ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Odobreno testiranje ecstasya kao lijeka za PTSP, dosadašnji rezultati vrlo obećavajući

Go down

Odobreno testiranje ecstasya kao lijeka za PTSP, dosadašnji rezultati vrlo obećavajući Empty Odobreno testiranje ecstasya kao lijeka za PTSP, dosadašnji rezultati vrlo obećavajući

Post by debotoijusto 2/12/2016, 20:20

NAKON što je odslužio tri ture u Afganistanu i Iraku, američki vojni veteran C. J. Harding obolio je od PTSP-a. Razveo se, postao alkoholičar i povremeno suicidalan i na kraju se izolirao o svijeta u kolibi u divljini Sjeverne Karoline. 
Ništa mu nije pomagalo: psihoterapija, grupna terapija, desetak različitih lijekova koje je probao. "Ništa nije djelovalo, tako da sam odustao od same ideje da mi može biti bolje. Postao sam manje-više pustinjak u svojoj kolibi i nikad nisam izlazio", posvjedočio je Harding o svojoj bolesti za New York Times.
Ali kad je već izgubio nadu, 2013. je saznao za novo, eksperimentalno testiranje lijeka za PTSP. Lijek je bio ni manje ni više nego MDMA, droga omiljena na rave partyjima, poznata kao ecstasy.
"Promijenio je moj život. Omogućio mi je da viim svoju traumu bez straha i oklijevanja i da konačno procesiram stvari i krenem naprijed", objasnio je Harding, koji sada studira i radi kao zrakoplovni tehničar.

Zahvaljujući pozitivnim rezultatima kod Hardinga i drugih pacijenata u prvoj fazi testiranja, američka Administracija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je ovog tjedna tzv. fazu 3 kliničkog testiranja lijeka. Ako ono bude uspješno, ova ilegalna droga mogla bi biti odobrena kao lijek za PTSP.
Dr. Charles Marmar, pročelnik psihijatrije na Medicinskom fakultetu Langone u New Yorku i jedan od vodećih istraživača za PTSP, komentirao je ovo potencijalno revolucionarno otkriće: "Oprezan sam, ali imam nade. Ako budu i dalje dobivali dobre rezultate, bit će od ogromne koristi. PTSP može biti vrlo težak za liječenje. Naše najbolje terapije trenutno ne mogu pomoći 30% do 40% pacijenata. Tako da trebamo više opcija."
Ipak, dr. Marmar je zabrinut zbog moguće zlouporabe: "To je droga koju ljudi uzimaju da bi se dobro osjećali i znamo da će biti skloni zloupotrijebiti je. Dugoročno uzimanje može dovesti do ozbiljnog oštećenja mozga."

Testiranje u fazi 3, koje uključuje 230 pacijenata, sponzorira Multidisciplinarna udruga za psihodelične studije, mala neprofitna udruga osnovana 1985. s ciljem istraživanja LSD-a, MDMA-e, marihuane i drugih ilegalnih droga.
Ista je udruga sponzorirala i fazu 2 testiranja, koja je uključila 130 pacijenata - vojnih veterana, policajaca, vatrogasaca i žrtava seksualnog zlostavljanja. Pacijenti su u prosjeku imali simptome 17 godina. Nakon testiranja. njih čak dvije trećine nisu više prijavljivali simptome bolesti.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/odobreno-testiranje-ecstasya-kao-lijeka-za-ptsp-dosadasnji-rezultati-vrlo-obecavajuci/935604.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30664
2014-04-12


Back to top Go down

Odobreno testiranje ecstasya kao lijeka za PTSP, dosadašnji rezultati vrlo obećavajući Empty Re: Odobreno testiranje ecstasya kao lijeka za PTSP, dosadašnji rezultati vrlo obećavajući

Post by omni 2/12/2016, 21:43

Cuj a ja nedavno negdje procitah da su se pravili uspjesni pokusi i sa LSD.
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum