ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Katolicizam...

Page 20 of 31 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25 ... 31  Next

Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Mon 19 Nov - 7:31

Katolicizam... - Page 20 Shutterstock_20112469-1024x706

Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Mon 19 Nov - 21:33

Svjedočanstvo: Ispovijedao sam se kod oca Leopolda i doživio čudo poniznosti

Nisam se ispovjedio godinama kad sam se konačno odlučio poći ocu Leopoldu.

Katolicizam... - Page 20 Otac-leopold-mandic-624x450

sobica-ispovjedaonica oca Leopolda
“Nisam se ispovjedio godinama kad sam se konačno odlučio poći ocu Leopoldu. Prestrašen i zbunjen, ušao sam u njegovu ispovjedaonicu. Otac Leopold ustao je sa svoje stolice i sav sretan pošao mi u susret, kao da mu je došao neki stari prijatelj.
“Izvolite, gospodine!” – rekao mi je.
Kako sam bio zbunjen, sjeo sam u njegov naslonjač, a on je bez riječi kleknuo na pod uz mene kako bi saslušao ispovijed. Tek kasnije sam shvatio što sam učinio. Htio sam se ispričati, ali otac Leopold rekao mi je sa smiješkom na licu: “Ništa, ništa. Pođite u miru.” Nije rekao ni riječ na moju nesmotrenu gestu jer se bojao da me ne bi ponizio. Tako me, zapravo, potpuno osvojio.”
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Wed 21 Nov - 10:03

Pater Marko: Prvo prestanu autentično ljubiti Krista, a potom izbacuju svetohraništa iz crkvi i uvode jogu...


Smatram da je pravi smisao i početak propadanja (ta famozna „grozota pustoši" iz Biblije) izvorno započet u srcima Kristovih vjernika, koji su ta srca lišili autentičnosti i gorljivosti prema istomu Kristu. Sve ovo drugo je posljedica upravo toga. Naša srca imaju dvije klijetke (slikovito, za dvije zapovijedi ljubavi — Boga i čovjeka; za dvije ploče Saveza, za dva biblijska zavjeta...), ali ne mogu kucati na dvije stolice.


https://www.bitno.net/kolumne/markobiotika/pater-marko-prvo-prestanu-autenticno-ljubiti-krista-a-potom-izbacuju-svetohranista-iz-crkvi-i-uvode-jogu/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Wed 21 Nov - 10:18

I ne uvedi nas u napast



Očaj je napast. Tako dolazimo do pretposljednjega zaziva, „ne uvedi nas u napast“. Prijatelji, od kojih su neki vjernici, a drugi nisu, svako me malo pitaju: „Don Marco, može li nas Bog uvesti u napast?“ Ovaj zaziv rado čitam ovako: „Budući da me Sotona napastuje, pomozi mi da ne upadnem u spletke njegova zavođenja.“ Ne mogu vjerovati da bi me Bog napastovao.


Ovdje se radi o ne baš točnu prijevodu. Naime, ako otvorimo posljednje izdanje Evanđelja koje je priredila Talijanska biskupska konferencija, ondje čitamo: „ne napusti nas u napasti“ (Lk 11,4; Mt 6,14). I Francuzi su zamijenili tekst prijevodom koji znači: „Ne dopusti mi da padnem u napast.“ Ja padam, a ne da me on baca u napast pa da onda vidi kako sam pao. Otac to ne čini, otac pomaže odmah ustati. U napast nas uvodi Sotona, to je njegov zanat. Smisao je naše molitve: „Kada me Sotona uvodi u napast, ti mi, molim te, pruži ruku, daj mi svoju ruku.“ Kao na slici gdje Isus pruža ruku Petru koji ga zaziva: „Gospodine, spasi me, utapam se, pruži mi ruku!“ (usp. Mt 14,30).


U našoj zatvorskoj župi najveća napast kojom nam Sotona svakoga jutra nastoji zavesti srce jest šaputanje: „Ma pustite, ionako se ništa ne će promijeniti, sve je to gubljenje vremena.“ Očajavati za mene znači nemati više pogled usmjeren na Kristovo lice.


On je nada, on je sidro.


No istina je i da, kada sam napastovan, postajem svjestan u srcu koliku mi je milost Bog dao: možda je ne bih uočio da nisam bio napastovan. U mojemu mjestu uvijek kažu da se nitko ne smije hvastati da je čist ako nikada nije bio napastovan.


Istina, to je lijepo rečeno.




https://www.bitno.net/kultura/knjige/papa-franjo-oce-nas/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Wed 21 Nov - 20:45

21. studenog

KAD JE VRIJEME HLADNO

U studenome može vani
biti jako hladno i neugodno.
Mnogi ljudi se na to svaki dan žale.
A što činiš ti?
Kad je vrijeme hladno, pokaži svoje toplo srce!
Ne daj da ljudi stoje u hladnoći.
Imaš li šalicu tople kave ili čaja
za ljude koji odvoze smeće?
Leže li kod tebe dobre tople stvari u ormaru,
pokrivači, puloveri, odijela koja više ne oblačiš
a koja bi ljudima u potrebi i te kako dobro došla?
Pogledaj malo uokolo, možda tu negdje u tvojoj blizini
sjedi neki starac u svojoj sobi
 i zebe od hladnoće i samoće?
Kad je vrijeme hladno, pokaži svoje toplo srce!
Ali da pokažeš toplo srce,
moraš imati toplo srce.
Jer ako u tvojem srcu ne gori ljubav,
onda ti je srce kao i vrijeme:
jako neugodno i hladno. Pobrini se dakle za toplinu —
najprije u vlastitom srcu.
 
Phil Bosmans
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Thu 22 Nov - 8:27

O ovom pišem na Božju zapovijed’: Ovo je sedam mučenja koje prolaze oni u paklu!


SVETA FAUSTINA KOWALSKA
 
Nakon ovoga ni jedna duša ne bi trebala reći da pakao ne postoji…
 
– O ovom pišem na Božju zapovijed, da ni jedna duša ne može izgovoriti da nema pakla, ili da tamo nitko nije bio i ne zna kako je tamo. Ja, sestra Faustina, bila sam po Božjoj zapovjedi u bezdanima pakla i da bih izvjestila dušama i posvjedočila da postoji pakao. Sad o tom ne mogu govoriti, jer imam Božju zapovijed to pismeno ostaviti. Đavli me jako mrze, ali po Božjoj zapovjedi moraju me slušati. Što sam napisala oskudna je slika onog što sam vidjela. Jedno sam mogla zamjetiti, tamo su većinom duše koje nisu vjerovale u postojanje pakla. Kad sam došla k sebi nisam se mogla odmoriti od užasa, kako duše tamo jako trpe. Stoga još srdačnije molim za obraćenje grešnika. Bez prestanka vapim Božjem milosrđu za njih. O moj Isuse, radije bih trpjela muke do konca svijeta, nego tebe uvrijediti i najmanjim grijehom.” – zapisala je u svom dnevniku u poruci 741. sveta Marija Faustina H. Kowalska, svetica Božjeg milosrđa, te pobrojala vrste muka koje prolaze prokleti za vječnost:
 
Vrste muka što sam ih vidjela su slijedeće:
 
prva muka koja čini pakao je gubitak Boga;
 
druga – trajno predbacivanje savjesti;
 
treća – ta se sudbina neće više nikada promijeniti;
 
četvrta muka – vatra, što prolazi dušom, ne razarajući je; to je užasna muka; to je čisto duhovna vatra zapaljena Božjom srdžbom;
 
peta muka – stalna tama i užasno zagušljiv miris; premda je tamno, đavli se uzajamno vide i proklinju dušu; oni vide svo zlo drugih i također svoje vlastito;
 
šesta muka – neprestano sotonino društvo;
 
sedma muka je užasni očaj, mržnja prema Bogu, hule, proklinjanje, psovanja.
To su muke koje zajednički trpe svi prokleti. Ali to još nije kraj.
 

Postoje još posebne muke za duše, naime muke osjetila. Čim je pojedina duša sagriješila, time se kažnjava na strašni i neopisivi način. Postoje užasne pećine i bezdani mučenja, gdje se jedna muka razlikuje od druge. Naočigled te užasne muke bila bi umrla da me nije zadržala Božja svemoć. Grešnik treba znati da će biti mučen cijelu vječnost organom kojim je griješio.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Thu 22 Nov - 11:38

Konačni susret s Gospodinom cilj je narodâ i pojedinaca – rekao je papa Franjo danas prije molitve Anđeoskog pozdravljenja na Trgu svetoga Petra u Vatikanu i istaknuo – Povijest čovječanstva kao i osobna povijest svakoga od nas ne može biti shvaćena kao jednostavan slijed riječi i djela koja nemaju smisla, niti može biti tumačena u svjetlu pukog promatranja činjenica kao da je sve već predodređeno sprečavajući na taj način izbore koji su plod istinskih odluka.


Osvrnuvši se na evanđelje današnje liturgije, Papa je naglasio – Nije na prvom mjestu govor o kraju svijeta, nego poziv da se dobro živi sadašnjost i da budemo uvijek spremni za trenutak kada ćemo biti pozvani dati račun o svojem životu. Govori se o danima u kojima će sunce potamnjeti, mjesec neće više svijetliti. Svjetlo koje će u taj posljednji dan svijetliti bit će Gospodin Isus koji će doći u slavi i u tom susretu konačno ćemo vidjeti Njegovo lice koje sjaji ljubavlju i pred kojim će se u potpunoj istini pojaviti svako ljudsko biće.


Ne zna se vrijeme, niti način kada će se to dogoditi, ali znamo temeljno načelo s kojim se trebamo boriti: „Nebo će i zemlja proći, ali moje riječi, neće uminuti!” – rekao je Sveti Otac i nastavio – Toga će dana svatko od nas morati shvatiti je li riječ Sina Božjega prosvijetlila njegov osobni život ili mu je okrenuo leđa uzdajući se u svoje riječi.    Lukavost i novac neće koristiti, donijet ćemo samo ono što smo darovali. To će biti trenutak prepuštanja Očevoj ljubavi.


Nitko ne može pobjeći tom trenutku. Lukavost koju često koristimo kako bismo o sebi dali dojam koji želimo, neće koristiti. Moć novca i sredstava s kojima smo oholo nastojali kupiti sve i svakoga, neće se više moći koristiti. Sa sobom ćemo ponijeti samo što smo ostvarili u životu vjerujući u Božju riječ i samo ono što smo darovali – zaključio je papa Franjo. 


https://www.vaticannews.va/hr/papa/news/2018-11/papa-na-na-konacni-susret-s-isusom-donijet-cemo-samo-ono-sto-smo.html
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 23 Nov - 9:00

Pitanje: Što Biblija kaže o ponosu?“
 
Odgovor: Postoji razlika između vrste ponosa koji Bog mrzi (Izreke 8:13) i vrste ponosa koji osjećamo zbog dobro obavljenog posla. Vrsta ponosa koja proizlazi iz samopravednosti je grijeh, a Bog ga mrzi jer je to prepreka na putu prema Njemu. Psalam 10:4 objašnjava da su ponosni toliko obuzeti sobom da su im misli daleko od Boga: „Bezbožnik zbori u obijesti svojoj: 'Ne, istrage nema! Ta ni Boga nema!' I u tome sva mu je misao.” Ova vrsta umišljenoga ponosa suprotna je duhu poniznosti koji Bog traži: „Blago siromasima u duhu, jer je njihovo kraljevstvo nebesko” (Matej 5:3). „Siromašni u duhu” su oni koji uviđaju svoj krajnji duhovni bankrot i svoju nesposobnost da dođu Bogu odvojeno od Njegove božanske milosti. S druge strane, ponosni su toliko zaslijepljeni svojim ponosom da misle da nemaju nikakve potrebe za Bogom ili, što je još gore, da ih Bog treba primiti kakvi jesu zato što zaslužuju Njegovo prihvaćanje.
 
Cijelo Pismo nam govori o posljedicama ponosa. Izreke 16:18-19 nam kažu da „Pred slomom ide oholost i pred padom uznositost. Bolje je biti krotak s poniznima nego dijeliti plijen s oholima.” Sotona je bio izbačen iz neba zbog ponosa (Izaija 14:12-15). On je bio toliko sebično drzak da je pokušao zamijeniti samoga Boga kao pravičnoga vladara svemira. No, Sotona će biti bačen u pakao kada dođe posljednji Božji sud. One koji prkose Bogu ne čeka ništa osim propasti (Izaija 14:22).
 
Ponos je mnoge držao podalje od prihvaćanja Isusa Krista kao Spasitelja. Priznati grijeh i priznati da u našoj vlastitoj snazi ne možemo učiniti ništa kako bismo naslijedili vječni život trajan je kamen spoticanja za ponosne ljude. Ne smijemo se hvaliti sobom, ako ćemo se hvaliti onda se trebamo hvaliti Bogom, navješćivati Božju slavu. Ono što kažemo o sebi ne znači ništa u Božjemu djelu. Ono što Bog kaže o nama je ono što je istinski važno (Druga Korinćanima 10:13).
 

Zašto je ponos tako grješan? Ponos je kada sebi pripisujemo zasluge za nešto što je Bog postigao. Ponos je kada uzmemo slavu koja pripada samo Bogu i zadržimo je za sebe. Ponos je u osnovi štovanje samoga sebe. Ništa što postignemo u ovome svijetu ne bi bilo moguće da nas Bog za to nije osposobio i dao nam snagu. „Što li imaš što nisi primio? Ako si, dakle, primio, što se ponosiš kao da nisi primio?” (Prva Korinćanima 4:7). Zbog toga dajemo Bogu slavu: samo ju On zaslužuje.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 23 Nov - 9:32

Katolicizam... - Page 20 Ena_vr10
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 23 Nov - 19:47

Katolicizam... - Page 20 Psalam10
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sat 24 Nov - 7:16

Katolicizam... - Page 20 A_step11
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sat 24 Nov - 14:11

https://www.bitno.net/vjera/formacija/devet-krscanskih-simbola-skriveno-znacenje/

https://www.bitno.net/vjera/pitajte-svecenika/masonski-simboli-bozje-oko/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sun 25 Nov - 8:08

Shvati danas: sve što primaš od Boga, primaš po vjeri, ali najprije u svoj duh, prije nego što se to iz duhovnog područja pretoči u materijalnu stvarnost. Nemoj gledati okolnosti, nemoj se ravnati ni prema njima ni prema osjećajima. Tjelesna osjetila ne mogu dokučiti nevidljivu duhovnu stvarnost. Zato stavi svoje pouzdanje u Božju riječ i u Božje obećanje. Ali nemoj u svojoj vjeri stati na pola puta! Nemoj se pokolebati! Vjeruj do kraja, bez obzira kako izgledale okolnosti, i Božja će milost sići na tebe i spasiti te. Sva Božja obećanja Bog je pohranio u nebu za tebe. Uzmi te blagoslove koji ti pripadaju! Uzmi ih vjerom i uživaj u dobroti i milosti koje ti je pripremio Otac nebeski!
Molimo danas za DUH VJERE, da po njoj uđemo u sve blagoslove, što ih je Bog u nebesima pohranio za nas. Neka te Gospodin blagoslovi DUHOM VJERE.





https://rastimo-u-vjeri.com/sto-je-vjera-i-kako-primiti-bozje-blagoslove-po-vjeri/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Mon 26 Nov - 11:06

"Ljubi i vježbaj se u jednostavnosti i poniznosti i ne brini za mišljenje svijeta, jer kad ovaj svijet ne bi imao ništa reći protiv nas, mi ne bismo bili pravi sluge jedinoga Boga."
 

sv. Padre Pio
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Tue 27 Nov - 13:33


  • Ne zamaraj se stvarima koje stvaraju zabrinutost, nemir i tjeskobu. Potrebno je samo jedno: uzdići duh i voljeti Boga. ( Sv. Padre Pio )
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Tue 27 Nov - 14:34

Prvo te hvale, dodvoravaju ti se, smješe u lice s čitavim nizom umilnih riječi i čine sve to dok im trebaš, a onda kada više ne plešeš po njihovom ritmu okrenu se i zabiju ti nož u leđa. Pitaš se jesu li ono bile maske na licu kada su bili tako dobri prema tebi i koliko je samo maski bilo u igri i koliko je zapravo iskrenosti u cijeloj toj priči, kada se uloge mijenjaju kako vjetar puše.

Cijeli je naš život put od Cvjetnice do Velikog petka. Položiš povjerenje u ljude, daješ im sve što traže, bezuvjetno im vjeruješ, a onda se preko noći stvari promijene i pitaš se gdje su ljudi koje si nekoć poznavao, jesu li se stvari doista preko noći promijenile ili možda cijelo vrijeme nešto nije štimalo. Pitaš se tako ponekad koliko je ljudi koji su tu pokraj tebe doista pravi prijatelji i koji bi za tebe sve dali, a koliko je tu ljudi koji se samo pretvaraju da su prijatelji.
Cijeli je naš život put od Cvjetnice do Velikog petka. Imaš ciljeve pred sobom i ideš prema njima, a onda na putu zapreka do zapreke, i pitaš se odustati ili ne odustati. Pitaš se koliko volje treba da bi svladao sve zapreke i koliko ćeš krvi, znoja i suza pritom morati proliti.  Svaki put kada padneš pitaš se koliko će se još iskušavati tvoje snage i hoće li doći trenutak kada više neće biti snage i kada ćeš se pitati koliko sve to ima smisla.
Cijeli je naš život put od Cvjetnice do Velikog petka. To je put strahova i sumnja, put preispitivanja. Put mogućnosti da nekome pritom uljepšaš život koliko god tebi bilo teško. To je put na kojem susrećeš istinu o sebi i o drugima, i shvaćaš da koliko god ona bila bolna, bolja je od laži kojima se tješiš da je sve u redu i da su svi za tebe. Kako god bilo ne odustaj od sebe, ne odustaj od drugih i na koncu ne odustaj od Boga, jer ni on nikada neće odustati od tebe.


Mario Žuvela
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Tue 27 Nov - 14:48

Blizu ti je Bog ako ga tražiš, ako svako jutro staneš pred njega i zahvališ za novu priliku koju si dobio.

Blizu ti je Bog kada se pitaš kako izaći iz svih onih ranjenih i narušenih odnosa, iz izazova za koje misliš da nisi dovoljno dorastao, kako se nositi s pitanjima za koje misliš da nikada nećeš imati odgovor. Blizu ti je Bog kada vidiš kako ljudi marširaju kroz tvoj život ne vodeći mnogo računa o tebi i tvojom osjećajima.


Blizu ti je Bog kada ti se čini da svaki novi dan postaje nova borba, bilo za egzistenciju i preživljavanje, bilo za rast i napredak u onom u čemu želiš biti bolji. Blizu ti je Bog kada misliš da su iskušenja na tvom putu sve veća i pitaš se hoćeš li imati snage nadvladati ih. Blizu ti je Bog kada se sjene prošlosti nadvijaju nad tvoj život povlačeći te u vrijeme kada je nešto pošlo u krivo i sada se više ne možeš osloboditi toga vremena i svega što je bilo.


Blizu ti je Bog kad se bojiš ostati sam, kada želiš da netko tebe voli i poštuje onakvog kakav jesi, a čini ti se da svi od tebe očekuju prilagodbu nekoj njihovoj slici tebe u svojoj glavi. Blizu ti je Bog kada vidiš da ti tvoj posao jako teško ide, da ga malo ljudi cijeni i da drugi gledaju samo kako će nešto dobiti od tebe. Shvaćaš tada da najbolje stvari u životu zahtijevaju žrtvu i da je uzak put onaj put koji vodi u vječno spasenje.


Blizu ti je Bog kad doživljavaš povrede od osoba koje su se zaklinjale na vjernost i kada vidiš da se talog negativnih osjećaja nikako ne smiruje već iz dana u dan postaje sve veći i teži. Nemoj tada misliti da te je on ostavio, već shvati da se sve događa s razlogom i da su svi ti izazovi dio njegovog plana da iz njega izađeš jači i snažniji, da u svakom lijepom i teškom trenutku možeš biti zahvalan jer znaš da te nije napustio.


Mario Žuvela
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Wed 28 Nov - 16:15

Katolicizam... - Page 20 Pobjed10
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Thu 29 Nov - 7:42

Otac Lorenzo Montecalvo: SVJEDOČIMO KRAJU SVIJETA? Samo ovo morate znati!
To je ono što prosvjetiteljstvo, sljedbenici Marksa i ekonomisti ateisti moraju razumjeti…
 
 
Sa stranice Sjeme prenosimo, Svetim Pismom nadahnute riječi oca Lorenza Montecalvoa od Družbe Otaca Božanskog Poziva:
 
(Lk 21, 5-11)
 
Bila su dva svjetska rata s više od 50 milijuna mrtvih, ima još ratnih žarišta u mnogim krajevima svijeta, ima poplava i rijeka koje se izlijevaju uzrokujući smrt, ima potresa koji uništavaju cijele gradove, ima snažnih vjetrova koji iskorjenjuju stoljetna stabla, ima požara koji cijele brežuljke, brda i gradove pretvaraju u pepeo, ima zastrašujućih znakova na nebu, ima vlada koje dopuštaju abortus, homoseksualnost, razvod, postoji neprijateljstvo protiv Kristove Crkve, a od strane klera ima skandala u Crkvi. Što se događa? Je li to kraj svijeta? Po meni, samo smo na početku kraja svijeta. Možda će trebati proći još stoljeća prije nego se dogodi kraj svijeta. Kao što je govorio jedan talijanski pjesnik, svijet je još mlad. Ali što od nas traži Crkva, o čemu da razmišljamo? Što trebamo naučiti od današnje povijesti?Pouka je da živimo dan za danom u milosti Isusa Krista ne razmišljajući o budućnosti i ne uzvisujući se zbog onoga što smo uradili. Sve bi moglo u trenutku propasti.
 
Čovjekovo poslanje je prije svega razumjeti da je stvoren za život vječni i da ne treba slušati glas koji govori: „Danas jedi i pij i zabavljaj se jer nema ništa pred tobom“. Spoznaja da pred nama nema ništa stvara društvo u kojemu svatko misli samo na sebe i živi sam za sebe. Ovaj način življenja rađa sebičnost i nasilje. Mi Kršćani smo zadobili jednu istinu: ne idemo prema ničemu, nego prema Sucu osobne i opće povijesti koji nam je, dok je hodočastio na Zemlji, povjerio zapovijed bratske ljubavi kako bismo živjeli u slobodi, jednakosti i bratstvu. A na kraju našeg zemaljskog hodočašća i svijeta bit ćemo suđeni po ljubavi.
 
Još nam je rekao da bez vjere u Njega i Njemu neće nikada biti moguća sloboda, jednakost i bratstvo.
To je ono što prosvjetiteljstvo, sljedbenici Marksa i ekonomisti ateisti moraju razumjeti. Amen. Aleluja.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 30 Nov - 10:44

Ususret Adventu: Pokaži da ti došašće nije samo običaj!


Zornice i sijanje pšenice na spomendan svete Lucije





U mnogim duhovno vitalnim župama domovinske Crkve sačuvane su zornice, rane jutarnje svete mise u 6 sati. Na mise zornice, uz žrtvu ranog ustajanja u župnu crkvu, dolaze vjernici koji se žele duhovno obogaćivati riječju Božjom, redovitim pričešćivanjem i sudjelovanjem na svetoj Misi. Ne zaboravimo, i ne dokidajmo svoj izvorni hrvatski običaj sijanja pšenica na spomendan svete Lucije.
Od spomendana svete Lucije do Božića ima dvanaest dana. Domaćice u posudice siju pšenicu kako bi ona u zimskom božićnom vremenu svojim zelenilom bila znak novog života, znak koji pokazuje kakva godina očekuje poljoprivrednike. Posijana pšenica na spomendan svete Lucije rasla bi do Božića. A tada bi ju se uredilo, jednakomjerno skratilo i okitilo hrvatskim bojama – crven bijeli plavi. A neki su u sredinu te posude sa zelenom pšenicom stavljali jabuku ili svijeću.

Pazi da ti sam sebi, ili da ti drugi ne „ukradu advent ili čak i Božić“


Svaki se savjestan vozač, dok se vozi u poznatu ili nepoznatu kraju, pridržava znakova uz cestu ako želi doći sretno do cilja. Razmišlja o znakovima. Oni postaju sastavni dio njegova putovanja. Naučen na znakove, bez njih bi bio nesiguran, a nesigurni bi bili i njegovi suputnici. Jednako je i s adventskim simbolima. Oni moraju postati dio nas, naših promišljanja, naše meditacije i molitve. Ako tako bude ovoga adventa, bit će duhovnih plodova za naš svakodnevni život. Postanu li, ili ostanu li adventski vijenci, pšenica, zornice samo običaj, i dalje ćemo hraniti tradicionalističku vjeru, vjeru bez srca i duše. Bit će to samo običaji. A ti pokaži da ti advent nije samo običaj, nego mnogo više od običaja. „Marana tha“, „Dođi, naš Gospodine!“

Autor: Vlč. Vladimir Trkmić
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 30 Nov - 11:34

SVETI OTAC O VAŽNOSTI DUHOVNIH VJEŽBI

Papa Benedikt XVI. je u brojnim okolnostima tijekom svoga pontifikata isticao važnost duhovnih vježbi i meditacije, za koju se danas rado rabi izraz „Lectio divina“.

Buka združuje glasove svijeta, a tišina odražava Božju riječ. Svijet zaražen užarenom medijskom bulimijom, pogotovo današnji, izgleda na prvi pogled nepropustan za riječ čija je snaga, podsjeća Biblija, „šapat laganog lahora“, A ipak, Bog govori današnjem svijetu jer brojni znaju u dubini svoje duše otkriti taj šapat. U tome uspijevaju, fizički izbjegavajući zbrku riječi pretvorenih u buku, kako bi se neko vrijeme vježbali u slušanju Riječi koja preobražava život. Duhovne se vježbe smještaju tu, točno u prostor koji odvaja površinski nesklad od dubokoga sklada. One su– ustvrdio je Benedikt XVI. – dragocjeno i učinkovito sredstvo da se u brzome i često kaotičnom smjenjivanju događaja i svakodnevnih poruka razabere glas Božji. 

Snažno iskustvo Boga, potaknuto slušanjem njegove riječi, shvaćene i prihvaćene u osobnome životu, pod djelovanjem Duha Svetoga, koji, u ozračju tišine i molitve, pod ravnanjem duhovnoga vođe, daje sposobnost razlučivanja čiji je cilj pročišćavanje srca, obraćenje života i nasljedovanje Krista radi učinkovitijega vršenja vlastitoga poslanja u Crkvi i svijetu – kazao je Benedikt XVI. 9. veljače 2008. godine.

Iz tišine duhovnih vježbi u dinamizam apostolata; tko za sebe odabere trenutke napornoga slušanja riječi Božje doista se ohrabren vraća svojim odgovornostima – tvrdi Sveti Otac. Dobre duhovne vježbe pridonose da onaj tko u njima sudjeluje obnovi radost i užitak liturgije, naročito dostojnoga slavljenja časoslova i posebice Euharistije; pomažu da se ponovno otkrije važnost sakramenta pokore (...) kao i vrednote i značenje euharistijskoga klanjanja. U duhovnim je vježbama također moguće otkriti potpuni i istinski smisao svete krunice i pobožnosti Križnoga puta – zaključio je Benedikt XVI.

Stoljećima drevna metoda ali veoma učinkovita za obavljanje duhovnih vježbi jest meditacija. Papa uvijek ističe važnost, potičući biskupe i svećenike da otkriju, i omoguće drugima otkriti duhovno bogatstvo koje proizlazi iz „molitvenoga čitanja Biblije“. Papa je često govorio o bitnim obilježjima meditacije, a nedavno je ustvrdio kako je za srednjovjekovne monaške teologe razmatranje nad Svetim pismom bilo osnovno. Za njih jednostavno čitanje Svetoga pisma nije bilo dostatno za otkrivanje njegova dubokog smisla, nutarnjeg jedinstva i transcendentalne poruke. Stoga je bilo potrebno prakticirati „duhovno čitanje“ u poslušnosti Duhu Svetome. 

Biblija je u školi otaca alegorijski tumačena, kako bi se n svakoj stranici, Staroga i Novog zavjeta, otkrilo što govori Krist o svome djelu spasenja – kazao je Benedikt XVI. 28 listopada 2009. godine.


A to što Krist govorio o svome djelu spasenja priopćava i današnjoj Crkvi, koja se – kako je rekao Sveti Otac – uvijek treba obnavljati i pomlađivati zahvaljujući riječi Božjoj, koja nikada ne stari niti se iscrpljuje. U razmišljanju Svetoga pisma nalazi se ključ te duhovne mladosti. Ustrajno čitanje Svetoga pisma popraćeno molitvom ostvaruje intiman razgovor u kojem se, čitajući, sluša riječ Božja a, moleći, joj se odgovara pouzdanim otvaranjem srca. Ta će praksa, ako je uspješno izvedena, donijeti Crkvi – u to sam uvjeren – novo duhovno proljeće. Razmišljanje Svetoga pisma valja poticati kao uporište biblijskoga pastorala, služeći se novim metodama, pozorno vrjednovanim, u korak s vremenom. Nikada se ne smije zaboraviti da je riječ Božja svjetiljka za naše korake i svjetlo na našem putu – kazao je Benedikt XVI. 16. rujna 2005. godine.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 20 Empty Re: Katolicizam...

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 20 of 31 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25 ... 31  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum