ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by jastreb Sun 20 Sep - 10:05

[size=30]Akademik Pečarić: MARCEL HOLJEVAC, USTAŠE I HRVATSKI KUKAVIČLUK
Glas Brotnja Rujan 17, 2015Kolumne akademik Josip Pečarić[/size]
Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Za-dom1-600x324
Ponašanje hrvatskih tzv. domoljubnih kolumnista oko prijedloga da se pozdrav Za dom spremni uvede u Hrvatsku vojsku podsjetilo me na 1987. godinu i moj dolazak u Zagreb. U Jugi su našim ljudima utjerali strah u kostima. Sjećam se svojih polemika u Beogradu sa Srbima. Kada više ne bi imali argumenata optužili bi me da sam Ustaša. Zato sam takove polemike započinjao s „priznanjem“ da sam ustaša. Jadni moji sugovornici tako bi izgubili najjači svoj „argument“. Dapače uvjeravali bi me kako ja nisam ustaša. U Zagrebu sam vrlo brzo shvatio koliko je veliki strah od takove optužbe. Zato sam pribjegavao sličnim „priznanjem“.
Tako sam krajem 1987. bio na ručku kod jednog kolege. Naravno razgovarali smo o politici. U momentu kada je supruga mog kolege donosila juhu, rekao sam:
–         Ja sam ustaša!
Počele su joj se tresti ruke, što baš i nije zgodno kad u njima držiš lonac s juhom. Nastavio sam:
–         Kao što znate gospođo mi smo došli iz Beograda, a Srbi Vam Hrvate dijele na ustaše i srpske sluge. A ja Vam ne volim biti sluga!
–         Onda sam i ja ustaša, odgovorila je domaćica i mirno postavila lonac juhe na stol.
„Nije pametno u ovom trenutku…“
Kada danas pogledamo tekstove niza državotvornih kolumnista vidimo isti strah od takovih optužbi. Zapravo sve je uvijeno u priču o tome kako to nije pametno u ovom trenutku i sl. Jedan od takvih se pokazao, neočekivano za mene, Marcel Holjevac u Tjednom pregledu hrvatske političke gluposti. Dio Glup i gluplji na hrvatski način posvećuje meni. Ja sam onaj gluplji.
Pa da odgovorim i na to našemu mladome Marcelu Holjevcu:
Nikad se nisam osobno bojao iskoraka u nepoznato. U nepoznatom, po kriterijima prosječnosti i neznalica, uvijek možes ispasti i glup. To je ljudsko obilježje, a uvijek je pitanje tko ocjenjuje. Da su se ljudi kroz povijest bojali ispasti glupi, nikada ni jedno riješenje ne bismo imali. Čudno je da parafrazom filmskoga naslova mladi intelektualac nekritički časti mnoge ljude koji ne bi smjeli nikome u Hrvatskoj biti sinonim za glupost, pa čak i kad je njihova inicijativa, možda takva. S druge strane, svatko od nas tko je potpisao tu inicijativu ima svoje razloge i ne moraju nužno biti istoznačni. Borković je javno postavio to pitanje, ali svi smo mi autori, jer smo uvjereni da i to pitanje nudi tisuće mogućih odgovora i riješenja za današnje hrvatske nevolje. Konacno, ljudska glupost je oprostiva, ljudska pasivnost i kukavičluk nisu. A najmanje je oprostivo, to tvrdim iz svoga ljudskoga iskustva, Marcelu Holjevcu, preuzimati nekritički krivnju koju su nam neprijatelji našega naroda slagali cijelo stoljeće na leđa. Upravo od Marcela i sličnih, očekujem skidanje toga tereta.
O čemu se radi? Holjevac naime tvrdi kako je policija pred nekoliko tjedana povukla prilično glup potez, podigavši optužnicu protiv Marka Perkovića Thompsona što je doista istina, ali potom priglupo konstatira:
To je po svoj prilici poslužilo kao okidač akademiku Pečariću za peticiju kojom je zatražio da se pozdrav „Za dom spremni“ uvede kao službeni pozdrav u Oružane snage RH.
A sve piše ovdje:
„Posljednji zapovjednik obrane Vukovara, Branko Borković, poznat i pod nadimkom Mladi Jastreb, na svom se Facebooku osvrnuo na polemike oko pozdrava ‘Za dom – spremni’. Borković smatra da bi se pozdrav trebao uvesti u službenu vojnu uporabu:
Koliko god se trudim proniknuti u problem starohrvatskog pozdrava “ZA DOM -SPREMNI” ne mogu dokučiti što je u njemu neprimjereno i nedolično. Osobno smatram da bi ga regularno trebalo uvesti u službenu uporabu u oružane snage. Otprilike bi se dogodilo isto što se dogodilo i s uvođenjem kune kao novca.
Raznorazni anti ovi ili oni bi vrištali par mjeseci, a nakon toga bi našli nešto drugo što ih evocira na dane kada su njihovi pretci (a i oni) tamanili Hrvate. Braćo i sestre: ZA DOM – SPREMNI!”
Autorstvo se ne smije krasti
I pogotovo u  završnom djelu teksta peticije, jer ako sam bilo što naučio kao znanstvenik, to je da se autorstvo ne smije krasti:
Zato od vas štovana Predsjednice RH i štovani predsjedniče HDZ-a tražimo da usvojite sugestiju Mladog Jastreba (istakao JP) i predložite izmjene zakona o hrvatskoj vojsci tj da se pozdrav ZA DOM – SPREMNI uvede u službenu vojnu uporabu.
Najsmješnije mi je kada Holjevac hvali Aralicu koji je rekao:
– Ne bih bio za to da se “za dom spremni” uvodi u vojsku, ali bio bih za to da ne bude inkriminiran pozdrav. Ja sam za to da se može javno njime pozdravljati jer to nije ustaški pozdrav. Ustaški je pozdrav bio “za poglavnika i dom spremni”. “Za dom spremni” ubrajam u one izraze koje su ustaše preuzele iz hrvatske tradicije, kao što su, uostalom, preuzeli i kunu. Mi smo tu kunu deustašizirali – zaključuje Aralica.“
Holjevcu  očito obuzetom krivnjom i strahom,  očito je ZDS nešto na što se odnosi Tuđmanova zabrana iz 1991. na bilo kakvo pozivanje ma ustaštvo i korištenje ustaških simbola. Thompsone, Thompsone, a Ti si cijelo vrijeme rata pjevao Bojnu Čavoglave i počinjao je sa ZDS. Ili je možda Tuđman mislio isto što i Aralica? Dakle, ZDS ne spada u pozivanje na ustaštvo, tj. nije ustaški pozdrav, kako konstatira i Aralica.
Možemo ga izgovarati svaki dan na ulici i pozdravljati se među sobom, ali nikako u vojsci. Jer se Srbima i drugima neće svidjeti. Srbima je doista s pravom ZDS ustaški pozdrav. Koristili su ga branitelji u Domovinskom ratu, Bojna Čavoglave bi im utjerala strah u kosti. A Srbima su branitelji zapravo ustaše, RH je ustaška država i sl.
Zato me je i Holjevac podsjetio na priču o supruzi moga kolege. Ali o tome je zapravo pisao i Marko Ljubić u istom broju istog tjednika. Zapravo, već naslov Ljubićeva teksta je preslik te moje priče s kraja 1987. godine: Vrijeme je da i HAZU zaradi kvalifikaciju “ustaške” akademije.
Istina, Ljubić kao dobar kolega neizravno opravdava Holjevca:
Predsjednica države na opetovane provokacije velikosrpskoga vođe u Hrvatskoj, Milorada Pupovca, reagira kao dobra baka zaigranom unučiću, savjetom, blagim prijekorom, malo manje slađim bombonima i odmahivanjem rukom. A ima šibu pored ruku!? Odavno je ovo što radi Pupovac za državnu šibu po standardima svake suverene države koja drži do sebe.
A upravo je takvu poruku poslala Predsjednica na besramne riječi Milorada Pupovca, kako će on osuditi izjave srbijanskoga predsjednika Nikolića, tek ako i kada hrvatska Predsjednica osudi povike „Za dom spremni“.
HBK za konstruktivnu raspravu, a ne manipulacije
Holjevac  će, uvjeren sam pročitati cijeli Ljubićev tekst i puno toga naučiti. Možda će shvatiti i zašto je Biskupska konferencija konstatirala:
Ostajući na demokratskoj razini, imao bih prijedlog s obzirom na ovu i slične teme o kojima se nerijetko traži očitovanje putem peticije ili referenduma. Pogotovu kad se radi o dvoznačnim i nedovoljno definiranim pojmovima koji najčešće izazivaju napetosti i prijepore. Ili pak ako ideje i prijedlozi daju široku mogućnost manipulacije ljudskim osjećajima, vrijednostima ili tome slično. A čini se da pozdrav “Za dom spremni” ulazi u to područje dvoznačnosti i nejasnoće, navodi Puljić.
“Smatram, stoga, kako bi bilo korisno i svrsishodno o određenom predmetu, koji u danom trenutku zaokuplja javnost, prirediti prigodan skup ljudi od struke koji će dati svoje stručne i znanstvene priloge. A nakon toga, temeljem zaključaka s toga skupa eventualno poduzeti očitovanje putem potpisa ili referenduma. U protivnom, postoji opasnost da se neku zanimljivu inicijativu ‘privatizira’, a ona može imati obilježja šireg, općeg interesa, pa je šteta ako nema znanstvenu i stručnu podlogu. Pogotovu ako nosi ‘političku’ ili neku drugu etiketu, što je onda izlaže još većoj pogibelji i mogućnosti manipuliranja, navijanja i stvaranja nepotrebnih napetosti i društvenog raslojavanja, umjesto konstruktivnih rasprava, razgovora, dogovora i zaključaka”, kaže se u izjavi predsjednika HBK-a Želimira Puljića.
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/oglasila-se-crkva-stav-oko-pozdrava-za-dom-spremni-je-osobna-stvar-svakog-pojedinca-825834
 
Zapravo, dojam je da je Biskupska Konferencija komentirala ovo što je o Predsjedničinom odgovoru na peticiju napisao Ljubić. Jer doista je šteta da njeno reagiranje podsjeća na moju priču s kraja 1987., zar ne?
Akademik Josip Pečarić
[size]
glasbrotnja.net[/size]
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by Guest Sun 20 Sep - 10:31

Akadamik. I budaletina.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by marcellus Sun 20 Sep - 10:31

imaš i moj odgovor u zadnjem 7dnevno

_________________
Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by marcellus Sun 20 Sep - 10:32

ti kolerik kad mi komentiraš tekstove ispod teksta olabavi s uvredama... sereš a dobri smo si

_________________
Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by jastreb Sun 20 Sep - 10:34

marcellus wrote:imaš i moj odgovor u zadnjem 7dnevno
Da,čitao sam,ali ne mogu naći na netu.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by Guest Sun 20 Sep - 10:37

Ja sam komentirao Pecarica i njegov smuseni tekst gdje cijepa dlake. Ne vidim da je u uvodu teme tvoj tekst. I prilicno je jasno koga sam komentirao, osim ako nisi akademik i ti, onda isprika na konfuziji.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by Guest Sun 20 Sep - 10:43

Daj da pojasnim, moje je misljenje da je akademik Pecaric, budaletina. I on i tih 3.000 potpisnika koji bi 24 godine nakon ustroja HV-a propisivali sluzbeni pozdrav istoj. A pozdrav se forsira u okviru projekta rehabilitacije ustastva i NDH i dizanje na pijedestal sluzbenog vrijednosnog stava RH, a to je suludo i stetno.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by Guest Sun 20 Sep - 10:47

Kmečarić.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by L'âme Sun 20 Sep - 11:13

Legitiman zahtjev i pravo na pokretanje inicijative..mislim da nema dovoljno poklonika u javnosti i sve 5:)

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-11


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by veber Sun 20 Sep - 11:22

mislim da bi za hrvatsku bolje bilo uvesti slogan:

Arbeit Macht Frei

u pozitivnoj konotaciji.
manje se baviti glupostima, a više radom. bilo bi nam bolje.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by Guest Sun 20 Sep - 11:25

maggie13 wrote:Legitiman zahtjev i pravo na pokretanje inicijative..mislim da nema dovoljno poklonika u javnosti i sve 5:)
Maggie, to je isto dio problema. Oni uopce nisu predlozili nekakav referendum ili su pitali javnost za misljenje. Oni su se javno obratili KGK i Karamarku (?!!!) da se to uvede.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by L'âme Sun 20 Sep - 11:28

kolerik wrote:
maggie13 wrote:Legitiman zahtjev i pravo na pokretanje inicijative..mislim da nema dovoljno poklonika u javnosti i sve 5:)
Maggie, to je isto dio problema. Oni uopce nisu predlozili nekakav referendum ili su pitali javnost za misljenje. Oni su se javno obratili KGK i Karamarku (?!!!) da se to uvede.
po meni to bas zbog toga i nije problem.
Ocito ne poznaju metode i instrumente provođenja inicijative.
Pa nije Kolinda Tito.
A, ni Meske.
:)

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-11


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by veber Sun 20 Sep - 11:30

pizdarije, pred izbore.

za dom spremni zvuči mi kao poziv starijih osoba.
ono, ajmo u dom da ne smetamo.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by Guest Sun 20 Sep - 11:31

veber_1 wrote:mislim da bi za hrvatsku bolje bilo uvesti slogan:

Arbeit Macht Frei

u pozitivnoj konotaciji.
manje se baviti glupostima, a više radom. bilo bi nam bolje.
Ili jos bolje, ako ces delat i bit posten, obican neobavezni spontani "bok" ili "dobar dan" su sasvim ok. Vojska je u zadnje 24 godine razvila svoje pozdrave i vojsku treba opremiti da se obucava i izvrsava svoje zadace, a inace ostaviti na miru.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by veber Sun 20 Sep - 11:34

otprilike kao što dušebrižnici žele izbaciti pozdrav, zdravo.

kako ćemo onda zvati pozdrav?

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by Guest Sun 20 Sep - 11:48

maggie13 wrote:
kolerik wrote:
maggie13 wrote:Legitiman zahtjev i pravo na pokretanje inicijative..mislim da nema dovoljno poklonika u javnosti i sve 5:)
Maggie, to je isto dio problema. Oni uopce nisu predlozili nekakav referendum ili su pitali javnost za misljenje. Oni su se javno obratili KGK i Karamarku (?!!!) da se to uvede.
po meni to bas zbog toga i nije problem.
Ocito ne poznaju metode i instrumente provođenja inicijative.
Pa nije Kolinda Tito.
A, ni Meske.
:)
Da draga. Kako god ti kazes :zen
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by kic Sun 20 Sep - 12:00

i ta averzija prema "zdravo" mi nikad nije bila jasna.. mislim znam korijen ali, danas bi to trebalo opet biti normalno valjda.. kao i "za dom"..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by veber Sun 20 Sep - 12:08

a di ćeš ljepšeg pozdrava od tog da ti netko poželi zdravlja?

debilana nekog novohrvatskog.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by Regoč Sun 20 Sep - 12:09

Inicijativa je legitimna i legalna i tko se želi uključiti u raspravu može. Recimo ja želim pa se uključujem.
Pozdrav je iznimno liep te odražava snažnu ljubav prema domovini i snažno pregnuće za domovinu. Istodobno, obilježen je svojim ustaškim podrietlom i vezanošću za propali režim te simbolizra, uz navedene pozitivne stvari, neuspjeli pokušaj stvaranja države i zločine ustaškoga režima. K tomu, današnja, demokratska Hrvatska stvorena je uz poklič "Pozdrav domovini", ne vezuje se uz propali zločinački režim ili određenu idelologiju, ili određenu stranku, već ima svenacionalni karakter. Stoga, neka ostane "Pozdrav domovini - Pozdrav!".

_________________
Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by Ero Sun 20 Sep - 12:11

Ni Brotnjo nije više ono što je bilo. :clown

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa Empty Re: Ustašoid Josip Pečarić napao Marcellusa

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum