19651
2017-12-31


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by kic Wed 18 Jul - 19:47

Yehudim wrote:klerikalno-konzervativna udruga  "- U ime obitelji - "


--------------------------------------------------------------------


  NASLOV DOVOLJNO GOVORI

misli sto novinari stave za naslov, tako je! :D
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Guest Wed 18 Jul - 19:49

Yehudim wrote:klerikalno-konzervativna udruga  "- U ime obitelji - "


--------------------------------------------------------------------


  NASLOV DOVOLJNO GOVORI

Je, o autoru članka na imbecilexu.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Guest Wed 18 Jul - 19:50

debotoijusto wrote:znanstvenika s Pravnog fakulteta

Contradictio in adiecto.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Sora Wed 18 Jul - 22:39

Speare Shaker wrote:
debotoijusto wrote:znanstvenika s Pravnog fakulteta

Contradictio in adiecto.
Curac  u sladoledu 

:(
Tvoj komentar 
Uopce ne zavređuje moj

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Sora Wed 18 Jul - 22:41

Ovo je sve gore i gore u pogledu ljudskih prava 
Jedino sto me tješi , niste ni zavrijedili bolje 

Treba vam isprati mozgove i upregnuti u kola pa vucite roblje

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Eroo Thu 19 Jul - 4:12

debotoijusto wrote: Podršku pravničkom trojcu dali su i brojni strani znanstvenici, među prvima profesori Odsjeka za sociologiju Univerziteta u Sarajevu

 Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici 1f602
Eroo
Eroo

Posts : 74401
2016-07-22


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Sora Thu 19 Jul - 7:24

Eroo wrote:
debotoijusto wrote: Podršku pravničkom trojcu dali su i brojni strani znanstvenici, među prvima profesori Odsjeka za sociologiju Univerziteta u Sarajevu

 Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici 1f602
Opasan presedan i gušenje sloboda
Na novu inicijativu obiteljaša reagirali su brojni znanstvenici, neki na društvenim mrežama, drugi u medijima, a neki javnim i privatnim pismima koja su uputili dekanu Pravnog fakulteta. Svi oni slažu se u mnogočemu, a posebno u tome da je pismo Markićke dekanu pokušaj zastrašivanja te gušenje znanstvenih i akademskih sloboda. Podršku pravničkom trojcu dali su i brojni strani znanstvenici, među prvima profesori Odsjeka za sociologiju Univerziteta u Sarajevu, povjesničar prof. Florian Bieber sa Sveučilišta u Grazu, jedan od najvećih stručnjaka za Jugoistočnu Europu i profesor političke sociologije Eric Gordy s University College London.


CEMU SE TI SMIJES ? 
Citaj malo vise . Polupismeni Hercegovce 

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Guest Thu 19 Jul - 7:31

Sora wrote:
CEMU SE TI SMIJES ? 

Ne znam za njega, ali ja doslovce umirem od smijeha prateći nastojanja polupismenih ravnozemljaša koji svoja trkeljanja nastoje podvući pod znanost. Mislim, po tim kriterijima ni astrologija ne može biti isključena iz domene znanosti.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Sora Thu 19 Jul - 7:46

Speare Shaker wrote:
Sora wrote:
CEMU SE TI SMIJES ? 

Ne znam za njega, ali ja doslovce umirem od smijeha prateći nastojanja polupismenih ravnozemljaša koji svoja trkeljanja nastoje podvući pod znanost. Mislim, po tim kriterijima ni astrologija ne može biti isključena iz domene znanosti.
Sta sad ima to veze s temom 

Napad na profesore  je napad na slbodu govora . 
I njihovu profesionalnost. 
Doci cemo do stadija kad je crkva spaljivala knjige i znanstvenike 

Vrlo brzo

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Guest Thu 19 Jul - 7:50

Sora wrote:
Napad na profesore  je napad na slbodu govora . 
I njihovu profesionalnost. 

Ti očito nisi u stanju dopustiti nekim grupacijama i osobama pravo na slobodno iznošenje vlastitog mišljenja što spada u kategoriju temeljnih ljudskih prava (UN deklaracija iz 1948.). Nikada totalitarni duh iz tebe.
Koja crna profesionalnost? Na temelju čega? Na temelju praznih ravnozemljaških trkeljanja kojima neki pokušavaju dati legitimitet proglašavajući ih znanošću?
Kao što sam već rekao, po tim kriterijima je i astrologija znanost.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici Empty Re: Markićka napala hrvatske profesore, osuđuju je brojni hrvatski i strani znanstvenici

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum