ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Nema više puno toga njemačkog“

Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty "Nema više puno toga njemačkog“

Post by RayMabus Thu 18 Aug - 15:57

Bad Godesberg je nekada bio otmjena diplomatska četvrt grada Bonna. Danas ondje na ulicama prevladavaju pokrivene žene i arapske trgovine i kafići. Mnogi starosjedioci više se ne osjećaju ugodno.
"Nema više puno toga njemačkog“ 0,,19478521_303,00
Sabine Galuschka ovdje svakog poznaje. Ova 57-godišnjakinja ima cvjećarnicu usred Bad Godesberga, na samoj glavnoj ulici. Što kaže o aktualnoj raspravi o zabrani nošenja burke i nikaba u Njemačkoj? Ona uzdiše: "To jednostavno nije lijepo da ovdje svi hodaju pokriveni. Pa ni mi ne idemo pod velom na ulicu." Sabine Galuschka djeluje zabrinuto: "Jednostavno bih vrlo rado znala tko se skriva ispod vela."
"Nema više puno toga njemačkog“ 0,,19478924_404,00
Sabine Galuschka i njezina zaposlenica Sabine Mennen zabrinute su za sudbinu svoje četvrti

Nisu "sve" žene u Bad Godesbergu pod nikabom ili burkom. Kada hodate gradom, uočavate velike suprotnosti. S jedne strane, mlade djevojke u kratkim hlačama i uskim majicama, a s druge mnoge žene s maramom na glavi. Ima i onih s nikabom. Nikab pokriva cijelo lice, ostavljen je samo prorez za oči. Ali nema nijedne žene s burkom, dakle čiji su tijelo i lice kompletno pokriveni, pa se ne vide ni oči.
Nitko ne želi otvoreno govoriti
Jedna prolaznica zastaje i pristaje dati izjavu. "Znate, ne mogu ništa loše reći o Arapkinjama. One su prema meni većinom ljubazne, neke i pozdrave. Ali je jednostavno šteta što ne pokazuju svoje lice." Ona nakratko prestaje govoriti. Vidi se kako se trudi da joj ne izleti nijedna pogrešna riječ: "To potpuno pokrivanje, to spada u njihovu kulturu, oni to sigurno ne rade da bi nas ljutili." No dodaje kako bi bilo lijepo da se, "kada se ide u drugu zemlju, prilagodi običajima te zemlje, jer se inače treba otići negdje drugdje".
Ona ne želi reći svoje ime, a odbija i fotografiranje. Mnogi prolaznici u Bad Godesbergu ne žele ništa reći o temama poput zabrane burke ili izbjeglicama. Kažu da se prije svega plaše da bi ih se moglo krivo shvatiti i okarakterizirati kao desničare. Ovom četvrti grada Bonna kruži puno glasina, puno se toga priča. Govori se o "posrednicima" koji potajno kupuju stanove za arapske poslovne ljude. Drugi pak pričaju da "Arapi" plaćaju veće stanarine. Jedan sredovječni muškarac kaže: "To je ovdje već dvostruki moral. Svi vole arapski novac, ali ljude iza njega ne." I on želi ostati anoniman.
"Nema više puno toga njemačkog“ 0,,19478518_401,00
Ljetna slika Bad Godesberga - dva svijeta u istoj četvrti

Ne uspijevamo stupiti u razgovor s arapskim poslovnim ljudima. Uglavnom kratko odgovaraju da ne žele "probleme". Nemogućim se pokazao i pokušaj razgovora s jednom od žena pod velom ili njihovim pratiteljima. Većina ih ubrzava korak čim vide mikrofon.
"Posvuda nargila barovi"
Vraćamo se u cvjećarnicu gospođe Galuschke. Ondje nailazimo na jednu ženu koja želi razgovarati s nama. Simone Lavan ima 50 godina. Ne želi se fotografirati. Smatra da je zabrana nikaba i burke nepotrebna, jer je to samo površina problema čiji se korijeni nalaze negdje drugdje: "Kod arapskih muškaraca svaki dan doživljavam te predrasude prema ženama. Dovoljno je da odete u bilo koji arapski kafić. Svaki put kada se samo prolazi pored takvog kafića upućuju vam prijeke poglede." Ona kaže da se ne plaši, ali: "To me žalosti, da se netko u tvojoj vlastitoj zemlji loše ponaša prema tebi."
"Nema više puno toga njemačkog“ 0,,19478966_404,00
Trojezični natpisi u trgovini

Puno više od političkih rasprava muče ju promjene slike ulica. Nedavno je zatvorena gostionica "Aennchen", zadnji tipični badgodesberški ugostiteljski objekt. "Posvuda se otvaraju ti nargila barovi, posvuda se osjeti taj slatkasti miris šiše." Ona je pomalo očajna: "Ovdje nema više ničeg njemačkog ili talijanskog. Sada posvuda sve piše na arapskom."
"Posvuda", "sve" - slično kao i kod pitanja nikaba i burke i ovdje se puno toga generalizira. Pa ipak, po povratku navraćamo u jedan njemački supermarket. I stvarno: posvuda su natpisi na njemačkom, engleskom i - arapskom.

http://www.dw.com/hr/nema-vi%C5%A1e-puno-toga-njema%C4%8Dkog/a-19479797
RayMabus
RayMabus

Posts : 175951
2014-04-11


Back to top Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty Re: "Nema više puno toga njemačkog“

Post by jastreb Thu 18 Aug - 15:57

Ma to je tek modni trend.

Kao ovaj lov na pokemone.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty Re: "Nema više puno toga njemačkog“

Post by RayMabus Thu 18 Aug - 16:00

"Nema više puno toga njemačkog“ 0,,19478518_401,00

lol!
RayMabus
RayMabus

Posts : 175951
2014-04-11


Back to top Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty Re: "Nema više puno toga njemačkog“

Post by kaya Thu 18 Aug - 16:07

RayMabus wrote:"Nema više puno toga njemačkog“ 0,,19478518_401,00

lol!
a je im lijepo, pa ovo je da joj okreneš kolica i lupiš nogu u guzicu. mene bi ovo jako razbjesnilo da vidim u svojoj blizini.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty Re: "Nema više puno toga njemačkog“

Post by RayMabus Thu 18 Aug - 16:09

Pa ono ....vec se bune tamo ti zapadno evropljani ....evo se Kurz oglasio povodom toga :


Kurc: Zabraniti burke, to je simbol paralelnog društva
RayMabus
RayMabus

Posts : 175951
2014-04-11


Back to top Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty Re: "Nema više puno toga njemačkog“

Post by dzango Thu 18 Aug - 16:10

kaja_333 wrote:
RayMabus wrote:"Nema više puno toga njemačkog“ 0,,19478518_401,00

lol!
a je im lijepo, pa ovo je da joj okreneš kolica i lupiš nogu u guzicu. mene bi ovo jako razbjesnilo da vidim u svojoj blizini.
Prevrneš kolica?

_________________
"Nema više puno toga njemačkog“ Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty Re: "Nema više puno toga njemačkog“

Post by kaya Thu 18 Aug - 16:11

dzango wrote:
kaja_333 wrote:
RayMabus wrote:"Nema više puno toga njemačkog“ 0,,19478518_401,00

lol!
a je im lijepo, pa ovo je da joj okreneš kolica i lupiš nogu u guzicu. mene bi ovo jako razbjesnilo da vidim u svojoj blizini.
Prevrneš kolica?
okrenem u pravcu u kojem ona leti. ne mogu, alergična sam na ta pokrivala
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty Re: "Nema više puno toga njemačkog“

Post by dzango Thu 18 Aug - 16:14

kaja_333 wrote:
dzango wrote:
kaja_333 wrote:
RayMabus wrote:"Nema više puno toga njemačkog“ 0,,19478518_401,00

lol!
a je im lijepo, pa ovo je da joj okreneš kolica i lupiš nogu u guzicu. mene bi ovo jako razbjesnilo da vidim u svojoj blizini.
Prevrneš kolica?
okrenem u pravcu u kojem ona leti. ne mogu, alergična sam na ta pokrivala
U kolicima je beba jebote.

_________________
"Nema više puno toga njemačkog“ Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty Re: "Nema više puno toga njemačkog“

Post by kaya Thu 18 Aug - 16:16

dzango wrote:
kaja_333 wrote:
dzango wrote:
kaja_333 wrote:
RayMabus wrote:"Nema više puno toga njemačkog“ 0,,19478518_401,00

lol!
a je im lijepo, pa ovo je da joj okreneš kolica i lupiš nogu u guzicu. mene bi ovo jako razbjesnilo da vidim u svojoj blizini.
Prevrneš kolica?
okrenem u pravcu u kojem ona leti. ne mogu, alergična sam na ta pokrivala
U kolicima je beba jebote.
a briga me, ne mogu ih vidjeti. tko će više znati je li beba ili bomba.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty Re: "Nema više puno toga njemačkog“

Post by jastreb Thu 18 Aug - 16:16

RayMabus wrote:"Nema više puno toga njemačkog“ 0,,19478518_401,00

lol!
Prava sex bomba.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty Re: "Nema više puno toga njemačkog“

Post by catabbath Thu 18 Aug - 16:24

RayMabus wrote:Kažu da se prije svega plaše da bi ih se moglo krivo shvatiti i okarakterizirati kao desničare.

lol!
catabbath
catabbath

Male
Posts : 12401
2015-08-22


Back to top Go down

"Nema više puno toga njemačkog“ Empty Re: "Nema više puno toga njemačkog“

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum