ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj

Go down

Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj Empty Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj

Post by dzango 21/9/2015, 12:12

Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj

Avganistanca Najibulla Habibulla pre osam godina napustio je svoje rodno mesto bežeći od rata. Danas je u Hrvatskoj postao vlasnik stana i šef na radnom mestu.


Bio je ovaj petak za Avganistanca Najibulla Habibulla svakako krajnje neobičan dan. Celu noć i jutro pomagao je reci izbeglica koji su dolazili u Ježevo, prevodio nesrećnim ljudima da se nekako sporazumeju s hrvatskim policajcima.
Nakon toga dobio je obaveštenje da je napokon, nakon dugog niza godina, upisan kao vlasnik stana u Zagrebu, piše Jutarnji list. 

Bio je to neobičn i srećan dan jedne izbeglčke priče koja je za Najibulla počela kada je u Avganistanu ubijen njegov otac, general, a ratni haos raspršio porodicu na sve strane. 

“Prošao sam Tadžikistan, Uzbekistan, Rusiju i svugde je bilo problema s mafijom. Uzeli bi nam sve što smo zaradili. Pre osam godina došao sam u Hrvatsku i tu sam našao svoj mir. Dobio sam i kredit i kupio stan”, priča mi Najibulla, dok se u pozadini na televiziji vrte strašne vesti o izbegličkom haosu širom Europe. U stanu na šestom spratu, sve je ukazivalo na pravu porodičnu idilu ovog Avganistanca, njegove žene Ruskinje i njihovo troje dece. 

“Da samo znate kako sam srećan zbog toga što sam napokon dobio rešenje da mogu da se upišem kao vlasnik. Dugo je trajala agonija, odbijali su me s obrazloženjem da kao izbeglica nemam na to pravo, ali sada je i to gotovo”, kaže on. Zatražio je u Hrvatskoj prvo azil i dobio ga, nakon pet godina tražio je i državljanstvo, ali se zakon u međuvremenu promenio. 

Za koji mesec, do kraja ove godine, Najibulla Habibula će postati hrvatski državljanin. U međuvremenu je napredovao na poslu, u autoperionici gde je prvo radio kao običan radnik, a onda postao šef smene, pa i cele autoperionice. 

“Kada je šef odredio da ja postanem šef malo su me kolege čudno gledale, ali problema nije bilo. Moj šef je rekao da dobro radim i tako je ostalo”, kaže on. 

Na pitanje kako je uopšte došao u Hrvatsku, za koju i nije znao kada je morao da napusti Avganistan, on kaže da je njegova sestra takođe otišla i upoznala jednog Nemca, pa su se doselili u Splitu. 

“Dok sam bio u Rusiji bilo mi je jako teško, jer bi nam loši ljudi uzimali sve što sam zaradio, a bojao sam se i za svoj život. Otišao sam jednog dana u posetu sestri, oduševio me Split, gde je sve bilo mirno. Odlučio sam da započnem novi život u Zagrebu, i to je bila najbolja odluka u mom životu”. 

On dodaje kako se odmah nakon dolaska zaposlio u autoperionici i tu je ostao svih ovih osam godina. 

Deca, sinovi Artjum, Nažmudin, Nuridin i kći Nigina, pravi su Zagrepčani, tu se školuju, druže sa svojim sugrađanima, a kada mogućnosti dopuste, odu i na more. 

Iz Avganistana je Najibulla otišao s osamnaest godina i seća se samo rata i pucnjave. Njegova izbeglička sudbina nije bila nimalo laka, imao je na tom begu prema slobodi teške susrete s ruskom policijom koja je tražila novac da ga ostavi na miru. Prošao je i dane zatvora, iako nikada nije učinio ništa protiv zakona. Jedini mu je bio cilj da prehrani svoju porodicu, a o povrataku u Avganistan nikada nije razmišljao. 

“Tamo je stalno rat, sad ovaj, sad onaj. Više, nažalost, nemam nikakvih veza sa svojom domovinom, jer ionako nikog iz moje porodice tamo više i nema. Oca su mi ubili, a drugi su se razbežali, najviše njih u Ameriku”. 

Sa problemima u Hrvatskoj susreo se samo sa birokratijom. Kada je Najibulla došao da upiše vlasništvo rekli su mu da ne može. 

“Ti nemaš pravo, ti si iz Avganistana”, glasio je odgovor u katastru. Poslao je sve moguće prigovore, čak i UNHCR-u u Njujorku i odgovor je glasio da azilanti mogu da kupe stan ako dobiju sve potrebne papire nakon odobravanja azila. Ja sam to imao i sada je i to napokon rešeno”, priča on. 

Njegovi sunarodnici govore mu ovih dana da ipak ne žele da ostanu u Hrvatskoj. "Svima je cilj da odu do Nemačke", dodaje on.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj Empty Re: Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj

Post by dzango 21/9/2015, 12:13

Mašala. Ko će da časti? A deca pravi Zagrepčani.

_________________
Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj Empty Re: Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj

Post by L'âme 21/9/2015, 12:19

Dzani,sto se hvalis?! ;D

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj Empty Re: Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj

Post by kic 21/9/2015, 12:22

prvi koji je kupio, vecina dobije na dar kek..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj Empty Re: Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj

Post by Guest 21/9/2015, 12:24

C/P Politika:  " ...U jednom od somborskih hotela trenutno boravi porodica iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koja je takođe zainteresovana za kupovinu nekretnina, a saradnik jedne od agencija za nekretninu, koja je posredovala u poslovima sa kupcima iz Abu Dabija, kaže da po pravilu dolaze višečlane porodice i traže veće kuće sa okućnicom. Potvrđuje nam da iako ovde cene nekretnina nisu visoke, devizni kupci nisu spremni da ponude više od njihove stvarne tržišne vrednosti. Međutim, i prodavci i vlasnici agencija su zadovoljni, jer su ove kupovine ipak „trgnule” zamrlo tržište nekretnina. Arapi koji su kupili više kuća sa okućnicom na Bezdanskom putu kod Sombora imaju prijavu boravka"


Arapske lale             :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj Empty Re: Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj

Post by dzango 21/9/2015, 12:25

maggie13 wrote:Dzani,sto se hvalis?! ;D
Nije valjda da te nije zvao na useljenje? Sram bilo Hajibula Nabibula.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj Empty Re: Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj

Post by L'âme 21/9/2015, 14:47

dzango wrote:
maggie13 wrote:Dzani,sto se hvalis?! ;D
Nije valjda da te nije zvao na useljenje?
Nisi me pozvao na zabavu i sad se srami.. geek

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj Empty Re: Prvi izbeglica koji je kupio stan u Hrvatskoj

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum