ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Elita se pomirila da je izgubila bitku od primitivaca

Go down

Elita se pomirila da je izgubila bitku od primitivaca Empty Elita se pomirila da je izgubila bitku od primitivaca

Post by Guest 26/10/2017, 16:15

O seriji koja je postala hit, nedovršenoj generaciji kojoj pripada, kompromisima koje je napravio, glumcima koji se troše na binama političara, ćerki koja demonstrira, ali i svojoj odluci kada će i kako da uđe u politiku...
ČETVRTAK, 26.10.2017. | 13:13Elita se pomirila da je izgubila bitku od primitivaca 81673895759f1c35f89c25548087101_v4_big
U tranziciji je nestala srednja klasa i građansko društvo. Sve te serije su se bavile srednjom klasom. Kako danas da zamisliš Gigu Moravca iz "Boljeg života" koji kao činovnik u nekoj banci, sa ženom profesorkom latinskog, živi u salonskom stanu sa troje dece? Danas je to nezamislivo! Ta promena društva je jedan deo problema, a drugi je sveopšte zaseljačivanje. Ono traje godinama i kontinuirano bez obzira na to ko je na vlasti", kazao je u ekskluzivnom intervjuu za Nedeljnik režiser, glumac i producent Dragan Bjelogrlić. 

"Mene najviše boli što smo mi jedna od retkih zemalja koje bi mogle da imaju odgovor na kulturnu kolonizaciju. Imamo autentičnu kulturu, veliko nasleđe u filmu i TV serijama. A mi se upravo tu predajemo", kazao je Bjelogrlić. 

Devedesetih je, kazao je Bjelogrlić, postojao obračun sa pozicije profesije. 

"Sada je nastao haos i neshvatanje pozicije sa koje treba da delujemo. Ja na primer mislim da su 'Senke nad Balkanom' najbolji odgovor na sveopštu primitivizaciju koja se dešava poslednjih godina. Ovako imamo situaciju u kojoj se elita pomirila da je na terenu izgubila bitku od primitivaca, po kafanama i intervjuima se zgražavaju nad primitivizmom, pričaju o genijalnim serijama koje su gledali na HBO-u, Netflixu ili Amazonu, i valjda se nadaju da će neki novi političari to da promene. To je iluzija. Samo mi sami možemo to da promenimo i bijemo bitku", rekao je Bjelogrlić u velikom intervjuu u kojem je pričao o kompromisima koje je napravio, glumcima koji se troše na binama političara, ćerki koja demonstrira, ali i svojoj odluci kada će i kako da uđe u politiku. 

"Kada bi sva esnafska udruženja - a mislim na: udruženje umetnika, advokatsku komoru, Srpsko lekarsko društvo itd. - zauzela jasan stav prema društvu u kome žive, pa kada se desi nešto kao Savamala, bilo bi drugačije", rekao je Bjelogrlić. 

"Izađemo svi i kažemo: 'Ne želimo da živimo u društvu u kome se ovo dešava.' Nećemo da radimo. Glumimo. Šta će nam partije za to? Izađemo kao građani bez obzira na političku opciju, i kažemo da ne želimo da živimo u društvu u kojem neko izađe noću i sruši nešto. Zvuči kao bajka, ali tako stvari funkcionišu u mnogim civilizovanim i naprednim zemljama", rekao je Bjelogrlić u velikom intervjuu u kojem je pričao o kompromisima koje je napravio, glumcima koji se troše na binama političara, ćerki koja demonstrira, ali i svojoj odluci kada će i kako da uđe u politiku. 

Intervju u celosti možete pročitati u novom broju "Nedeljnika" koji je od danas na kioscima.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum