ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by zganci_i_jetrica 24/7/2022, 19:24

https://www.index.hr/vijesti/clanak/iskreno-ima-dosta-toga-sto-me-nervira-i-kod-mojih-ateista/2382380.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_ostalo_d

Prva zabluda: Uskrs je nazvan po Ištar

Druga zabluda: Bibliju su pisali neuki pastiri

Treća zabluda: Isus = Crvenkapica

Četvrta zabluda: Vjernici su glupani

Peta zabluda: Katolici su desničari

Šesta zabluda: Religija je izvor sveg zla (ček malo, zar ih u naslovu nije bilo 5?  scratch )

zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1319
2021-06-05


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by zganci_i_jetrica 24/7/2022, 19:28

Ima raznih 'ateizama', ali onaj koji po doslovnom značenju pojma tvrdi da boga nema, logički je neodrživ. A najzabavnije je da se upravo ti i takvi ateisti pozivaju na logiku   :P
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1319
2021-06-05


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by debotoijusto 24/7/2022, 19:47

1. biblija je najprodavaniji roman na svijetu

svi ostali navodi iz teksta podlozni akademskoj ili na gajbi piva ispred lokalne trgovine raspravi
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30617
2014-04-12


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by zganci_i_jetrica 24/7/2022, 19:56

debotoijusto wrote:1. biblija je najprodavaniji roman na svijetu

svi ostali navodi iz teksta podlozni akademskoj ili na gajbi piva ispred lokalne trgovine raspravi
Bez poznavanja biblije nemoguće je razumjeti ogromnu većinu zapadne filozofije, kulture i umjetnosti, tako da je tu definitivno pitanje o nečem višem od samo romana.
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1319
2021-06-05


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by debotoijusto 24/7/2022, 20:13

zganci_i_jetrica wrote:
debotoijusto wrote:1. biblija je najprodavaniji roman na svijetu

svi ostali navodi iz teksta podlozni akademskoj ili na gajbi piva ispred lokalne trgovine raspravi
Bez poznavanja biblije nemoguće je razumjeti ogromnu većinu zapadne filozofije, kulture i umjetnosti, tako da je tu definitivno pitanje o nečem višem od samo romana.
budimo realni roman poznaje 0.2% ljudi a tumacenja ima vise nego lidija bacic followera na mrezi
utjecaj crkve na drustvo u proslosti nemjerljiv no to nije predmet interesovanja mojih upisa
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30617
2014-04-12


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by AssadNaPodmornici 24/7/2022, 20:20

Netko neka mi copy past cijeli text da ne moram klikati na smeće od portala

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20953
2018-06-14


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by debotoijusto 24/7/2022, 20:26

PREMDA ni ne pokušavam skriti svoje ateističko uvjerenje, to ne znači da se u svemu slažem s drugim nevjernicima, pa čak ni s nekim od najuglednijih među nama. Ateizam nema neku svoju službenu organizaciju niti skup dogmi, tako da nas stvarno ima raznolikih i slažemo se samo po pitanju nepostojanja transcendentnog bića koje se obično naziva bogom.
Stoga se znam katkada i oštro sukobiti s nekim ateistima koji zastupaju netočne (pa i bezvezne stavove). Ovo su, barem prema mom iskustvu, najčešće točke sporenja.

Prva zabluda: Uskrs je nazvan po Ištar

Nema Uskrsa a da se po Fejsu ne krene širiti mem u kojemu netko što se pravi jako pametan dovodi u etimološku vezu englesku riječ za Uskrs (Easter) i mezopotamsku božicu Ištar. I taj netko ne razumije da samo germanski narodi imaju taj s-t-r korijen riječi, koji definitivno nisu preuzeli od Babilonaca, nego od svoje riječi za istok.
U novozavjetnom grčkom riječ za uskrs jest "anastasis" (ustajanje), kod nas, pak, ona ima podrijetlo u riječi "krijes", nikada i nitko nije to dovodio u vezu s Ištar. Svejedno, oko sljedećeg Uskrsa očekujte opet istu priču po Fejsu. Ja ću krenuti dokazivati da je Istra nazvana po Ištar.

Druga zabluda: Bibliju su pisali neuki pastiri

Za većinu biblijskih spisa ne znamo tko ih je pisao. Ipak, definitivno nisu bili neuki ljudi, nego uglavnom svećenici, rabini, profesionalni pisari. Nisu svi oni bili nešto jako pobožni, pročitajte npr. Pjesmu nad pjesmama ili Knjigu Propovjednikovu, daleko je to od nabožnih naklapanja.
S druge strane, ako neukost mjerimo današnjim kriterijima znanstvenih spoznaja, onda su neuki bili i Platon i Aristotel. Biblijski pisci velikim dijelom pokazuju odličan smisao za književnost (u čemu su uglavnom nadmašili svoje mezopotamske uzore), a povijest i kozmologiju svakako nećete učiti iz antičkih djela, posebno ne iz Biblije.

Treća zabluda: Isus = Crvenkapica

Kad god napišem da je Isus, po svemu sudeći, povijesna osoba, netko od ateista me poklopi da je on nešto poput Crvenkapice. Iako je Isus iz Nazareta definitivno zamagljen debelom mitologijom, ipak je smješten u realni povijesno-geografski kontekst, što s Crvenkapicom naprosto nije slučaj.
Drugim riječima, sasvim je smisleno pitati se kada i gdje je Isus živio i koje se povijesne osobe pojavljuju u evanđeljima, dok je kod Crvenkapice takvo nešto potpuno neprikladno (iako dublja analiza otkriva da je bajka nastala u kasnom srednjem vijeku, kad su ljudi većinom živjeli izvan šuma).
Postoje, svakako, ozbiljniji analitičari koji smatraju da Isus nije postojao, pročitajte i sami što pišu, pa donesite vlastiti zaključak. Ali ni oni neće napisati da je priča o Isusu nešto poput Crvenkapice.

Četvrta zabluda: Vjernici su glupani

Svako malo netko urbi et orbi objavi i "provjereno istraživanje" da su vjernici gluplji od nevjernika. Iako nije isključeno da je to stvarno slučaj, vjera nije čisto intelektualni fenomen, tako da nečija vjera ili nevjera ne govori baš puno o inteligenciji. Ja sam se, hvala Bogu, nagledao i glupih ateista i pametnih vjernika.
Svejedno, ljude koji vjeruju da je svijet nastao prije desetak tisuća godina, da su Adam i Eva stvarno postojali i razgovarali sa zmijom, da je Mojsije razdvojio Crveno more - i da ne nabrajam dalje - smatram intelektualno prikraćenima. Slično mišljenje imam i o raznim miletićima, batarelima i stojićima. Lagao bih da kažem drugačije.




Peta zabluda: Katolici su desničari

Teško je milijardu katoličkih vjernika strpati u isti politički koš. I dok je činjenica da Crkva u Hrvata itekako vuče udesno (premda i tu ima časnih izuzetaka), to definitivno ne vrijedi za, primjerice, katolike u Južnoj Americi.
Socijalistička misao zapravo se rodila upravo unutar Crkve (Morus, Campanella), čak su i osnivači marksizma u Isusu vidjeli neke odlike revolucionara (što je malo anakrono učitavati u Novi zavjet, ali nije daleko od istine). Pomnije čitanje evanđelja stvarno nas navodi na pomisao da se Isus zalagao za socijalnu pravdu i oštro govorio protiv bogataša.
Kako se na kraju Crkva u Hrvata pretvorila u promotora desnice, praktički potpuno zanemarujući pitanje temeljnih prava radnika i siromašnih - mogla bi biti tema ozbiljnog doktorata. Ili, psihijatrijske anamneze.

Šesta zabluda: Religija je izvor sveg zla

Pošteno govoreći, Dawkins nije bio sretan takvim nazivom svog serijala. Uredništvo se ipak odlučilo za takav naziv zbog njegove upečatljivosti. Napokon, previše je zla počinjeno u ime religije da bi se nju smatralo nevinom i neutralnom. Od križarskih ratova pa do ISIL-a, vjera je mnogima bila povod za nečuvene zločine.
Ali i kad se navode takvi povijesni primjeri, treba priznati i neke sasvim svjetovne elemente zapakirane u celofan religije, tako da su u pravu vjernici koji smatraju da je religija vrlo često bila zlorabljena za neke ciljeve koji suštinski s njom nisu imali veze. Kao što treba priznati i to da su nereligiozni ljudi, poput Staljina ili Pol Pota, znali počiniti nezamisliva zlodjela. 
Fenomen zla - posebno u smislu nepravde i nasilja među ljudima - znatno je stariji od religije i vjerojatno će postojati i jednoga dana kad nestanu sve vjere. Isto tako, etičke posljedice religije ne moraju biti samo loše (kao što ni posljedice nevjere nisu samo dobre). Što će tko izvući iz vjere ili nevjere, jako ovisi i o samom čovjeku.
Ipak, religija puno češće smeta nego što pomaže u etičkim raspravama. Vjernici često moraju braniti vjersku dogmu i tu prestaje svaki ozbiljni dijalog.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30617
2014-04-12


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by zganci_i_jetrica 24/7/2022, 20:29

debotoijusto wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
debotoijusto wrote:1. biblija je najprodavaniji roman na svijetu

svi ostali navodi iz teksta podlozni akademskoj ili na gajbi piva ispred lokalne trgovine raspravi
Bez poznavanja biblije nemoguće je razumjeti ogromnu većinu zapadne filozofije, kulture i umjetnosti, tako da je tu definitivno pitanje o nečem višem od samo romana.
budimo realni roman poznaje 0.2% ljudi a tumacenja ima vise nego lidija bacic followera na mrezi
utjecaj crkve na drustvo u proslosti nemjerljiv no to nije predmet interesovanja mojih upisa
Tko ne zna priču o Adamu i Evi (doduše rijetki znaju da mu je Eva nije bila prva žena  study ), Kainu i Abelu, potopu i Noinoj arci, Babilonskom tornju, Zavjetnom Kovčegu itd...?
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1319
2021-06-05


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by debotoijusto 24/7/2022, 20:44

zganci_i_jetrica wrote:
debotoijusto wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
debotoijusto wrote:1. biblija je najprodavaniji roman na svijetu

svi ostali navodi iz teksta podlozni akademskoj ili na gajbi piva ispred lokalne trgovine raspravi
Bez poznavanja biblije nemoguće je razumjeti ogromnu većinu zapadne filozofije, kulture i umjetnosti, tako da je tu definitivno pitanje o nečem višem od samo romana.
budimo realni roman poznaje 0.2% ljudi a tumacenja ima vise nego lidija bacic followera na mrezi
utjecaj crkve na drustvo u proslosti nemjerljiv no to nije predmet interesovanja mojih upisa
Tko ne zna priču o Adamu i Evi (doduše rijetki znaju da mu je Eva nije bila prva žena  study ), Kainu i Abelu, potopu i Noinoj arci, Babilonskom tornju, Zavjetnom Kovčegu itd...?
mislio sam na teoloski kontekst iscitavanja romana i posljedice sto izazvao kroz prosla vremena
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30617
2014-04-12


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by zganci_i_jetrica 24/7/2022, 21:02

debotoijusto wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
debotoijusto wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
debotoijusto wrote:1. biblija je najprodavaniji roman na svijetu

svi ostali navodi iz teksta podlozni akademskoj ili na gajbi piva ispred lokalne trgovine raspravi
Bez poznavanja biblije nemoguće je razumjeti ogromnu većinu zapadne filozofije, kulture i umjetnosti, tako da je tu definitivno pitanje o nečem višem od samo romana.
budimo realni roman poznaje 0.2% ljudi a tumacenja ima vise nego lidija bacic followera na mrezi
utjecaj crkve na drustvo u proslosti nemjerljiv no to nije predmet interesovanja mojih upisa
Tko ne zna priču o Adamu i Evi (doduše rijetki znaju da mu je Eva nije bila prva žena  study ), Kainu i Abelu, potopu i Noinoj arci, Babilonskom tornju, Zavjetnom Kovčegu itd...?
mislio sam na teoloski kontekst iscitavanja romana i posljedice sto izazvao kroz prosla vremena
Što se teološkog konteksta tiče, kršćanstvo je platonizam za mase. A jedna od velikih posljedica je i ta da nam danas turski i arapski nisu službeni jezici  :)
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1319
2021-06-05


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by mentalitet 24/7/2022, 21:11

zganci_i_jetrica wrote:Ima raznih 'ateizama', ali onaj koji po doslovnom značenju pojma tvrdi da boga nema, logički je neodrživ. A najzabavnije je da se upravo ti i takvi ateisti pozivaju na logiku   :P

Upravo su hrvati ateisti onakvim kako ih opisujesh.Ja ne mogu reci da sam ateista ali ni da sam veliki vjernik medjutim drzim se takozvanih bozijih zapovijedi pa i ne trebam ici u crkvu da se molim bogu kako bi mi oprostio grijehe jer ih ne chinim a posebno ne bi ishao u crkvu kada vidim tko dolazi u nju bash kod hrvata.Ako mi netko dokaze da bog ne postoji ja cu vjerovati da je to istina ,ali isto tako ako mi netko dokaze da bog postoji ja cu postatii najveci vjernik.Naravno ii jedno i drugo mora biti na nauchnoj osnovi potkrijepljeno debelim chinjenicama.
Za vrijeme komunistichkog rezima svi vjernici (katolici,pravoslavci,muslimani ) su bili iskreniji vjerniicii i mislim da su stvarno vjerovali u boga dok danas velika vecina "vjeruju" u boga zato shto je to drushtveno korisno i moderno.Pa pogledaj samo ovo dvoje vjernika na forumu Ero i Mortalka su chisti primjer toga komunistichkog sistema jer stvarno iskreni vjernik nece se bolesno shutati mrtviim ljudima te radovati se i uziivati u tome jer je po vjeri svaki chovjek boziji sin bez obzira kakav on bio i nije na njima da sude i prosudjuju vec je to obveza boga da odredi hoce li u raj ili pakao.Ja osobno miislim ako bog postoji da ce u pakao po onome shto chine i kako djeluju.Ja sam odrastao u blizini stvarnih vjerniika koji u svom vokabularu nisu imali jebem ti kada se naljute nego su govorili jesro te.Ti ljudi su mi ostal kao olichenje ii primjer pravog vjernika za sva vremena pa sam sa njihovim sinom mojim najboljiim frendom kao dijete odlazio u crkvu da mu pravim drushtvo jer je on imao obvezu kod svojih roditelja da to chini.Vec sam kao mali shvatiio da je davanje oprosta od strane paroka jedan chin koji nema nikakve veze sa vjerom,plus davanje novca a da ne govorim o danashnjem cijeniku koju skoro sve vjere posjeduju.To je odvratno i ne vjerujem ako bog postoji da je to on propisao.Medjutim da nema vjere i crkve trebalo bi je izmisliti jer ipak pomaze nekim ljudima da na jedan ispravni duhovni nachin zive svoje ziivote iako u tim vjerskiim instiitucijama ponekada se ne propovijeda vjera nego neshto sasvim drugo shto dovodi do krvoprolica i ratova.Zato nemam bash najbolje mishljenje o crkvi u kojoj postoje i sotonisti (receno crkvenim jezikom) koji propagiraju svoje bolesne ideje.Kako sam vec jednom napisao na ovome forumu meni ne treba advokat sa bogom ako postoji jer mu nece promaci ono shto chinim pa zato i ne posjecujem crkvu a mozda sam veci vjernik od onih koji lizu svakodnevno oltar a chine zlo drugim ljudima.Sad mi nemoj opet prishiti neki negatiivni epitet jer ti se ne dopada moj upis jer ako si vjernik inputirati ljudima ono shto nisu je grijeh.Neki dan sam prochitao ovdje na forumu podrugljivu primjedbu o bezgreshnom zachecu pa sam pomislio (a nisam htjeo reagirati jer niisam iskreni vjerni) ako danas obichni ljudi lijechnici vladaju tom tehnikom zacheca kako to da ne moze svemoguci bog jer ja sam uvjeren da su zemlju davno mozda posjetili inteligentnija vrsta i promijenili Darvinov (prirodne procese koji su se odvijali milijuniima godina) kod te nam iz zajebancije ubrizgali neku tekucinu koja je rezultirala razvoj inteligencije i onoga shto smo danas a tko zna shto ce nam to donijeti spas ili nestanak kao vrste.Ja sam sve vishe uuvjeren da cemo nestati i da je to programiranio kao i zivot.Istiche nam vijek trajanja zato shto bolesno mislimo da smo bogovi.Eto!

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by melkior 25/7/2022, 20:26

Religija = hijerarhija = piramida. 

Moral može biti dvojaki:
a) religijski (dan od Boga, utjerivan strahom i čudom)
b) ratnički (čast prije svega, prijezir prema smrti)

"Ako je Bog stvorio čovjeka na svoju sliku, onda smo mu to stostruko vratili s kamatama." 

Za sve ostalo obratite se F. Nietzscheu. Kolosalan je njegov filozofski neuspjeh, makar je svaka rečenica u Also sprach Zaratustra istinita do koske. Bit tog neuspjeha jest u tome da se ljudi nisu u stanju nositi sa Zlom u sebi i oko sebe. Ne možeš uhvatiti Boga za bradu ako nisi u stanju uhvatiti Ništavilo za bradu. Ljudi su intrinzično slabi, krhki i zli, i dok je tako, postojat će i taj duhovni, emocionalni i mentalni parazit zvan religija/vjera, da ponudi slabu utjehu i okrjepu onima koji su više prestari da jebu, preružni da budu sveti i odavno u okovima braka a da bi ikome dozvolili da živi u slobodi. Korijeni religije su biološki, a ne duhovni (strah od smrti). 

Da bi se oslobodio negativnog učinka svog oca koji jede svoju djecu (Kronos, moraš ga ubiti (Zeus), time se rađa kult štovanja predaka (C.G.Jung), odnosno kult oca kojem se sinovi naknadno iskupljuju (što su ga ubili) podizanjem oltara. Tragikomedija je u tome što mladi nikako ne žele biti kao njihovi stari, i čine sve da bi to izbjegli, da bi naposlijetku, ušavši u starosnu dob svojih predaka, doživjeli jednako pomraćenje uma jedući vlastitu djecu. I krug se ponavlja.
avatar
melkior

Posts : 17205
2015-08-09


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by melkior 25/7/2022, 21:07

Religija je u stvari sistem opravdanja kojim starci žrtvuju mlade za bolju žetvu (Azteki) ili se mladi sami ponude kao žrtva paljenica za bolju žetvu (kršćanstvo). Čovječanstvo je u stvari, duboko sjebana vrsta, ali na neki uvrnuti način, ta teologija pali  scratch
avatar
melkior

Posts : 17205
2015-08-09


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by melkior 25/7/2022, 21:17

avatar
melkior

Posts : 17205
2015-08-09


Back to top Go down

Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce Empty Re: Porobija: Ateist sam, a ovo je pet primjera kad mi ateisti jako idu na živce

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum