ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Meditacija

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Meditacija Empty Meditacija

Post by Guest 11/24/2014, 08:30

Javlja se u brojnim religijama kao tehnika i alat, ali prakticiraju je itekako i oni nereligiozni. Zanima me što vi podrazumijevate pod pojmom meditacija. Dakle, opća tema za raspravu o meditaciji, praksama, iskustvima; tko meditira, a tko ne, i zašto da i zašto ne...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by aben 11/24/2014, 09:11

meditacija je fokusirano samostalno razmišljanje, al ono pozerski, nešto ka iden na modnu reviju naspram iden na event.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Guest 11/24/2014, 10:07

Ako je u pitanju samostalno razmšljanje i povlačenje u sebe u kojem sudjeluješ sam, kakvo pozerstvo... Za pozerluk ti treba publika.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by aben 11/24/2014, 10:12

naravski, zato je i stvoriš- ili pitaš muža da te slika dok razmišljaš pa prikeljiš na face, ili to radiš na balkonu, ili u prostorijama udruge
ma gle, ne znan ništa o tome, samo mi se upalila STWL lampica:)

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Guest 11/24/2014, 10:25

Ubračena nisam, a i nekako meditiram u pravilu samo kad znam da sam na miru od ometanja.  :zen Eto na, nikad dobre pozerice od mene.  shame 


Evo jedno zanimljivo viđenje:

Meditation Practice: A Practice of Dying

http://jenniferblock.org/jboprod/wp-content/uploads/2012/04/Meditation-Is-A-Practice-Of-Dying.pdf
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Patriot_1 11/24/2014, 10:35

Kršćanin je u meditaciji usmjeren ka Bogu!
Kamo se vi nekršćani usmjeravate?
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Guest 11/24/2014, 10:51

Meditacija je jako individualna stvar. Ja ti mogu reći čemu se ja okrećem, ne mogu govoriti za druge. :D

Meni je meditacija prvenstveno alat za rad na sebi. Ne mogu reći da slijedim točno određenu školu, osluškujem sebe i svoje reakcije.

Ne meditiram uvijek na isti način. Najčešće je to osvješćivanje i kontrola daha, neke osnovne vježbice i tehnike pranayame koje sam usvojila dok sam išla na jogu. Al' opet, uvijek prilagođavam i gledam što i kako meni paše. Uglavnom je u tišini, ali znam i kombinirati sa snimkom om mani padme hum mantre, tako da mi udah traje za vrijeme jednog ponavljanja, a izdah iduća tri.

Nekad radim na način da se ne pokušavam "osloboditi" od navirućih misli, već dapače, puštam ih da se roje ali ih pokušavam nekako izvanjski sagledati. Dobiješ uvid u što ti se sve vrti glavom, a da to i ne osvijestiš inače. Ne znam koliko ima smisla kad ovako kažem, al' ne znam kako bi drugačije objasnila. :D

Nekoć sam znala i meditirati na određene kristale ili rune kao simbole onoga što sam htjela postići (smirenje, aktivnost, bolja koncentracija...). Ili recimo, dok radim vježbe disanja, vizualiziram kako ulazi "pozitivna energija", a sa svakim izdahom izlazi sve negativno.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Sefirot 11/24/2014, 11:02

Vegvísir wrote:Ako je u pitanju samostalno razmšljanje i povlačenje u sebe u kojem sudjeluješ sam, kakvo pozerstvo... Za pozerluk ti treba publika.

Ali to što je aben napisao to nije meditacija nego bi bila pozerska kontemplacija.


Što se tiče meditacije, trudim se prakticirati svaki dan, no zbog obaveza to i nije tako moguće.

Ovo što si napisala radiš dobro, bar ovo što vidim napisano.
Meditacije mogu biti dvopolarne, tj. mogu biti aktivne i pasivne. I jedne i druge mogu i ne moraju imati elemente asane, pranayam i mantre no ono što po mojem mišljenju trebaju imati je Dharana jer po mom osobnom mišljenju, ne bi imale smisla.

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Meditacija No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Sefirot 11/24/2014, 11:04

Patriot_1 wrote:Kršćanin je u meditaciji usmjeren ka Bogu!
Kamo se vi nekršćani usmjeravate?

Bogu, bogovima, sebi, vanjskom fokusu, principu itd itd itd..... ovisno što se radi.

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Meditacija No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Guest 11/24/2014, 11:12

Sefirot wrote:
Vegvísir wrote:Ako je u pitanju samostalno razmšljanje i povlačenje u sebe u kojem sudjeluješ sam, kakvo pozerstvo... Za pozerluk ti treba publika.

Ali to što je aben napisao to nije meditacija nego bi bila pozerska kontemplacija.


Što se tiče meditacije, trudim se prakticirati svaki dan, no zbog obaveza to i nije tako moguće.

Ovo što si napisala radiš dobro, bar ovo što vidim napisano.
Meditacije mogu biti dvopolarne, tj. mogu biti aktivne i pasivne. I jedne i druge mogu i ne moraju imati elemente asane, pranayam i mantre no ono što po mojem mišljenju trebaju imati je Dharana jer po mom osobnom mišljenju, ne bi imale smisla.

Ma kod mene je to uglavnom bila metoda pokušaja i pogrešaka, pogotovo kad sam bila balavija i nestrpljivija, htjela postići sve odjednom, odmah i sad. Bilo je tu dosta pogrešaka i kao rezultat toga, jako duga pauza prije nego sam uopće počela opet.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Sefirot 11/24/2014, 11:20

Vegvísir wrote:
Sefirot wrote:
Vegvísir wrote:Ako je u pitanju samostalno razmšljanje i povlačenje u sebe u kojem sudjeluješ sam, kakvo pozerstvo... Za pozerluk ti treba publika.

Ali to što je aben napisao to nije meditacija nego bi bila pozerska kontemplacija.


Što se tiče meditacije, trudim se prakticirati svaki dan, no zbog obaveza to i nije tako moguće.

Ovo što si napisala radiš dobro, bar ovo što vidim napisano.
Meditacije mogu biti dvopolarne, tj. mogu biti aktivne i pasivne. I jedne i druge mogu i ne moraju imati elemente asane, pranayam i mantre no ono što po mojem mišljenju trebaju imati je Dharana jer po mom osobnom mišljenju, ne bi imale smisla.

Ma kod mene je to uglavnom bila metoda pokušaja i pogrešaka, pogotovo kad sam bila balavija i nestrpljivija, htjela postići sve odjednom, odmah i sad. Bilo je tu dosta pogrešaka i kao rezultat toga, jako duga pauza prije nego sam uopće počela opet.

Znam kako je to :) koliko vidim i pretpostavljam, radila si samo pasivne meditacije? To ljudi većinom rade ili jer im je to najnaj ili ne znaju za drugo...

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Meditacija No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Guest 11/24/2014, 11:35

Sefirot wrote:Znam kako je to :) koliko vidim i pretpostavljam, radila si samo pasivne meditacije? To ljudi većinom rade ili jer im je to najnaj ili ne znaju za drugo...

Aha. :)  Ma dosta sam prtljala tad, a bez da sam imala ikakvog pojma što radim. Pročitala par knjiga i mislila da sam popila svu pamet svijeta u to vrijeme. Ma... balavo derle k'o balavno derle. lol!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Sefirot 11/24/2014, 12:42

Vegvísir wrote:
Sefirot wrote:Znam kako je to :) koliko vidim i pretpostavljam, radila si samo pasivne meditacije? To ljudi većinom rade ili jer im je to najnaj ili ne znaju za drugo...

Aha. :)  Ma dosta sam prtljala tad, a bez da sam imala ikakvog pojma što radim. Pročitala par knjiga i mislila da sam popila svu pamet svijeta u to vrijeme. Ma... balavo derle k'o balavno derle. lol!

i to je početak... :)

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Meditacija No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by kic 11/24/2014, 15:40

ermm, da :^^
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Guest 11/24/2014, 18:15

Slobodno to malo elaboriraj. :^0
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Guest 11/24/2014, 18:19

Uh, meditacija...meni je najdraža quiet time s dobrom knjigom, ako se to računa... oplemeni duh, proširi znanje i tako to...:)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Guest 11/24/2014, 18:31

von_Starhemberg wrote:Uh, meditacija...meni je najdraža quiet time s dobrom knjigom, ako se to računa... oplemeni duh, proširi znanje i tako to...:)

Ma, ako tebi paše, funkcionira i djeluje na tebe pozitivno i oplemenjujuće, računa se sve, s ili bez ukalupljivanja u tipične definicije. :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Trinity 11/24/2014, 19:57

Čula sam za meditaciju.... :) al' ne znam za neke tehnike...
Mislim da bi se pod meditaciju moglo svesti i ono moje jednosatno jutarnje pijuckanje  kave i razrada strategije za naredni dan (i dane)... scratch
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by zanstr 11/24/2014, 22:38

Meni je to više onako tehnički proces. Vježbe disanja radi općeg opuštanja. Ali važno da djeluje. Još kad bi samo imao discipline raditi to češće to bi bilo super  yoda

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Guest 11/25/2014, 00:52

Da, motivacija je nekad problem... Al' nekako mislim da kad se neko vrijeme natjeraš da baš redovito prakticiraš, postane ti ustaljena praksa i jednostavno nastaviš raditi jer ti baš paše i uživaš u tome... :D

Meni je u početku bio problem uspješno se koncentrirati i primiriti jurnjavu misli...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meditacija Empty Re: Meditacija

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum