ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

novosti iz uhljebistana

Go down

novosti iz uhljebistana Empty novosti iz uhljebistana

Post by debotoijusto 28/9/2015, 20:11

NA POZIV Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) na razgovor o sindikalnoj predizbornoj platformi s prijedlogom novog modela društveno-ekonomskog razvoja, prvi se odazvao HDZ koji smatra da je Vlada u zadnje četiri godine propustila sve prilike za socijalnim i društvenim dijalogom.

"Za dijalog u kriznim situacijama odgovornost ima Vlada. To nedostaje i ne može se nadomjestiti uvredama i vikanjem", kazao je koordinator HDZ-ovih ekonomskih odbora Domagoj Ivan Milošević te optužio premijera Zorana Milanovića da ne preže od uvreda na račun političkih protivnika, dok uvrede na račun socijalnih partnera sad, pred izbore, nastoji "staviti pod tepih".

Predsjednik SSSH-a Mladen Novosel ocijenio je pak da je razgovor s HDZ-om prošao "u izuzetno pozitivnom ozračju".

"Uvažavati, slušati, razgovarati, to je najvažnije", poručio je Novosel te istaknuo važnost socijalnog dijaloga za niz radničkih zahtjeva među kojima je najvažnija reindustrijalizacija koja, smatra, Hrvatsku jedino može izvući iz krize.

Sindikat u svojoj platformi također traži rješavanje problema neisplate plaća, povećanje minimalne plaće s 2450 na 3100 kuna, kvalitetan nadzor provedbe kolektivnih ugovora, razvijanje radničkog dioničarstva, zdravstvo dostupno svima i reformu mirovinskog sustava.

"Usuglasili smo se da se dodatno ne smanjuju doprinosi za prvi mirovinski stup, a da drugi bude više dobrovoljan nego obvezujući", rekao je Novosel.

"Ne znam otkud informacija da bi HDZ-ov ekonomski program počivao na rezanju bilo zdravstvenih bilo mirovinskih prava", odgovorio je Milošević na pitanje novinara je li doista, prema najavama HDZ-ovih koalicijskih partnera, u njihovom gospodarskom programu predviđeno smanjenje paketa zdravstvenih usluga i rezanje mirovina.

Na podsjećanje novinara da je to nekoliko puta najavio HSLS-ov ekonomski strateg Josip Budimir Milošević je odgovorio kako to ne bi komentirao, a HDZ tek treba predstaviti svoj ekonomski program.

HDZ, kaže Milošević, ima svoj ekonomski program i kao vodeća stranka Domoljubne koalicije imat će posljednju riječ. Dodao je da neke članice koalicije možda zastupaju malo liberlanije, radikalnije metode, ali je HDZ-ov temelj socijalno tržišno gospodarstvo.

"Uz uvažavanje HSLS-a, ne znam od kud informacija da planiramo rezove", dodao je. U zdravstvenom sustavu se, kaže, troši golem novac i zato on mora biti efikasniji, baš kao i sustav javne administracije.

Čelnik HDZ-ova Odbora za rad Boris Kunst dodao je da je reforma u mirovinskom sustavu nužna jer sadašnji sustav nije održiv. Ali, dodaje, nije cilj da se smanje mirovine koje se više ionako ne mogu smanjiti jer su na dnu.

Milošević je na pitanje novinara podržava li HDZ štrajk prosvjetara odgovorio da je obrazovanje temelj našeg razvoja i da je potreban novac za dobro obrazovanje, no, dodao je, ne slažemo se s načinom na koji to radi Vlada: "Otmi jednima, daj drugima" pa su svi sa svima u sukobu.

Zato je, ponovio je, važan dijalog s društvenim skupinama i socijalnim partnerima, a naglasio je i važnost sindikalnog zahtjeva za reindustrijalizacijom.

Upozorio je da je u proteklih 6-7 godina industrijska proizvodnja urušena, a nema nikakve strategije razvoja, što je posebno porazno jer je Hrvatska već nekoliko godina u EU, a uopće ne koristi pristup kapitalu. "Javni dug je eksplodirao, a Hrvatska je zakovana na europskom dnu. Tako više ne ide", poručio je Milošević.

Čelnik SSSH-a Mladen Novosel rekao je kako od HDZ-a očekuje da se u pismenom obliku očituje na sve sindikalne zahtjeve.
 
http://www.index.hr/vijesti/clanak/i-sssh-se-priklonio-hdzu/844685.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30616
2014-04-12


Back to top Go down

novosti iz uhljebistana Empty Re: novosti iz uhljebistana

Post by debotoijusto 28/9/2015, 20:15

debotoijusto wrote:

Predsjednik SSSH-a Mladen Novosel ocijenio je pak da je razgovor s HDZ-om prošao "u izuzetno pozitivnom ozračju".

"Uvažavati, slušati, razgovarati, to je najvažnije", poručio je Novosel te istaknuo važnost socijalnog dijaloga za niz radničkih zahtjeva među kojima je najvažnija reindustrijalizacija koja, smatra, Hrvatsku jedino može izvući iz krize.

Sindikat u svojoj platformi također traži rješavanje problema neisplate plaća, povećanje minimalne plaće s 2450 na 3100 kuna, kvalitetan nadzor provedbe kolektivnih ugovora, razvijanje radničkog dioničarstva, zdravstvo dostupno svima i reformu mirovinskog sustava.

"Usuglasili smo se da se dodatno ne smanjuju doprinosi za prvi mirovinski stup, a da drugi bude više dobrovoljan nego obvezujući", rekao je Novosel.


uhljebistanci pronasli odmah zajednicki jezik oko minimalne place i reindustrijalizacije zemlje sto god to znacilo
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30616
2014-04-12


Back to top Go down

novosti iz uhljebistana Empty Re: novosti iz uhljebistana

Post by debotoijusto 28/9/2015, 20:21

debotoijusto wrote:
Čelnik HDZ-ova Odbora za rad Boris Kunst dodao je da je reforma u mirovinskom sustavu nužna jer sadašnji sustav nije održiv. Ali, dodaje, nije cilj da se smanje mirovine koje se više ionako ne mogu smanjiti jer su na dnu.

Milošević je na pitanje novinara podržava li HDZ štrajk prosvjetara odgovorio da je obrazovanje temelj našeg razvoja i da je potreban novac za dobro obrazovanje, no, dodao je, ne slažemo se s načinom na koji to radi Vlada: "Otmi jednima, daj drugima" pa su svi sa svima u sukobu.

Zato je, ponovio je, važan dijalog s društvenim skupinama i socijalnim partnerima, a naglasio je i važnost sindikalnog zahtjeva za reindustrijalizacijom.


dakle bude reforma mir. sustava ali nema govora o smanjivanju ukupne mase ...i opet naglasak na reindustrijalizaciju , po drugi put "sto god to znacilo" u zemlji konobara
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30616
2014-04-12


Back to top Go down

novosti iz uhljebistana Empty Re: novosti iz uhljebistana

Post by debotoijusto 28/9/2015, 20:40

KAO PREDSTAVNIK sindikata iako sam od početka imao velike dileme u sebi odlučio sam podržati volju svojih članova i započeti štrajk.
Zahvaljujući sindikatu Preporod uspjeli smo obustaviti nastavu u školi prošli petak kao i danas u još većem broju i na tome sam svojim članovima iznimno zahvalan. No morao sam danas sazvati sastanak i reći da iako sam voditelj štrajka ja od istoga od sutra odustajem. Razlozi su što je vlada postala tehnička i neozbiljno je očekivati ikakve odluke u ovome trenu.
Prije sam postavio pitanje zašto je sada uopće štrajk? Od četiri godine mandata samo sada, dva mjeseca od četrdeset i osam vlada je tehnička? Zašto je Nezavisni sindikat pod vodstvom neuništivog Vilima Ribića pokrenuo štrajk koji dan nakon što je nahvalio Karamarkov gospodarski plan koji je vidjelo jednako ljudi kao Atlantidu? Pametnome je sve jasno.
Ipak, Preporod mu je dao podršku kako bi se barem vidjela naša brojčanost i snaga. Toliko smo i uspjeli.
Mogli smo štrajkati krajem prošle školske godine pa kada bi kasnile državne mature i upisi na faks nešto bi se dogovorilo. Na kraju sam rekao svojim članovima da imaju moju punu potporu kao povjerenika za nastavak štrajka ako žele, ja sam tu da ih zaštitim i to je neupitno. No. rekao sam im, to je moj profesionalni stav.
Moj osobni je - da neću pomagati bandi lopovskoj da opet dođe na vlast. Amen.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30616
2014-04-12


Back to top Go down

novosti iz uhljebistana Empty Re: novosti iz uhljebistana

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum