ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Filmski dnevnik forumaša

Page 24 of 50 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 37 ... 50  Next

Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 13:12

Moxy wrote:
fridrih_niche wrote:Sta ima u kinu, a da je vridno pažnje?
Meni je kino 10 kn, tako da san često tamo...
:D

Pedeset nijansi :x
Ajme...
Ne mogu to gledat...
Ubij me...
:D

Kad dolaze ovi oscarovski favoriti?
Ako već nisu bili...
Jer bi gleda ‘Darkest hour’...
;)

Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 13:15

Zagy svidaju ti se nijanse sive?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 13:20

Vjetrovnjak wrote:Baš me je ražalostio film.. :( Mislim da prilikom njegovog tumačenja treba znati da je Arofonsky socijalni antropolog i strastveni ekolog.

Samo nekoliko brzinskih misli.. Vidimo (umjetničku) kreakciju koja se nadahnjuje destrukcijom, uočavamo prenapučenost ljudi koji svojim nemarnim ponašanjem i međusobnom mržnjom uništavaju planetu, zatim je tu ubacio i idolopoklonstvo fanova, te dosadnih paparazza prema poznatim ličnostima, a sve je to protkano jednom širom slikom o ciklusu rađanja i umiranja svjetova..



moguće je i takvo tumačenje, ali me prije podsjeća na Avatar nego na Mother... u Majci su nedvojbeno, bez obzira što je autor antropolog i ekolog, prisutni bitni elementi kršćanstva i njihovo negativno pa i tendenciozno tumačenje .. ni u našim medijima ne nedostaje naziva za kršćane kao što su kanibali i nekrofili...osim toga, ako je ženski lik majka priroda ili majka zemlja, što je onda u tom metafizičkom kontekstu muški lik koji je po vokaciji otac, umjetnik i sukladno tome kreator?... ako bi supruga zbilja bila majka zemlja koju zaslijepljena rulja uništava – kako protumačiti nastavak ciklusa s novim likom majke.. kreator je konstanta, majka je navodno zamjenljiva.. ne postoje dvije Zemlje, samo jedna, ne postoje dvije majke, samo jedna... čak kad bismo išli i na novi sloj tumačenja filma – onaj o negativnom utjecaju umjetnosti na mase čiji je u oba slučaja predstavnik glavni muški lik – sumnjam da je namjera Aronofskyog iskarikirati samog sebe.
 
sad kad sam spomenula i Avatar rekla bih da je i to nedvojbeno religiozni film osim što se stanovnici Pandore ne klanjaju Bogu Ocu nego majci prirodi tj. njenoj sili  imenom Eywa .. što opet jako podsjeća na Evu – majku čovječanstva ali i na kršćanski koncept Duha Svetoga... iako film opet ljude prikazuje kao uništavače, ničim ne daje realističnu poruku kako prevladati to stanje svijesti – naime, kad se glavni junak počinje moliti Eynwi i ona mu (po prvi put) usliši molitve film doživljava  izrazito religijski vrhunac (neprekidno slavljenje Eywe ima čisti religijski karakter) i pokazuje da je čovjek pa i cijeli svemir religiozno biće koje treba transcendentnu podršku svome postojanju..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 13:26

Ljudima je potrebno vjerovat da ima ‘necega’...
Jer je tako lakše preživit strah i neznanje onog sta nas čeka...
A nitko ne zna sta nas čeka...
Možemo samo nagađat...
Tome i služe filmovi ili umjetnost opcenito...
Da nas nauci postavljat neka pitanja...
A odgovore moramo sami pronac, svak za sebe...
;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 13:33

fridrih_niche wrote:Ljudima je potrebno vjerovat da ima ‘necega’...
Jer je tako lakše preživit strah i neznanje onog sta nas čeka...
A nitko ne zna sta nas čeka...
Možemo samo nagađat...
Tome i služe filmovi ili umjetnost opcenito...
Da nas nauci postavljat neka pitanja...
A odgovore moramo sami pronac, svak za sebe...
;)

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 13:38

Hahaha uopće me ne poznate....podjebavam suptilno ! :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 13:38

Moxy wrote:Hahaha uopće me ne poznate....podjebavam suptilno ! :D
Nesrico!
:p
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 13:40

Eh darkest hour je odličan!   :tu
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 13:47

Zapisa san ga...
Obozavan Gary Oldmana...
;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 13:59

Ovdje je totalno drugačiji 

Nazire se samo
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 13:59

Znam...
Al on i je kameleon...
Klasa od glumca...
;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 14:07

metilda wrote:
Vjetrovnjak wrote:Baš me je ražalostio film.. :( Mislim da prilikom njegovog tumačenja treba znati da je Arofonsky socijalni antropolog i strastveni ekolog.

Samo nekoliko brzinskih misli.. Vidimo (umjetničku) kreakciju koja se nadahnjuje destrukcijom, uočavamo prenapučenost ljudi koji svojim nemarnim ponašanjem i međusobnom mržnjom uništavaju planetu, zatim je tu ubacio i idolopoklonstvo fanova, te dosadnih paparazza prema poznatim ličnostima, a sve je to protkano jednom širom slikom o ciklusu rađanja i umiranja svjetova..



moguće je i takvo tumačenje, ali me prije podsjeća na Avatar nego na Mother... u Majci su nedvojbeno, bez obzira što je autor antropolog i ekolog, prisutni bitni elementi kršćanstva i njihovo negativno pa i tendenciozno tumačenje .. ni u našim medijima ne nedostaje naziva za kršćane kao što su kanibali i nekrofili...osim toga, ako je ženski lik majka priroda ili majka zemlja, što je onda u tom metafizičkom kontekstu muški lik koji je po vokaciji otac, umjetnik i sukladno tome kreator?... ako bi supruga zbilja bila majka zemlja koju zaslijepljena rulja uništava – kako protumačiti nastavak ciklusa s novim likom majke.. kreator je konstanta, majka je navodno zamjenljiva.. ne postoje dvije Zemlje, samo jedna, ne postoje dvije majke, samo jedna... čak kad bismo išli i na novi sloj tumačenja filma – onaj o negativnom utjecaju umjetnosti na mase čiji je u oba slučaja predstavnik glavni muški lik – sumnjam da je namjera Aronofskyog iskarikirati samog sebe.
 
sad kad sam spomenula i Avatar rekla bih da je i to nedvojbeno religiozni film osim što se stanovnici Pandore ne klanjaju Bogu Ocu nego majci prirodi tj. njenoj sili  imenom Eywa .. što opet jako podsjeća na Evu – majku čovječanstva ali i na kršćanski koncept Duha Svetoga... iako film opet ljude prikazuje kao uništavače, ničim ne daje realističnu poruku kako prevladati to stanje svijesti – naime, kad se glavni junak počinje moliti Eynwi i ona mu (po prvi put) usliši molitve film doživljava  izrazito religijski vrhunac (neprekidno slavljenje Eywe ima čisti religijski karakter) i pokazuje da je čovjek pa i cijeli svemir religiozno biće koje treba transcendentnu podršku svome postojanju..

Ovako, još uvijek premećem dojmove i pokušavam se usredotočiti na sve one detalje koji otkrivaju jednu širu, metafizičku sliku stvari, a da to nije nužno "izrugivanje kršćanskim vrijednostima" jer, iskreno, ne vidim kako je to slučaj s ovim filmom. Zapravo, sve što mogu vidjeti u Majci jest ozbiljna kritika ljudske vrste kao nasilne i (auto)destruktivne. Nije neobično da Ona/Majka (priroda) svaki put osjeti bol i vrtoglavicu prije no što će se pojaviti ljudsko biće. Adam. Zatim Eva, zatim njeni sinovi, zatim ostale horde idolopoklonika. Što predstavlja ona žuta tvar nakon koje njena bol i mučnina prestaju? Sunčeva svjetlost? Žute je boje.

Ljudska će vrsta svaku ideju, učenje, religiju izopačiti i upotrijebiti je kao izliku za uništenje. Tako sam uostalom iščitala referiranje na abrahamske religije. Ne kao njihovu kritiku, već naše "demonsko" iskrivljavanje istih koje raspiruje mržnju.

Nadalje, On i Ona mogu se shvatiti i kao muški i ženski princip stvaranja ili kao Jungov animus i anima.

Majka (priroda) ne mora se nužno uvijek odnositi na prirodu naše planete, to je proces koji se odvija na različitim planetama, u različitim galaksijama (otud nova Ona).

I da, Avatar je nastao inspiriran Ursulom K. Le Guin, njenim djelom "Svijet se kaže Šuma", dakle, paganizam je u osnovi ovog djela, pa i filma. Imamo holističko shvaćanje života na planeti, odnosno ravnotežu životinjica, tih vanzemaljaca i prirode. Tu ravnotežu opet uništava čovjek zbog svoje gramzivosti pa od domorodaca čini robove i iscrpljuje prirodne resurse te planete. Vidiš, zgodno si se dosjetila Avatara jer Ursulin roman ima poprilične sličnosti i s Arof.-onovim viđenjem ljudi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 14:12

Dop je ‘žuto’, a ne sunce...
:D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 16:23

Vjetrovnjak wrote:
Ovako, još uvijek premećem dojmove i pokušavam se usredotočiti na sve one detalje koji otkrivaju jednu širu, metafizičku sliku stvari, a da to nije nužno "izrugivanje kršćanskim vrijednostima" jer, iskreno, ne vidim kako je to slučaj s ovim filmom. Zapravo, sve što mogu vidjeti u Majci jest ozbiljna kritika ljudske vrste kao nasilne i (auto)destruktivne. Nije neobično da Ona/Majka (priroda) svaki put osjeti bol i vrtoglavicu prije no što će se pojaviti ljudsko biće. Adam. Zatim Eva, zatim njeni sinovi, zatim ostale horde idolopoklonika. Što predstavlja ona žuta tvar nakon koje njena bol i mučnina prestaju? Sunčeva svjetlost? Žute je boje.

Ljudska će vrsta svaku ideju, učenje, religiju izopačiti i upotrijebiti je kao izliku za uništenje. Tako sam uostalom iščitala referiranje na abrahamske religije. Ne kao njihovu kritiku, već naše "demonsko" iskrivljavanje istih koje raspiruje mržnju.

Nadalje, On i Ona mogu se shvatiti i kao muški i ženski princip stvaranja ili kao Jungov animus i anima.

Majka (priroda) ne mora se nužno uvijek odnositi na prirodu naše planete, to je proces koji se odvija na različitim planetama, u različitim galaksijama (otud nova Ona).

I da, Avatar je nastao inspiriran Ursulom K. Le Guin, njenim djelom "Svijet se kaže Šuma", dakle, paganizam je u osnovi ovog djela, pa i filma. Imamo holističko shvaćanje života na planeti, odnosno ravnotežu životinjica, tih vanzemaljaca i prirode. Tu ravnotežu opet uništava čovjek zbog svoje gramzivosti pa od domorodaca čini robove i iscrpljuje prirodne resurse te planete. Vidiš, zgodno si se dosjetila Avatara jer Ursulin roman ima poprilične sličnosti i s Arof.-onovim viđenjem ljudi.

sviđaju mi se dodatna objašnjenja, a rekla bih da su u filmu jin i jang u debeloj neravnoteži.. promakla mi je ta žuta tvar koja joj pomaže.. trebala bih film ponovo pogledati ali nemam baš volje... no najviše si me podsjetila na Interstellar koji zapravo dotiče tvoju misao o životu na drugim planetama.. negdje davno sinula mi je misao da mi postojimo u svim mogućim paralelnim svemirima jer svaka naša i najmanja odluka ili pokret stvara neku novu opciju postojanja.. k tomu u interakciji sa drugim ljudima postoji beskonačni niz svemira u kojima obitavamo mi sami... isti ljudi u svim mogućim postojanjima ... naravno, ne trebam ni naglašavati da je to promišljanje nastalo na kršćanskom konceptu Božjeg sveznanja i slobodne volje.. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 16:35

Mi zivimo dalje u buducnosti u interstellaru i tko zna koliko daleko smo stigli u toj dalekoj buducnosti ali mozemo sami sebi pomagati i komunicirati na odreden nacin....crna rupa je nacin,ljubav kljuc....taj duh,to smo mi...i moramo proci sve te faze zivota,kako bi jednom dostigli to uzviseno stanje kojem tezimo....tako sam ja shvatila interstellar i volim taj film..


Ljudski rod jos nije spreman na sljedecu fazu u razvoju,prvo nam se mora valjda tijelo promijeniti kako bi koristili vise intelekta,duhovni razvoj pogotovo....


Gledam Elementary :x
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 16:37

I ja pogleda epizodu Elementaryja...
:D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 16:39

To mi dode ko terapija :D

Fala :x
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 16:40

Ma nema na čemu, nevoljo...
:cru

Moran skinit treću sezonu Farga...
Šteta sta ga nema na Netflixu...
;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 16:46

Kakva je to serija?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 16:55

Super je elementary
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Guest 23/2/2018, 17:02

Moxy wrote:Kakva je to serija?
Fargo?
Jedna od 5 najboljih koje su izašle u zadnjih desetak godina...
Svaka sezona je za sebe...
Al isto počni od prve i uživaj, sritnice...
:D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Filmski dnevnik forumaša - Page 24 Empty Re: Filmski dnevnik forumaša

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 24 of 50 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 37 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum