ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by vuksadinare 3/4/2018, 07:50

https://www.poskok.info/jedna-od-najtezih-bitaka-hrvatske-vojske-u-novijoj-povijesti-bitka-za-kupres/
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99155
2015-09-08


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by jastreb 3/4/2018, 10:35

Školski primjer da se takve bitke dobivaju snagama ljudstva i oružja,a ne "srcem".

Još jedan dokaz tome je vraćanje Kupresa 1994.kada se omjer snaga okrenuo u našu korist.

Dakle nikakvo "srce".
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by vuksadinare 3/4/2018, 11:26

jastreb wrote:Školski primjer da se takve bitke dobivaju snagama ljudstva i oružja,a ne "srcem".

Još jedan dokaz tome je vraćanje Kupresa 1994.kada se omjer snaga okrenuo u našu korist.

Dakle nikakvo "srce".
pa kako si na koncu mogao i imati vojsku..kad si imao tričinu od oruzja i vojske...hvo je tek bio u zametku...armija bh-a nije ni postojala osim ponekih grupa 'patriotske lige'...ides sa tri laka minobacaca protiv oklopne brigade...taklorec jedinstvenog zapovjednistav nemas..nego svako selo ima zapovjednistvo...dobro nedgje ej to bolej funkcioniralo cisto zbog jaceg zajednistav i relativno dobre koordinacije i zajednickog zapovjednistav ako sto ej bas u to vrijeme bio slucaj u posavini..gdje se nije puno gubilo a dosta dobro s ebranilo ono sto si drzao...u kupresu na pocetku ej sve stihijski napravljeno pa je zato i brzo pao nakon sto je oslobođen prvi put....a lisic aje napravio dobru taktiku sto ej razvukao nase ionako slabije snage u odnosu na srpske...istovremeno ej udario na vise mjesta i time razvlacio hrvatske snage...koje su ostavljale rupe u međuprostoru i tu upadao tenkovskim grupama..plus sto mu je dobro na ruku isoa i pogodan teren jer podrucje oko kupresa je ravnicarski pretezno tj kupresko polje...pa je bilo lakse oklopom djelovati
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99155
2015-09-08


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by vuksadinare 3/4/2018, 11:33

...na brdovitim uzvisenjima oko kupresa lisica i srbi nisu mnogo napravili jer tu tenk nema puno djelovanje..i te zadrzane i obranjene cuke i kote su dobro posluzile u kasnijoj fazi kad je kupres oslobođen...primjerice na livnu nesto malo kasniej te iste srpske snage na celu sa lisicom su dozivjele poraz...mada je konfiguraicja terena nesto slicna kupreskoj poziciji zbog livanjskog polja ali sa razlikom sto je livanjsko polje konfiguracijski slici lijevku koje ukljesteno između dvije planine...a i livanjsko polje je za kisnih perioda dosta gnjecavo i teze prohodno za oklop nego kupresko..u vrijeme bitke za livno također u travnju vladalo je kisno vrijeme i time usporilo srpski oklop..pa je lisica bio primoran tenkove vratiti na ceste koje su prema livnu isle uz rub dinare i cincara...i time postali su laksa meta protuoklopnicima jer su tenkovi morali proci kroz nasečljena mjesta gdje su ih ovi sacekivali i unistavali...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99155
2015-09-08


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by vuksadinare 3/4/2018, 11:43

..tu lsiica nije imao izbora sto s etice livanjske bitke..morao je povuci oklop iz livanjskog polja u kisno vrijeme jer je oklop lako mogao ostati zaglavljen u blatu i time laka meta protuoklopnicima i topnistvu koje bi ih pokrilo...lisica je cak poslao depesu mladicu da s eobustavi djelovanje na livanjskom ratistu do ljeta i pogodnog vremena kad nema kisa..ali mladic ko mladic htio je odmah i u kontinuitetu livno napada jer padom livna takorec bi dosjekli zapadnu hercegovinu samim time doveli i dalmaciju u pat poziciju..lisicu nije nista preostalo nego po klasicnom jna obrascu izvede tenkove na ceset i kroz naseljena mjesta gdje su puno lakse na meti protuoklopnjaka sto s ei pokazalo..unistivsi cetri tenka i pet transportera uz dosta gubitaka u ljudstvu lsiic aje bio primoran na povlacenje an pcetne polozaje prema grahovu i kninu..i livno ej bilo obranjeno
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99155
2015-09-08


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by jastreb 3/4/2018, 11:46

Misliš da se kome čitaju ove tvoje "litanije"? Zar si temu otvorio samo zato da bi pisao ove suhoparne kilometarske tomove?

Da sam znao,a trebao sam znati,ne bih ti ni odgovarao.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by vuksadinare 3/4/2018, 11:50

jastreb wrote:Misliš da se kome čitaju ove tvoje "litanije"? Zar si temu otvorio samo zato da bi pisao ove suhoparne kilometarske tomove?

Da sam znao,a trebao sam znati,ne bih ti ni odgovarao.
...pa treba ljudima objasniti....pa ne's raspravljati o necemu u sto nemas uvid.. :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99155
2015-09-08


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by jastreb 3/4/2018, 12:02

vuksadinare wrote:
jastreb wrote:Misliš da se kome čitaju ove tvoje "litanije"? Zar si temu otvorio samo zato da bi pisao ove suhoparne kilometarske tomove?

Da sam znao,a trebao sam znati,ne bih ti ni odgovarao.
...pa treba ljudima objasniti....pa ne's raspravljati o necemu u sto nemas uvid.. :)
Ljudi će,ako ih to zanima potražiti podatke na int.a ne čitati te tvoje kobasice od postova.

To što ti škrabaš ovdje ne čita nitko,pa ni ti,kad jednom napišeš.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by vuksadinare 3/4/2018, 12:04

jastreb wrote:
vuksadinare wrote:
jastreb wrote:Misliš da se kome čitaju ove tvoje "litanije"? Zar si temu otvorio samo zato da bi pisao ove suhoparne kilometarske tomove?

Da sam znao,a trebao sam znati,ne bih ti ni odgovarao.
...pa treba ljudima objasniti....pa ne's raspravljati o necemu u sto nemas uvid.. :)
Ljudi će,ako ih to zanima potražiti podatke na int.a ne čitati te tvoje kobasice od postova.

To što ti škrabaš ovdje ne čita nitko,pa ni ti,kad jednom napišeš.
u svaku temu mora postojati uvod prije rasprave..a uvod radi u vecini onaj tko ju je postavio zar ne?...sto ce traziti kad ima odmah pri ruci.. :) ..jastrebe bruda naj se ljutiti.. :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99155
2015-09-08


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by Guest 3/4/2018, 12:05

neka ja čitam od vukasadinare postove o bitkama i ratu. samo tipkaj
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by vuksadinare 3/4/2018, 12:06

Pinochet wrote:neka ja čitam od vukasadinare postove o bitkama i ratu. samo tipkaj
ma to ti golica brudu jastreba...bi on ali ga ja uvijek preteknem.. :) ..pa malo ljubomoran...inace dobar je brudica jastreb.. :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99155
2015-09-08


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by Noor 3/4/2018, 13:09

jastreb wrote:Misliš da se kome čitaju ove tvoje "litanije"? Zar si temu otvorio samo zato da bi pisao ove suhoparne kilometarske tomove?

Da sam znao,a trebao sam znati,ne bih ti ni odgovarao.
evo ja čitam...pusti vuka neka piše
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by n_razbojnik 3/4/2018, 18:22

Problem je što je to đastrebu sve suhoparno...nčauo se bitaka i lovačkih od "partizana" za sto života pa mu realno ratno stanje zvuči kao nogometna utakmica...gluposti o odnosu snaga i tehnike, terenu, logistici i koječemu su gluparije koje Boško Buha rješava bacanjem mina 750 metara, računajući i otpor vjetra i vlažnost zraka

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11432
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by darth_vader 3/4/2018, 22:17

Vučina samo ti piši...čitaju se takve stvari jer ih je inače i teško naći u sažetom obliku, a i rijetko tko baš ima vremena proučavati svu moguću građu i arhivu, a da mu to nije profesija...eto za taj gubitak srpskog oklopa kod Livna recimo, nisam znao kao niti o okolnostima te bitke, samo da je srećom Livno obranjeno i sad nisam siguran da li je tad došao Gotovina tamo u zapovjedništvo ili je to bilo prije?
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19695
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by jastreb 4/4/2018, 00:16

Noor wrote:
jastreb wrote:Misliš da se kome čitaju ove tvoje "litanije"? Zar si temu otvorio samo zato da bi pisao ove suhoparne kilometarske tomove?

Da sam znao,a trebao sam znati,ne bih ti ni odgovarao.
evo ja čitam...pusti vuka neka piše
ok
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres Empty Re: Na današnji dan 3.travnja 1992 počela bitka za Kupres

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum