ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 Empty Re: Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Post by Guest 3/10/2015, 05:53

znaš da su njemci(i mislim nizozemci) bili protiv QE - kvantitativnog opuštanja.. 

isto tako , netreba zaboraviti da QE dovodi to "alokacije resursa" , ajme treba bi uložiti 5minuta za tipkat aj kasnije idem sada :D 

uglavnom dovodi do loše alokacije novca, što stvara potencijal za buduče kriize i financijske mjehure.. 


još da ti nešto kažem..

U DUGOM ROKU MONETARNA POLITKA(KAKVA GOD BILA) NEMA EFEKTA NA REALNU EKONOMIJU ... provjeri.. možeš ti raditi QE, ili neraditi to, u kratkom roku QE stvori rast, ali i mjehur koji uzrokuje krizu itd, u dugom roku NEMA EFEKTA, kada gledaš period od 30-40godina.. 

i o tome mogu pisati.. kasnije


..evo izgoogla na brzinu objašnjenje o opasnostima QE

http://www.ecrresearch.com/world-economy/dangers-and-drawbacks-quantitative-easing

Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 Empty Re: Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Post by Guest 3/10/2015, 05:56

evo jedna slikica o negativnim efektima QE.. ti si pametan pa ti je ovo dosta

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 BOE-Forbes-cost-low-rates
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 Empty Re: Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Post by Guest 3/10/2015, 05:56

I s druge strane izvoz je neto negativan za ekonomiju, a uvoz je pozitivan. Npr. recimo mi izvozimo brački kamen, za 100 godina nećemo više imati bračkog kamena, no zemlje koje su ga uvezle ga imaju. Mi ćemo imati nečiji papir, dug ili što već. Uvoziti nije toliko loše.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 Empty Re: Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Post by Guest 3/10/2015, 05:57

ostrakon wrote:I s druge strane izvoz je neto negativan za ekonomiju, a uvoz je pozitivan. Npr. recimo mi izvozimo brački kamen, za 100 godina nećemo više imati bračkog kamena, no zemlje koje su ga uvezle ga imaju. Mi ćemo imati nečiji papir, dug ili što već. Uvoziti nije toliko loše.
nije uvoz loš. izvoz može biti loš ako je veliki suficit.

bit ekonomije je ravnoteža. dakle jednak uvozi/izvoz.     najgore od svega mi sa turizmom, smo sada u fazi da smo se izjednačili
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 Empty Re: Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Post by Guest 3/10/2015, 06:00

ova slika odlično objašnjava negativne posljedice QE, ja ti mogu ako ti nije jasno, ove točke detaljno objasniti(iz glave) - vidiš izgoogla sam sve to ,a sve sam to instiktivno znao da su negativni efekti.. ekonomija je kao znanost, samo povezivanje pravila.. zbog toga sam načelno protiv QE.. 

a gle opet možda sam i u krivu :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 Empty Re: Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Post by Guest 3/10/2015, 06:00

neoliberalni_placenik wrote:evo jedna slikica o negativnim efektima QE.. ti si pametan pa ti je ovo dosta

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 BOE-Forbes-cost-low-rates

zato sam spominjao bretton woods 2 i basel

takav ishod bi bio da imaš sistem temeljen na zlatnom standardu ili na fiksnom tečaju
kako nemaš zlatnog standarda, ni fiksnih rata za izmjenu valuta, kamate nemaju više istu funkciju
imaš drugi sistem

sad imaš ovo, nakon bretton woods 2

https://en.wikipedia.org/wiki/Floating_exchange_rate


Last edited by ostrakon on 3/10/2015, 06:01; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 Empty Re: Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Post by Guest 3/10/2015, 06:01

aj to ću pogledati kasnije sada idem,
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 Empty Re: Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Post by Guest 3/10/2015, 06:01

nisam skužio taj zlatni standard, i u čemu je greška njegova napuštanja? mislim imam neke ideje u glavi, ali mi nije sve 100% jasno, pa možeš napisati post , replicirati ću za par sati
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 Empty Re: Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Post by Guest 3/10/2015, 06:09

neoliberalni_placenik wrote:nisam skužio taj zlatni standard, i u čemu je greška njegova napuštanja? mislim imam neke ideje u glavi, ali mi nije sve 100% jasno, pa možeš napisati post , replicirati ću za par sati

tamo je funkcija kamata bila da ti netko ne dođe i uloženi novac ne  razmjeni za zlato, kamate su nagrada za štednju
tj država ne želi da ti dođeš i tražiš zlato nego ti u zamjenu za to daje kamatu na posuđen novac, nakon nekog vremena količina novca postane nesrazmjerna sa zlatnim zalihama i imaš slom

danas zlata više nema, a ni tečaj nije fixan, pa kamate nemaju istu funkciju
njima se više ne potiče štednja, nego se ograničava količina kapitala u ekonomiji

isto tako ako centralne banke imaju kamatu, to znači da se one mješaju u slobodno tržište, ako je kamata centralnih banaka 0, onda nemaju nikakvog utjecaja
nekoć su centralne banke kamatom štitile zlatne rezerve, ili fiksan tečaj, danas toga više nema, ima možda u Venecueli i tako nekim državama
nema potrebe za visokim kamatama, jer vrijednost novca više nije temeljena na kapitalnim dobrima, novac je 100% fiat, nema monetarnih problema kakvi su nekoć postojali
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 Empty Re: Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Post by Guest 3/10/2015, 13:02

neoliberalni_placenik wrote:Mislim da smo mi naš vlak propustili 2009godine, jer tada su pametne zemlje provele te mjere štednje.. pošto je "šok od krize" bio u cijeloj europi, onda se moglo provesti.. kako da objasnim..

tada je u vremenima globalne krize stanovništvo lakše podnjelo takve brutalne rezove, jer kriza je svugdje pa i kod nas, + njemačka i druge zemlje su bile u krizi pa onda nema bežanije...

sada da kod nas provedeš takve rezove, onda će stanovništvo jednostavno u bežaniju u njemačku

pravi oporavak je imala samo amerika, a oni nisu radili mjere štednje, nego stimulirali, europa je počela nešto sa stimuliranjem tek par godina poslije, prekasno i premalo

uzrok recesije je bio pad potrošnje i zaduživanja u privatnom sektoru

ako ti je reakcija na to da lupiš veći porez i smanjiš državnu potrošnju, dobiješ dvostruko negativan efekt

država je trebala štedjeti i dizati poreze od 2003 do 2008, kad si imao kreditnu ekspanziju građana, time bi dobrim djelom smanjila nekretninski balon i neobuzdanu potrošnju

mi smo radili sve naopako, za vrijeme kreditne ekspanzije država je poticala još veću potrošnju, a kad je osobna potrošnja građana i tvrtki došla do svojih granica, kad je nastupilo zasićenje kreditima, onda su digli poreze, uveli krizni porez, digli PDV, i nove namete, smanjili potrošnju

analogija bi bila recimo vožnja auta na autocesti
zamisli situaciju u kojoj trebaš prikočiti, a ti umjesto toga staneš do kraja na gas, ili kad trebaš ubrzati a ti naglo zakočiš
u oba slučaja najvjerovatniji ishod je fatalan, razbiješ se, to smo mi radili od Račana na ovamo
možda je sad ovaj zadnji SDP nešto smanjio namete i imao veći deficit, no opet nedovoljno

problem je tu što se država da bi napravila nove kune, zadužuje u dolarima i eurima
meni to nema smisla, kupuj devize da bi pokrio vanjskotrgovinski deficit, no što će ti dolarski krediti da bi isplatio kunske mirovine affraid
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste - Page 2 Empty Re: Hrvatska država napokon počela kažnjavati neoliberalne kapitaliste

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum