ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by debotoijusto Fri 18 Mar - 10:22

PROŠLOG tjedna hrvatska se javnost zgrozila otkrićem emisije Provjereno, čija je ekipa kamerom snimila ljude u luksuznim automobilima kako dolaze u pučku kuhinju po besplatne obroke. Priča je dobila svoj nastavak - pravnica Centra za socijalnu skrb u Belom Manasstiru tvrdi kako sustav ne potkradaju samo oni izvana, već postoje i oni koji to čine unutar sustava.

"Moje kolegice su krale novac i umjesto korisnicima isplaćivale ga sebi. Dugo sam to sumnjala, imala sam saznanja, obraćala sam pažnju na nju, na način da je često novac donošen i trošeno je to svaki dan, stranaka nije ni bilo u Centru. I onda mi je to bilo, pa kako toliko novaca da se troši dnevno na jednokratne, a ljudi nema", isprčala je pravnica Gordana Musa-Balaš, koja radi u Centru za socijalnu skrb Beli Manastir.

Njezina kolegica je umjesto korisnicima, jednokratne novčane pomoći isplaćivala sebi. Radi se o iznosima koji su namijenjeni za izvanredne situacije, kada građani ne mogu podmriti osnovne životne potrebe. Dostupne su odmah te imaju svoj pisani trag - od podnošenja zahtjeva, do rješenja te isplatnice. Da bi ih netko iz Centra isplatio sebi, morao je lažirati papirologiju.

"Dolazila nam je policija radi Centra socijalne skrbi, da smo mi od njih dobili tu naknadu od tri tisuće kuna, a mi to nismo uopće dobili", rekla je jedna korisnica Centra te dodala da joj je policija pokazala potpisanu isplatnicu, no na njoj se nije nalazio njezin potpis.

Ekipa Provjerenog tražila je ljude po okolnim selima s kojima bi razgovarali, no mnogi se boje govoriti protiv Centra.

"Nikada nisam vidio niti sam ih tražio, niti vi možete dobiti 3 tisuće kuna. Pa za 3 tisuće kuna vi morate odnijeti dvije prikolice papira, najmanje, tamo da bi ona to vama dala", rekao je jedan korisnik.

Krivotvoreno je bilo sve - od navodnih zahtjeva, do izvješća i rješenja socijalnog radnika pa sve do isplatnice kojom se potvrđuje da su novac primili. Na mnogim isplatnicama stajali su podaci koji se uopće ne podudaraju.

"Navodno da sam iz Centra dobila jednokratnu pomoć od 2000 kuna koju nikad nisam dobila i na djecu koja nisu kod mene. Na ime tuđe djece", ispričala je jedna žena.

debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30603
2014-04-12


Back to top Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Re: Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by debotoijusto Fri 18 Mar - 10:23

Musa-Balaš koja je posumnjala u cijelu priču podnijela je kaznenu prijavu protiv socijalne radnice koja je voditeljica novčanog odjela.

"Do dokaza sam došla na način slučajno, u razgovoru sa kolegicama, socijalnim radnicama također, koje su zapravo bile revoltirane i nesretne zbog toga što su bile na godišnjem odmoru, a voditeljica odjela novčanog i općeg socijalnog rada je pisala jednokratne novčane pomoći na njihovu signaturu", ispričala je.

Ne samo da su se lažirali zahtjevi za pomoć i potpisi korisnika, tvrdi Gordana, već su ostale djelatnice centra morale potpisivati rješenja za već isplaćen novac.

"Dakle to što sam ja vidjela na policiji, ime i prezime čak nije uopće bila ni potpisana stranka, u nekim je bilo ime prezime adresa. Moram vam reći da je to za mene bio šok, ja to nisam mogla vjerovat tu radim dugo i sa tim kolegama da su to radili", kazala je Musa-Balaš.

Njezina prijava je urodila policijskom istragom, optužnicom DORH-a, ali i potvrdom te iste optužnice na Općinskom sudu u Osijeku.

Od same radnje koja im se stavlja na teret pa do podizanja optužnice, ali i potvrde iste prošle su tri godine. Čovjek koji je vršio dužnost ravnatelja više ne radi u toj instituciji, a blagajnica i voditeljica novčanog odjela i dalje rade na istoj funkciji, barataju novcem. Ravnatelju koji je preuzeo dužnost postavljeno je pitanje kako je moguće da netko za koga postoji sumnja da je krao i dalje radi u novčanom odjelu.

"Ja kao ravnatelj ustanove ne mogu dati vama te podatke jer ih nemam. Razlog je to što o kaznenim prijavama sve sto sam saznao, saznao sam iz tiska. Ono što piše u tisku, podnijeta kaznena prijava protiv troje radnika bez identiteta, bez ičega. S obzirom da nema podatka o kome se radi koja je faza tijek postupka niti mogu bilo što komentirat niti postupat prema radnicima koje ne znam koji su, meni su nedostupne bilo kakve informacije, koje bi vam sad dobro došle", rekao je ravnatelj Centra za socijalnu skrb Beli Manastri Đimi Fuštin.

Zbog otkrića joj prijetili otkazom

No, policija je prikupila dokaze iz iste te ustanove, izuzela rješenja i isplatnice od cijele 2012. godine. Musa-Balaš koja je sve prijavila isto je rekla i ravnatelju. Jedina konkretna mjera koja je iz toga proizašla su tri opomene pred otkaz upućene njoj.

"A proizlazi iz trećeg upozorenja gdje on, prosto rečeno, navodi da sam podnošenjem kaznene prijave osramotila Centar i naštetila ugledu socijalne radnice", kazala je.

Ravnatelj tvrdi da je povrijedila ugovorne obveze.

"Ona je povrijedila određene ugovorne obveze, nije poštovala odluke poslodavaca. To nije da smo mi njoj dali otkaz, to bi išlo na Upravno vijeće centra pa na sud", rekao je Fuštin

http://www.index.hr/vijesti/clanak/pljacka-unutar-centra-za-socijalnu-skrb-kolegice-su-krale-novac-za-potrebite-i-isplacivale-ga-sebi/881770.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30603
2014-04-12


Back to top Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Re: Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by L'âme Fri 18 Mar - 10:24

Ovo su pravi problemi.:-S

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Re: Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by debotoijusto Fri 18 Mar - 10:25

Jedina konkretna mjera koja je iz toga proizašla su tri opomene pred otkaz upućene njoj.

"A proizlazi iz trećeg upozorenja gdje on, prosto rečeno, navodi da sam podnošenjem kaznene prijave osramotila Centar i naštetila ugledu socijalne radnice"

sjajno
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30603
2014-04-12


Back to top Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Re: Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by Guest Fri 18 Mar - 10:36

cp-glas slavonije 2014... a svinja Fuštin ne zna tko su...jebote :D

"Osječko-baranjska policija podnijela je kaznene prijave protiv troje djelatnika Centra za socijalnu skrb u Belom Manastiru zbog muljanja s jednokratnim pomoćima. Nakon policijske istrage, osumnjičeni su 49-godišnjak, 49-godišnjakinja i 58-godišnjakinja za zlouporabu položaja i ovlasti i krivotvorenje službene isprave.
- Djelatnici Centra za socijalnu skrb na području Osječko-baranjske županije su 2011. i 2012. godine kao odgovorne osobe iskoristili svoj položaj u nakani da sebi i drugom omoguće nepripadno raspolaganje novčanim sredstvima iz sredstava za isplatu jednokratnih novčanih pomoći. Na ime raznih osoba sačinjavali su neistinite zahtjeve, unosili neistinite podatke u službenu dokumentaciju, donosili rješenja i zaključke za isplatu jednokratnih novčanih pomoći te potpisom i službenim pečatom ovjeravali - doznajemo od Darija Premeca, glasnogovornika PU osječko-baranjske. Iz policije navode da je trojka svojim postupcima pričinila štetu državnom proračunu od više desetaka tisuća kuna."


Last edited by kofein on Fri 18 Mar - 10:37; edited 1 time in total (Reason for editing : xx)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Re: Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by marcellus Fri 18 Mar - 10:39

fino

_________________
Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Re: Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by catabbath Fri 18 Mar - 10:39

Ti ravnatelji se uvijek čude, nikad niš neznaju.

_________________
Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Fb_img10
catabbath
catabbath

Male
Posts : 12400
2015-08-22


Back to top Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Re: Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by T. Fri 18 Mar - 10:40

css-ovi su legla bezakonja, korupcije, zla, nemorala, bluda i razvrata.....

jer imaju velike ovlasti u stvarima u kojima se rješavaju ljudske sudbine a ne postoji rješavanje u drugom stupnju, kao kod npr. sudova i upravnih tijela, nego nekakvo mišljenje koje dade nekakav ćato u tom centru ima odlučujući utjecaj na sud pri donošenju odluke o npr. povjeravanju djece na čuvanje i odgoj nekome od roditelja, lišavanju poslovne sposobnosti itd. ....

mene osobno je prie par godina zvala djelatnica lokalnog css-a i tražila da u parnici u kojoj je tužen jedan njihov štićenik, a kojemu sam ja postavljen kao privremeni zastupnik u parnici, priznam je*eni tužbeni zahtjev na štetu njegove imovine !
nisam sebi bio došao nekoliko dana, ali taj slučaj mi je raspršio mnoge iluzije......

_________________
Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Unname11
T.
T.

Posts : 17110
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Re: Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by dzango Fri 18 Mar - 10:44

Ti centri za socijalni rad su i inače legla korupcije i kriminala. Ja bi to ukinuo.

_________________
Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Re: Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by marcellus Fri 18 Mar - 10:51

dzango wrote:Ti centri za socijalni rad su i inače legla korupcije i kriminala. Ja bi to ukinuo.

X

_________________
Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Re: Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by Guest Fri 18 Mar - 10:52

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Sanda%20lazar

CSS B.M....onda 49.godišnjakinja  (2013.)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi" Empty Re: Pljačka unutar Centra za socijalnu skrb: "Kolegice su krale novac za potrebite i isplaćivale ga sebi"

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum