ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Page 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Trinity Wed 11 Oct - 15:35

Teško me išta može razljutiti više od spoznaje koliko mi para iz plaće svaki mjesec pojede država.



Posljednjih dana javnost tako zabavlja graf poduzetnika Hrvoja Merkija koji otkriva kako nastaje famozni neto: prvo jedan dio bruto iznosa ode na prvi i drugi stup mirovinskog osiguranja, onda nešto daš za poreze, dio za prirez, doprinosi za zdravstveno, a na kraju i za slučaj ozljede te zapošljavanje.
Cap - ode pola plaće, a ti luk ni jeo, ni mirisao.

Ipak, možda me nešto uspije još više razbjesniti.
Izračun koliko bih novca mogla imati nakon završetka radnog staža da sam cijeli radni vijek, umjesto doprinosa za mirovinsko osiguranje, imala mogućnost uplaćivati štednju.
Znam, znam: stvar je nemoguća jer ne postoji varijanta da izbjegnem uplaćivanje doprinosa u HZMO.
Ipak, zanima me koliko od svoje plaće kroz život zapravo gubim da bi država namirila one koji to od svojeg rada nisu mogli i kakva bi mi bila kvaliteta života u starosti - da sam imala prilike birati.
Napravila sam zato jedan dosta jednostavan izračun.
Zamislila sam svijet u kojem ne postoji obavezno mirovinsko osiguranje i u kojem svaki zaposlenik sa svojim parama, čitaj bruto plaćom, može činiti što hoće.
Naš imaginarni prosječni hrvatski radnik u takvom je svijetu odlučio sljedeće: od svoje će prosječne plaće svaki mjesec do kraja radnog vijeka na štednju stavljati jednak iznos koji bi u stvarnom svijetu uplaćivao u prvi i drugi stup mirovinskog osiguranja.
Riječ je, dakle, o mjesečnom pologu od 1591 kune (1193 kune za prvi te 397 kuna za drugi stup) koliko prosječni hrvatski radnik danas izdvaja za potrebe buduće mirovine.
Kroz 30 godina radnog staža prosječan Hrvat, kaže ova računica, na ime doprinosa tako državi uplati sve skupa 572.760 kuna da bi nakon završetka radnog vijeka ostvario pravo na prosječnu starosnu mirovinu u iznosu od 2500 kuna.
Okrutna statistika otkriva kako je državi zapravo uplatio znatno više nego što će potrošiti.
Budući da će prema podacima Državnog zavoda za statistiku u mirovini provesti tek 16,8 godina, s mirovinom od 2500 kuna mjesečno do smrti će potrošiti samo 504 tisuće od 572 tisuće uplaćenih kuna, dok će se ostatak raspršiti na neke druge korisnike.
Zamislimo sada onaj imaginarni svijet u kojem je taj isti prosječni Hrvat odbacio mirovinsko osiguranje te se radije obratio banci.
Odgovoran i brižan kakav jest, naš je Hrvat, umjesto na HZMO, svaki mjesec iznos od 1591 kune polagao na oročenu štednju, i to s konzervativnom stopom od samo 2 posto kamate.
Pod uvjetom da je to činio redovito, ne propuštajući kroz 30 godina nijednu jedinu mjesečnu ratu, nakon isteka štednje naš će odgovorni Hrvat na računu imati ravno 777.407 kuna, dakle 54 posto više od iznosa koji sada potroši u mirovini.
Njegova bi prosječna mjesečna primanja kroz očekivanih 16,8 godina s ovim iznosom mjesečno iznosila 3856 kuna, a kod onih hrabrijih to bi moglo biti i znatno više kad bi se, osim sa štednjom, malo igrali s dionicama, bitcoinom ili nekim drugim vrstama ulaganja.
Namjera teksta pritom nije poticati ukidanje obaveznog mirovinskog osiguranja: prosječni Hrvat, priznajmo, teško bi se kontrolirao 30 godina svaki mjesec uplaćivati štednju pa bi većina njih, ruku na srce, pare vrlo vjerojatno negdje usput potrošila te završila na slabim državnim plećima.
Značaj računice zato je više ilustrativan: ukazati na to kako se troše naši doprinosi te kako bismo mogli živjeti u penziji kad bismo s novcem znali postupati odgovorno.
Do tog dalekog cilja njime i dalje upravlja država.
Najskuplji i najneuspješniji broker u svemiru.

http://www.jutarnji.hr/komentari/evo-koliku-biste-penziju-imali-da-ste-umjesto-mirovinskog-uplacivali-stednju/6635544/
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Guest Wed 11 Oct - 15:38

Opet se buniš,Švercerko??? :^0 ;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Gost Wed 11 Oct - 15:39

dobro,a tko bi ti mami i tati isplačivao mirovinu, ako bi ti svoja izdvajanja stavljao na račun?

sebičnost ime ti je Hrvatska:)
avatar
Gost
Guest


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by dzango Wed 11 Oct - 15:54

kserks_ wrote:dobro,a tko bi ti mami i tati isplačivao mirovinu, ako bi ti svoja izdvajanja stavljao na račun?

sebičnost ime ti je Hrvatska:)
iIsplaćivao bi valjda penzioni fond u koji su uplaćivali.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by My Brother Billo Wed 11 Oct - 15:57

ja bi u boračku  pirat
My Brother Billo
My Brother Billo

Posts : 2237
2017-04-17


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by kic Wed 11 Oct - 15:58


jadan zivot koji razmislja o penziji..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Guest Wed 11 Oct - 15:59

ja si racunam negdje mirovinu u visini ..mindeštens!!! brat bratu,sestra sestri,2300 Ojrova..i svcaki mjesec tako do 90godine moje..mjeseci se pomnoze sa pemzijom,i dobijem koliko moram stasirati sam do prestanka zaradjivanja..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Gost Wed 11 Oct - 16:00

kic wrote:
jadan zivot koji razmislja o penziji..
i to mu opsesija cili život :cleanteeth ...sitnošibičarski mentalitet, zato i ne žalim ove pobjegulje u Irskoj.
avatar
Gost
Guest


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by RayMabus Wed 11 Oct - 16:00

Ja razmišljam kako da naguzim uhljebe, živi zid zakon o minimalnoj penziji u Hr, ode još koja milijarda kuna manje za uhljebe
RayMabus
RayMabus

Posts : 175483
2014-04-11


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Guest Wed 11 Oct - 16:01

redovna pemzija mi bude relativno nedovoljna za Menea..to cu oplemeniti onim iz staša svaki mjesec,unoficijelno..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Gost Wed 11 Oct - 16:06

dzango wrote:
kserks_ wrote:dobro,a tko bi ti mami i tati isplačivao mirovinu, ako bi ti svoja izdvajanja stavljao na račun?

sebičnost ime ti je Hrvatska:)
iIsplaćivao bi valjda penzioni fond u koji su uplaćivali.
 eno naši imaju 100 milijardi kuna u mirovinskim fondovima, pa sada traže da im država nadoknadi propuštenu,a u njihovim glavama očekivanu dobit..cirkus
avatar
Gost
Guest


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by RayMabus Wed 11 Oct - 16:11

Mene boli kurac, treba 15 godina staža u Hr za ostvariti pravo na minimum penzije

Podrška živom zidu, minimalna zakonska penzija
RayMabus
RayMabus

Posts : 175483
2014-04-11


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Gost Wed 11 Oct - 16:13

Čardak će ionako prije ili kasnije uvesti penzije za sve starije od 65g..tko uplaćuje mirovinsko papak:)
avatar
Gost
Guest


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by RayMabus Wed 11 Oct - 16:14

kserks_ wrote:Čardak će ionako prije ili kasnije uvesti penzije za sve starije od 65g..tko uplaćuje mirovinsko papak:)
pa točno, tako i treba
RayMabus
RayMabus

Posts : 175483
2014-04-11


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Guest Wed 11 Oct - 16:19

Triny wrote:svaki mjesec iznos od 1591 kune polagao na oročenu štednju, i to s konzervativnom stopom od samo 2 posto kamate

tu kamatu plaća država prodajom obveznica bankama

kako je lako kad nemaš mozak, onda misliš da novac tek tako pada s neba lol!


ako država ne prodaje svoje obveznice bankarskom sektoru, ili ako je kamata na državne obveznice 0, onda banke svojim štedišama ne mogu dati kamatu na štednju, nego će im naplaćivati paušal za gomilanje novca na računu

cijela ova pretpostvka počiva na tome da država vodi politiku subvencijoniranja štednje onima koji imaju tendenciju ne trošiti i ne riskirati

zašto bi država subvencijonirala štednju i konzervativno ponašanje umjsto da subvencijonira ulaganje, dizanje kredita i izlaganje riziku?

koju korist ima kapitalistički sustav od izbjegavanja rizika?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Gost Wed 11 Oct - 16:24

Drugi stup je preljavanje iz šupljega u prazno u kojem njemačko-austrijski fondovi uzmu svaku godinu 2% na cijeli iznos štednje, a cijela radnja im se sastoji od toga da uzmu 5 milijardi od države na ime uplata u fond, te potom tih pet milijardi pozajme nazad državi  uz kamatu od 3-4% Basketball 

dok je ovaca biti će i vune.
avatar
Gost
Guest


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Eva_ Wed 11 Oct - 16:30

Treba ukinut mirovinsko i zdravstveno. Ionak se sve plaća. A i porez i prirez iz dohodka od nesamostalnog rada. Tvoj bruto je tvoj i štedi mali.
Eva_
Eva_

Posts : 5681
2017-03-21


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by My Brother Billo Wed 11 Oct - 16:31

kic wrote:
jadan zivot koji razmislja o penziji..
ja razmisljam samo o pemziji i o grobnom mjestu  cat
My Brother Billo
My Brother Billo

Posts : 2237
2017-04-17


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by RayMabus Wed 11 Oct - 16:32

Eva_ wrote:Treba ukinut mirovinsko i zdravstveno. Ionak se sve plaća. A i porez i prirez iz dohodka od nesamostalnog rada. Tvoj bruto je tvoj i štedi mali.
Baš suprotno, treba uvesti socijalizam, kad se ima za Glasnovića imat će se i za ove
RayMabus
RayMabus

Posts : 175483
2014-04-11


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Guest Wed 11 Oct - 16:33

Eva_ wrote:Treba ukinut mirovinsko i zdravstveno. Ionak se sve plaća. A i porez i prirez iz dohodka od nesamostalnog rada. Tvoj bruto je tvoj i štedi mali.

zašto bi ukinula prirez?

i kako bi vodila ikakvu politiku decentralizacije bez prireza?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju  Empty Re: Evo koliku biste 'penziju' imali da ste umjesto mirovinskog uplaćivali štednju

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum