ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Eroo Sat 13 May - 5:55

"Nije samo Voker pokušao da utiče na moj izveštaj o Račku"
Finski patolog Helena Ranta navodi da stoji iza izveštaja koji je objavljen u martu 1999. godine.
Izvor: Tanjug petak, 12.05.2017. | 23:25

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   75921684459162947739ab315912794_v4_big
Ona je dodala da su na izveštaj pokušavali da utiču i Vilijam Voker, ali i drugi diplomatski krugovi i predstavnici Srbije.
Nalazi finskog forenzičkog tima, na čelu s Helenom Rantom, koji je obavljao istragu u Račku povodom ubistva 40 Albanaca u januaru 1999. godine, ovih dana ponovo su u žiži javnosti zbog izjave Vilijama Vokera da će nastaviti tamo gde je stao 1999. - na ostvarenju projekta Velike Albanije.

Mediji i političari optužuju bivšeg diplomatu SAD i šefa Misije OEBS-a na Kosovu da je direktno uticao na izveštaj finskih patologa i da je na osnovu tog izveštaja doneta odluka o bombardovanju SRJ.

Ranta potvrđuje da su na izveštaj tima finskih patologa pokušavali da utiču i Voker, ali i drugi diplomatski krugovi i predstavnici Srbije.

“Voker je želeo da se moji nalazi i nalazi mog tima više slažu s njegovim izveštajem, da imenujem krivca za Račak. To nisam mogla da uradim jer sam ja naučnik, ne političar, diplomata ili nešto drugo. Istina je da je želeo da potvrdim njegove nalaze, ali ja to nisam mogla da uradim“, navodi Ranta.

Povodom medijskih navoda da je pre konferencije za novinare na kojoj su predstavljeni rezulati istrage Voker gađao finsku forenzičarku, Ranta je objasnila da je do incidenta došlo, da je Voker insistirao da se imenuje krivac za ubistva i da je polomio olovke kada je ona to odbila.

Ona, međutim, dodaje da nije samo Voker pokušao da utiče na njen rad i istragu.

“Bilo je pokušaja da se utiče na moj rad i sa drugih strana. Tražili su da ja izvlačim zaključke ko je kriv. To nije moj posao. Odbila sam da izvlačim zaključke koji su traženi od mene. Neželim da govorim o imenima ko je to radio, ali u pitanju su kako inostrane diplomate tako i predstavnici srpskih vlasti“, navodi Ranta.

Prema njenim rečima, predstavnici srpskih vlasti su tražili od nje da im oda rezulate istrage i njen napredak pre objavljivanja konačnih rezultata.

Ona je rekla i da su njene izjave mediji u Srbiji više puta fabrikovali navodeći netačne podatke.

“Tokom istrage ne smeju se otkrivati informacije, tek kada je istraga gotova onda se predaje izveštaj. Kada je izveštaj bio gotov, mi smo ga tek onda predali predstavnicima srpskih vlasti, ali i međunarodnim krugovima“, tvrdi Ranta.

Kada je izveštaj bio gotov, neki međunarodni krugovi su pitali možemo li izvući još neke 'zaključke' koji bi im više odgovarali, ali i njih sam odbila“, tvrdi Ranta.

Ranta je za Insajder negirala navode da su tela ubijenih doneta u Račak i tvrdnje da nisu u pitanju civili, već pripadnici OVK koji su presvučeni. Ona tvrdi da su ubistva izvršena na tom mestu, i to iz blizine.

“Izvadili smo metke i fragmente metaka iz zemljišta gde su nađena tela i to sa dubine od tri do osam centimetara. Takođe, putanja metaka ukazuje na to da su osobe ubijene iz blizine. Na njih je pucano dok su bili živi i to na mestu gde su pronađeni“, rekla je Ranta.

Ona kaže da je tim patologa uspeo da sa metaka koji su pronađeni u zemlji izdvoji DNK koji se poklapa sa svih 40 žrtava, tako da se ne može govoriti da su tela naknadno pomerana i donošena na mesto gde su pronađena.

Ranta navodi i da test na barut nije rađen jer je prošlo isuviše vremena za adekvatnu analizu.

Ona je takođe izrazila žaljenje zbog, kako kaže, njene formulacije na konferenciji za novinare 1999. kada je Račak okvalifikovala kao “zločin protiv čovečnosti“.

“Ja sam patolog i nazvala sam slučaj Račak zločinom protiv čovečnosti kao čovek, a ne kao pravnik jer to i nisam. Svako ubistvo je zločin protiv čovečnosti. Žao mi je što je moja izjava protumačena drugačije“, kaže Ranta.

Ona je istakla da joj nije jasno zašto se od slučaja Račak pravi simbol kada je bilo velikog stradanja srpskih i albanskih civila i pre, ali i posle događaja u Račku.

“Volela bih da se ljudi sećaju svega pre i posle Račka. Mnogo civila je poginulo na obe strane tokom sukoba na Kosovu. Sećam se da me je tokom suđenja u Haškom tribunalu Slobodan Milošević optužio da je manje-više zbog moje istrage u Račku počelo bombardovanje. Moram da podsetim da je NATO još u jesen 1998. aktivirao pripremu za bombardovanje i da se pripremalo mnogo pre toga. Želim da se ljudi toga sećaju“, zaključila je Helena Ranta.
Eroo
Eroo

Posts : 74382
2016-07-22


Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Eroo Sat 13 May - 5:57

Zar ne Vučiću? I nije primjer "Račak" bi jedini.

Jebli te Beli orlovi, Leve supoderice, Šešeljevci, sve sa Arkanovcima. :D
Eroo
Eroo

Posts : 74382
2016-07-22


Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Eroo Sat 13 May - 6:30

Premijer Vučić tvrdi da je slučaj "Račak"  'isfabrikovan'.
Nevjerojato je u što se sve političari nisu u stanju upustit komentirati.
Nije važno0 čije su  bile žrtve. Iz onoga što je gospođa navela kao rezultat ispitivanja
i prosječnoj budali je jasno o čemu se tamo radilo. 40 civila je ubijeno iz blizine,
a neposredni izvršitela je bilo četvoro. Sve ostalo u ovom slučaju je za znanstvenika
itrelevantno.
Eroo
Eroo

Posts : 74382
2016-07-22


Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Eroo Sat 13 May - 9:04

OP: Nijekati počinjeni zločin znači imati jednak mentalni sklop kao i zločinac.
Eroo
Eroo

Posts : 74382
2016-07-22


Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Guest Sat 13 May - 9:12

To odudara od njene izjave 2001. Izgleda da je i ona dobila konjsku glavu u krevet... 

Čuj, nisu mogli da urade pracinsku rukavicu na žrtvama. :lol:
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by dzango Sat 13 May - 10:00

Naravno da Voker nije u pravu i da je slučaj isfabrikovan. Ranta nikada nije bila u Račku i obdukcija je izvršena u Prištini. Tako da nije mogla da nađe DNK na zrnima u zemlji. Nije tačno da nije rađeno ispitivanje na barutnu prašinu. 37 od 40 poginulih su imali tragove baruta na rukama. Ni kod jednog tela na slikama nema tragova krvi. Da masakra nije bilo potvrđuju i novinari AP-a koji su bili sve vreme sa policijom i posmajtrači OEBS-a koji su sve vreme posmatrali akciju. Da je reč o montaži govori i to što je Račak nestao iz svih optužnica u Hagu.

_________________
U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by dzango Sat 13 May - 10:02

Eroo wrote:OP: Nijekati počinjeni zločin znači imati jednak mentalni sklop kao i zločinac.
OP: Jesti govna o nečemu o čemu nemaš pojma je stvar pomanjkanja inteligencije nedostatka moralnih i ljudskih kvaliteta.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Guest Sat 13 May - 10:14

i baš bi murija pravila bilo šta nelegalno kada je tu osce
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by dzango Sat 13 May - 10:18

U to može da poveruje samo Šupak efendija iz Dežele.

_________________
U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Eroo Sat 13 May - 10:40

dzango wrote:Naravno da Voker nije u pravu i da je slučaj isfabrikovan. Ranta nikada nije bila u Račku i obdukcija je izvršena u Prištini. Tako da nije mogla da nađe DNK na zrnima u zemlji. Nije tačno da nije rađeno ispitivanje na barutnu prašinu. 37 od 40 poginulih su imali tragove baruta na rukama. Ni kod jednog tela na slikama nema tragova krvi. Da masakra nije bilo potvrđuju i novinari AP-a koji su bili sve vreme sa policijom i posmajtrači OEBS-a koji su sve vreme posmatrali akciju. Da je reč o montaži govori i to što je Račak nestao iz svih optužnica u Hagu.
Između izjave znanstvenice, gđe. Rante, i vaših poštapalica, ipak držim do njene izjave.
Znanstvenik ipak nema stranu. To itekako dobro znam. Drugo, ni vaši mediji ne osporavaju sadržaj njene izjave,
a meni je poslužio da formiram vlastito mišljenje o ovom slučaju.
Eroo
Eroo

Posts : 74382
2016-07-22


Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Eroo Sat 13 May - 10:47

dzango wrote:
Eroo wrote:OP: Nijekati počinjeni zločin znači imati jednak mentalni sklop kao i zločinac.
OP: Jesti govna o nečemu o čemu nemaš pojma je stvar pomanjkanja inteligencije nedostatka moralnih i ljudskih kvaliteta.
Znanstvenica zasigurno ima pojma o onome šta je istraživala.
Držim do njene izjave: Pisanje Kurira i  Iformera,  ili izjave Vulina,
Dačića i sličnih laprdala, su mi obično smeće, na koje  nitko pametan ne da ni pet para.
Eroo
Eroo

Posts : 74382
2016-07-22


Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Eroo Sat 13 May - 11:06

Nije Račak bio okidač za bombardiranje, već trenutak kad se reklo -dosta takvih stvari više. Težih slučajeva je bilo more....Pada mi na pamet selo Škabrnja u Dalmaciji (ubijeno 62 civila), a Vukovar, ili ono što smo gledali po Bosni, ne bih ni spominjao u ovom kontekstu. Račak je bio sitnica u usporedbi s onim što smo vidjeli prije Račka. 
U svemu tome su aktivno sudjelovali i Vučić i Nikolić, tako da razumijem njihov nemir...
Eroo
Eroo

Posts : 74382
2016-07-22


Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by dzango Sat 13 May - 11:07

Eroo wrote:
dzango wrote:Naravno da Voker nije u pravu i da je slučaj isfabrikovan. Ranta nikada nije bila u Račku i obdukcija je izvršena u Prištini. Tako da nije mogla da nađe DNK na zrnima u zemlji. Nije tačno da nije rađeno ispitivanje na barutnu prašinu. 37 od 40 poginulih su imali tragove baruta na rukama. Ni kod jednog tela na slikama nema tragova krvi. Da masakra nije bilo potvrđuju i novinari AP-a koji su bili sve vreme sa policijom i posmajtrači OEBS-a koji su sve vreme posmatrali akciju. Da je reč o montaži govori i to što je Račak nestao iz svih optužnica u Hagu.
Između izjave znanstvenice, gđe. Rante, i vaših poštapalica, ipak držim do njene izjave.
Znanstvenik ipak nema stranu. To itekako dobro znam. Drugo, ni vaši mediji ne osporavaju sadržaj njene izjave,
a meni je poslužio da formiram vlastito mišljenje o ovom slučaju.
Drži ti do čega hoćeš. Koga boli kurac. Jasno je da žena menja priču od slučaja do slučaja i da njena priča ne pije vodu. Posledica svega je da je Račak bio montaža koja nije dobila svoj epilog na sudu jer je bilo očigledno da je slučaj neodrživ.

_________________
U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by dzango Sat 13 May - 11:09

Eroo wrote:
dzango wrote:
Eroo wrote:OP: Nijekati počinjeni zločin znači imati jednak mentalni sklop kao i zločinac.
OP: Jesti govna o nečemu o čemu nemaš pojma je stvar pomanjkanja inteligencije nedostatka moralnih i ljudskih kvaliteta.
Znanstvenica zasigurno ima pojma o onome šta je istraživala.
Držim do njene izjave: Pisanje Kurira i  Iformera,  ili izjave Vulina,
Dačića i sličnih laprdala, su mi obično smeće, na koje  nitko pametan ne da ni pet para.
Pomenute medije ne čitam, ali kao orjentir mogu da ti posluže izjave francuskih posmatrača OEBS-a i novinara koji pričaju sasvim drugu priču od Vokera.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by dzango Sat 13 May - 11:11

Eroo wrote:Nije Račak bio okidač za bombardiranje, već trenutak kad se reklo -dosta takvih stvari više. Težih slučajeva je bilo more....Pada mi na pamet selo Škabrnja u Dalmaciji (ubijeno 62 civila), a Vukovar, ili ono što smo gledali po Bosni, ne bih ni spominjao u ovom kontekstu. Račak je bio sitnica u usporedbi s onim što smo vidjeli prije Račka. 
U svemu tome su aktivno sudjelovali i Vučić i Nikolić, tako da razumijem njihov nemir...
Netačno. Račak je bio povod, na koji se poziva i Klinton pred početak bombardovanja a sama akcija bombardovanja Srbije je pokrenuta još 1998., kao što kaže i Ranta.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Regoč Sat 13 May - 11:17

S obzirom na zločine koje ste vi Srbi počinili, posve je irelevantan Račak, on je samo uzet kao casus belli, uzroci su vaše desetljetno divljanje po razvalinah Jugoslavije. Pravo vam i budi!

_________________
U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Eroo Sat 13 May - 11:21

dzango wrote: Ranta nikada nije bila u Račku

Ranta je za Insajder negirala navode da su tela ubijenih doneta u Račak i tvrdnje da nisu u pitanju civili, već pripadnici OVK koji su presvučeni. Ona tvrdi da su ubistva izvršena na tom mestu, i to iz blizine.
"Izvadili smo metke i fragmente metaka iz zemljišta gde su nađena tela i to sa dubine od tri do osam centimetara. Takođe, putanja metaka ukazuje na to da su osobe ubijene iz blizine. Na njih je pucano dok su bili živi i to na mestu gde su pronađeni", rekla je Ranta.
Eroo
Eroo

Posts : 74382
2016-07-22


Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by dzango Sat 13 May - 11:48

Eroo wrote:
dzango wrote: Ranta nikada nije bila u Račku

Ranta je za Insajder negirala navode da su tela ubijenih doneta u Račak i tvrdnje da nisu u pitanju civili, već pripadnici OVK koji su presvučeni. Ona tvrdi da su ubistva izvršena na tom mestu, i to iz blizine.
"Izvadili smo metke i fragmente metaka iz zemljišta gde su nađena tela i to sa dubine od tri do osam centimetara. Takođe, putanja metaka ukazuje na to da su osobe ubijene iz blizine. Na njih je pucano dok su bili živi i to na mestu gde su pronađeni", rekla je Ranta.
Hajmo još jednom. Ranta i ostatk finskih ptologa nikada nisu bili u Račku. Obdukcija je izvršena u Prištini. Ranta nije mogla da zna da li su u pitanju civili ili OVK jer za to nije imala ni jedan dokaz. Nije uzela test na barutne čestice koji su izvršili srpski patolozi i na kojem su pronađeni tragovi baruta na rukama 37 od 40 žrtava. Tvrdnja o ubistvima iz blizine ne stoji jer su se finski patolozi složili sa srpskim na zajedničkoj obdukciji izvršenoj u Prištini. 

Ovo sve može da se shvati ako se uzme u obzir stalno menjanje iskaza gospođe Rente koja je u intervjuu za ruske medije tvrdila da pravi izveštaj nikada nije objavljen i da je postojeći posledica pritisaka Vokera i EU.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by dzango Sat 13 May - 11:49

Regoč wrote:
S obzirom na zločine koje ste vi Srbi počinili, posve je irelevantan Račak, on je samo uzet kao casus belli, uzroci su vaše desetljetno divljanje po razvalinah Jugoslavije. Pravo vam i budi!
Račak je vrlo relevantan jer je poslužio kao povod za bombardovanje. Isto kao i Markale i još neki primeri. Kada je gpd trebalo pravljene su ovakvi cirkusi koji su imali samo jedan cilj.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Regoč Sat 13 May - 11:56

dzango wrote:
Regoč wrote:
S obzirom na zločine koje ste vi Srbi počinili, posve je irelevantan Račak, on je samo uzet kao casus belli, uzroci su vaše desetljetno divljanje po razvalinah Jugoslavije. Pravo vam i budi!
Račak je vrlo relevantan jer je poslužio kao povod za bombardovanje. Isto kao i Markale i još neki primeri. Kada je gpd trebalo pravljene su ovakvi cirkusi koji su imali samo jedan cilj.
Tako je, cilj je barem simbolički kazniti Srbe za desetljetno iživljavanje, kad već nisu stvarno kažnjeni.

_________________
U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!   Empty Re: U slučaju "Račak 'Voker' je ipak bio u pravu!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum