ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bitcoin tulipomanija

Go down

Bitcoin tulipomanija  Empty Bitcoin tulipomanija

Post by RayMabus 17/12/2017, 19:43

Eto

http://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=1014229



Znam za ovo, tija sam ovo spomenut na forumu nikidan ali me tema lažnih valuta nezanima
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Bitcoin tulipomanija  Empty Re: Bitcoin tulipomanija

Post by RayMabus 17/12/2017, 19:48

Otvori glavni izbornik
Wikipedija Traži
UrediPrati ovu stranicu
Čitajte na drugim jezicima
Tulipomanija

Brošura iz razdoblje prije tulipomanije u Nizozemskoj iz 1637.
Semper Augustus Tulip 17th century.jpg
Tulipomanija (nizozemski tulpenwoede ili tulpengekte) naziv je za povijesni financijski slom špekulacijskog mjehura u Nizozemskoj. Tulipani su u Nizozemskoj tijekom druge polovice 16. stoljeća bili kolekcionarski predmet. Uzgajani su kao statusni simbol u vrtovima bogatih osoba, obrazovane buržoazije, znanstvenika i aristokracije.

Tijekom 30-ih godina 17. stoljeća, cijene lukovica određenih vrsta tulipana rasle su na razmjerno visoke razine prije nego što je tržište početkom veljače 1637. dozivjelo slom.[1]

Pojava tulipomanije se smatra prvom razmjerno dobro dokumentiranom gospodarskom krizom koja je nastala nastankom spekulacijskog mjehurića u povijesti.[2]

Cijene lukovica rasle su vrlo naglo, i na vrhuncu "tulipomanije" jedna lukovica koštala je kao primjerice jedna kuća ili u današnjoj protuvrijednosti na desetke tisuće eura.

Špekulanti su zalagli cijelu svoju imovinu kako bi se bavili špekulativnom trgovinom s tulipanima.

Razvilo se i tržište "opcijama" da bi se trgovalo ugovorima koji su garantirali kupovinu određenog broja lukovica nakon uzgoja.

Krah tržišta je došao naglo i neočekivano.

U svibnju 1637. lukovice tulipana postale su gotovo bezvrijedne. Velik broj ulagača ostao je bez svoje uložene imovine.

Pojam tulipomanija se rabi i metaforički za karakteriziranje drugih, naizgled iracionalna i rizična financijska kretanja.[3]
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum