ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by epikur37 Mon 16 Jan - 15:47

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi C1065eb6814de5239d65a5dde2620530

Društveno-političke okolnosti i konformizam, uz individualne faktore, utječu itekako na stajališta i religijska uvjerenja građana, zbog čega u društvu ne posustaju sukobi oko svjetonazorskih tema. Sredinom 80-tih u socijalizmu koji je protežirao ateizam samo je petina mladih vjerovala da postoji Bog, a njih tek 15% da je Bog stvorio svijet. Već 1999. u Boga je vjerovalo 77,2% mladih, a 2012. njih 78,7%. Pokazuju to nacionalna istraživanja mladih Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu (IDIZ), na koja se pozvao Željko Boneta s riječkog Učiteljskog fakulteta u radu “Klatno se i dalje njiše. Institucionalna religioznost riječkih studenata” objavljenom nedavno u znanstvenom časopisu “Sociologija i prostor”. Istraživanje provedeno 2015. na studentima riječkog sveučilišta očekivano pokazuje da je kod njih vjerovanje u vjerske istine znatno manje prošireno od nacionalnog prosjeka mladih, iako i više od polovice riječkih studenata vjeruje da postoji Bog. Kako se od sredine 80-tih do danas dogodio tako veliki porast među mladima od nevjernika prema vjernicima?
Ima i konformizma
Sociologinja religije dr. sc. Dinka Marinović Jerolimov iz IDIZ-a tumači da je porast vjernika među mladima od 90-tih rezultat i promjene socijalističkog sustava u kojem je religija imala negativni predznak, dok su nakon 90-tih crkva i religija postale prisutne u javnom životu i u obrazovnom sustavu kroz vjeronauk.
– U socijalizmu je religija imala negativan predznak i moramo uzeti obzir da su kroz školski sustav svi bili nereligiozno socijalizirani, kao što je danas kroz vjeronauk u školama veliki dio mladih koji ga pohađaju religiozno socijaliziran. U socijalizmu je kod dijela mladih postojao konformizam s bivšim sustavom, odnosno s nevjerovanjem i ateizmom kao promoviranom vrijednošću, a danas isto tako postoji kod dijela mladih, kao i kod odraslih, konformiranje s poželjnom vrijednošću, a to je religioznost – ističe Marinović Jerolimov. Doc. dr. Franu Staničića sa zagrebačkog Pravnog fakulteta i predavača kolegija “Religija, pravo i društvo” ne čudi to što je mali postotak mladih 80-tih vjerovao u Boga jer su to “mladi rođeni 70-tih, u vrijeme olovnog komunizma, i odgojeni su u posve drukčijim okolnostima od onih rođenih 80-tih i poslije. Ta generacija rođena 80-tih moja je generacija i sjećam se da je u mome drugom ili trećem razredu osnovne škole uveden vjeronauk u škole i da su svi htjeli ići na pričest, krizmu, vjerske svečanosti. Bio je to potpuno novi sustav okolnosti, u kojem je bilo jedno vrijeme moderno ići u crkvu, a onda je interes poslije 2000. nešto opao, No sada smo opet u 2016. imali veliki bum mladih u crkvi, u crkvenim, neokatekumenskim pokretima i drugima pokretima koji potiču sudjelovanje mladih u vjerskom životu – govori Staničić.
U školskoj godini 2015./2016. čak 86,10% učenika osnovnih i srednjih škola pohađalo je katolički vjeronauk, no na fakultetima broj vjernika među mladima nešto se smanji.
Veliki obrat
Vezani članci

  • 7

  • komentari:22



Veliki obrat među mladima od nevjernika 80-tih do vjernika 90-tih Staničić tumači kombinacijom promijenjenih društvenih okolnosti u kojima je na porast vjernika utjecalo i uvođenje vjeronauka u škole te konformizam, ali i pomodnost. Marinović Jerolimov ističe da se kod tumačenja velikog porasta vjerovanja ili nevjerovanja moraju uzeti u obzir objektivne okolnosti nekog vremena, dijelom i konformizam, te uz različite političke i individualne faktore i činjenica da je religija u Hrvatskoj rasprostranjena kao dio obiteljske i šire kulturne i nacionalne tradicije. Istraživanja iz socijalizma pokazala su, zaključuje, da je među stanovništvom Hrvatske, kao i Slovenije, iskazivanje konfesionalne pripadnosti bilo i tada rasprostranjeno te je predstavljalo potencijal za porast religioznosti u drukčijim okolnostima.
http://www.vecernji.hr/hrvatska/u-boga-80-ih-vjerovala-petina-mladih-sad-gotovo-svi-1142521
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by kic Mon 16 Jan - 15:52


rastu protestanti u nas..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by Guest Mon 16 Jan - 15:53

prije su vjerovali u Tita, sad vjeruju u Krista, ista stvar

nije da im je porastao IQ pa da su inteligentniji
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by epikur37 Mon 16 Jan - 15:53

kic wrote:
rastu protestanti u nas..


sitno, u ostalom to je hereza :)

jedna je mater KC.

Gledam ovdje sve mlade obitelji masovno u crkvu, pa udruge , pa ovo, ono....
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by epikur37 Mon 16 Jan - 15:55

I to obrazovan svoijet, evo smo imali goste, on elektro ing, ona mr.sci. grafike i dizajna...vrlo smjerni katolici
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by Guest Mon 16 Jan - 15:59

epikur37 wrote:I to obrazovan svoijet, evo smo imali goste, on elektro ing, ona mr.sci. grafike i dizajna...vrlo smjerni katolici

prosječni IQ osobe s diplomom fakulteta je 1 standardnu dveijaciju iznad prosjeka populacije, budući da je u Hrvatskoj prosjek 90, 50% osoba s diplomom fakulteta ima IQ ispod 106

koliki je tebi epi?

:aw
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by epikur37 Mon 16 Jan - 16:01

dobro deda znamo da nisi završio faks...
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by Guest Mon 16 Jan - 16:05

epikur37 wrote:dobro deda znamo da nisi završio faks...

zulja te što nisi baš previše bistar? :^0

ajde pomoći će ti Gospa, pokaži malo vjere
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by jastreb Mon 16 Jan - 16:06

deda wrote:prije su vjerovali u Tita, sad vjeruju u Krista, ista stvar

nije da im je porastao IQ pa da su inteligentniji
Naslov je skroz pogrešno izveden.

Danas sam čitao u novinama.

Mladi izjavljuju kako vjeruju u Boga,a ne da se okreću Bozaniću ili Košiću.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by Eroo Mon 16 Jan - 16:06

epikur37 wrote:
kic wrote:
rastu protestanti u nas..


sitno, u ostalom to je hereza :)

jedna je mater KC.

Gledam ovdje sve mlade obitelji masovno u crkvu, pa udruge , pa ovo, ono....
U mom selu mladež osnovala "Framu" (moitvena skupina od 50.-ak  omladinaca i omladinki).
Očistili rijeku, redovno je poribljavaju, brinu o starijim ljudima...Nema države, ali ima crkve.
Za manje od  5 godina su osnovali folklorno društvo, koje je danas prepoznatljivo čak i u Hrvatskoj.
Kultura je i inače nešto čemu su posvećeni 24/7.
Tko u ovome vidi neko zlo sam je zlo i od Zloga.
Eroo
Eroo

Posts : 74914
2016-07-22


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by epikur37 Mon 16 Jan - 16:09

Eroo wrote:
epikur37 wrote:
kic wrote:
rastu protestanti u nas..


sitno, u ostalom to je hereza :)

jedna je mater KC.

Gledam ovdje sve mlade obitelji masovno u crkvu, pa udruge , pa ovo, ono....
U mom selu mladež osnovala "Framu" (moitvena skupina od 50 omladinaca i omladinki).
Očistili rijeku, redovno je poribljavaju, brinu o starijim ljudima...Nema države, ali ima crkve.
Za manje od  5 godina su osnovali folklorno društvo, koje je danas prepoznatljivo čak i u Hrvatskoj.
Kultura je i inače nešto čemu su posvećeni 24/7.
Tko u ovome vidi neko zlo sam je zlo i od Zloga.


Vrijedno svake pohvale....

Frama je ok.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by jastreb Mon 16 Jan - 16:10

Meni je sve OK,samo mi ne "leži" Opus Dei.

Dobro da u HR nisu pustili neko jače korijenje.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by Eroo Mon 16 Jan - 16:13

jastreb wrote:Meni je sve OK,samo mi ne "leži" Opus Dei.

Dobro da u HR nisu pustili neko jače korijenje.
Šta fali Opus Dei? ....Ora et labora, ustvari.

Isusovci, Franjevci i Opus Dei su sačuvali narod pred navalom nekakvih čudnih ideologija.


Last edited by Eroo on Mon 16 Jan - 16:17; edited 1 time in total
Eroo
Eroo

Posts : 74914
2016-07-22


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by epikur37 Mon 16 Jan - 16:13

jastreb wrote:Meni je sve OK,samo mi ne "leži" Opus Dei.

Dobro da u HR nisu pustili neko jače korijenje.


Ima svega, nije opus tako jak.

Na primjer ovi gosti mi pričaju da su bili gore negdje u zagorju, jedan svećenik osnovao nešto kao komunu, pokazali su mi i video.

Seoske kuće, bave se poljoprivredom, vrvi djecom, svi se pomažu uzajamno...nešto tipa amiši...
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by jastreb Mon 16 Jan - 16:15

Eroo wrote:
jastreb wrote:Meni je sve OK,samo mi ne "leži" Opus Dei.

Dobro da u HR nisu pustili neko jače korijenje.
Šta fali Opus Dei? ....Ora et labora.
Pitaj najbližeg župnika.

Meni su već dva svećenika rekla nešto o tome.

I nisu baš oduševljeni.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by Eroo Mon 16 Jan - 16:19

jastreb wrote:
Eroo wrote:
jastreb wrote:Meni je sve OK,samo mi ne "leži" Opus Dei.

Dobro da u HR nisu pustili neko jače korijenje.
Šta fali Opus Dei? ....Ora et labora.
Pitaj najbližeg župnika.

Meni su već dva svećenika rekla nešto o tome.

I nisu baš oduševljeni.
Ima i svećenika svakakvih. Bilo je kroz povijest Crkve i grješnih papa. Ta ljudi su i griješni su.
Ako su ti išli govorit o bilo čemu šta se tiče Crkve, onda ne spadaju u Crkvu.
Eroo
Eroo

Posts : 74914
2016-07-22


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by Eroo Mon 16 Jan - 16:21

jastreb wrote:
Eroo wrote:
jastreb wrote:Meni je sve OK,samo mi ne "leži" Opus Dei.

Dobro da u HR nisu pustili neko jače korijenje.
Šta fali Opus Dei? ....Ora et labora.
Pitaj najbližeg župnika.

PS: Ne pada mi na pamet. Kao prvo i najvažnije, župnik o tome nema pojma.
Eroo
Eroo

Posts : 74914
2016-07-22


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by Guest Mon 16 Jan - 16:28

samo je petina mladih vjerovala da postoji Bog, a njih tek 15% da je Bog stvorio svijet. Već 1999. u Boga je vjerovalo 77,2% mladih, a 2012. njih 78,7%.




zanimljivo negdje sam pročitao da i u švedskoj 75-80% ljudi isto tako vjeruje u postjanje nečega "iznad"(bog, allah, krišna, the force), a samo 5% ih ide u crkvu.. sve jedno država je proglašena ateističkom iako to nije.. 


vjerojatno će takav trend biti i kod nas.. jedino epikur ide u crkvu a nevjeruje u ništa , dok mladi vjeruju u viši smisao a neidu u crkvu :D 
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by Guest Mon 16 Jan - 16:29

Despite that, religion in Sweden plays a limited role compared to the European average, and even many church members participate in religious activities for only cultural reasons, and do not believe in Christianity. Atheism and agnosticism are widespread in Swedish society. In a Eurobarometer Poll in 2010, just 18% of Swedish citizens responded that "they believe there is a god", although a further 45% answered that "they believe there is some sort of spirit or life force".[6]


18+45 = 63%

dakle nije 77% ali je blizu nama..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by max123 Mon 16 Jan - 16:46

ne mijesati tradiciju,zudnju za zajednicom i vjerske izmisljotine(boga,vile,vjestice..)
max123
max123

Posts : 2853
2015-10-28

Lokacija: : Zemun,Hrvatska

Back to top Go down

Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi Empty Re: Nacija vjernika, veliki obrat, mladi se masovno okreću crkvi

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum