ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kupujmo hrvatsko

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Kupujmo hrvatsko

Post by Trinity Tue 28 Nov - 19:41

"Kupujmo hrvatsko treba postati stil života kojeg ćemo živjeti svih 365 dana u godini", poručuje Hrvatska gospodarska komora u povodu 25 godina akcije "Kupujmo hrvatsko".

Osim što je ovaj simpatični letak gramatički neispravan ("stil života" nije živo biće pa ne može ići "kojeg ćemo živjeti" nego "koji ćemo živjeti"), on nastavlja popularizirati jedan od najgorih domaćih mitova.

Prvo, nema previše smisla u današnje doba globalizacije tržišta pričati o "hrvatskim proizvodima" kad u vlasništvu brojnih domaćih kompanija imamo kompanije iz drugih zemalja. Također, hrvatske kompanije su nerijetko u vlasništvu kompanija u drugim zemljama. Sve je isprepleteno i teško je povući granicu između onoga što je "hrvatsko", a što "strano". Je li "hrvatsko" ono što se proizvede na hrvatskoj zemlji, a prodaje u trgovačkom lancu koji je u vlasništvu strane kompanije? Kad kupac kupi takav proizvod, od toga će zaraditi i onaj tko ga je proizveo, ali i onaj tko ga prodaje. Prema tome, bilo kakav pogled na dobra i usluge iz nacionalne perspektive nema smisla.

Drugo, kupovanje domaćih proizvoda se nikome ne isplati osim, eventualno, državi. Svaka zemlja treba razvijati svoje komparativne prednosti i težiti što većem izvozu, a u isto vrijeme uvoziti robu čija je proizvodnja u njoj skuplja. Hrvatska ima problem velikog opterećenja gospodarstva i rada pa je teško specijalizirati se u bilo čemu i biti konkurentan na stranom tržištu, ali zbog naših klimatskih prednosti mogli bismo izvoziti puno više.

Pogledajmo samo poljoprivredu. Dok se Hrvati trude "kupovati hrvatsko", naši poljoprivrednici i ne pomišljaju na mogućnosti izvoza. U hrvatskom izvozu, koji iznosi godišnje oko 12 milijardi dolara, manje od 2 milijarde dolara otpada na izvoz hrane i prehrambenih proizvoda, to je oko 15 posto. Usporedimo to s Novim Zelandom, koji ne daje nikakve poticaje poljoprivrednicima. Oni imaju ukupan godišnji izvoz veći od 60 milijardi američkih dolara, a od toga im trećina otpada na poljoprivredu. To je preko 20 milijardi dolara ili 10 puta više od hrvatskih poljoprivrednika.

Otkud tolike razlike iako Novi Zeland ima tek nekoliko stotina tisuća stanovnika više od Hrvatske? Kako njihovi poljoprivrednici bez poticaja mogu izvesti 10 puta veću vrijednost od naših poljoprivrednika koji primaju poticaje? Jednostavno, nisu opterećeni nacionalizmom.

Ta mantra "Kupujmo hrvatsko" potječe od pretpostavke da je tržište ograničeno i da se kupovinom domaćih proizvoda pomaže domaćim proizvođačima i štite domaća radna mjesta. Apsolutno pogrešno!

Čovjek koji preferira domaći proizvod, koji je dvostruko skuplji od uvoznog proizvoda jednake kvalitete, misli kako će tako pomoći domaćem proizvođaču, a da će naša država od poreza koji domaći proizvođač uplaćuje uložiti u bolnice i škole. Zapravo, dobiva prazniji novčanik (više je platio proizvod, manje mu ostaje za kupovinu druge robe), onaj domaći proizvođač od kojeg je kupio se zbog toga neće truditi pronaći strano tržište na kojem bi za isti proizvod postigao dvostruko veću cijenu, a država će od njegovog poreza potrošiti novac na novu liniju automobila u nekoj agenciji za zaštitu agencija za kontrolu tržišta. Što smo postigli? Apsolutno ništa, osim što smo postali još malo manje konkurentni nego prije.

Svijet više ne razmišlja tako ograničeno, na nacionalnom nivou. Cijeli svijet je tržište. Svaka regija ima svoje prednosti i nedostatke, isti se proizvodi različito vrednuju u različitim dijelovima svijeta i to se može i treba iskoristiti. Također, kupovna moć je različita u različitim zemljama i obično se isplati uvoziti i kupovati proizvode iz zemalja sa slabijom ekonomijom (to su zemlje istočno od Hrvatske), a izvoziti u zemlje s jačom ekonomijom (zapadno i sjeverno od Hrvatske). Kupujući domaće potičemo domaće proizvođače da ne traže bolja i profitabilnija tržišta izvan Hrvatske i još uz to plaćamo više.

Uvoz nije loš, uvoz je bolji što je otvoreniji i obilniji jer su veće mogućnosti onda da će roba na tržištu biti jeftinija za kupca. Uvoz je pozitivan za ekonomiju kao i izvoz. Kupac treba tražiti i kupovati ono što je za njega povoljnije, a proizvođač treba tražiti mjesta gdje će njegov proizvod vrijediti više.

Stoga je jasno, "kupovati hrvatsko" nije domoljublje jer kupujući hrvatsko ne pomažete hrvatskoj ekonomiji. Najbolje pomažete hrvatskoj ekonomiji kad tražite proizvode koji su vama najpovoljniji i u isto vrijeme zadovoljavaju vaše potrebe i želje, bez obzira otkud oni dolazili.

http://liberal.hr/clanak.php?id=1121
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by Leviathan2 Tue 28 Nov - 19:43

pa ja kupujem uglavnom dole proizvedeno od ljudi iz dnrh ali mimo cardaka, ni zrno zita okupatoru

_________________
Kupujmo hrvatsko Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by veber Tue 28 Nov - 19:53

kupujem što mi paše. od domaćeg češnjak, luk, papriku i eventualno krumpir. vrhnje i sl.
ostalo iz uvoza. cijena mi nije bitna, već kvaliteta.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by orion Tue 28 Nov - 19:59

nastojim kupovati hrvatsko, okusi su to na koje sam navikla i koji mi najbolje odgovaraju .....ali,  koliko je to hrvatsko zaista hrvatko to je drugi par kobasa.
Neki dan kupila Zdenka poluvrdi sir Maasdam - na deklaraciji piše da je proizvedeno u Nizozemskoj, a Zdenka je  uvoznik i distributer u RH....
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by veber Tue 28 Nov - 20:02

to ti je to. piše svakaj, a od kud je to je druga priča.
već sam s marcom imao diskusiju. lidl prodaje više domaće robe od konzuma. i plaća dobavljače u roku 30 dana.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by orion Tue 28 Nov - 20:14

zato nema greše kod mojih kumica .....uvijek subotom, uvijek iste dođu i donesu sira, putra,vrhnja, mleka, jajca i krumpira.... :D   


tak da mi je plac u subotu pod obavezno od ve do ve  :)
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by veber Tue 28 Nov - 20:16

ne idem na plac jer ionako kupuju u konzumu ili sl.
preferiram spar. i za neke stvari lidl.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by orion Tue 28 Nov - 20:26

nikako ne volim trgovačke centre .... osnovni miris plastike i montažnih komada od kojih su  izgrađeni  pomiješan sa svim mogućim mirisama robe koju prodaju diže mi želudac i totalno mi nisu apetitljivi.
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by Leviathan2 Tue 28 Nov - 20:34

orion wrote:nikako ne volim trgovačke centre .... osnovni miris plastike i montažnih komada od kojih su  izgrađeni  pomiješan sa svim mogućim mirisama robe koju prodaju diže mi želudac i totalno mi nisu apetitljivi.
samo od direktnih proizvodjaca, em nema poreza em je to ono sto kupujes, nezapakirano

_________________
Kupujmo hrvatsko Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by Noor Tue 28 Nov - 20:38

orion wrote:zato nema greše kod mojih kumica .....uvijek subotom, uvijek iste dođu i donesu sira, putra,vrhnja, mleka, jajca i krumpira.... :D
..seee to ide v beli zagreb grad :D

al su cijene na dolcu iste te robe koju i doma na placu najdem 30% skuplje
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by veber Tue 28 Nov - 20:41

probao sam onu tvoju crvenu pastrve, losos, što već.
bljak. srdela je zakon.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by Leviathan2 Tue 28 Nov - 20:43

Noor wrote:
orion wrote:zato nema greše kod mojih kumica .....uvijek subotom, uvijek iste dođu i donesu sira, putra,vrhnja, mleka, jajca i krumpira.... :D
..seee to ide v beli zagreb grad :D

al su cijene na dolcu iste te robe koju i doma na placu najdem 30% skuplje
imam prijatelja u zagorju, covjek je pcelar, radi med na veliko, medjutim bavi se i poljoprivredom, uzgojem preadi i svinja i ima 4 krave, sve sto napravi proda u zg bez da ide na dolac, vec uhodane musterije i dostava na vrata,ljudi naruce telefonom i u roku dva dana je isporuka, naravno onog sto ima, nece nabavljat okolo kao drugi,  jeftiniji je od trgovackih centara  a kaze da se super isplati, nij eotvorio opg jer mu se neda placat cardak i vodit papirologiju,
inace mu je roba odlicne kvalitete, negdje mu je godisnji promet oko 300 tisuca eura,

_________________
Kupujmo hrvatsko Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by Leviathan2 Tue 28 Nov - 20:44

veber wrote:probao sam onu tvoju crvenu pastrve, losos, što već.
bljak. srdela je zakon.
crvena pastrva je bas bljak, probaj obicnu mekoustu balkansku, ili klena :D

_________________
Kupujmo hrvatsko Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by orion Tue 28 Nov - 20:44

Noor wrote:
orion wrote:zato nema greše kod mojih kumica .....uvijek subotom, uvijek iste dođu i donesu sira, putra,vrhnja, mleka, jajca i krumpira.... :D
..seee to ide v beli zagreb grad :D

al su cijene na dolcu iste te robe koju i doma na placu najdem 30% skuplje


..... u selu kod moje bake bila jedna snajka koja je sa košarom na glavi svake subote išla na Dolac. :)

Kupujmo hrvatsko 100_4168
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by orion Tue 28 Nov - 20:47

Leviathan2 wrote:
veber wrote:probao sam onu tvoju crvenu pastrve, losos, što već.
bljak. srdela je zakon.
crvena pastrva je bas bljak, probaj obicnu mekoustu balkansku, ili klena :D


pastrva najbolja ona obična kalifornijska, a pošto raste kod nas može se zvati i balkanska :D
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by veber Tue 28 Nov - 20:49

od slatkovodnih najbolja je štuka. pogotovo pohana ikra.
od morskih jastog i dagnje :D

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by orion Tue 28 Nov - 20:50

Leviathan2 wrote:
Noor wrote:
orion wrote:zato nema greše kod mojih kumica .....uvijek subotom, uvijek iste dođu i donesu sira, putra,vrhnja, mleka, jajca i krumpira.... :D
..seee to ide v beli zagreb grad :D

al su cijene na dolcu iste te robe koju i doma na placu najdem 30% skuplje
imam prijatelja u zagorju, covjek je pcelar, radi med na veliko, medjutim bavi se i poljoprivredom, uzgojem preadi i svinja i ima 4 krave, sve sto napravi proda u zg bez da ide na dolac, vec uhodane musterije i dostava na vrata,ljudi naruce telefonom i u roku dva dana je isporuka, naravno onog sto ima, nece nabavljat okolo kao drugi,  jeftiniji je od trgovackih centara  a kaze da se super isplati, nij eotvorio opg jer mu se neda placat cardak i vodit papirologiju,
inace mu je roba odlicne kvalitete, negdje mu je godisnji promet oko 300 tisuca eura,

ima preveliki promet da bi bilo pravo domaće.....
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by Guest Tue 28 Nov - 20:54

Česnjaka..dajem kraljevstvo za domaci cesnjak...inace mlatim nemilo po Hrenu...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by Leviathan2 Tue 28 Nov - 20:55

orion wrote:
Leviathan2 wrote:
Noor wrote:
orion wrote:zato nema greše kod mojih kumica .....uvijek subotom, uvijek iste dođu i donesu sira, putra,vrhnja, mleka, jajca i krumpira.... :D
..seee to ide v beli zagreb grad :D

al su cijene na dolcu iste te robe koju i doma na placu najdem 30% skuplje
imam prijatelja u zagorju, covjek je pcelar, radi med na veliko, medjutim bavi se i poljoprivredom, uzgojem preadi i svinja i ima 4 krave, sve sto napravi proda u zg bez da ide na dolac, vec uhodane musterije i dostava na vrata,ljudi naruce telefonom i u roku dva dana je isporuka, naravno onog sto ima, nece nabavljat okolo kao drugi,  jeftiniji je od trgovackih centara  a kaze da se super isplati, nij eotvorio opg jer mu se neda placat cardak i vodit papirologiju,
inace mu je roba odlicne kvalitete, negdje mu je godisnji promet oko 300 tisuca eura,

ima preveliki promet da bi bilo pravo domaće.....
domace je, radi cjela familija,
ja sam mu pomagao prije 12 godina da se optimalizira sto se tice posla jer je radio smuseno, gubio pun kufer energije, 
zato  sad imam 50 kila meda svake godine plus pola osusene svinje i obaveznu bacvicu 200l kiselog kupusa sa rasolom :D

_________________
Kupujmo hrvatsko Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by debotoijusto Tue 28 Nov - 20:55

nekidan cimerica kupila hrvatski kisobran , 10€ , mali sklopivi pa malo zagledao proizvod , dobra izrada/prica oko istog
ipak se zadrzim na ovim kineskim "u prolazu" pokupim jer isto tako i izgubim
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30569
2014-04-12


Back to top Go down

Kupujmo hrvatsko Empty Re: Kupujmo hrvatsko

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum