ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Page 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by Guest 4/9/2017, 09:04

vuksadinare wrote:inace jedina uspjesnija akcija jna koja je izvela '91 je bilo zauzimanje baranje u sedmom jesecu 1991 godine takorec bez ispaljenog metka...ali tu je dobar posao odradio kos...ubacujuci svoje ljude u vlast baranjskih mjesta..gdje je vecina docekala okupaciju jna nespremno..pripadnici mup-a(kojih i nije bilo dovoljno) i zng-a(kojih skoro uopce nije bilo tek nesto u bilju odnosno mjestima blizu osijeka)...

Tu je najveći posao odradio Račan koji je imao svog partijskog čovjeka na mjestu šefa kriznog stožera (neki Mađar, ne sjećam se imena) i koji je odbio prijedlog tadašnjeg ministra obrane Šime Đodana da mu pošalje u Baranju bataljun ZNG-a uz obrazloženje kako će lokalne snage to sve srediti pregovorima i dogovorima i na taj način smiriti lokalno srpsko stanovništvo koje bi ZNG kao samo dodatno uznemirio. Također je odbijen i prijedlog o rušenju mosta kod Batine.
To je glavni razlog izbornoj katastrofi koju je SKH-SDP doživio na slijedećim parlamentarnim izborima u kolovozu 1992. godine, a vjerojatno i glavni razlog zašto SDP tamo i danas ima loše izborne rezultate.

Guest
Guest


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by Guest 4/9/2017, 09:05

Stanojko wrote:JNA su vodili komunci i partizancine. Vi srpsku vojsku niste videli...

Problem je u tome što izgleda baš niste ni vi s obzirom na katastrofalan odziv na mobilizaciju u Srbiji.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by vuksadinare 4/9/2017, 09:06

Stanojko wrote:
vuksadinare wrote:
Stanojko wrote:JNA su vodili komunci i partizancine. Vi srpsku vojsku niste videli...
vidjeli..smo beli orlovi,arkanovci i slicna bratija..
Sve go kurac...S koca i konopca...Krimosi uglavnom...
..ali su srbi...odnosno mahom su srbi tad cinili i jna a da ne govorim o paravojnim formacijama....i bili pod srpskim oznakama..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99168
2015-09-08


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by vuksadinare 4/9/2017, 09:10

slidingdoorsoperator wrote:
vuksadinare wrote:inace jedina uspjesnija akcija jna koja je izvela '91 je bilo zauzimanje baranje u sedmom jesecu 1991 godine takorec bez ispaljenog metka...ali tu je dobar posao odradio kos...ubacujuci svoje ljude u vlast baranjskih mjesta..gdje je vecina docekala okupaciju jna nespremno..pripadnici mup-a(kojih i nije bilo dovoljno) i zng-a(kojih skoro uopce nije bilo tek nesto u bilju odnosno mjestima blizu osijeka)...

Tu je najveći posao odradio Račan koji je imao svog partijskog čovjeka na mjestu šefa kriznog stožera (neki Mađar, ne sjećam se imena) i koji je odbio prijedlog tadašnjeg ministra obrane Šime Đodana da mu pošalje u Baranju bataljun ZNG-a uz obrazloženje kako će lokalne snage to sve srediti pregovorima i dogovorima i na taj način smiriti lokalno srpsko stanovništvo koje bi ZNG kao samo dodatno uznemirio. Također je odbijen i prijedlog o rušenju mosta kod Batine.
To je glavni razlog izbornoj katastrofi koju je SKH-SDP doživio na slijedećim parlamentarnim izborima u kolovozu 1992. godine, a vjerojatno i glavni razlog zašto SDP tamo i danas ima loše izborne rezultate.
tocno...meni bio frend..kao rezervni poliajac polovicom sestog mjeseca 1991 iz zagreba otisao u beli manastir...pricao mi tamo uopce nije bilo dobre suradnej između mup-a i lokalnih vlasti...koji su gledali samo kako da ih nitko ne dira...tako da uopce nije bilo neke organizirane vlasti...bili su prepusteni sami sebi...pricoa mi ej kako ej ejdva cekao da ode iz belog manastira sto ej srecom i docekao pocetkom sedmog mjeseca '91 kad im je dosla naredba da se povuku...policijaci koji nisu iz baranje...a nekolko dana iz toga jna upala u baranju...ne bi imali sanse da su je docekali em ih bilo malo em je imao jedan sarzer municije...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99168
2015-09-08


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by Stanojko 4/9/2017, 09:16

vuksadinare wrote:
Stanojko wrote:
vuksadinare wrote:
Stanojko wrote:JNA su vodili komunci i partizancine. Vi srpsku vojsku niste videli...
vidjeli..smo beli orlovi,arkanovci i slicna bratija..
Sve go kurac...S koca i konopca...Krimosi uglavnom...
..ali su srbi...odnosno mahom su srbi tad cinili i jna a da ne govorim o paravojnim formacijama....i bili pod srpskim oznakama..
Pa ako je za tebe Seselj "vojvoda" takvi su ti i ovi bili "cetnici"...

_________________
ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8333
2014-05-05


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by govinda 4/9/2017, 09:25

Jbt, ko djeca ste..igrate se tatatata

_________________
Kog' se bojis vise, Boga, sultana il' vezira?
Boga malo, sultana nimalo a vezira ko dorata moga.
govinda
govinda

Posts : 8930
2016-11-17


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by jastreb 4/9/2017, 09:26

govinda wrote:Jbt, ko djeca ste..igrate se tatatata
Pa tek će sada takvi i biti,jer nema tu više ko je najjači,već čiji je tata najjači.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by RayMabus 4/9/2017, 11:21

pismejker wrote:gledam na HR wikiju,opisuje se ustroj JNA,ali NE I TEHNICKI PODACI..zasto je to izostavljeno,ako je JNA bila toliko sjebana tehnicki?
imaš hrvatsko srpski wiki tu ti sve piše
RayMabus
RayMabus

Posts : 176279
2014-04-11


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by Guest 4/9/2017, 11:23

Stanojko wrote:
vuksadinare wrote:
Stanojko wrote:JNA su vodili komunci i partizancine. Vi srpsku vojsku niste videli...
vidjeli..smo beli orlovi,arkanovci i slicna bratija..
Sve go kurac...S koca i konopca...Krimosi uglavnom...
a u koje si ti spadao? :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by čardak efendija 4/9/2017, 11:25

slidingdoorsoperator wrote:
Stanojko wrote:JNA su vodili komunci i partizancine. Vi srpsku vojsku niste videli...

Problem je u tome što izgleda baš niste ni vi s obzirom na katastrofalan odziv na mobilizaciju u Srbiji.
videćeš ti kad hrabra
srpska vojska krene na
kosovo
samo treba sačekati da
prestane sraćka i da
skupimo hrabrost

_________________
ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Iznogu10
čardak efendija
čardak efendija

Posts : 2106
2017-08-05


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by vuksadinare 4/9/2017, 11:25

Noor wrote:
Stanojko wrote:
vuksadinare wrote:
Stanojko wrote:JNA su vodili komunci i partizancine. Vi srpsku vojsku niste videli...
vidjeli..smo beli orlovi,arkanovci i slicna bratija..
Sve go kurac...S koca i konopca...Krimosi uglavnom...
a u koje si ti spadao?  :D
on je bio pravi srpski vojnik..spavao je u transporteru na strazi... :D
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99168
2015-09-08


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by čardak efendija 4/9/2017, 11:26

pravi srpski vojnici
su samo pljačkali i palili

_________________
ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Iznogu10
čardak efendija
čardak efendija

Posts : 2106
2017-08-05


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by Stanojko 4/9/2017, 11:29

Noor wrote:
Stanojko wrote:
vuksadinare wrote:
Stanojko wrote:JNA su vodili komunci i partizancine. Vi srpsku vojsku niste videli...
vidjeli..smo beli orlovi,arkanovci i slicna bratija..
Sve go kurac...S koca i konopca...Krimosi uglavnom...
a u koje si ti spadao?  :D
Sta mislis?

_________________
ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8333
2014-05-05


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by RayMabus 4/9/2017, 11:31

Na Balkanu najaću vojsku ima Grčka
RayMabus
RayMabus

Posts : 176279
2014-04-11


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by čardak efendija 4/9/2017, 11:38

Stanojko wrote:
Noor wrote:
Stanojko wrote:
vuksadinare wrote:
Stanojko wrote:JNA su vodili komunci i partizancine. Vi srpsku vojsku niste videli...
vidjeli..smo beli orlovi,arkanovci i slicna bratija..
Sve go kurac...S koca i konopca...Krimosi uglavnom...
a u koje si ti spadao?  :D
Sta mislis?
u jajare
gde drugo

_________________
ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Iznogu10
čardak efendija
čardak efendija

Posts : 2106
2017-08-05


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by čardak efendija 4/9/2017, 11:39

RayMabus wrote:Na Balkanu najaću vojsku ima Grčka
na celom svetu je
najveći jebač svih vremena
bio hektor
a on je srbin

_________________
ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Iznogu10
čardak efendija
čardak efendija

Posts : 2106
2017-08-05


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by Guest 4/9/2017, 12:03

Stanojko wrote:
Noor wrote:
Stanojko wrote:
vuksadinare wrote:
Stanojko wrote:JNA su vodili komunci i partizancine. Vi srpsku vojsku niste videli...
vidjeli..smo beli orlovi,arkanovci i slicna bratija..
Sve go kurac...S koca i konopca...Krimosi uglavnom...
a u koje si ti spadao?  :D
Sta mislis?
ja ne znam, zato tebe pitam :roll
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by Stanojko 4/9/2017, 12:08

Noor wrote:
Stanojko wrote:
Noor wrote:
Stanojko wrote:
vuksadinare wrote:
vidjeli..smo beli orlovi,arkanovci i slicna bratija..
Sve go kurac...S koca i konopca...Krimosi uglavnom...
a u koje si ti spadao?  :D
Sta mislis?
ja ne znam, zato tebe pitam :roll
Balavi redovan vojnik...

_________________
ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8333
2014-05-05


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by Guest 4/9/2017, 12:15

Stanojko wrote:
Noor wrote:
Stanojko wrote:
Noor wrote:
Stanojko wrote:
Sve go kurac...S koca i konopca...Krimosi uglavnom...
a u koje si ti spadao?  :D
Sta mislis?
ja ne znam, zato tebe pitam :roll
Balavi redovan vojnik...
o crni Stanojko, pa što ne pobeže?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by vuksadinare 4/9/2017, 12:20

"Kako smo prevarili JNA"

Bozidar Tanoci zapovjednik odreda Narodne zastite Međimurja nam prica kako su na jednostavnu varku oslobodili karaulu JNA u Kotoribi

'Poceli smo pripreme za oslobođenje karaule tzv.JNA u Kotoribi vec pocetkom rujna 1991.Ta karaula je po svojoj snazi bila među pet najjacih na podrucju bivse Jugoslavije.U njoj je bilo trideset vojnika i oficira vrlo dobro naoruzana karaula koja je imala desetak bestrzajnih topova,dva transportera,nekoliko minobacaca i puno protuoklopnog naoruzanja i streljiva.Karaula se nalazila na nepovoljnom terenu u blizini rijeke Mure i prakticno bio je otezan pristup karauli.Problem nam je prestavljao da je zamjenjen i zapovjednik karaule desetak dana netom prije priprema za oslobađanje sa kojim smo do tada vrsili pregovore.Na njegovo mjesto dosao je porucnik Krstojevic koji je bio na sluzbi prije toga u jednoj karauli na podrucju Vojvodine a dosao je u sedmom mjesecu u cakovecku kasarnu.Bili smo upuceni od nasih izvora u cakoveckoj kasarni tzv.JNA da je on spadao u ekstremnije oficirske kadrove.U Kriznom stozeru Međimurja je odluceno da nositelji oslobađanja karaule u Kotoribi bude Narodna zastita i dragovoljci sa tog podrucja.Mi smo vec 6.9.1991 uspjeli formirati odred NZ u jacini sedamdeset ljudi nekoliko dana iza toga formirali smo vod od lovaca dragovoljaca.Tako da smo vec 11.9.1991 imali oko 120 ljudi za ovu akciju.Vecina nas je bila naoruzana samo osbnim i lovackim naoruzanjem a tek trecina automatskim puskama i bilo je nesto puski M-48.Do 11.9.1991 karaula u Kotoribi bila je u svojevrsnoj polublokadi ali od 12.9.1991 krizni stozer za Međimurje je odlucio da sve karaule i vojni objekti tzv.JNA budu u potpunoj blokadi.12.9.1991 kod karaule imali smo tridesetak ljudi koji su imali zadacu kontrolirati prilaze karauli i vrsiti izviđanja sto se desava u samoj karauli i oko nje.Ja sam dao zapovjed kompletnom odredu NZ kojim sam zapovjedao da stavi karaulu u potpunu blokadu sa svih strana osim od rijeke Mure.Dragovoljce lovce sam zaduzio da oforme drugu liniju i da vrse izviđanja onog podrucja za koji smo smatrali da bi slucajno mogli priteci u pomoc karauli.Uspjesnim izvđanjem od 12.rujna.1991 do 14.rujna.1991 ustvrdili smo da su unutar karaule iskopani transei i napravljeni polozaji za bestrzajne topove i minobacace te da su pojacane straze.Znali smo da vrsimo blokadu jedne od najjacih karaula bivse JNA i da je zapovjednik karaule neraspolozen za pregovore i da pripada ekstremnom krilu propale vojske ali opet smo racunali da ga mozemo privoliti na predaju mirnim putem i vlastitom imaginacijom i snalazljivoscu.Teskog naoruzanja nismo imali a nismo imali ni protuoklopnog za ona dva transportera koja su se nalazili u krugu karaule.16.9.1991 odluceno je da ce 17.9.1991 biti krajnji rok za predaju karaule mirnim putem a ako ne onda cemo morati silu upotrijebiti.Posto smo znali da imamo posla sa ekstremnim oficirom odlucili smo se prvo da pokusamo lukavstvom.Dogovorili smo se da cemo postaviti blizu karaule nekoliko laznih minobacackih cijevi ali prije nego sto ih postavimo treba doci informacija unutar karaule da raspolazemo sa teskim minobacacima tu zadacu je odradio nas covjek unutar cakovecke kasarne bivse JNA koji su odrzavali vezu sa svojim karaulama na podrucju Međimurja.Mi smo nabavili nekoliko cijevi koje smo vec poceli ukopavati na mjestima koji su bili strazarskom oku vidljivi unutar karaule.Vec navecer 16.9.1991 oko 9 sati stupili smo u kontakt sa zapovjednikom karaule i rekli smo mu da trazimo predaju karaule unutar 24 sata ako hoce prvo mirnim putem i pregovorima mi se slazemo a ako nece da cemo napasti karaulu svim sredstvima pa i sa teskim minobacacima za koje on vec sigurno zna.Ispocetka je bio osoran i tvrdio da on nema nikakvih zapovjedi od svojih pretpostavljenih o predaji i da ce braniti karaulu koliko god treba ali i d anije protiv pregovora i razgovora.Ja sam mu rekao da nema puno vremena vec mu je dat rok u kojem mora predati karaulu hrvatskim snagama inace cemo sutra otvoriti paljbu iz minobacaca po karauli i da nemaju sansu da se izvuku.Osjetio sam vec nakon ove moje recenice da je poceo kalkulirati te je postavio zahtjev da stupi u kontakt sa nadređenima kod svojih ali ja sam mu rekao sve veze su prekinute i nema vise alternative njegov i zivoti njegovih vojnika su u njegovim rukama i sve ovisi o njemu.Odgovorio mi je da hoce pregovore za jedan sat na kapiji karaule mi smo potvrdili da pristajemo ali ne zelimo u blizini vidjeti naoruzane vojnike u krugu sto metara na sto je on pristao.Pregovori smo dogovorili ujutro 17.9.1991.Ujutro u osam sati smo stupili u pregovore koji nisu bili laki jer je zapovjednik karaule tvrdio i dalje da mu treba zapovjed o predaji od vise komande mi smo rezolutno odbili takvu mogucnost i ponovili sto ce biti u tom slucaju ako odbije predaju.Nakon sat i pol pregovora odluceno je da se posada karaule preda bez borbe.Usli smo u karaulu gdje je vec bilo u stroju trideset vojnika bez oruzja jer je oruzje bilo na tlu poredano sto je bio nas zahtjev.Nakon predaje zapovjednik karaule mi je rekao da se ne bi predali da nismo imali minobacace na sto sam mu ja rekao i da nismo vec smo imali samo cijevi na sto mi je zapovjednik rekao da mi cestita na toj lukavosti ne sto je njega prevario nego one u visoj komandi u cakoveckoj vojarni koji su njemu to potvrdili o on kao oficir je morao njima kao nizi pretpostavljeni vjerovati a da nije mogao vjerovati toliko strazarima koji su vidjeli nesto da s eukopava ali to je moglo biti bilo sto'.
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99168
2015-09-08


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by Stanojko 4/9/2017, 12:24

Noor wrote:
Stanojko wrote:
Noor wrote:
Stanojko wrote:
Noor wrote:
a u koje si ti spadao?  :D
Sta mislis?
ja ne znam, zato tebe pitam :roll
Balavi redovan vojnik...
o crni Stanojko, pa što ne pobeže?
Sto da bezim? Da je bilo trulo i dosadno - bilo je, ali rok ko rok...

_________________
ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8333
2014-05-05


Back to top Go down

ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu - Page 4 Empty Re: ZAPADNA VOJNA ANALIZA Ko je najjači na Balkanu

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum