ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.

Go down

Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.  Empty Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.

Post by Eroo 28/5/2022, 14:13

Sabor Ukrajinske pravoslavne crkve proglasio punu nezavisnost
Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.  677z381_UKRAJINACRKVA27052022
(Фото EPA-EFE/Wojtek Jargilo)
KIJEV – Sabor Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC) danas je izrazio neslaganje sa stavom patrijarha ruskog i cele Rusije Kirila u vezi sa sukobom u Ukrajini i usvojio izmene u ustavu UPC, koje znače njenu potpunu nezavisnost, prenosi Interfaks.
Sabor UPC, koja je pod jurisdikcijom Ruske pravoslavne crkve, usvojio je odgovarajuće dopune i izmene ustava o upravljanju UPC, koje znače njenu potpunu samostalnost i nezavisnost, navedeno je saopštenju objavljenom na sajtu UPC, prenosi agencija.
Savet je se obratio i ruskim vlastima sa zahtevom za nastavak pregovaračkog procesa.
Učesnici Sabora su izrazili nadu da će „problem raskola u ukrajinskom pravoslavlju biti prevaziđen” i ocenili da je prvi uslov okončanje zauzimanja crkava i prinudno prenošenje parohija UPC u nekanonsku Pravoslavnu Crkvu Ukrajine (PCU), preneo je Tanjug.
Sabor UPC skreće i pažnju na „stvarnu zavisnost PCU od Carigradske patrijaršije” i na činjenicu da je kanonski status UPC „znatno inferiorniji” u odnosu na slobode i mogućnosti u sprovođenju crkvene delatnosti, koje su predviđene poveljom UPC.
Pravoslavna crkva Ukrajine je delimično priznata pravoslavna crkva čiju je autokefalnost Vaseljenska patrijaršija u Istanbulu odobrila u januaru 2019. godine.
Trenutno autokefalnost Pravoslavne crkve Ukrajine priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.

https://www.politika.rs/sr/clanak/508317/Sabor-Ukrajinske-pravoslavne-crkve-proglasio-punu-nezavisnost
Eroo
Eroo

Posts : 75036
2016-07-22


Back to top Go down

Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.  Empty Re: Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.

Post by RayMabus 28/5/2022, 14:18

Pa reka san in ja jučer da bi i ja izbacija ambasadora iz Hrvatske pa eto ovo danas je valjda neki odgovor svemira na to moje jučer napisano.


-------

 by RayMabus Yesterday at 23:33

crvenkasti wrote:Kakva ironija. Mi im fnanciramo rat u kojem oni ratuju protiv nas.

Kakvi smo mi to ljudi? Važnija nam je zarada od sramote.

A ne znam kakvi su to ljudi samo znam da nisu generali GF s pet zvjezdica.

Ja bi to prvi dan napravija a poltičar il kapitalista il bilo koji lobista koji mi počme kmečat kako će to urušit ekonomiju....samo bi vidija kako takvi usri bila dana pada s nebodera u sri glavnog grada da svi vide.

Moj ti je moto: Koga nema taj ne postoji.

Ne raspravljam ti se ja puno s onima koji mi oponiraju. Deinkarnacija. PA PA

Neće mu ništa bit. Čovjek je besmrtno biće a taj prvi bi poslužio kao primjer svima ostalima šta će se desiti i njima ako ne poslušaju naredbe.

Živio bi na planeti u fizičkom svemiru i onda te češe guzica za pare a brige te šta na toj istoj planeti finaciraš ubojicu djece.

Ajmo bacaj ga sa zgrade. Neš ti meni ovdje bivstovat.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176405
2014-04-11


Back to top Go down

Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.  Empty Re: Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.

Post by RayMabus 28/5/2022, 14:19

Ukrajinska pravoslavna crkva Moskovske patrijaršije prekinula odnose s Moskvom

Vijeće Ukrajinske pravoslavne crkve-Moskovske patrijarišije, koja je bila lojalna Moskvi, izrazilo je nezadovoljstvo stavovima sebi nadređenog moskovskog patrijarha Kirila o ratu u Ukrajini i usvojilo amandmane koji znače nezavisnost ove crkve.

Osim toga iz ove crkve su predložili da se započnu razgovori sa Pravoslavnom crkvom Ukrajine.

Vijeće Ukrajinske pravoslavne crkve- moskovska patrijaršije osudilo je kršenje božije naredbe "Ne ubij" i izrazilo neslaganje sa stavovima patrijarha Moskve i čitave Rusije, Kirila o ratu u Ukrajini.


Kako stoji u saopćenju objavljenom na Facebooku, vijeće ove crkve je prihvatilo amandmane na povelju o upravljanju u kojima se navodi kompletna nezavisnost i autonomiju Ukrajinske pravoslavne crkve.

Ukrajinska pravoslavna crkva Moskovske patrijaršije prekinula odnose s Moskvom
RayMabus
RayMabus

Posts : 176405
2014-04-11


Back to top Go down

Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.  Empty Re: Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.

Post by Eroo 28/5/2022, 14:22

U Ukrajini postoje dvije pravoslavne Crkve:
- Ukrajinska Pravoslavna Crkva (UPC)- moskovski patrijarhat i
- Pravoslavna Crkva Ukrajine (PCU) - kijivski patrijarhat.
PCU je nedavno dobila samostalnost od Vaseljenske patrijaršije (Patrijarh Bartolomej).
Sad postoji realna mogućnost da se ove dvije ujedine. 
Moskovski patrijarh Kiril će umjesto željenog Novog Rima ostati sam ili će se
eventualno priključiti Čečenskom muftijstvu. :D
O SPC ovaj put neću ni riječi...
Eroo
Eroo

Posts : 75036
2016-07-22


Back to top Go down

Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.  Empty Re: Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.

Post by Eroo 28/5/2022, 14:46

Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.  202

Srpski medij ne može sakriti razočaranje.
Ne žele razumjeti da je Patrijarh Kiril zastranio u kršćanskom smislu.
Patrijarh srpski, Porfirije, će se također morati izjasniti.
Neće mu biti lako, ali hoće...ili dati ostavku, ako ne može.
Eroo
Eroo

Posts : 75036
2016-07-22


Back to top Go down

Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.  Empty Re: Ukrajinska Pravoslavna CRKVA (UPc - Moskovski patijarhat) proglasila punu neovisnost od RPC.

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum