ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Da li su Srbi ili Hrvati

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Da li su Srbi ili Hrvati

Post by dzango 22/11/2016, 23:52

Da li su Srbi ili Hrvati

Karaševci su zajednica u opštini Karaš-Severin, u regionu Banat. Čine ga tri sela. Prvi stanovnici sela doselili su se iz Timočke Krajine (Srbija) u Rumuniju tokom 14. veka. Većina stanovništva je katoličke vere, ali zanimljivo je da slave slavu u ime porodičnog sveca, po tradiciji srpskog pravoslavlja. U zajednici se, zvanično, koriste dva jezika - i rumunski i hrvatski se koriste u javnoj administraciji, obrazovanju i pravosuđu. Meštani sela su ovih dana u dilemi- jesu li po poreklu Srbi ili Hrvati? Mnogi od njih su se prijavili sa hrvatskim državljanstvom, dok su drugi sigurni u svoje srpsko poreklo. Vrlo lako možete da upoznate čoveka koji će vam reći da je Hrvat, dok je njegov sin ubeđen da mu je porodica srpskog porekla.


U Karaševce sam prvenstveno došla zbog snimanja dokumentarnog filma koji prati tim antropologa i etnologa sa Filozofskog fakulteta u Beogradu angažovanih na ispitivanju porekla Karaševaca. Snimanje i istraživanje su i dalje u toku,ali ne u kontinuitetu, već u komunu odlazimo povremeno, na nedelju dana. Želja meštana da saznaju da li su poreklom Srbi ili Hrvati je nešto što me je privuklo ovom projektu. Prošlo je šest vekova od kad su se njihovi preci doselili u rumunski Banat, ali je to pitanje veoma aktuelno i danas. Iako sam bila angažovana na snimanju filma, mene su toliko zainteresovale priče i životi ovih ljudi da sam odlučila da napravim seriju fotografija. Više me je zanimalo ko su ljudi koji se u sred Rumunije pitaju jesu li Srbi ili Hrvati, nego da li su Srbi ili Hrvati.


Ono što mi je sada poptuno jasno je to koliko su balkanski narodi slični. Uticaj zapada, bilo koje vrste, ne može da promeni Balkan. Možda spoljašnost i površinu, ali u dubini duše ostaju balkanske crte koje svi mi imamo. Ne mislim da je ovo loše, zapravo mi je jako simpatično. Ta podeljenost je definitivno nešto što ostavlja najsnažniji utisak - u jednom selu, ili čak delu sela, su domaćinstva čiji se članovi izjašnjavaju kao Hrvati, a u drugom nas oni koju su ubeđeni u svoje srpske korene dočekuju sa rakijom, pršutom i imaju šajkače na zidovima. To više liči na rivalstvo između dva fudbalska kluba nego na svađu.


Lično mislim da je možda i bolje da njihovo poreklo ostane misterija, jer je u suprotnom neminovno da jedna strana bude razočarana. A njihov zajednički život ovakav kakav jeste je odličan primer balkanskim narodima da se ipak može živeti zajedno u miru.

_________________
 Da li su Srbi ili Hrvati Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by epikur37 22/11/2016, 23:56

Kratko i jasno to su Hrbi, grkokatolici :)
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by dzango 23/11/2016, 00:29

Otac i sin žive zajedno u međunacionalnoj toleranciji.

_________________
 Da li su Srbi ili Hrvati Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by RayMabus 23/11/2016, 06:01

dzango wrote:Otac i sin žive zajedno u međunacionalnoj toleranciji.
Nešto ko  CrVenkasti.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175478
2014-04-11


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by jastreb 23/11/2016, 07:16

Poznavao sam neke Krašovane.

Osjećaju se kao Hrvati i ponašaju se kao kulturni Hrvati.

Masa Krašovanki poudavala se u HR.

U svakom slučaju mogu biti primjer za Desimire,koji po meni nisu Hrvati,već neko srpsko ili torlačko pokatoličeno pleme.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by vuksadinare 23/11/2016, 07:17

jastreb wrote:Poznavao sam neke Krašovane.

Osjećaju se kao Hrvati i ponašaju se kao kulturni Hrvati.

Masa Krašovanki poudavala se u HR.

U svakom slučaju mogu biti primjer za Desimire,koji po meni nisu Hrvati,već neko srpsko ili torlačko pokatoličeno pleme.
a da ti nama konacno objasnis sto su ti se desimiri ili janjevci zamjerili?..mozda bi te bolje shvatili..uostalom cak su ti na kosovu desimiri kako zoves janjevce bolji sa srbima nego sa albancima...no tebe nesto u svezi janjevaca gadno muci
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99030
2015-09-08


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by vuksadinare 23/11/2016, 07:18

..da te nisu istukli..znaju oni to... :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99030
2015-09-08


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by vuksadinare 23/11/2016, 07:19

znam jednog lika iz rijeke kojeg su prije rata janjevci u dubravi iscipelarili..da ti nisi mozda ti jastrebe? :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99030
2015-09-08


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by jastreb 23/11/2016, 07:22

vuksadinare wrote:znam jednog lika iz rijeke kojeg su prije rata janjevci u dubravi iscipelarili..da ti nisi mozda ti jastrebe? :)
Ništa od navedenog. Samo mi smeta njihovo ponašanje i izdvajanje.

Ovog ljeta sam slušao njihovo pametovanje oko toga kako se neka njihova spandžala sa nekim Purgerom i da to treba spriječiti,jer šta će joj Purger pored toliko njihovih dečki.

Prije par let je njihov NK Janjevo iz Kistanja izbačen iz Saveza jer su na utakmici sa Drnišanima pretukli par igrača.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by jastreb 23/11/2016, 07:25

epikur37 wrote:Kratko i jasno to su Hrbi, grkokatolici :)
Nisu grkokatolici,nego rimokatolici. Poznavao sam par Krašovana. Inače Tuđman ih je sve namjeravao nastaniti u Istri.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by vuksadinare 23/11/2016, 07:26

jastreb wrote:
vuksadinare wrote:znam jednog lika iz rijeke kojeg su prije rata janjevci u dubravi iscipelarili..da ti nisi mozda ti jastrebe? :)
Ništa od navedenog. Samo mi smeta njihovo ponašanje i izdvajanje.

Ovog ljeta sam slušao njihovo pametovanje oko toga kako se neka njihova spandžala sa nekim Purgerom i da to treba spriječiti,jer šta će joj Purger pored toliko njihovih dečki.

Prije par let je njihov NK Janjevo iz Kistanja izbačen iz Saveza jer su na utakmici sa Drnišanima pretukli par igrača.
....stari en kuzis t8i njih..oni su ti bogati...i zele da to bogatstvo ostane među njima..tj poslovi da ostanu u familiji....mada ima iznimaka..evo ja znam zlatara koji se ozenio slovenkom..nisu bas svi na toj sitoj liniji..no obicno njihovo zatvaranje se najvise odnosi u svezi poslova
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99030
2015-09-08


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by jastreb 23/11/2016, 07:36

vuksadinare wrote:
jastreb wrote:
vuksadinare wrote:znam jednog lika iz rijeke kojeg su prije rata janjevci u dubravi iscipelarili..da ti nisi mozda ti jastrebe? :)
Ništa od navedenog. Samo mi smeta njihovo ponašanje i izdvajanje.

Ovog ljeta sam slušao njihovo pametovanje oko toga kako se neka njihova spandžala sa nekim Purgerom i da to treba spriječiti,jer šta će joj Purger pored toliko njihovih dečki.

Prije par let je njihov NK Janjevo iz Kistanja izbačen iz Saveza jer su na utakmici sa Drnišanima pretukli par igrača.
....stari en kuzis t8i njih..oni su ti bogati...i zele da to bogatstvo ostane među njima..tj poslovi da ostanu u familiji....mada ima iznimaka..evo ja znam zlatara koji se ozenio slovenkom..nisu bas svi na toj sitoj liniji..no obicno njihovo zatvaranje se najvise odnosi u svezi poslova
Pa to nije zdravo,čovječe! Ljudi su stvoreni da se miješaju sa drugim udaljenim zajednicama,a ne da se među sobom praše. Pa nisu oni neka brojna zajednica od milijun ljudi,nego od par tisuća i čemu vodi to međusobno povezivanje?

I nisu svi bogati. Ovi u Voćinu i Slatini su teška sirotinja.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by Regoč 23/11/2016, 08:23

Ček malo, nisu li oni naseljenici iz Pokuplja? Krajiške su vlasti Zagrebačkoj biskupiji oduzele neka imanja, car je namirio imanjima u Banatu pa je Crkva tamo preselila dio svojih kmetovah. Zbilo se to negdje u 18. stoljeću.

_________________
 Da li su Srbi ili Hrvati Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by L'âme 23/11/2016, 08:47

Ti si Hrvat, rijesili smo nedoumicu ;P

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by Guest 23/11/2016, 11:00

epikur37 wrote:Kratko i jasno to su Hrbi, grkokatolici :)

Srvati  :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by dzango 23/11/2016, 11:04

maggie13 wrote:Ti si Hrvat, rijesili smo nedoumicu ;P
Samo kada smo u krevetu.

_________________
 Da li su Srbi ili Hrvati Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by crvenkasti 23/11/2016, 11:18

Moja žena kaže da u prosjeku Srbi imaju veći pimpek i da ih po tome možeš razlikovati od Hrvata.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28719
2014-04-17


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by L'âme 23/11/2016, 11:21

dzango wrote:
maggie13 wrote:Ti si Hrvat, rijesili smo nedoumicu ;P
Samo kada smo u krevetu.
Ja ustala oko 7..sam se hvali lijenštinom.. farao

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by dzango 23/11/2016, 11:24

maggie13 wrote:
dzango wrote:
maggie13 wrote:Ti si Hrvat, rijesili smo nedoumicu ;P
Samo kada smo u krevetu.
Ja ustala oko 7..sam se hvali lijenštinom.. farao
Ja u 6.30. Do 7 svi ustaše.

_________________
 Da li su Srbi ili Hrvati Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by L'âme 23/11/2016, 11:26

dzango wrote:
maggie13 wrote:
dzango wrote:
maggie13 wrote:Ti si Hrvat, rijesili smo nedoumicu ;P
Samo kada smo u krevetu.
Ja ustala oko 7..sam se hvali lijenštinom.. farao
Ja u 6.30. Do 7 svi ustaše.
Uzalud si se i ti ustao, kad još krevet sanjaš.. shame

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

 Da li su Srbi ili Hrvati Empty Re: Da li su Srbi ili Hrvati

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum