ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Budizam Siddharthe Guatame!

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Patriot_1 22/10/2014, 11:53

Slap wrote:
Patriot_1 wrote: Ti si ti i ostaješ TI!

    Da, u reinkarnaciji Ti ostaješ uvjek Ti.

    Taj osjećaj JA JESAM dolazi od duše. To što se ne sijećaš prošog života nije problem za taj osjećaj  JA JESAM. Slično ako doživiš neku tešku traum u ovom životu i izgubiš  pamćenje  tvoj JA JESAM ti je i dalje baza života...ti si taj koji jesi po svijesti i život ti je jednako mio kao i drugima....iako imaš muku privikavanja na društvo. Ako tvoje dijete uslijed traume izgubi svo sijećanje je li ono "neko drugi"? Hoćeš li ga zanemariti i dati u dom?
Gurac jesam,,ako sam jučer bio čovjek a danas majmun!Ovu teoriju mogu samo majmuni pušiti!
Čovjek nije samo duša,,,

Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Sefirot 22/10/2014, 12:24

Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Slap wrote:
Patriot_1 wrote: Ti si ti i ostaješ TI!

    Da, u reinkarnaciji Ti ostaješ uvjek Ti.

    Taj osjećaj JA JESAM dolazi od duše. To što se ne sijećaš prošog života nije problem za taj osjećaj  JA JESAM. Slično ako doživiš neku tešku traum,u u ovom životu i izgubiš  pamćenje  tvoj JA JESAM ti je idalje baza života...ti si taj koji jesi po svijesti i život ti je jednako mio kao i drugima. Ako tvoje dijete uslijed traume izgubi svo sijećanje je li ono "neko drugi"? Hoćeš li ga zanemariti i dati u dom?

ovo je dobro obrazloženo. :tu

Patriot smatra da je tijelo to, a zapravo nije. Duh ostaje isti, ostaje Ja, ali mjenja fizička tijela uz gubitak sjećanja (koji se može vratiti).
Laprdanja,,,čovjek je duh ,duša i tjelo!A ne samo duša!
I sad,čovjek si,umagarčiš se i ti si i dalje ti?
Na koju foru!
TI si samo duša,,po vama?
Fuck this!

patriote, da čovjek nije tijelo nego je nastanjen u tijelu je činjenica da kad čovjek ostane paraliziran i dalje je svijestan, kad ostane bez ekstremiteta, i dalje je svijestan svoje cijelovitosti. Naravno da se treba brinuti oko svog tijela jer tijelo je pravi Hram Boga. No kad je vrijeme duh napušta tijelo i ostavlja ga da trune jer je od zemlje. Isto tako ozbiljan čovjek će se brinuti oko svog auta, ali kad mu je vrijeme da ga zamjeni jer je stari već neupotrebljiv, on ga ostavlja na groblju.
Kad se kaže da osoba ima samo jedan život, i to je istina jer se radi o neraspadajućem tijelu, ne o fizičkom.

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Sefirot 22/10/2014, 12:25

Patriot_1 wrote:
Slap wrote:
Patriot_1 wrote: Ti si ti i ostaješ TI!

    Da, u reinkarnaciji Ti ostaješ uvjek Ti.

    Taj osjećaj JA JESAM dolazi od duše. To što se ne sijećaš prošog života nije problem za taj osjećaj  JA JESAM. Slično ako doživiš neku tešku traum u ovom životu i izgubiš  pamćenje  tvoj JA JESAM ti je i dalje baza života...ti si taj koji jesi po svijesti i život ti je jednako mio kao i drugima....iako imaš muku privikavanja na društvo. Ako tvoje dijete uslijed traume izgubi svo sijećanje je li ono "neko drugi"? Hoćeš li ga zanemariti i dati u dom?
Gurac jesam,,ako sam jučer bio čovjek a danas majmun!Ovu teoriju mogu samo majmuni pušiti!
Čovjek nije samo duša,,,

a ti si u pravu, a svi u krivu, jel? Zašto i kako to točno?

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Bran_Do 22/10/2014, 12:30

Sefirot wrote:patriote, da čovjek nije tijelo nego je nastanjen u tijelu je činjenica da kad čovjek ostane paraliziran i dalje je svijestan, kad ostane bez ekstremiteta, i dalje je svijestan svoje cijelovitosti. Naravno da se treba brinuti oko svog tijela jer tijelo je pravi Hram Boga. No kad je vrijeme duh napušta tijelo i ostavlja ga da trune jer je od zemlje. Isto tako ozbiljan čovjek će se brinuti oko svog auta, ali kad mu je vrijeme da ga zamjeni jer je stari već neupotrebljiv, on ga ostavlja na groblju.
Kad se kaže da osoba ima samo jedan život, i to je istina jer se radi o neraspadajućem tijelu, ne o fizičkom.

Zapravo, ovu argumentaciju se lako može pobiti uvidom u jednostavnu činjenicu da jačim udarcem u glavu čovjek gubi svijest, odnosno da gubi svoju "cjelovitost" uslijed ozljede ili oštećenja mozga.
Gubitak ekstremiteta ili paraliza samo dokazuju da organi koji su tada pogođeni ne sudjeluju u generiranju svijesti, već je to mozak.
Kad se isti na bilo koji način ošteti, vrlo se lako dogodi da čovjek izgubi ne samo sjećanja, nego i kognitivne sposobnosti, kao i bilo koje druge funkcije koje povezujemo s individuom/osobom.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Patriot_1 22/10/2014, 12:30

Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Slap wrote:
Patriot_1 wrote: Ti si ti i ostaješ TI!

    Da, u reinkarnaciji Ti ostaješ uvjek Ti.

    Taj osjećaj JA JESAM dolazi od duše. To što se ne sijećaš prošog života nije problem za taj osjećaj  JA JESAM. Slično ako doživiš neku tešku traum u ovom životu i izgubiš  pamćenje  tvoj JA JESAM ti je i dalje baza života...ti si taj koji jesi po svijesti i život ti je jednako mio kao i drugima....iako imaš muku privikavanja na društvo. Ako tvoje dijete uslijed traume izgubi svo sijećanje je li ono "neko drugi"? Hoćeš li ga zanemariti i dati u dom?
Gurac jesam,,ako sam jučer bio čovjek a danas majmun!Ovu teoriju mogu samo majmuni pušiti!
Čovjek nije samo duša,,,

a ti si u pravu, a svi u krivu, jel? Zašto i kako to točno?
Koji ti to svi?
Koliko u Hrvatskoj ili u svijetu ljudi vjeruje u reinkarnaciju?Koliko nas misli da je čivjek samo duša?
Dečko,ajde oladi!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Slap 22/10/2014, 14:38

Patriot_1 wrote:čovjek je duh ,duša i tjelo!A ne samo duša!
 
TI si samo duša,,po vama?
Fuck this!

Pa čovjek je "po nama" utjelovljena duša...dakle čovjek nije smao duša. Ali samo kao duša opstaje kad  tijelo umre i može ponovo da se utjelovi novim rođenjem.
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Slap 22/10/2014, 14:50

Bran_Do wrote:
Zapravo, ovu argumentaciju se lako može pobiti uvidom u jednostavnu činjenicu da jačim udarcem u glavu čovjek gubi svijest, odnosno da gubi svoju "cjelovitost" uslijed ozljede ili oštećenja mozga.
Gubitak ekstremiteta ili paraliza samo dokazuju da organi koji su tada pogođeni ne sudjeluju u generiranju svijesti, već je to mozak.
Kad se isti na bilo koji način ošteti, vrlo se lako dogodi da čovjek izgubi ne samo sjećanja, nego i kognitivne sposobnosti, kao i bilo koje druge funkcije koje povezujemo s individuom/osobom.
 
I u snu čovjek može biti drugačiji nego u budnosti...pa to ne znači da je ulaskom u san mozak oštećen. Nekog možeš udariti po mozgu i on progovori stranim jezikom kojeg nikad nije učio...može početi svirati klavir kojeg nikad nije svirao....misliš da nema takvih slučajeva? Kako se smao mozak može reprogramirati pod hipnozom... pa može te hipnotizer stvoriti nesposobnog da hodaš kad se probudiš iz hipnoze... a nema fizičkog oštećenja mozga....
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Patriot_1 22/10/2014, 21:55

Slap wrote:
Patriot_1 wrote:čovjek je duh ,duša i tjelo!A ne samo duša!
 
TI si samo duša,,po vama?
Fuck this!

Pa čovjek je "po nama" utjelovljena duša...dakle čovjek nije smao duša. Ali samo kao duša opstaje kad  tijelo umre i može ponovo da se utjelovi novim rođenjem.
Čovjek nije SAMO duša!Kad neko tjelo(ljudsko) duša napusti,što kažemo da je taj čpvjek?
Mrtav!
Nema ga više,,,
Duša odlazi ili Bogu ili vragu!Pakao ili raj!I dobiva novo nematerijalno tjelo!
Nakaradno je misliti da ta duša seli u mrava , šišmiša ili kravu,,prase!Otuda kod nekih teorija da se ne smije jesti životinje,jer to su nam kakti,,rodbina ,,možda je duša tvog djede u pjetlu ,ili kokoši,prasetu,???Pasi travu,,ha ha.
Mislim,teorija o reinkarnaciji je potpuno suprotna kršćanskom učenju!Mi vjerujemo u uskrsnuće!I tjela !Naravno,neće to biti materijalno kao ovo!I kako rekoh,ako to vjeruješ,nemaš se pravo kršćaninom zvati!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Slap 23/10/2014, 00:02

Patriot_1 wrote:
Nakaradno je misliti da ta duša seli u mrava , šišmiša ili kravu,,prase!Otuda kod nekih teorija da se ne smije jesti životinje,jer to su nam kakti,,rodbina ,,možda je duša tvog djede u pjetlu ,ili kokoši,prasetu,???Pasi travu,,ha ha.
 

Ti nisi za nikakvu raspravu jer ne možeš pratiti ideju i drugima "stavljaš u usta" ono što nisu niti  rekli...a to gore niko ovdje  nije niti tvrdio...
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by e-one 23/10/2014, 00:53

Bran_Do wrote:Gubitak ekstremiteta ili paraliza samo dokazuju da organi koji su tada pogođeni ne sudjeluju u generiranju svijesti, već je to mozak.

iz navedenoga se ne može zaključiti da je mozak generator svijesti jer ako se svijest (tek) manifestira preko mozga onda se uslijed npr. oštećenja ili smrti mozga svijest samo ne manifestira što ne znači i da prestaje funkcionirati ili postojati.

e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-20


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by e-one 23/10/2014, 01:14

Sefirot wrote: No što se mene tiče, moj stav je spiralna reinkarnacija tj. da se uzdižemo u veći oblik života iz manjeg. No to je moje osobno mišljenje.

to bi bila spirala zla/zločina. nekoga će, po zakonu karme, stići ono što je počinio u prošlom životu, ne? po tome bi se moglo tumačiti da kad se nekome nešto zlo dogodi (npr. spolno zlostavljanje u mladoj dobi života) je, u stvari, karma koja ga/ju je stigla? treba li u takvom slučaju osuđivati/progoniti počinitelja? ako bi ga se progonilo/kažnjavalo zar se time loša karma ne bi samo umnožavala/povećavala (jer bi se time osujećivalo "ispravljanje" karme)? ako se ne progoni onda takva osoba može činiti što hoće i kolko hoće pod izgovorom da se "loša karma" žrtava ostvaruje preko njega. u obje verzije se spirala zla nastavlja uvećavati.
e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-20


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Trinity 23/10/2014, 04:56

Slap wrote:ti si taj koji jesi po svijesti i život ti je jednako mio kao i drugima...

Zašto nam je život tako mio , mada zna biti nepravedan, težak, nepodnošljiv, pa svejedno nam ga se živi što duže i ne damo se odavle , a tu je duša po kazni (da se nadovežem na tvoj post s druge teme)...
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Slap 23/10/2014, 06:55

Trinity wrote:
Slap wrote:ti si taj koji jesi po svijesti i život ti je jednako mio kao i drugima...

Zašto nam je život tako mio , mada zna biti nepravedan, težak, nepodnošljiv, pa svejedno nam ga se živi što duže i ne damo se odavle , a tu je duša po kazni (da se nadovežem na tvoj post s druge teme)...
 Zato što je  smrt najveći apsurd ... jer duša diše vječnošću.
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Sefirot 23/10/2014, 07:30

Bran_Do wrote:
Sefirot wrote:patriote, da čovjek nije tijelo nego je nastanjen u tijelu je činjenica da kad čovjek ostane paraliziran i dalje je svijestan, kad ostane bez ekstremiteta, i dalje je svijestan svoje cijelovitosti. Naravno da se treba brinuti oko svog tijela jer tijelo je pravi Hram Boga. No kad je vrijeme duh napušta tijelo i ostavlja ga da trune jer je od zemlje. Isto tako ozbiljan čovjek će se brinuti oko svog auta, ali kad mu je vrijeme da ga zamjeni jer je stari već neupotrebljiv, on ga ostavlja na groblju.
Kad se kaže da osoba ima samo jedan život, i to je istina jer se radi o neraspadajućem tijelu, ne o fizičkom.

Zapravo, ovu argumentaciju se lako može pobiti uvidom u jednostavnu činjenicu da jačim udarcem u glavu čovjek gubi svijest, odnosno da gubi svoju "cjelovitost" uslijed ozljede ili oštećenja mozga.
Gubitak ekstremiteta ili paraliza samo dokazuju da organi koji su tada pogođeni ne sudjeluju u generiranju svijesti, već je to mozak.
Kad se isti na bilo koji način ošteti, vrlo se lako dogodi da čovjek izgubi ne samo sjećanja, nego i kognitivne sposobnosti, kao i bilo koje druge funkcije koje povezujemo s individuom/osobom.

Zapravo i ne, time bi pokazao samo slabost i prolaznost tijela. Pošto, čak i u komi znamo da je čovjek živ i da mu mozak funkcionira ali u podsvijesnom stanju, ali ne i gubitku cijelovitosti. Kabala, Zin Zum, ali i u drugim tekstovima i pojmovima se može vidjeti da se radi o shemi "babuški" gdje vanjsko tijelo čuva ono unutarnje,suptilnije no ako se ošteti vanjsko, ne znači da je unutarnje oštečeno. No pošto su sva tijela povezana (jer inaće ne bi funkcionirala) moguće su i traume na svim razinama. Mozak je tu od najvećeg značaja. Opet, bilo je i sutuacija da su ljudi preživjeli i normalno funkcionirali bez nekih djelova mozga.

E sad, moje mišljenje je da mozak osim svojih fizičkih elemenata koje pokreće je i "energetska antena". Pomoćne točke mozga .... Interesantno je da Horusovo oko jako sliči na hipotalamus te prva čakra. Čakre su postavljene na kralježnicu i to u razini najvećih žlijezda koje su važne za funkcioniranje tijela te bi rekao kao da su "izdvojeni pogoni mozga" koji i dalje dobivaju od mozga kao kontrolnog centra informacije. Naravno imamo i još manje centre na čitavoj energetskoj mreži tijela (Tao, borilačke vještine, akupunktura, akupresura, masaža).

Čovjek je i dalje cijelovit, naveo si samo gubitak fizičke cijelovitosti što sam "uspoređivao" sa autom kao promjenjivom formom u opisu reinkarnacije.

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Patriot_1 23/10/2014, 07:41

Slap wrote:
Patriot_1 wrote:
Nakaradno je misliti da ta duša seli u mrava , šišmiša ili kravu,,prase!Otuda kod nekih teorija da se ne smije jesti životinje,jer to su nam kakti,,rodbina ,,možda je duša tvog djede u pjetlu ,ili kokoši,prasetu,???Pasi travu,,ha ha.
 

Ti nisi za nikakvu raspravu jer ne možeš pratiti ideju i drugima "stavljaš u usta" ono što nisu niti  rekli...a to gore niko ovdje  nije niti tvrdio...
Nije to,ali toga ima kod sljedbenika ideje o reinkarnaciji duše!Bar koliko znam iz razgovora sa nekima koji se na to furaju!
"Tko greši,plaća" je okrutno!Po kršćanskom učenju,greše svi.Bezgrešnog čovjeka nema!Onda se sve vrti u krugu,nikad nemošeš doći do izbavljenja!
Mi grešimo,Bog prašta,(ako se iskreno kajemo) je puno logičnije i prihvatljivije!Bog nas je stvorio za nešto više,ne za beznađe!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Slap 23/10/2014, 07:58

Patriot_1 wrote:
"Tko greši,plaća" je okrutno!Po kršćanskom učenju,greše svi.Bezgrešnog čovjeka nema!Onda se sve vrti u krugu,nikad nemošeš doći do izbavljenja!
Mi grešimo,Bog prašta,(ako se iskreno kajemo) je puno logičnije i prihvatljivije!Bog nas je stvorio za nešto više,ne za beznađe!

Jednako je okrutan Kristov zakon sjetve i žetve i njegova izjava da će griješnici grijehe otplaćivati "do posljednje pare".  I tko kaže da je zakon reinkarnacije nešto drugo i da u njemu nema spoznaje i pokajanja kao sredstva bijega iz reinkarnacije?

I Isusov brat Jakov čak govori o točku rađanja /reinkarnaciji/ (Jakovljeva3:6) koji se zapaljuje od grijeha,pakla.  Yebiga Patriote...sve je krišćansko tu o reinkarnaciji...pa ti nije baš pametno pozivati se na kršćanstvo.
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Patriot_1 23/10/2014, 08:31

Slap wrote:
Patriot_1 wrote:
"Tko greši,plaća" je okrutno!Po kršćanskom učenju,greše svi.Bezgrešnog čovjeka nema!Onda se sve vrti u krugu,nikad nemošeš doći do izbavljenja!
Mi grešimo,Bog prašta,(ako se iskreno kajemo) je puno logičnije i prihvatljivije!Bog nas je stvorio za nešto više,ne za beznađe!

Jednako je okrutan Kristov zakon sjetve i žetve i njegova izjava da će griješnici grijehe otplaćivati "do posljednje pare".  I tko kaže da je zakon reinkarnacije nešto drugo i da u njemu nema spoznaje i pokajanja kao sredstva bijega iz reinkarnacije?

I Isusov brat Jakov čak govori o točku rađanja /reinkarnaciji/ (Jakovljeva3:6) koji se zapaljuje od grijeha,pakla.  Yebiga Patriote...sve je krišćansko tu o reinkarnaciji...pa ti nije baš pametno pozivati se na kršćanstvo.
Krist uči da oni koji za ovozemaljskog života ne dobiju oproštenje( a neće dobiti jer ga nisu tražili) oproštenje neće dobiti nikada!

Jakov govori nešto drugo:"I jezik je vatra; on je cio opaki svijet među našim udovima. Kalja cijelu našu osobu i, zapaljen od pakla, zapaljuje sav naš život."

Nije biblija za svakoga i nemože ju tumačiti svaka šuša,po svom!Jasno je što hoće reći,,pazite na svoj jezik,to se odnosi na psovke,ogovaranja,ružne riječi ,proklinjanja itd.A zapaljen od pakla jesno ukazuje na to da sam sotona potiče ljude na psovanje i proklinjanje!Ponekad!Ako ne zauzdamo jezik,može nas to koštati života(vječnoga)


Ajde,našao sam i taj stih,,Isus je često govorio u usporedbama pa tako i sad:"Matej 5 -
25"Nagodi se brzo s protivnikom dok si još s njim na putu, da te protivnik ne preda sucu, a sudac tamničaru, pa da te ne bace u tamnicu. 26Zaista, kažem ti, nećeš izići odande dok ne isplatiš do posljednjeg novčića."
Ovdje govori o potrebi pomirenja,,,svađa,sud,zatvor,nema veze sa nebeskim kraljevstvom nego ovozemaljskim načinom života!Jer tu je dug čovjeka,čovjeku,Bog nije ni spomenut!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Slap 23/10/2014, 08:59

Patriot_1 wrote:
Krist uči da oni koji za ovozemaljskog života ne dobiju oproštenje( a neće dobiti jer ga nisu tražili) oproštenje neće dobiti nikada!

Krist je "vječiti svećenik" pa je i spasenje vječita mogućnost  preobraćenja..sve dok nam se duša ne rastali i nestane.

Jakov govori nešto drugo:"I jezik je vatra; on je cio opaki svijet među našim udovima. Kalja cijelu našu osobu i, zapaljen od pakla, zapaljuje sav naš život."

Loš prevod i zamagljivanje...u grčkom orginalu Jakov baš spomije u toj rečenici "točak rađanja"tòn trohòn tēs genéseōs a to je  u prijevodu reinkarnacija.  Šarić to lijepo prevodi kao "kolo života", a Ivan Dretar kao "kružni tijek prirode"  /što mu je to?/ ...ostasli  /tvoji/ još više seru kvake u prevođenju...valjd asu čuli o indijskom točku rađanja ili reinkarnaciji pa se sablazne i namjerno iskrivljuju Jakova....misleći da ispravljaju nečije davne greške...i tako ti momak moj svi drkaju po bibliji kako se sjete...


Ovdje govori o potrebi pomirenja,,,svađa,sud,zatvor,nema veze sa nebeskim kraljevstvom nego ovozemaljskim načinom života!Jer tu je dug čovjeka,čovjeku,Bog nije ni spomenut!

Pa glavni problemi grijeha su odnos čovjeka sa čovjekom...stvarni život...Bog ne mari na naše sjebanosti prema Njemu... preko čovjeka se ide do Boga.
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Bran_Do 23/10/2014, 11:14

Sefirot wrote:
Bran_Do wrote:
Sefirot wrote:patriote, da čovjek nije tijelo nego je nastanjen u tijelu je činjenica da kad čovjek ostane paraliziran i dalje je svijestan, kad ostane bez ekstremiteta, i dalje je svijestan svoje cijelovitosti. Naravno da se treba brinuti oko svog tijela jer tijelo je pravi Hram Boga. No kad je vrijeme duh napušta tijelo i ostavlja ga da trune jer je od zemlje. Isto tako ozbiljan čovjek će se brinuti oko svog auta, ali kad mu je vrijeme da ga zamjeni jer je stari već neupotrebljiv, on ga ostavlja na groblju.
Kad se kaže da osoba ima samo jedan život, i to je istina jer se radi o neraspadajućem tijelu, ne o fizičkom.

Zapravo, ovu argumentaciju se lako može pobiti uvidom u jednostavnu činjenicu da jačim udarcem u glavu čovjek gubi svijest, odnosno da gubi svoju "cjelovitost" uslijed ozljede ili oštećenja mozga.
Gubitak ekstremiteta ili paraliza samo dokazuju da organi koji su tada pogođeni ne sudjeluju u generiranju svijesti, već je to mozak.
Kad se isti na bilo koji način ošteti, vrlo se lako dogodi da čovjek izgubi ne samo sjećanja, nego i kognitivne sposobnosti, kao i bilo koje druge funkcije koje povezujemo s individuom/osobom.

Zapravo i ne, time bi pokazao samo slabost i prolaznost tijela. Pošto, čak i u komi znamo da je čovjek živ i da mu mozak funkcionira ali u podsvijesnom stanju, ali ne i gubitku cijelovitosti. Kabala, Zin Zum, ali i u drugim tekstovima i pojmovima se može vidjeti da se radi o shemi "babuški" gdje vanjsko tijelo čuva ono unutarnje,suptilnije no ako se ošteti vanjsko, ne znači da je unutarnje oštečeno. No pošto su sva tijela povezana (jer inaće ne bi funkcionirala) moguće su i traume na svim razinama. Mozak je tu od najvećeg značaja. Opet, bilo je i sutuacija da su ljudi preživjeli i normalno funkcionirali bez nekih djelova mozga.

E sad, moje mišljenje je da mozak osim svojih fizičkih elemenata koje pokreće je i "energetska antena". Pomoćne točke mozga .... Interesantno je da Horusovo oko jako sliči na hipotalamus te prva čakra. Čakre su postavljene na kralježnicu i to u razini najvećih žlijezda koje su važne za funkcioniranje tijela te bi rekao kao da su "izdvojeni pogoni mozga" koji i dalje dobivaju od mozga kao kontrolnog centra informacije. Naravno imamo i još manje centre na čitavoj energetskoj mreži tijela (Tao, borilačke vještine, akupunktura, akupresura, masaža).

Čovjek je i dalje cijelovit, naveo si samo gubitak fizičke cijelovitosti što sam "uspoređivao" sa autom kao promjenjivom formom u opisu reinkarnacije.

Ovakvo objašnjenje onda zahtijeva pomalo kontroverznu definiciju "čovjeka" i "cjelovitosti čovjeka" i špekulaciju o tome u kontekstu religijskih i/ili nekih drugih duhovnih i ezoteričnih spisa, pogotovo što se radi o "anatomijama" koje su teško dokazive, a sa stanovišta prevladavajuće paradigme u znanosti i neizmjerljive ili čak nepostojeće.

Jer ako izuzmemo fizičku cjelovitost u vidu svih ekstremiteta (s obzirom da nam kognitivne, emotivne i druge misaone sposobnosti mozga ostaju netaknute), kako možemo znati da psihička cjelovitost "ostaje netaknuta" u slučaju povrede mozga? I što onda po tebi sačinjava tu "cjelovitost"?

Tu je teško govoriti o nekakvom "entitetu" ili "duši" koja bi sadržavala sve odlike koje sačinjavaju psihičku individuu/ego (sjećanja, kognitivne i emotivne funkcije), naročito u svjetlu činjenice da se mnogi od spomenutih dijelova dokazano gube prilikom oštećenja mozga.

Što je "cjelovito" ako osoba trajno izgubi dijelove sjećanja, sposobnosti rezoniranja i slično?

Primjer kojeg sam se sjetio iz Golemanove "emocionalne inteligencije": Osoba kojoj su presječene veze između amigdale (najstarijeg dijela mozga odgovornog za emotivne i instinktivne funkcije) i neokorteksa (najmlađi dio, odgovoran za logiku i kompleksnu racionalnu obradu).
Osoba je i dalje inteligentna i može koristiti logiku, ali ne može normalno funkcionirati niti donositi neke najosnovnije odluke, jer logika funkcionira komplementarno s emocijama, te usmjerava utemeljenost naših odluka, kroz naše emotivne sklonosti i odbojnosti.

Je li takva osoba s "odsječenom" amigdalom, koja ima svu inteligenciju ali je nesposobna za emotivan život, "cjelovita"?
Ne gubi li se presijecanjem veze između amigdale i neokorteksa ta pretpostavljena "cjelovitost"?
A to je samo jedan od brojnih primjera, sjetimo se samo onih gdje su osobe nakon moždanih udara ili fizičkih oštećenja mozga morale iznova učiti čitati i pisati i sl.

Zbog toga je teško govoriti o ikakvom cjelovitom "entitetu" odvojenom od tijela ili općenito o bilo kakvom dualizmu uma i tijela, a kamoli raspravljati o tome ide li taj pretpostavljeni "entitet" ovamo ili onamo nakon fizičke smrti.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Bran_Do 23/10/2014, 11:19

e-one wrote:
Bran_Do wrote:Gubitak ekstremiteta ili paraliza samo dokazuju da organi koji su tada pogođeni ne sudjeluju u generiranju svijesti, već je to mozak.

iz navedenoga se ne može zaključiti da je mozak generator svijesti jer ako se svijest (tek) manifestira preko mozga onda se uslijed npr. oštećenja ili smrti mozga svijest samo ne manifestira što ne znači i da prestaje funkcionirati ili postojati.


Istina, iz navedenog se dokazuje jedino da se svijest gubi. Je li mozak "generator" ili pak "prijenosnik" svijesti, ne može se zasad nedvojbeno utvrditi.
No, po principu occamove oštrice, zasad je u prednosti tumačenje neuroznanstvenika koji tvrde da je ipak "generator" jer nema nikakvih indicija da bi mogla postojati neovisno o mozgu. Odnosno, nekakvo postojanje svijesti neovisno o mozgu je suvišna varijabla. 

Barem je tako zasad, u svjetlu onoga što znanost nedvojbeno može zaključiti iz dosad utvrđenog.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Patriot_1 23/10/2014, 12:27

Slap wrote:
Loš prevod i zamagljivanje...u grčkom orginalu Jakov baš spomije u toj rečenici "točak rađanja"tòn trohòn tēs genéseōs a to je  u prijevodu reinkarnacija.  Šarić to lijepo prevodi kao "kolo života", a Ivan Dretar kao "kružni tijek prirode"  /što mu je to?/ ...ostasli  /tvoji/ još više seru kvake u prevođenju...valjd asu čuli o indijskom točku rađanja ili reinkarnaciji pa se sablazne i namjerno iskrivljuju Jakova....misleći da ispravljaju nečije davne greške...i tako ti momak moj svi drkaju po bibliji kako se sjete...


Ma daj slap ne prdi bez veze!
Loš prevod???
Ti kao znaš grčki i znaš što je dobar prevod!
Kod svih je jasno,,,radi se o jeziku kojeg treba zauzdati!I to je cjela mudrost!
Vidim,tebi je Indija mjerilo.Pa odi brale u Hara Krishne,,nemoj meni folirati da si kršćanin!Mislim ono,,možeš time preveslati neuke,ne mene koji sam teologiju studirao i pročitao masu biblijskih komentara i ostale kršćanske teološke literature!Isus je jasan,,čovjeku je određeno jednom živjeti,potom dolazi smrt.Nekima za život vječni,nekima na propast!
Nemožeš se ufatiti ,bolan nebio,jednog stiha,tumačiti ga kako tebi paše i onda cjeli novozavjetni nauk tome podrediti!
„Ljudima je određeno samo jedanput umrijeti - potom dolazi sud“ (Hebr 9,27).
Nema tvojih ,,,nekoliko inkarnacije!Ili jesi ili nisi!Stojiš ili padaš!

Mt 25, 31-32
Kad Sin Čovječji dođe sa svojim sjajem u pratnji svih anđela, sjest će na prijestolje svoje slave. Tada će se pred njim skupiti svi narodi, a on će ih razlučiti jedne od drugih kao što pastir luči ovce od jaraca.
 
 
Mt 16, 27
Sin čovječji ima doći u slavi Oca svoga, u pratnji anđela, te će tada platiti svakomu prema djelima njegovim.
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Budizam Siddharthe Guatame! - Page 3 Empty Re: Budizam Siddharthe Guatame!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum