ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

'Rusi su pomagači u terorizmu, a SAD obećava, ali ne radi'

Go down

'Rusi su pomagači u terorizmu, a SAD obećava, ali ne radi' Empty 'Rusi su pomagači u terorizmu, a SAD obećava, ali ne radi'

Post by mutava baštarda 7/9/2016, 07:51

...ovom hrabrom čovjeku treba pod hitno dostaviti jednog nobela za mir i par desetaka naprednih protuzračnih sustava... 

...... Deset dana nakon što je Turska krenula u zračnu i kopnenu ofenzivu u Siriji te što su borci Slobodne sirijske vojske (FSA) uz njezinu pomoć oslobodili sirijski grad Jarablus od tzv. Islamske države, u Zagrebu smo se susreli s Abdulelahom Fahedom, glavnim tajnikom Nacionalne koalicije sirijskih revolucionarnih i opozicijskih snaga (skraćeno: Sirijska nacionalna koalicija, SNK), međunarodno priznatog tijela od 97 članova, koje je na terenu u kontaktu s umjerenim pobunjeničkim snagama Slobodne sirijske vojske.


Kakva je uloga Turske u Siriji?


- Jako smo zadovoljni s pomoći koju Turska daje našoj oslobodilačkoj vojsci. Ona ima pravo sačuvati svoje granice, napredak i stabilnost. Na nekoliko točaka na granici postoji PKK, teroristička organizacija koja je izvela dosta ubilačkih akcija duboko unutar turskog teritorija. Mi želimo biti partner u očuvanju te granice i uspostaviti stabilnost na tim graničnim prijelazima kako bi se spriječio ulazak terorista.


A kakva je uloga Rusije?


- Kad vidimo da Moskva pomaže režim s 90 aviona, najmodernijim raketama i zabranjenim oružjem, možemo reći da je Rusija najveća država koja pomaže terorizam. SNK se sastajala s ruskim političarima i uvijek su nam davali do znanja da režim Bašara al-Asada, za nas najvećeg zločinca na svijetu, mora ostati na vlasti. Što očekivati od Rusije? Mi nemamo problem s alavitima u Siriji, s kojima se potajno sastajemo iako ih režim odmah ubija ili trpa u zatvor, mi imamo problem samo s Bašarom al-Asadom i njegovom obitelji koja terorizira Siriju već 50 godina.


A Sjedinjene Države?


- Američki stav nije bio jasan od početka revolucije. Uvijek je nestabilan, obećali su puno, a ništa nisu napravili. Danas jesu s vama, sutra nisu.


Nisu li problem u Siriji upravo vanjske sile?


- Karte drže Rusija i SAD, a među njima postoje velike suprotnosti oko političkog rješenja u Siriji. Ne gledaju sirijski narod, nego samo svoje interese. Nažalost, već pet godina vidimo niz opkoljenih gradova u Siriji, a oni do dandanas nisu uspjeli dogovoriti humanitarnu pomoć ili nekakvo primirje.


Koliko je već puta primirje prekršeno?


- Više od 4000 puta. Najveće zlo dolazi od ruskog bombardiranja. Oni ne gledaju civile, bolnice, škole, pekarnice, to je najgori terorizam današnjice. No, mi i ovako, koliko god nas bombardirali, radimo na školovanju naše djece, ako treba i u podrumima. Dosad smo na taj način obrazovali 120.000 učenika. U našoj slobodnoj zoni, teritoriju, imamo četiri fakulteta i 15 viših škola.


A gdje je taj slobodni teritorij?


- Alep, Dara, Hama, Gouta, Homs i Idlib. Ali uvijek smo pod raketama Bašara, Rusa i Irana.


Kakav je vaš stav prema Frontu al-Nusra?


- Mi smo tražili da prekine odnose s al-Qa’idom i al-Nusra je to učinila, ali to još provjeravamo i tražimo od nje da učini više po tom pitanju. Naše snage su umjerene i protivimo se i al-Nusri i IS-u.


Kako koalicija vidi rješenje u Siriji?


- Želimo državu za sve građane Sirije, koja mari za sirijski narod, demokraciju i slobodu. Sekularna država za sve Sirijce.


A što s Bašarom al-Asadom?


- On ne smije biti na vlasti u Siriji. On je ubojica, faktor koji je terorizam proširio po Europi i svijetu. Mora ići na međunarodni sud da ga se osudi.


Što ako se SAD i Rusija dogovore da Asad mora biti dio tranzicijskog procesa?


- On ne smije biti u prijelaznoj vlasti. Rusija i Amerika nas nisu čule kad smo apelirali da zaustave režim u ubijanju civila i djece. Nećemo ih slušati ako oni sada kažu da on mora biti u vlasti. U mojoj obitelji ima žena koje su silovane. Nakon 600.000 ubijenih nitko nas ne može staviti pred gotov čin.


Kako riješiti problem IS-a?


- Samo se mi Sirijci kao Sirijci možemo boriti protiv njih. Sirijci kao civiliziran narod neće htjeti da u Siriji ostanu Bašar al-Asad te terorizam i IS.


Što je s Kurdima i njihovom autonomijom?


- Moramo razlikovati dvije stvari: kurdski narod i organizacije koje su na listi terorističkih organizacija. Kurdska nacionalna koalicija je u sklopu Sirijske nacionalne koalicije i s njom imamo dobre odnose.


A YPG (vojno krilo sirijske kurdske Stranke demokratskog jedinstva - PYD)?


- To je isto kao i PKK. Oni su manjina, Amerika im pomaže oružjem, a koji je interes ovdje - bog zna. Salih Muslim je njihov vođa, misli da je partner Rusiji i Americi, no on samo sluša. PKK i YPG se ne bore protiv režima, nego samo protiv nas. Ali, većina kurdskog naroda je uz nas. Kurdski narod će dobiti sve, svoja prava, kao i sirijski narod. Oni su ravnopravni, Kurdi, šijiti, suniti, alaviti, to je sekularna država za sve. Mi nećemo biti nepravedni prema njima. Imamo sporazum s Kurdima unutar koalicije i oni su mirni što se tiče njihove autonomije, škola, praznika.


Borci kojima pomaže Turska očistili granicu od militanata IS-a


Sirijske oporbene snage okupljene pod zastavom Slobodne sirijske vojske, a koje podržavaju turske vlasti, u nedjelju su uspjele potjerati tzv. Islamsku državu sa sirijske granice s Turskom te osigurati koridor od oko 90 kilometara - dio Ankarina plana da istjera ekstremiste IS-a i zaustavi napredovanje sirijskih kurdskih boraca. Dakle, nakon što su osvojili 20-ak sela, uspjeli su preuzeti kontrolu nad potezom između Azaza i Jarablusa te stvoriti koridor protiv kurdskog YPG-a.  - Nikada nećemo dopustiti formiranje umjetne države na sjeveru Sirije - ponovio je premijer Binali Yildirim.


....http://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/prica-iz-srca-sirijskog-sukoba-rusi-su-pomagaci-u-terorizmu-a-sad-obecava-ali-ne-radi/4670243/
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum