ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

kriza legitimacije antifašizma

Page 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Ringo10 27/6/2017, 14:44

vuksadinare wrote:pretjerujes ringo..danas takva desnica dobija sve zajedno eventualno 5,6% glasova..no problem je taj...sto su se sad pojavili likovi koji ne odustaju na prvim preprekama poput hase,esih i jos ponekog....i izgleda da se ne daju kupit a to jeprvenstveno ono sto se ljudima i ponajvise sviđa-da se ne daju kupit i da drze do svog stava ma kakav god bio...most je recimo pao na toj prepreci...ŽZ se za sad drzi ali im je problem redikulozni pernar...hdz je posebna prica..zelja za ostankom na vlasti pod svaku cijenu jaca poziciju haseta i esih i oni to fino i mudro koriste i u biti razoblicuju nase politicare..ali dok ovi skuze.. Basketball
Apsoltno su nebitni svi ti procenti. Bio sam i imam tamo i rodbinu u Hrvatskoj i vidio sam sve.

Ali najgore mi je kad mi to pocnu umotavati u celofan toboznjeg antitotalitarizma i demokraticnosti. Pusti suplju.

Ringo10

Posts : 21559
2015-09-24


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by vuksadinare 27/6/2017, 14:49

Ringo10 wrote:
vuksadinare wrote:pretjerujes ringo..danas takva desnica dobija sve zajedno eventualno 5,6% glasova..no problem je taj...sto su se sad pojavili likovi koji ne odustaju na prvim preprekama poput hase,esih i jos ponekog....i izgleda da se ne daju kupit a to jeprvenstveno ono sto se ljudima i ponajvise sviđa-da se ne daju kupit i da drze do svog stava ma kakav god bio...most je recimo pao na toj prepreci...ŽZ se za sad drzi ali im je problem redikulozni pernar...hdz je posebna prica..zelja za ostankom na vlasti pod svaku cijenu jaca poziciju haseta i esih i oni to fino i mudro koriste i u biti razoblicuju nase politicare..ali dok ovi skuze.. Basketball
Apsoltno su nebitni svi ti procenti. Bio sam i imam tamo i rodbinu u Hrvatskoj i vidio sam sve.

Ali najgore mi je kad mi to pocnu umotavati u celofan toboznjeg antitotalitarizma i demokraticnosti. Pusti suplju.
realno meni je najveci krivac za porast desnog radikalizma usiljena 'regionska' politika...od 2000-te..kad se bez rjesqavanaj sporova,problema sve guralo pod tepih radi raznoraznih regionskih interesa....islo se odmah na spajanje zrtve i agresora..a ne ide to bez prethodno rascicavanja i rjesavanja problema...i onda jedno drugo veze...jednostavno glupi potezi..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99092
2015-09-08


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Ringo10 27/6/2017, 14:53

pismejker wrote:
Ringo10 wrote:
metilda wrote:https://narod.hr/hrvatska/jure-vujic-pripada-li-antifasizam-hrvatskoj-politickoj-tradiciji
retardirano i je i samo pitanje

Jure bi trebao konzultirati Rijecnik,pa saznati da antifasizam nie politicka tradicija,niti tamo ima sto raditi,nego reakcionarski pokret na ideju fasizma nacizma.,pickematerineizopacene

Cuj tradiciji..

Fasisti te napadaju ti se branis,i to je to..kakva tradicija,cisto cuvanje vlastite glave.. :cleanteeth:i kao takov legalno
Sam pojam antifasizma je u Hrvatskoj danas potpuno ridikuliziran ismijan, diskreditiran i zigosan kao nekakva protuhrvatska rabota i ideologija.

Hrvatska je danass skoro pa izgubljen slucaj. Nakon Oluje sam smatrao da ce za 20 ili 25 godina, Hrvatska biti napredna, demokratska zemlja sa ekonomijom u usponu, suverena, i u kojoj ce sva razdoblja proslosti imati svoje mjesto izrazavanja pijeteta i postovanja zrtvama i zasluznima.

Nisam ni sanjao onakve histerije oko cirilicnih natpisa i imena trgova i slicno.

Sama pojava da se veliki dio javnosti mislim i znatna vecina odrice pobjednickih zasluga u velikom ratu koji je oblikovao moderni svijet, a emotivno se veze za propalu ideologiju zato sto se ta tvorevina kitila hrvatskim imenom, samo to dokazuje da je taj narod zaglibio i zalutao u bespucima povijesti.

Da dalje ne idemo. Zao mi je ali je tako.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21559
2015-09-24


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by vuksadinare 27/6/2017, 14:58

....gluposti....mene boli kiki za ndh..a desnicar sam..moje polaziste je domovinski rat...tako je i za najveci dio branitelja...kojima se jebe i za tita i za pavelica....i za ndh-a i za jugu...pavelica se ne sjecam kao ni ndh-a..tita kroz maglu jedino se sjecam juge tamo od 1982 do 1990...i to je to...meni je familija stradala od sve tri strane..i cetnika i partizana a jedan cak i od ustasa...zao mi ej ljudi sto su stradali ali jbg nasli su se u porazenoj opciji...kako su njima ucinili partizani to sto su ucinili tako bi oni njima da su oni bili pobjednici..i opet bi imali s druge strane zrtve.....trkeljanja starkelja me ne zanimaju.....
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99092
2015-09-08


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Guest 27/6/2017, 15:02

Ringo10 wrote:
pismejker wrote:
Ringo10 wrote:
metilda wrote:https://narod.hr/hrvatska/jure-vujic-pripada-li-antifasizam-hrvatskoj-politickoj-tradiciji
retardirano i je i samo pitanje

Jure bi trebao konzultirati Rijecnik,pa saznati da antifasizam nie politicka tradicija,niti tamo ima sto raditi,nego reakcionarski pokret na ideju fasizma nacizma.,pickematerineizopacene

Cuj tradiciji..

Fasisti te napadaju ti se branis,i to je to..kakva tradicija,cisto cuvanje vlastite glave.. :cleanteeth:i kao takov legalno
Sam pojam antifasizma je u Hrvatskoj danas potpuno ridikuliziran ismijan, diskreditiran i zigosan kao nekakva protuhrvatska rabota i ideologija.

Hrvatska je danass skoro pa izgubljen slucaj. Nakon Oluje sam smatrao da ce za 20 ili 25 godina, Hrvatska biti napredna, demokratska zemlja sa ekonomijom u usponu, suverena, i u kojoj ce sva razdoblja proslosti imati svoje mjesto izrazavanja pijeteta i postovanja zrtvama i zasluznima.

Nisam ni sanjao onakve histerije oko cirilicnih natpisa i imena trgova i slicno.

Sama pojava da se veliki dio javnosti mislim i znatna vecina odrice pobjednickih zasluga u velikom ratu koji je oblikovao moderni svijet, a emotivno se veze za propalu ideologiju zato sto se ta tvorevina kitila hrvatskim imenom, samo to dokazuje da je taj narod zaglibio i zalutao u bespucima povijesti.

Da dalje ne idemo. Zao mi je ali je tako.
sasvim dovoljno receno...

Kako vec rekoh,pompe oko naziva trga,cirilice,i evo sad i Seveta,samo je mrkvica za nedotupavi narod,kojem mekinja i igara nije dovoljno..a mrkica je poslastica na meniju i svakako za proslaviti..

Narodu se skrece paznja na bombasticne i blesave stvari,dok drzava financijski,populacijski i svakako drugo propada...

Kreten bijo,sto 91 nisam otisao u pobjegnistvo..danas bi lezao na parama i to stvarno brutalnim..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by prckov 27/6/2017, 15:04

vuksadinare wrote:....gluposti....mene boli kiki za ndh..a desnicar sam..moje polaziste je domovinski rat...tako je i za najveci dio branitelja...kojima se jebe i za tita i za pavelica....i za ndh-a i za jugu...pavelica se ne sjecam kao ni ndh-a..tita kroz maglu jedino se sjecam juge tamo od 1982 do 1990...i to je to...meni je familija stradala od sve tri strane..i cetnika i partizana a jedan cak i od ustasa...zao mi ej ljudi sto su stradali ali jbg nasli su se u porazenoj opciji...kako su njima ucinili partizani to sto su ucinili tako bi oni njima da su oni bili pobjednici..i opet bi imali s druge strane zrtve.....trkeljanja starkelja me ne zanimaju.....
ringo je malo paranoican

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34101
2014-04-19


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by vuksadinare 27/6/2017, 15:06

...lazu jedni lazu drugi lazu treci....kao sto su lagali kako komunsiti tako i hrvatski desnicari..na primjeru hercegovaca..prvi da su svi hercegovacki hrvati ustase..a drugi svojom glupuscu to potvrđivali...proucavanjem sam dosao do podatka..da ej svega 33% hercegovackih hrvata bilo u ustasama...najveci dio negdje oko 46% bili su u domobranima...9% u partizanima ostali nisu bili niti u jednoj vojsci ovi podaci se odnose na odrasle muskarce sposobni za vojsku...primjerice u istocnoj hercegovini koju nastnjaju vecinom srbi..hercegovackih srba cak je bilo 68% u cetnicima...a 20% u partizanima...ostali nisu bili niti u jendoj vojsci...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99092
2015-09-08


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Guest 27/6/2017, 15:08

uffff,kad vam se šarmantni arapi uvale,a cure pocnu tamnoputu djecu ostrih linija lica,crnih opbrva i gustih crnih brada radjati...di je veselju kraj???
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by vuksadinare 27/6/2017, 15:09

također laz je da su dalamtinci bili mahom u partizanima..cak 53% vojno sposobnih dalmatinaca nije bilo ni u jednoj vojsci...od onih koji su bili 34% je bilo u partizanima...53% u domobranima...ostalo ili su bili u ustasma,njemackoj ili talijanskoj vojsci
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99092
2015-09-08


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by govinda 27/6/2017, 15:12

Svako trazenje opravdanja za postojanje NDH, svako trpanje u isti kos ustasa i onih koji su se borili protiv njih, svaka relativizacija ustaskih djela je velicanje ustastva. I stvarno, 72 godine nakon zavrsetka rata traziti nesto pozitivno kod ustasa pokazuje koliko je hrvatsko drustvo zapravo propalo...

_________________
Kog' se bojis vise, Boga, sultana il' vezira?
Boga malo, sultana nimalo a vezira ko dorata moga.
govinda
govinda

Posts : 8930
2016-11-17


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Guest 27/6/2017, 15:12

vuksadinare wrote:također laz je da su dalamtinci bili mahom u partizanima..cak 53% vojno sposobnih dalmatinaca nije bilo ni u jednoj vojsci...od onih koji su bili 34% je bilo u partizanima...53% u domobranima...ostalo ili su bili u ustasma,njemackoj ili talijanskoj vojsci

Zasto se onda bunite na Titin odgovor? :cleanteeth
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Guest 27/6/2017, 15:14

Tito je jebo mater,ustašadiji,svabima i svima koji su ih podrzavali...Tu je sve dosad legitimno..
Nije Tito prvi krenul,niti je rat pokrenuo,niti je konc logore gradio..niti konc logore punio ikime..
E a kad je krenula tarapana,onda cvilez..jame ove,jame one,blajburg,krizni put.. o pas sa maslom ovo ne bi probavio... No No No
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by govinda 27/6/2017, 15:16

ac
vuksadinare wrote:također laz je da su dalamtinci bili mahom u partizanima..cak 53% vojno sposobnih dalmatinaca nije bilo ni u jednoj vojsci...od onih koji su bili 34% je bilo u partizanima...53% u domobranima...ostalo ili su bili u ustasma,njemackoj ili talijanskoj vojsci
De ne pricaj gluposti..kad su bili u domobranima? Od 1943. godine? Docekali kapitulaciju Italije i dolazak Nijemaca i ustasa sa cvijecem? :) Pa ta NDH, za koji ti kazes da ti ej svejedno se odrekla hrvatskih teritorija i namirila se sa BiH jer je Pavelic bio Bosancina koja je zasjela na celo te nekakve jadne Hrvatske...i opet ste 1991. dopustili da vam Bosanci i Hercegovci zasjednu za vrat...svasta...

_________________
Kog' se bojis vise, Boga, sultana il' vezira?
Boga malo, sultana nimalo a vezira ko dorata moga.
govinda
govinda

Posts : 8930
2016-11-17


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Guest 27/6/2017, 15:17

vuksadinare wrote:...lazu jedni lazu drugi lazu treci....kao sto su lagali kako komunsiti tako i hrvatski desnicari..na primjeru hercegovaca..prvi da su svi hercegovacki hrvati ustase..a drugi svojom glupuscu to potvrđivali...proucavanjem sam dosao do podatka..da ej svega 33% hercegovackih hrvata bilo u ustasama...najveci dio negdje oko 46% bili su u domobranima...9% u partizanima ostali nisu bili niti u jednoj vojsci ovi podaci se odnose na odrasle muskarce sposobni za vojsku...primjerice u istocnoj hercegovini koju nastnjaju vecinom srbi..hercegovackih srba cak je bilo 68% u cetnicima...a 20% u partizanima...ostali nisu bili niti u jendoj vojsci...

ma hajde?

Paravojne ustaške postrojbe, poznate i kao Divlji ustaše, su bile samoinicijativno stvorene jedinice u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj koje su se nazivale ustaškima ali koje su bile izuzete od zapovijedanja Glavnog stožera Ustaške vojnice. Navodno su nastale kao reakcija na partizansko-četnički ustanak protiv NDH ali su se u borbi također koristile terorom i najodgovornije su za još veće širenje ustanka.

Status divljih ustaša bio je dobro poznat i kasnijim komunističkim vlastima, kako se može vidjeti u presudi Hasanu Dubici iz Vrpolja, koji je presudom Okružnog suda u Banjoj Luci broj 313/46 od 21. prosinca 1946. god. osuđen na smrt vješanjem, zbog osam ratnih zločina (hapšenje ljudi, pljačka i palež, pokušaji ubojstva) koje da je počinio 1941. kao “divlji ustaša”, na području sela Kljevci, Pištalice i Peći, te mjesta Vrpolje.[1] O divljim ustašama iz 1941. godine govori i kasnija službena jugoslavenska historiografija.[2] [3]

Njemački povjesničar Alexander Korb u svojoj knjizi o ustaškim zločinima iz 2013. god. ocjenjuje da su glavninu ustaških zločina počinili upravo divlji ustaše.

Broj "divljih ustaša" povećavao se dnevno a najviše u lipnju, srpnju i kolovozu 1941. godine. Tada ih je bilo 25.000/30.000 - mnogo više od regularnih ustaških postrojbi koje su u to vrijeme jedva dostizale oko 4.500 pripadnika.[8] Međutim se središnja vlast NDH mogla osloniti na regularno organizirano Domobranstvo koje je tijekom 1941. god postupno raslo od 16.000 pripadnika sredinom godine na 55.000 pripadnika na samom kraju te godine; te na Oružništvo, koje je bilo u velikom dijelu sastavljeno od kadra žandarmerije Banovine Hrvatske.

Djelatnost divljih ustaša proširila po cijelom teritoriju NDH, ponajviše u područjima s miješanim pučanstvom (Srbi i Hrvati ili Muslimani i Srbi). Stvarali su probleme i za civilnu i za vojnu vlast NDH.

Slavko Kvaternik je o "divljim ustašama" rekao:

da se regrutiraju iz svih slojeva pučanstva, seljaka, radnika, učitelja, privatnih i državnih službenika, obrtnika, trgovaca itd.;
da je među njima gotovo polovica takvih koje je proganjala i mučila stara jugoslavenska policija, te da su prožeti mržnjom i osvetom na Srbe;
ostali da su špekulanti, koji su otišli u redove "divljih ustaša" da izbjegnu poziv na oružane vježbe (u Domobranstvo), besposličari i ljudi kojima "smrdi" posao, a rado dobro žive
ovaj sastav "divljih ustaša" pokazuje jasno njihovo mentalno raspoloženje, te što može biti njihov cilj i djelovanje: ništa drugo nego izgredi, osvete i pljačke.


Seoske straže

Zabranom s kraja 1941. god. postrojbe divljih ustaša nisu posve iskorijenjene. Kako je rastao broj četnika i partizana tijekom 1942. i 1943. ustrojavale su se tzv. "seoske straže", što je u osnovi nastavak postojanja divljih ustaša. Broj pripadnika takvih lokalnih postrojbi bio je u nekim razdobljima znatan, čak i veći nego onaj u regularnim ustaškim postrojbama.

Iako se te postrojbe nisu ubrajale u redovnu vojsku, bile su u skladu s politikom nekih ustaških krugova. Zapovjednik im je bio pukovnik Tomislav Rolf.

... Iz skoro svih dosad opisanih nemira, izgreda i buna jasno proizlazi da je inicijativa za te progone potekla od Pavelića i rasova, kao i provedba toga putem divljih ustaša. Tim je progonima Pavelić zaskočio hrvatski narod i svoju vlastitu vladu, ... . Uzroci za progon Srba su jasni. Pavelić, rasovi i sve ustaše emigranti povratnici, kipjeli su od osvete i mržnje prema Srbima. Dvanaestogodišnja emigracija, u kojoj su samo živjeli u čežnji za osvetom, napravila je od njih psihopate, ljude duševno bolesne od želje za krvnom osvetom. To sam se osvjedočio na svakom koraku, a tko nije bio kao oni, taj je žigosan kao izdajnik Hrvata."[10]”
(Slavko Kvaternik)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Guest 27/6/2017, 15:17

Dobro vas je i preostalo s obzirom da ste u tak ovisokom postotku bili u fasistickim postrojbama..nemoj sad za koji mjesec,.bilo ih je 83% u partizanima..

svodi se na to da je vama bolje da vas prozovu fasistima,ustasama i nacistima,i budete trajno zigosani,a mladj vam stigmu naslijedila,nego da normalno podrzite one ,koji je bilo po cijeloj Europi i koji su se borili protiv Fasista....
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by vuksadinare 27/6/2017, 15:21

inace kad vec pricamo o partizanima i titu..do kapitualicje italije 1943 gdoine partizanski pokret nije bio masovan...tek kapitulacijom italije masovnije se puni partizanski pokret....evo zanimljivih statistickih podataka koje sam nasao na nob portalu znaci.net

1941 godina

Srbija-na podrucju Srbije od pocetka ustanka do pada uzicke republike krajem 1941 djeluje desetak partizanskih odreda brojnost ljudstva u tih desetak partizanskih odreda sve zajedno ej oko 5 000 sa druge strane brojnost nedicevih snaga krajem 1941 je bilo oko 25 000 na cijelom teritoriju a cetnickih snaga pod komandom koste pecanca i draze mihajlovica oko 13 000

Bosna i Hercegovina-na podrucju Bosne i Hercegovine od pocetka ustanka do kraja 1941 djelovalo je oko dvadesetak partizanskih odreda sve zajedno oko 7 000 ljudi u partizanskim jedinicma sa druge strane imamo preko 40 000 pripadnika domobranskih postrojbi,26 000 ustasa te 16 000 cetnika

Hrvatska-na podrucju Hrvatske do kraja 1941 djelovalo ej oko petnaest partizanskih odreda sve zajedno oko 8 000 boraca nasuprot toga bilo je oko 55 000 domobrana i 18 000 ustasa te oko 7 000 cetnika

..dakle vidimo te 1941 gotovo da su to bile neznatne snage u ljudstvu partizanske jedinice..sto upucuje na to da ipak nije bilo masovnosti koja je bila ocekivana a kasnije mitoloski prikazivana...vecinom partizanske postrojbe su cinili te 1941 clanovi komunisticke partije,clanovi skoj-a i lijevo orjentirani ljudi...tek 1942 godine i to u drugoj polovici te godine popravlja se situacija u partizanskom pokretu ali ne zantno puno...dio odreda se pretvara u brigade da bi ispalo zvucnije..i dalo kao prividnu brojcanu snagu..opet i te 1942 godien partizanske jedionice sacinjavaju mahom clanovi partije,skoj-a i lijevo orjentrani ljudi..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99092
2015-09-08


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Guest 27/6/2017, 15:24

fuk..bek tu d fjučr.... :^0
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by vuksadinare 27/6/2017, 15:26

pismejker wrote:fuk..bek tu d fjučr.... :^0
ja sam u buducnosti ali vec kad me se povlaci za jezik baratam i ja nekim podacima..zasto lagati...vecini ljudi nije bilo do ratovanja i mahom se zadrzavala doma...tek prislnim mobilizaijama taj broj se popunjavao..narocito sto se tice domobranskih snaga u ndh-a kao i nedicevih i dijelom cetnickih snaga u srbiji i bosni..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99092
2015-09-08


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Guest 27/6/2017, 15:31

Kvaternik je isticao iz svoga osobnog saznanja da je Pavelić štitio djelovanje „divljih“ ustaša, a posebno u pojedinim oblastima gdje je štitio organizatore takvih postrojbi, kao što su bili Francetić, Rukavina, Babić, Herenčić, Sudar i drugi. On ističe da ovakvi ustaški vođe nisu imali osobnu inicijativu, već su radili u skladu s odobrenjima samog Poglavnika, o kojemu su bili ovisni i slijepo su vjerovali u njega. Kvaternik ističe da je u ovome prepoznao politiku Poglavnika, da se kroz rad „divljih“ ustaša na terenu zastraši cjelokupno pučanstvo, a naročito službeni organi vlasti, i na taj način se ojača osobna pozicija kao jedinoga i nedodirljivog nositelja vlasti. Zapravo su „divlji“ ustaše držali u strahu redovite organe vlasti, Oružništvo, a ponajviše u onim oblastima gdje nije bilo oružanih postrojbi Domobranstva.

Broj „divljih“ ustaša povećavao se dnevno i najviše ih je bilo tijekom ljeta 1941., kada je potkraj kolovoza njihov broj bio 25.000 – 30.000 ljudi. Od jeseni njihov broj nije rastao, već se smanjivao jer se dio njih uvrstio u postrojbe Ustaške vojnice. No njihovo djelovanje nije nikada sasvim obustavljeno, navodi Kvaternik. On je također, pored navedenih razloga, kao još jedan razlog (ali za kasnije razdoblje) naveo talijanske vojne vlasti koje su naoružavale četnike i poticale ih na pobunu protiv hrvatskog stanovništva. Kvaternik ističe da su i Nijemci surađivali s četnicima u svojoj zoni, ali da ih „nisu poticali na nerede“. Vraćajući se na razloge nastanka Ustaškog pokreta u vremenu Kraljevine Jugoslavije, Kvaternik je divlje ustaše ocijenio kao najradikalniji izraz Ustaškog pokreta.

Još od početka postojanja NDH, mnogi ustaše iz emigracije otišli su u svoje krajeve i tamo uz pomoć lokalnih ustaških dužnosnika počeli organizirati naoružane postrojbe istodobno sa stvaranjem Ustaške vojnice i Hrvatskog domobranstva kao regularne vojske NDH. To su zapravo bile naoružane skupine mještana svih godišta i profila te su, s obzirom na svoj nevojnički ili poluvojnički karakter, u početku bili poznati kao Ustaška milicija ili Divlji ustaše. Pripadnost tim postrojbama nije se priznavala u redovnu vojničku službu a kako se njihov broj povećavao iz dana u dan, Ministarstvo domobranstva je poduzimalo niz mjera radi njihovog uključivanja u Ustašku vojnicu ili domobranstvo. Prema nekim povjesničarima, ustanak protiv NDH u Hercegovini je izazvan upravo terorom "divljih ustaša" pod vodstvom ustaša povratnika Mije Babića i Ive Herenčića. Zbog teškog stanja izazvanog ustankom, Ministarstvo domobranstva poslalo je u Hercegovinu generale Vladimira Laxu i Ivana Prpića s ovlaštenjem da uguše ustanak i uvedu red, uključujući i discipliniranje "divljih ustaša". General Laxa u svom izvješću ministarstvu kaže:"Nemiri u Hercegovini, nezadovoljstvo i utučenost pučanstva bili su, prema izjavama svih staleža pučanstva, najvećim dijelom izazvani divljačkim i nečovječnim postupcima tzv. ustaša. Takozvani ustaše drsko tvrde da su oni očistili prostor Gacko-Avtovac-Bileća-Nevesinje i da su time učinili veliku uslugu NDH. General Laxa je to opovrgnuo i predložio raspuštanje takvih ustaških organizacija i stvaranje novih, od ljudi koji su dostojni ideala ustaškog pokreta u svakom pogledu. Drugi pak smatraju da je ustanak u Hercegovini 1941. posljedica djelovanja četničkog pokreta, poduprtog od talijanskih vojnih vlasti, te da je pojava "divljih ustaša" reakcija na takvo stanje.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by vuksadinare 27/6/2017, 15:41

evo primjera one bitke na kadinjaci u operaciji na uzicku republiku..gdje je tito bespotrebno zrtvovao citav jedan bataljun tj pod nazivom radnicki bataljun a kojeg je sacinjavalo oko 200 boraca opretezno radnika iz uzica..vec prvih dana njemacke ofanzive na uzice partizani su vrlo brzo gubili teritorij i jedan dio odreda se povukao iz uzica i tog dijela tzv.uzicke republike prema sanđaku te ostalim dijelovima srbije koji nisu bili izlozeni njemackim napadima i ofanzivi...tito se vec povukao iz uzica na sigurniju poziciju kao i vecina staba i partizana koji su bili u uzicu..njemci su bili 20-tak kilometara od uzica u bajinoj basti i krenula su dvqa njemacka bataljuna prema uzicu na pocetku nisu nailazili na otpor jer su se partizanske jedinice sa podrucja bajine baste prije povukle...u uzicama je ostao jedino radnicki bataljun koji je jos osiguravao izvlacenje nekih strojeva u prvom redu stamparije i jos nekih materijala...tito koji je vec bio stacioniran na obroncima zlatibora zove jerkovica koji je bio zapovjednik uzica za vrijeme uzicke republike i naređuje mu da okupi borce vec prije rasformiranog radnickog odreda ali istovremeno isti dan formira radnicki bataljun i jerkovica postacvlja za komandanta radnickog bataljuna te mu naređuje da okupi dragovoljce i borce koji su se nalazili jso u uzicama i oformi bataljun te da krene u nekoliko kilometara sjeverozapadno od uzica prema bajinoj basti na kadinjaci i tamo zaposjedne polozaje i zaustavi njemce dok se stamparija skroz ne preseli kao i dio oruzja iz tvornice oruzja u uziocama...ovaj prihvaca zapovjed i vodi oko 200 radnika tj boraca na kadinjacu stigli su prije njemaca...te se rasporedili po polozajima...istovremeno dolazi jedna grupa partizana u povlacenju iz smjera valjeva to su bili pripadnici resavskog partizanskog odreda te im jerkovic zapovjeda da zajedno sa radnickim bataljunom zauzmu pozicije..komandir resavksog odreda pita jerjkovica zasto forsira frontovsku borbu i zasto uopce prihvaca borbu kad nema vise ispred partizanskih ejdinica,ranjenika a uzice je gotovo prazno i tito se povukao..on odgovara moramo stiti stampariju dok se ne povuce..a obvaj mu kaze 'pa zar zbog strojeva d anastradamo'..jerkovic odgovorio..'tako tito naredio'..da ne pricam dalje nakon dvosatne borbe na kadinjaci izginuo gotovo citav radnicki bataljun a dio resavskog odreda se izvukao jer su uvidjeli da je takva politika suluda i kako izginuse pripadnici radnickog bataljuna na celu sa jerkovicem dok oko 200 partizana..dok su njemci imali neznatnije gubitke oko 10-tak mrtvih i nekoliko desetaka ranjenih..i tosve zbog strojeva za stampanje..tito ih uvalio u pogibelj..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99092
2015-09-08


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Eva_ 27/6/2017, 15:49

govinda wrote:Svako trazenje opravdanja za postojanje NDH, svako trpanje u isti kos ustasa i onih koji su se borili protiv njih, svaka relativizacija ustaskih djela je velicanje ustastva. I stvarno, 72 godine nakon zavrsetka rata traziti nesto pozitivno kod ustasa pokazuje koliko je hrvatsko drustvo zapravo propalo...
Zapravo pokazuje koliko je Tito bil površan. Meni se takva greška ne bi potkrala. Vilica za zub i oči za oko.
Eva_
Eva_

Posts : 5681
2017-03-21


Back to top Go down

kriza legitimacije antifašizma - Page 3 Empty Re: kriza legitimacije antifašizma

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum