ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Page 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by epikur37 16/5/2017, 12:09

vuksadinare wrote:
epikur37 wrote:
vuksadinare wrote:
epikur37 wrote:U glavnom vucino hravti ni srbi su konstitutivni u BiH i imaju pravo na otcjepljenje kolko god se ti i mujice bunili ;) :p
pa sto se ne odcijepe pobogu vise..dosadilo sa tim ocemo..necemo..ocemo..necemo...

Pa nismo se ni mi odcijepili od Jugoslavije čim je nekom palo na pamet...mora uzreti vrijeme.

Dodo i Čova to prate :)
nit je covic tuđman nit dodo slobo :)

al je zato Bakir Hasanbegović Bil klinton...heba te on :D

epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by vuksadinare 16/5/2017, 12:10

epikur37 wrote:
vuksadinare wrote:
epikur37 wrote:
vuksadinare wrote:
epikur37 wrote:U glavnom vucino hravti ni srbi su konstitutivni u BiH i imaju pravo na otcjepljenje kolko god se ti i mujice bunili ;) :p
pa sto se ne odcijepe pobogu vise..dosadilo sa tim ocemo..necemo..ocemo..necemo...

Pa nismo se ni mi odcijepili od Jugoslavije čim je nekom palo na pamet...mora uzreti vrijeme.

Dodo i Čova to prate :)
nit je covic tuđman nit dodo slobo :)

al je zato Bakir Hasanbegović Bil klinton...heba te on :D
bakir je jos veci idiot...i realno ni alija mu optac nesto sjajan nije bio..ali je za dva koplja bolji od sina
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99195
2015-09-08


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Sora 16/5/2017, 12:21

Zasto Tuđman nije dao napasti kasarne JNA
To isto dio dogovora s Milosevicem
Nista drugo
A da je rat pripreman u Americi , da su prve destabilizirajuće akcije počele štrajkom rudara na Kosovu i zatim opasnom ratnom retorikom u Beogradu i na kosovi
To vec i vrapci znaju

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23727
2014-04-29


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by vuksadinare 16/5/2017, 12:25

Sora wrote:Zasto Tuđman nije dao napasti kasarne JNA
To isto dio dogovora s Milosevicem
Nista drugo
A da je rat pripreman u Americi , da su prve destabilizirajuće akcije počele štrajkom rudara na Kosovu i zatim opasnom ratnom retorikom u Beogradu i na kosovi
To vec i vrapci znaju
..cuj kao svjedok onog vremena..bez obzira na tuđmana...znam da nismo imali snage zauzeti vojarne jna...nas cetri smo bili u srpnju 1991 kad se ratovalo u sloveniji...kod vojarne na borongaju..dvije puske na nas cetri..i pedeset metaka...i 5,6 konzervi pive napunjene trotilom i cavlima...ono sto je i vrijedilo i bilo nesto naoruzano..a to su tad bile snage mup-a i dio zng-a bio je raspoređen na kriznim zaristima banovine,like,slavonije,dalmacije...cak nam se jedan umirovljeni oficir jna kad je bio kod nas na polozaju u kojoj misiji vise nije bitno...smijao i rekao..pa sa tim ne mozete ni ficu zaustaviti a kamoli ovo sto se nalazi unutar vojarne
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99195
2015-09-08


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Sora 16/5/2017, 12:29

Ma daj
Decki su u Velikoj Buni osvojili raketnu bazu s kolcima
Pa nije bilo branjeno puno tog , u kasarnama su se međusobno ubijali
Nego krivousti imao dogovor

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23727
2014-04-29


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by vuksadinare 16/5/2017, 12:35

Sora wrote:Ma daj
Decki su u Velikoj Buni osvojili raketnu bazu s kolcima
Pa nije bilo branjeno puno tog , u kasarnama su se međusobno ubijali
Nego krivousti imao dogovor
velika bunu je osvojila specijalna policija....a ne NZ i ne znam civili....imas serijal o tome na youtube i strucnih casopisa...na tu temu...i to je osbojeno u drugoj polovici 9 mjeseca 1991....a ipak je razlika pocetak 7 mjeseca 1991 i druga polovica 9 mjeseca 1991..dakle u dva i pol mjeseca moglo se puno toga uciniti...kupljeno je nesto oruzja...a pala je prije toga raketna baza u azazini kod siska..i jedna manja vojarna kod siska...i dio tog oruzja je prebaceno odnosno podjeljeno onima kod velike bune.....drugo pocetkom srpnja 1001 jos nije bilo otvorene agresije na hrvatsku..zng se tek ustrojavao...a imao si niz incidenata duzgranice i unutar tzv.sao krajine
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99195
2015-09-08


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Serbinho-3 16/5/2017, 12:39

Kakva nebuloza od teksta.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26518
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by vuksadinare 16/5/2017, 12:48

.....bolej postaviti pitanje..zasto se nije u dovoljnoj mjeri sprijecilo odvozenje oruzja TO-a od strane jna...kad je vec racan i ovi i sdp-skh-a kumovali predaji u vremenu između zavrsetka prvih izbora i primopredaje vlasti...tek u nekoliko slucajeva je sprijeceno odvozenje dijela oruzja TO-a od strane jna....i to samoinicjativnim organiziranjem clanstva hdz-a i drugih hrvatskih stranaka te građana...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99195
2015-09-08


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Guest 16/5/2017, 13:08

epikur37 wrote:slovenija i hrvatska su jedno Bih je drugo.

Tamo su srbi konstitutivni ima ih preko 30% i možemo govoriti o građanskom ratu nakon kojeg su svoju konstitutivnost potvrdili vlastitiom teritorijalnom jedinicom koja ima veća prava od bivših republika Jugoslavije i korača u samostalnost :)


Konstituitivni  -- KAKO ;

Kako su Srpčići uopće kroz POVIJEST došli u BH - kako su se povjesnim događanjima uspjeli  NAMETNUTI ostalim narodima koji su tamo već živjeli  - na tom zemljopisnom području  - ne bi li to PRVO trebali  istražiti ??
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Guest 16/5/2017, 14:21

njikov
vuksadinare wrote:
Sora wrote:Zasto Tuđman nije dao napasti kasarne JNA
To isto dio dogovora s Milosevicem
Nista drugo
A da je rat pripreman u Americi , da su prve destabilizirajuće akcije počele štrajkom rudara na Kosovu i zatim opasnom ratnom retorikom u Beogradu i na kosovi
To vec i vrapci znaju
..cuj kao svjedok onog vremena..bez obzira na tuđmana...znam da nismo imali snage zauzeti vojarne jna...nas cetri smo bili u srpnju 1991 kad se ratovalo u sloveniji...kod vojarne na borongaju..dvije puske na nas cetri..i pedeset metaka...i 5,6 konzervi pive napunjene trotilom i cavlima...ono sto je i vrijedilo i bilo nesto naoruzano..a to su tad bile snage mup-a i dio zng-a bio je raspoređen na kriznim zaristima banovine,like,slavonije,dalmacije...cak nam se jedan umirovljeni oficir jna kad je bio kod nas na polozaju u kojoj misiji vise nije bitno...smijao i rekao..pa sa tim ne mozete ni ficu zaustaviti a kamoli ovo sto se nalazi unutar vojarne





Ehhh - sada me ova prepiska između  vas dvoje dovodi u moje često razmišljanje - ZAŠTO NISAM NAPRAVIO TO ŠTO SAM TREBAO ?

Na samom početku bitke za Vukovar ( negdje poslije Borova sela ) JNA nas svakodnevno  bombardira i napada zrakoplovima JNA - posebno su im meta bili silos  na Bršadinu ( moj položaj je to pokrivao ) i  naš položaj je bio takav da su zrakoplovi  prelijetali direktno preko naših glava i  svoj put nastavljali prema silosu koji smo mi držali  - i redovno bombardirali  - to je  sam ulaz u četnički BRŠADIN ( naselje )   - i što je najvažnije - 50 do 100 METARA visine  iznad nas - u to vrijeme nismo imali  apsolutno ništa  - niti imali protuzrakoplovnih sredstava  - oni su to znali i  stoga su letjeli na  tako malim visinama . Pošto sam vidio nekoliko dana da se scenarij ponavlja na isti način  i u isto vrijeme  nabavio sam zapaljiva zrna s fosforom za moj kalašnjikov  i svako treće zrno u okviru postavio kao zapaljivo ;

 Tako ti ja naoružan i napaljen  samo čekam prigodu da  podkrešem krila MIGu i onome koji s njime upravlja i samo čekam da mi naleti !
Napomenio sam ; već smo znali u koje oni vrijeme nadlijeću i ja željno čekam  da se pojave - skoro točno u vrijeme  kao  i prijašnjih  dana  vizualno uočavam zrakoplov koji  PLOVI svojom uobičajenom rutom  - ja istrčavam do ceste - stanem ispod  jednog niskog bagrema - nanišanim i samo što ne pustim obarač - u tom  trenutku moj zapovjednik  - koji je ostao s ostalima ( on nije znao da sam ja nabavio zapaljiva zrna )  u automehaničarskom kanalu u kući u kojoj smo bili meni viče  - NE PUCAJ  ( i dan danas mu to ne mogu oprostiti ) - mene je TOTALNO zbunilo - poremetio mi koncentraciju - ja ne pucam  - zrakoplov otplovi i baci rakete na silos - ja se okrenem prema njemu - a  on čući u  automehaničarskom kanalu - i ja sav zbunjen pitam  ZAŠTO - njegov odgovor ; tako je Tuđman naredio  - eh jebem ti jednostavno ; zrakoplov je preletio preko mene na  otprilike 50 metara  visine - i
uredno raketirao  silos na Bršadinu !!

ŠTO  ja na sve ovo uopće mogu odgovori
ti - u VUKOVARU smo bili  žrtve  i PRODANE  MARIONETE  " viših ciljeva " - naravno da mi obični ljudi iz naroda nismo mogli proniknuti u dubinu svih  političkih  i svih ostalih ekstremnih  namještenih događanja koje su si zamislili POLITIČARI - mi smo vjerovali ( barem mi koji smo ostali u obrani Vukovara ) - da se borimo za opstojnost Hrvatske i hrvatskog naroda - da se konačno otkačimo iz UMJETNE tvorevine  YU - stoga smo i tako djelovali - NAŽALOST ;

 Ako pogledamo koliko je postotaka VUKOVARACA stvarno učestvovalo u obrani Hrvatske - svoga grada - to je KIKIRIKI  postotak  - žalosno i istinito - tako je nažalost  situacija i u većini ostatka Hrvatske  koji  su bili  pogođeni daleko manjim stradanjima - većina je pobjegla  - možda nas je ostalo svega nas  10 posto Hrvata - pri tome ću s PONOSOM napomenuti da je moja majka MAĐARICA  i otac HRVAT !

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by vuksadinare 16/5/2017, 14:39

redder4 wrote:njikov
vuksadinare wrote:
Sora wrote:Zasto Tuđman nije dao napasti kasarne JNA
To isto dio dogovora s Milosevicem
Nista drugo
A da je rat pripreman u Americi , da su prve destabilizirajuće akcije počele štrajkom rudara na Kosovu i zatim opasnom ratnom retorikom u Beogradu i na kosovi
To vec i vrapci znaju
..cuj kao svjedok onog vremena..bez obzira na tuđmana...znam da nismo imali snage zauzeti vojarne jna...nas cetri smo bili u srpnju 1991 kad se ratovalo u sloveniji...kod vojarne na borongaju..dvije puske na nas cetri..i pedeset metaka...i 5,6 konzervi pive napunjene trotilom i cavlima...ono sto je i vrijedilo i bilo nesto naoruzano..a to su tad bile snage mup-a i dio zng-a bio je raspoređen na kriznim zaristima banovine,like,slavonije,dalmacije...cak nam se jedan umirovljeni oficir jna kad je bio kod nas na polozaju u kojoj misiji vise nije bitno...smijao i rekao..pa sa tim ne mozete ni ficu zaustaviti a kamoli ovo sto se nalazi unutar vojarne





Ehhh - sada me ova prepiska između  vas dvoje dovodi u moje često razmišljanje - ZAŠTO NISAM NAPRAVIO TO ŠTO SAM TREBAO ?

Na samom početku bitke za Vukovar ( negdje poslije Borova sela ) JNA nas svakodnevno  bombardira i napada zrakoplovima JNA - posebno su im meta bili silos  na Bršadinu ( moj položaj je to pokrivao ) i  naš položaj je bio takav da su zrakoplovi  prelijetali direktno preko naših glava i  svoj put nastavljali prema silosu koji smo mi držali  - i redovno bombardirali  - to je  sam ulaz u četnički BRŠADIN ( naselje )   - i što je najvažnije - 50 do 100 METARA visine  iznad nas - u to vrijeme nismo imali  apsolutno ništa  - niti imali protuzrakoplovnih sredstava  - oni su to znali i  stoga su letjeli na  tako malim visinama . Pošto sam vidio nekoliko dana da se scenarij ponavlja na isti način  i u isto vrijeme  nabavio sam zapaljiva zrna s fosforom za moj kalašnjikov  i svako treće zrno u okviru postavio kao zapaljivo ;

 Tako ti ja naoružan i napaljen  samo čekam prigodu da  podkrešem krila MIGu i onome koji s njime upravlja i samo čekam da mi naleti !
Napomenio sam ; već smo znali u koje oni vrijeme nadlijeću i ja željno čekam  da se pojave - skoro točno u vrijeme  kao  i prijašnjih  dana  vizualno uočavam zrakoplov koji  PLOVI svojom uobičajenom rutom  - ja istrčavam do ceste - stanem ispod  jednog niskog bagrema - nanišanim i samo što ne pustim obarač - u tom  trenutku moj zapovjednik  - koji je ostao s ostalima ( on nije znao da sam ja nabavio zapaljiva zrna )  u automehaničarskom kanalu u kući u kojoj smo bili meni viče  - NE PUCAJ  ( i dan danas mu to ne mogu oprostiti ) - mene je TOTALNO zbunilo - poremetio mi koncentraciju - ja ne pucam  - zrakoplov otplovi i baci rakete na silos - ja se okrenem prema njemu - a  on čući u  automehaničarskom kanalu - i ja sav zbunjen pitam  ZAŠTO - njegov odgovor ; tako je Tuđman naredio  - eh jebem ti jednostavno ; zrakoplov je preletio preko mene na  otprilike 50 metara  visine - i
uredno raketirao  silos na Bršadinu !!

ŠTO  ja na sve ovo uopće mogu odgovori
ti - u VUKOVARU smo bili  žrtve  i PRODANE  MARIONETE  " viših ciljeva " - naravno da mi obični ljudi iz naroda nismo mogli proniknuti u dubinu svih  političkih  i svih ostalih ekstremnih  namještenih događanja koje su si zamislili POLITIČARI - mi smo vjerovali ( barem mi koji smo ostali u obrani Vukovara ) - da se borimo za opstojnost Hrvatske i hrvatskog naroda - da se konačno otkačimo iz UMJETNE tvorevine  YU - stoga smo i tako djelovali - NAŽALOST ;

 Ako pogledamo koliko je postotaka VUKOVARACA stvarno učestvovalo u obrani Hrvatske - svoga grada - to je KIKIRIKI  postotak  - žalosno i istinito - tako je nažalost  situacija i u većini ostatka Hrvatske  koji  su bili  pogođeni daleko manjim stradanjima - većina je pobjegla  - možda nas je ostalo svega nas  10 posto Hrvata - pri tome ću s PONOSOM napomenuti da je moja majka MAĐARICA  i otac HRVAT !

u ljeto 1991 godine...svega je bilo nekoliko tisuca ljudi pod oruzjem sto se tice zng-a i mup-a...ja sam pocetkom ljeta krajem 6 mjeseca 1991 pristupio u odred NZ...tamo do polovice 8 mjeseca 1991 kad sam pristupio u zng....dakle usao sam u NZ kad je buknuo rat u sloveniji...nazove mene doma zapovjednik NZ iz mog kvarta i kaze mali dolazi...dobili smo zadatak..ja sav ozaren...ej dobit cu pusku...bice nas brdo....idemo sigurno u kakvu blokadu vojarne..ili mozebitno na granicu hr sa slovenijom i tamo biti na polozajima ako treba sprijeciti postrojbe jna da iz hravstke uđu u sloveniju...dosao ja u MZ...i vidim ima nas svega 10 do 15 ljudi..mislim si a sigurno ce doci jos tek se okupljamo...kad cekali jos deset minuta do pocetka sastanka..doslo svega jos par ljudi...mislim si ononas dvadesetak pa sto mozemo...ali bio je adrenalin pa i nisi toliko negativno razmisljao...dosao red na podjelu oruzja...na nas dvadeset bilo osam pusaka...i jos njih par je doslo sa privat oruzjem..nas par ostalo bez oruzja te nam je zapovjednik rekao mjenjat cemo oruzje na polozajima...as zatim je rekao da je nas polozaj tj da cemo sudjelovat u blokadi vojarne jna na borongaju posto smo bili s opcine pescenica gdje se i nalazila vojarna...kad mitamo dosli negdje oko 9 navecer jos je bio dan jer je bio pocetak ljeta...ono tamo nasli jos pedesetak ljudi...dakle nas sedamdesetak ljudi uz dvadesetak pripadnika rezervnog satsava policije i dvadesetak ljudi iz rezervnog sastava zng-a...dakle stotinjak ljudi u blokadi vojarne u kojoj se nalazilo tada oko 1200 vojnika,podoficira i oficira...vojarna je bila mjesovito oklopno-topnicko-pzo sastava...dakle skoro pokriveni svi rodovi kopnene vojske...u vojarni je bilo oko 80 oklopnih vozila...dvadesetak haubica 155 mm..i dvije bitnice teskih minobaca 120 mm...i oko 10-tak pzo topova 20 mm...a mi naoruzani vecinom pjesackim naoruzanjem uz dva rpg-a sa desetak protuoklopnih mina..rekoh bar imamo srce junacko pa sto bog da...tu sam bio dva puta po sedam dana u blokadi tijekom 7 mjeseca 1991...nakon toga otisao sam u gardu..i nije bilo da je sve prolazilo mirno...bilo je provokacija iz vojarne narocito nocu...teskim strojnicama,kalasima...a bilo je ispaljivana i tromblona..sva sreca da je vojarna bila u dijelu koji nije bio prenapucen civilnim objektima...pa steta nije bila velika osim propucanih prozora..ostecenih crijepova..i to na kucama najblize vojarni
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99195
2015-09-08


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by jastreb 16/5/2017, 17:47

epikur37 wrote:
vuksadinare wrote:
epikur37 wrote:slovenija i hrvatska su jedno Bih je drugo.

Tamo su srbi konstitutivni ima ih preko 30% i možemo govoriti o građanskom ratu nakon kojeg su svoju konstitutivnost potvrdili vlastitiom teritorijalnom jedinicom koja ima veća prava od bivših republika Jugoslavije i korača u samostalnost :)
srbi su govorili da su konstitutivni bili i u hravtskoj i da je zato poceo rat

e al nisu,
Jesu. Hrvatska je do 1990-te bila država hrvatskog i srpskog naroda koji u njoj žive,ali su Srbima ukinuli konstitutivnost.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by jastreb 16/5/2017, 17:48

jastreb wrote:
epikur37 wrote:
vuksadinare wrote:
epikur37 wrote:slovenija i hrvatska su jedno Bih je drugo.

Tamo su srbi konstitutivni ima ih preko 30% i možemo govoriti o građanskom ratu nakon kojeg su svoju konstitutivnost potvrdili vlastitiom teritorijalnom jedinicom koja ima veća prava od bivših republika Jugoslavije i korača u samostalnost :)
srbi su govorili da su konstitutivni bili i u hravtskoj i da je zato poceo rat

e al nisu,
Jesu. Hrvatska je do 1990-te bila država hrvatskog i srpskog naroda koji u njoj žive,ali su Srbima ukinuli konstitutivnost.
Jel bilo pravedno Srbima ukinuti status konstitutivnog naroda druga je stvar,ali moje je mišljenje da nije.

Ipak su Srbi u Hrvatskoj bili skoro pa zastupljeni koliko i Hrvati u BIH.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by danni1 16/5/2017, 18:18

Sora wrote:Zasto Tuđman nije dao napasti kasarne JNA
To isto dio dogovora s Milosevicem
Nista drugo
A da je rat pripreman u Americi , da su prve destabilizirajuće akcije počele štrajkom rudara na Kosovu i zatim opasnom ratnom retorikom u Beogradu i na kosovi
To vec i vrapci znaju
S čime?
S čime bi mogli napasti kasarne JNA?

_________________
Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Comment_eYTostYMe28qO4zCPkZ25P5YRTpkR4rA,w400
danni1
danni1

Male
Posts : 5159
2014-04-16

Age : 52
Lokacija: : Dugo Selo

Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Guest 16/5/2017, 18:44

jastreb wrote:Hrvatska je do 1990-te bila država hrvatskog i srpskog naroda koji u njoj žive,ali su Srbima ukinuli konstitutivnost.

Socijalistička Republika Hrvatska je nacionalna država hrvatskog naroda, država srpskog naroda u Hrvatskoj i država drugih naroda i narodnosti koje u njoj žive.


Iz Ustava 1974.

Dakle, nacionalna država samo hrvatskog naroda, a onda i država svih ostalih naroda i narodnosti (jesu li po toj logici pripadnici svih naroda i narodnosti imali konstitutivni status u SR Hrvatskoj, a ne samo Srbi?), a ne samo Srba u Hrvatskoj.
Toliko o famoznoj i nepostojećoj konstitutivnosti Srba u Hrvatskoj do Božićnog Ustava 1990. godine.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Eroo 16/5/2017, 18:55

Šta znaju seljaci šta znači zarez... :D

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 75036
2016-07-22


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Guest 16/5/2017, 18:57

Eroo wrote:Šta znaju seljaci šta znači zarez... :D

E! Bakarić je ipak dobro znao što radi, bar kad je Ustav SRH iz 1974. u pitanju.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Guest 16/5/2017, 19:37

slidingdoorsoperator wrote:
Eroo wrote:Šta znaju seljaci šta znači zarez... :D

E! Bakarić je ipak dobro znao što radi, bar kad je Ustav SRH iz 1974. u pitanju.

pa baš i nije bio neki lumen taj Bakarić a ni većina što je po mom mišljenju i dovelo do nesporazuma i tumačenja i wrongdoing a kasnije i građanskog rata.

kako si napisao srbi su u SRH bili narod. i to je jako bitna činjenica jer po nekom pravu svaki narod ima pravo na samoodređenje do odcjepljenja. i ta nesretna formulacija "narod" u ustavima svake socijalističke republike bivše SFRJ je bila okidač za rat. nisam siguran možda griješim ali čini mi se da su AVNOJ-evske granice među republikama bile zagarantirane jedino u cjelovitoj SFRJ. i kad sve to zmiksaš eto ti recepta za građanski rat.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by mutava baštarda 16/5/2017, 20:26

epikur37 wrote:U glavnom vucino hravti ni srbi su konstitutivni u BiH i imaju pravo na otcjepljenje kolko god se ti i mujice bunili ;) :p
mislim da hrvati moraju tražiti ista prava koja imaju šiptari... prisajedinjenje hrvata u bih s maticom zemljom, muslimane ostaviti srbima...
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Eroo 16/5/2017, 20:49

Serbinho-3 wrote:Kakva nebuloza od teksta.
Totalna nebuloza, slažem se...
Sve bi najbolje znali objasniti krivci za nj, a danas su na vlasti u Srbiji.
Oni su Jugu i rasturili, a danas najviše kukaju za njom. :D
Eroo
Eroo

Posts : 75036
2016-07-22


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Guest 16/5/2017, 21:50

Gnječ wrote:kako si napisao srbi su u SRH bili narod. i to je jako bitna činjenica jer po nekom pravu svaki narod ima pravo na samoodređenje do odcjepljenja. i ta nesretna formulacija "narod" u ustavima svake socijalističke republike bivše SFRJ je bila okidač za rat. nisam siguran možda griješim ali čini mi se da su AVNOJ-evske granice među republikama bile zagarantirane jedino u cjelovitoj SFRJ. i kad sve to zmiksaš eto ti recepta za građanski rat.

Izvorni suverenitet u Jugoslaviji nisu imali narodi nego republike. Pitaj Badintera ako meni ne vjeruješ.
Tvrdnja kako su tu u pitanju narodi je bio pokušaj podvale Slobodana Miloševića i njegove ekipe među kojima se posebno po upornosti u iznošenju takve tvrdnje isticao Borisav Jović, tada drugi čovjek srbijanske Partije, odmah iza Slobodana Miloševića, ali to nije prošlo kod Badintera.
Po Ustavu SFRJ iz 1974. konstitutivni elementi federacije (republike, ali i autonomne pokrajine) imaju pravo na samodređenje koje automatski uključuje i odcijepljenje, no, taj proces nikada nije precizno propisan pa je u tom smislu bilo puno dvojbi. Posebno kada je riječ o autonomnim pokrajinama Vojvodini i Kosovu, jer su one formalno bile sastavni dio Srbije pa to podrazumjeva da bi za tako nešto morale dobiti odobrenje od te republike.
Također, Albanci su u Kosovu imali određen oblik autonomije, ali generalna ideja je bila da oni kao narodnost nemaju pravo na samopredjeljenje do odcijepljenja Kosova jednostavno zato jer su jugoslavenske narodnosti (što je inače jugoslavenski termin koje međunarodno pravo ne poznaje, a označava posebno brojnu etničku zajednicu koja je izvan Jugoslavije imala vlastitu nacionalnu državu, što je posve arbitrarna definicija koja ima temelje u političkim ocjenama i odnosima snaga) imale vlastite nacionalne države izvan Jugoslavije.
Dakle, republike su bile nacionalne države jugoslavenskih naroda (ne i narodnosti) koje izvan federacije nisu imale svoju nacionalnu državu. Jedina iznimka je tu bila BiH kao država 3 konstitutivna naroda.
Da zaključim, ako su po Ustavu SFRJ iz 1974. izvorni suverenitet imale republike kao nacionalne države jugoslavenskih naroda, onda je jasno da se njihove granice nisu smjele mijenjati silom prilikom mogućeg razdruživanja.
Eventualno samo dogovorom u demokratskom procesu.
Granice inače nisu precizno određene odnosno dogovorene u AVNOJ-u II, tamo je samo dogovoren povjesni princip kao temeljni prilikom naknadnog preciznog definiranja granica, ali je i to nakon rata pogaženo od strane Đilasove komisije na primjeru istočnog Srijema, ali i također na štetu BiH na primjeru Igala. No, to je još bio najmanji problem u cijeloj priči.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji? - Page 2 Empty Re: Dojče vele otkriva:Šta je bio uvod u rat u Jugoslaviji?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum