ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Eroo 3/9/2016, 07:14

UOČI IZBORA
5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana
54 Hrvata postalo Mađarima, 110 Romima, 57 Srbima... Od 133 Srba sada ih se 97 smatra Hrvatima, 15 Romima... Srbinom se pak počeo izjašnjavati Sudanac, Škot...
5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Bad55cf3d4046f1dd8cd88939fb2e768
Foto: Pixsell

Autor:
Suzana Lepan-Štefančić

U samo pet dana čak je 90 birača u Osječko-baranjskoj županiji promijenilo nacionalnost, a najviše je “profitirala” mađarska zajednica, u koju se upisalo njih 74. U Mađare su tako “prešla” i 54 Hrvata, petero Srba, dva Roma...
Zbivalo se to od 23. do 27. kolovoza. Diglo je to na noge političare pa je tako Veljko Kajtazi ustvrdio nedavno u Baranji kako “netko obilazi sela i plaća Romima da za sitan novac postanu Mađari”. “Tarifa” je, pričaju nam u romskoj zajednici, navodno 200 do 300 kuna.
– Upozorili smo naše članove da paze što rade jer je to sitan i jednokratan novac, a dugoročno gube mnoga prava. Romi imaju prednost pri zapošljavanju na javnim radovima, a učenici pravo na stipendije – navodi Duško Kostić, predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine u Belom Manastiru.
– Lovcima na nove članove meta su socijalno ugroženi i slabo obrazovani koji lako povjeruju u predizborna obećanja. Kada izbori prođu, opet će doći k nama po pomoć – kaže Kostić.
Ukupno 5822 osobe u Hrvatskoj promijenile su nacionalnost od parlamentarnih izbora lani u studenome do 22. kolovoza. Hrvatske nacionalnosti odreklo se njih 502 pa ih je, primjerice, 54 postalo Mađarima, 110 Romima, 57 Srbima, 99 Talijanima.
Ni 133 Srba više se ne izjašnjavaju tako, nego ih se 97 odnedavno smatra Hrvatima, 15 Romima, a jedan Židovom. Kao Srbin se, pak, počeo izjašnjavati po jedan Sudanac, Surinamac, Škot i Cipranin. Ruanđanin se “upisao” u Rome. Jedan je Rom postao Zambijac, a jedan Zambijac na kraju Hrvat.
Najviše je promjena među onima koji prije nisu isticali nikakvu nacionalnost pa od ukupno 4758 takvih birača, 3867 ih se počelo osjećati Hrvatima, a 547 Srbima.
Gleda li se cijeli mandat unazad, od izbora 2012. do 2015., nacionalnost je promijenilo 36.840 birača u našoj zemlji. Među njima je i 3075 Hrvata, od kojih je najviše njih, 850, pristupilo romskoj zajednici. Trojica Španjolaca postali su Srbi, dvojica Jordanaca Židovi, petero Surinamaca također Srbi.
Ustavom je propisano da svaki državljanin Hrvatske ima pravo slobodno se izjasniti kao pripadnik neke nacionalne manjine. Kako se taj podatak temelji na osjećaju pripadnosti, nije propisano vođenje posebne službene evidencije o nacionalnoj pripadnosti. No, ona se vodi u registru birača.
– Sukladno Zakonu o registru birača, cijele godine, a osobito u predizbornom razdoblju, omogućen je građanima upis, dopuna ili ispravak podataka u registru. Građani mogu ispraviti već upisani podatak ako ne odražava njihov osjećaj nacionalne pripadnosti – objašnjavaju u Ministarstvu uprave. Broj izjašnjavanja o nacionalnoj pripadnosti nije ograničen pa se, primjerice, baranjski Hrvat koji je postao Mađar može već sutra predomisliti.
– Biranje je nacionalnosti intiman čin, svatko bira onako kako se osjeća, ali ako se to događa prije izbora, unosi sumnju u moguće manipulacije. No, teško je to dokazati – kaže sociolog Željko Pavić. Rođeni smo u određenom nacionalnom okviru, no to nas, dodaje, ne obvezuje.
– Ne može se osporiti građanima pravo da se integriraju, asimiliraju. No, u istočnoj se Europi nacionalnost često shvaća kao dio nepromjenjivog identiteta – govori on. Neka se prava pripadnika nacionalnih manjina, ističe, temelje baš na njihovu izjašnjavanju u popisu birača, poput stipendiranja romskih đaka.
Sumnju u malverzacije u Osječko-baranjskoj županiji u očima građana, posebno političara, povećava i činjenica da je na izborima u studenome o ulasku u Sabor odlučivalo samo 20 glasova razlike. Bušile su se i gume na autu koji je prevozio starije birače do birališta.
– Ne znam što se zbiva. Čuo sam priče da to čine određene stranke sklone Šandoru Juhasu pa dio svojih članova Hrvata “prepisuju” u Mađare. Nadam se da to nije istina – ograđuje se Robert Janković, kandidat za saborskog zastupnika mađarske nacionalne manjine. Kockicu, pak, prebacuje glavni njegov konkurent Juhas, inače dopredsjednik belomanastirskog SDP-a.
– Pobjeđujemo na izborima već tri puta zaredom, a kako naši oponenti ne rade za svoju zajednicu, preostalo im je samo povećati broj pripadnika. No, mi ne znamo tko to radi, ali osuđujemo jer je to zloporaba demokracije i zakona i šteti svim nacionalnim manjinama – ističe Juhas.
Eroo
Eroo

Posts : 74791
2016-07-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Eroo 3/9/2016, 07:14

Hahahaha... :D

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74791
2016-07-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by n_razbojnik 3/9/2016, 07:38

Eroo wrote:
Od 133 Srba sada ih se 97 smatra Hrvatima, 15 Romima
Doklen ovaj genosid, zar cigani da budu da ih se ne dira!

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11432
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Eroo 3/9/2016, 07:57

Ambasador Bosne i Hercegovine u Republici Italiji Nerkez Arifhodžić, iz kvote za Hrvate , prije toga
je bio ambasador u Turskoj, iz kvote za Bošnjake. Ovo još nekako razumijem...
Zašto je bolje biti Rom u HR nego Hrvat to mi nije baš jasno. :D
Eroo
Eroo

Posts : 74791
2016-07-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by jastreb 3/9/2016, 08:38

Ja znam jednog Nikšićanina,on je prije par godina promijenio nacionalnost i sebi i djeci,te su postali Srbi.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Regoč 3/9/2016, 10:39

Eroo wrote:Zašto je bolje biti Rom u HR nego Hrvat to mi nije baš jasno. :D
1. besplatan javni prievoz za učenike
2. stipednije jer idu u školu bez obzira na uspjeh
3. bod za upis u srednju školu
4. prednost pri zapošljavanju
Ovako na prvu. I ja bih bio Cigan.

_________________
5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by jastreb 3/9/2016, 10:44

Regoč wrote:
Eroo wrote:Zašto je bolje biti Rom u HR nego Hrvat to mi nije baš jasno. :D
1. besplatan javni prievoz za učenike
2. stipednije jer idu u školu bez obzira na uspjeh
3. bod za upis u srednju školu
4. prednost pri zapošljavanju
Ovako na prvu. I ja bih bio Cigan.
A vidiš u Lici i na krku postoje brojna romska naselja,ali u popisu stanovništva Roma ondje nema.

Ili ako ih ima to su oni malobrojni trgovci iz Zagreba(Bajramovići,Seferovići,Bajrići...).

Domaći Romi se deklariraju kao Hvati i u tome ih nisu pokolebale ni udruge Roma iz Rijeke,ni romski delegati iz Zagreba.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by kaya 3/9/2016, 12:37

jastreb wrote:Ja znam jednog Nikšićanina,on je prije par godina promijenio nacionalnost i sebi i djeci,te su postali Srbi.
Da, a prije je bio "Hrvat " ko ti pretpostavljam.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by L'âme 3/9/2016, 12:42

jastreb wrote:
Regoč wrote:
Eroo wrote:Zašto je bolje biti Rom u HR nego Hrvat to mi nije baš jasno. :D
1. besplatan javni prievoz za učenike
2. stipednije jer idu u školu bez obzira na uspjeh
3. bod za upis u srednju školu
4. prednost pri zapošljavanju
Ovako na prvu. I ja bih bio Cigan.
A vidiš u Lici i na krku postoje brojna romska naselja,ali u popisu stanovništva Roma ondje nema.

Ili ako ih ima to su oni malobrojni trgovci iz Zagreba(Bajramovići,Seferovići,Bajrići...).

Domaći Romi se deklariraju kao Hvati i u tome ih nisu pokolebale ni udruge Roma iz Rijeke,ni romski delegati iz Zagreba.
to sam i ja primijetila..Ante i Stipe, kriz oko vrata..licki Romi..

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Antijunak 3/9/2016, 12:52

Mijenjanje nacionalnosti i asimilacija nije nikakva novost, posebice u ovim krajevima, no problem je ako se to radi radi izbora, smatram da manjine ne bi trebale imati zasebne zastupnike u parlamentu nego da se braju na isti način kao i ostali zastupnici zbog više razloga, prvi razlog je što malobrojnije manjine uopće nisu zastupane, a drugi razlog je što pol. stranke u toj izbornoj jedinici sve više guraju svoje ljude koji onda više rade za stranačke, a ne manjinske interese.
Antijunak
Antijunak

Posts : 997
2015-09-26


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Antijunak 3/9/2016, 12:54

Smatram da bi kod mijenjanja nacionalnosti trebalo postojati ograničenje kao i kod mijenjanja imena, ono da mora proći 5 godina da bi se opet mogla promijeniti nacionalnost.
Antijunak
Antijunak

Posts : 997
2015-09-26


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Winter is coming 3/9/2016, 13:12

jel se pravilno kaze narodnost ili nacionalnost?

_________________
И показа ми чисту реку воде живота, бистру као кристал, која излажаше од престола Божијег и Јагњетовог.
Winter is coming
Winter is coming

Male
Posts : 9181
2014-04-14


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by jastreb 3/9/2016, 13:34

kaja_333 wrote:
jastreb wrote:Ja znam jednog Nikšićanina,on je prije par godina promijenio nacionalnost i sebi i djeci,te su postali Srbi.
Da, a prije je bio "Hrvat " ko ti pretpostavljam.
Ooooo,kakvih sve danas ima koji se deklariraju kao Hrvati,ja sam još mila majka.

Pogledaj malo po Zagrebu,kakvih sve "Hrvata" ima.

U stvari sad su još na moru.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by jastreb 3/9/2016, 13:36

Nemoj me Kajo vući za jezik,pa da opet počnem baviti se Njima.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by jastreb 3/9/2016, 14:17

Jer Hrvati se ne izoliraju niti kad žive u tuđoj zemlji,nego se otvaraju i druže sa svima,a kamo li da bi se bivši stanovnici nekog slavonskog sela koji su doselili u Zagreb ondje zatvorili u neku ulicu i izbjegavali druženje,ašikovanje,vjenčanja i prijateljstva sa drugim Zagrepčanima.

Toga u Hrvata nema.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Yehudi 3/9/2016, 18:51

Eroo wrote:Hahahaha... :D


 A šta se ti smiješ...................Bosanac pa fol hercegovac pa Hrvat pa Slovenac  drunken
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Eroo 3/9/2016, 18:59

maggie13 wrote:
jastreb wrote:
Regoč wrote:
Eroo wrote:Zašto je bolje biti Rom u HR nego Hrvat to mi nije baš jasno. :D
1. besplatan javni prievoz za učenike
2. stipednije jer idu u školu bez obzira na uspjeh
3. bod za upis u srednju školu
4. prednost pri zapošljavanju
Ovako na prvu. I ja bih bio Cigan.
A vidiš u Lici i na krku postoje brojna romska naselja,ali u popisu stanovništva Roma ondje nema.

Ili ako ih ima to su oni malobrojni trgovci iz Zagreba(Bajramovići,Seferovići,Bajrići...).

Domaći Romi se deklariraju kao Hvati i u tome ih nisu pokolebale ni udruge Roma iz Rijeke,ni romski delegati iz Zagreba.
to sam i ja primijetila..Ante i Stipe, kriz oko vrata..licki Romi..
Politički Hrvati, etnički Romi...kao da su vam takve mogućnosti nepoznanica?
To se često može primijetiti kod Židova. Eto, napr., Eva je najvjerojatnije Židinja,
ali se izjašnjavala kao politička Srpkinja. Trenutno kao Rusinja. Zašto ne? :)
Eroo
Eroo

Posts : 74791
2016-07-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Eroo 3/9/2016, 19:02

Yehudi wrote:
Eroo wrote:Hahahaha... :D


 A šta se ti smiješ...................Bosanac pa fol hercegovac pa Hrvat pa Slovenac  drunken

Đe'ba, ustašo, š'a ima? :)
Eroo
Eroo

Posts : 74791
2016-07-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Eroo 3/9/2016, 19:04

kaja_333 wrote:
jastreb wrote:Ja znam jednog Nikšićanina,on je prije par godina promijenio nacionalnost i sebi i djeci,te su postali Srbi.
Da, a prije je bio "Hrvat " ko ti pretpostavljam.
On ti je primjer, koji sam gore spomenio: etnički Hrvat, politički Srbin. ;)
Eroo
Eroo

Posts : 74791
2016-07-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by jastreb 3/9/2016, 19:32

Eroo wrote:
kaja_333 wrote:
jastreb wrote:Ja znam jednog Nikšićanina,on je prije par godina promijenio nacionalnost i sebi i djeci,te su postali Srbi.
Da, a prije je bio "Hrvat " ko ti pretpostavljam.
On ti je primjer, koji sam gore spomenio: etnički Hrvat, politički Srbin. ;)
Etnički Hrvat je etnički Hrvat,bez obzira kakvu politiku slijedio ili sprovodio.

Dočim neetnički Hrvat može 100 puta biti "politički Hrvat",ali njega odaju njegovi maniri,kultura,grimase,gestikulacije i devijacije.

Tipične primjere neetničkih Hrvata,ali 100%-tnije  Rvatina,neću ovdje navoditi,budući sam o njima ovih dana dosta pisao. pirat
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana Empty Re: 5822 birača u Hrvatskoj promijenila nacionalnost u godinu dana

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum