ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Page 1 of 25 1, 2, 3 ... 13 ... 25  Next

Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by T. 7/22/2021, 19:25

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiWtMr3rPbxAhWCr4sKHWk6CIo4FBAWMAF6BAgHEAM&url=https%3A%2F%2Fwww.politika.rs%2Fsr%2Fclanak%2F483930%2FLik-Nikole-Tesle-bice-na-hrvatskoj-kovanici-evra&usg=AOvVaw3D-4p0nh3uII-oFQw5yzMx

Evroskeptik
'Srbija bi trebalo da ulizi protest EU zbog laznog predstavljanja Tesle kao Hrvata. Posto nemaju svoje znacajne licnosti oni otimaju tudje ovo je vrlo opasno, jernema boljeg nacina od plasiranja lazi da je Tesla bio Hrvat od stavljanja njegovog lika na novcanicu. Pri tom mu pobili celu familiju, a sada se kite sa njjm.'

СЕРБ
'ББ, Тесла је рођен на територији некадашње средњевековне Српске земље, на простору гдје се налазила најстарија српска жупа још у 7. вијеку.'

Братимирпре
'Тесла је рођен у Аустроугарској. Хрватска је починила геноцид над његовим народом и побила многе његове рођаке. Разлика - драстична.'

 hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... 1f604
T.
T.

Posts : 17143
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by T. 7/22/2021, 19:28

Odabrani hrvatski motivi na kovanicama eura, među njima i Tesla
Objavljeno: 21. srpnja 2021., prije 19 sati

Autor: M.Š./HRT
PODIJELI
hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Image?url=https%3A%2F%2Fapi.hrt.hr%2Fmedia%2Fb0%2Fc9%2F740x438-shutterstock-1653139438-1-20210721142547

Euro

Foto: Ilustracija / Shutterstock


Komisija za novac HNB-a u srijedu je utvrdila je konačni prijedlog motiva za nacionalne strane budućih hrvatskih eurokovanica, koji će sada razmotriti Nacionalno vijeće za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, a potom će o tome zaključak donijeti Vlada.

Da bismo kunu zamijenili eurom moramo ispuniti uvjete. Svaka zemlja ima pravo na jednoj strani kovanica imati svoje nacionalne simbole. Šahovnica će biti kao podloga na svim kovanicama, a onda karta RH na 2 eura, kuna na 1 euro, Nikola Tesla na 50, 20 i 10 centa te glagoljica na 5, 2 i 1 cent, poručio je premijer.

- Ja se nisam puno miješao u to, drago mi je da smo koristili znanje stručnjaka te smo očito uspjeli iznjedriti neke simbole, konkretno tu je poveznica kune s eurom. Sada je nama važno da i euro ima kunu. To je samo konverzija, nešto na što smo pristali ugovorom o pristupanju EU. Ovo su sve jako korisni i prepoznatljivi simbole Hrvatske. Bitno nam je to u vidu prepoznatljivosti. Bit će to lijepo.

Premijer je otkrio da su svi simboli generirani od strane stručnjaka, osim Nikole Tesle kojega su odabrali građani. Naime, građani su glasovali u web-anketi koja je trajala od 1. do 15. srpnja. 

- On je bio najpoželjniji, ušao je u petorku, izbacio je Dubrovnik, ako sam dobro shvatio. A i Dubrovnik je važan, ističe Kenwood Kenon.

HNB u priopćenju pojasnio cijeli proces
Iz HNB-a navode da su osnovni kriteriji za odabir kojima su se pri odlučivanju vodili članovi Komisije za odabir i Komisije za novac bili prihvatljivost motiva najširem dijelu javnosti, neovisno o regionalnoj pripadnosti, dobi, svjetonazoru ili političkom opredjeljenju te njegova djelotvornost da bude nacionalni simbol, odnosno da postiže visok stupanj identifikacije u najširoj javnosti.

Pritom je ključno bilo da motiv predstavlja Hrvatsku, bilo kroz opće prihvaćene simbole, velikane, kulturne ili prirodne znamenitosti, izume ili povijesna zbivanja.

Kako dalje ističu, važno je i da postoji prepoznatljivost motiva kao hrvatskog u međunarodnom okružju te je bitna i tehnička izvedivost motiva na malim dimenzijama kovanica, kao i činjenica da predloženi motiv nije podložan autorskim pravima.

Naposljetku, dodaju, tu je i kriterij konverzije, odnosno sposobnost motiva da olakša prijelaz na novu valutu, u likovnom obliku, ali i u istovremenom emocionalnom povezivanju tradicije s novim valutom, eurom.

U finalnoj odluci Komisija za novac u svojem se odabiru rukovodila i ocjenama motiva građana koji su sudjelovali u odabiru nacionalne stranice eurokovanica u web anketi na stranici euro.hr i u strukturiranom nacionalnom istraživanju na uzorku od 1000 građana. Motivi koje su građani ocjenjivali bili su šahovnica, geografska karta Hrvatske, kuna, glagoljica i Dubrovnik, kaže se u priopćenju.

Svoje ocjene u web anketi dalo je gotovo 50 tisuća građana, a svaki motiv građani su imali prilike ocijeniti na skali ocjena od jedan od pet (odnosno ocjenama u rasponu od "uopće mi se ne sviđa" do "najviše mi se sviđa"). Također su mogli predložiti po jedan dodatni motiv u skladu s vlastitim stavom o tome koji bi motiv najbolje predstavljao Hrvatsku na nacionalnoj strani eurokovanica.

Najveću prosječnu ocjenu dobila je šahovnica, slijedi geografska karta Hrvatske, glagoljica, kuna te Dubrovnik, pri čemu je potonji motiv bio bitno slabije ocijenjen u odnosu na druge motive, navode iz HNB-a.

Građani su pritom iznijeli više od 11.000 slobodnih prijedloga, a među njima se dominantno izdvojio motiv Nikole Tesle. Pojedinačno je Teslu predložilo 2599 građana, što čini više od 20 posto svih prijedloga, odnosno Tesla je dobio 2,5 puta više glasova nego drugo rangirani prijedlog.

U okviru istraživanja javnog mnijenja na uzorku od 1000 građana, pak, najveću prosječnu ocjenu je dobila šahovnica, potom slijedi geografska karta Hrvatske, Dubrovnik, glagoljica te kuna, pri čemu su potonja tri motiva bila vrlo izjednačena. U toj je telefonskoj anketi svega 300 građana iznijelo svoje prijedloge motiva, a uz Plitvička jezera i prirodne ljepote Hrvatske, građani su također naveli Nikolu Teslu kao mogući motiv za nacionalnu stranu eurokovanica.

Na temelju odabranih motiva HNB će početkom kolovoza objaviti otvoreni natječaj za izradu idejnog rješenja (grafičkog prikaza) nacionalne strane kovanog novca eura. Grafički oblikovane motive nacionalne strane kovanica eura HNB će sredinom listopada ove godine poslati Europskoj komisiji i Vijeću Europske unije, odnosno na odobrenje svim članicama europodručja, ističe se u priopćenju.

Izrada optjecajnoga kovanog novca eura s hrvatskom nacionalnom stranom trebala bi započeti najranije šest mjeseci prije dana uvođenja eura, odnosno nakon Odluke Vijeća EU-a da Hrvatska uvodi euro.
T.
T.

Posts : 17143
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by T. 7/22/2021, 19:30

fala ku*cu samo da nije dubrovnik... :|

_________________
hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Unname11
T.
T.

Posts : 17143
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by RayMabus 7/22/2021, 19:30

Ne želim Euro uopće. Opet Plenky forsira to na silu i bez pitanja naroda.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-12


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by Šandor Winnetou 7/22/2021, 19:32

Hrvati ga opet šubeknuli srbljima od šake do lakta hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... 1f602  hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... 1f602

_________________
hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19659
2018-01-01


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by AssadNaPodmornici 7/22/2021, 19:33

odlično odlično
inače da ga nismo mi stavili srbi bi ga stavili

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21040
2018-06-15


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by Šandor Winnetou 7/22/2021, 19:34

T. wrote:fala ku*cu samo da nije dubrovnik... :|
I dubrovnik je serbski samo to niko osim srbalja ne zna B-)

_________________
hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19659
2018-01-01


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by AssadNaPodmornici 7/22/2021, 19:35

pun mi je kurac njihove krađe povjesti, odite na srpsku vikipediju, duborvnik je srpski grad, ruđer bošković je srbin, kao i marko marulić, neretljani su srpsko pleme, dakle to je službena njihova wikipedija odakle oni uče povjest..

neka vide malo kako je to..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21040
2018-06-15


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by RayMabus 7/22/2021, 19:35

AssadNaPodmornici wrote:odlično odlično
inače da ga nismo mi stavili srbi bi ga stavili
Srbi su ga već stavili.

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... 9k=


Ovo su Srbi klikali da nam uvale to na kovanicu. Pavelić nije ni bio stavljen kao opcija.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-12


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by T. 7/22/2021, 19:35

Šandor Winnetou wrote:Hrvati ga opet šubeknuli srbljima od šake do lakta hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... 1f602  hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... 1f602
ne shvaćam šta im to smeta kada su po njima i hrvati zapravo srbi...
svejedno je onda tko će stavit teslu na kovanicu... scratch
T.
T.

Posts : 17143
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by RayMabus 7/22/2021, 19:37

Inače je cila priča ogavna jer Plenky ne pita želimo li mi Euro nego kao neka anketa šta želimo na kovanici od Eura i onda 50 tisuća partijski sendvičara klika i kao naslov Hrvati izabrali.

Lipo vas Plenky i ekipa voza.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-12


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by AssadNaPodmornici 7/22/2021, 19:38

RayMabus wrote:
AssadNaPodmornici wrote:odlično odlično
inače da ga nismo mi stavili srbi bi ga stavili
Srbi su ga već stavili.

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... 9k=


Ovo su Srbi klikali da nam uvale to na kovanicu. Pavelić nije ni bio stavljen kao opcija.

neka eto njima tesla na njihovom dinaru, a mi na euru imamo našeg teslu. :) :) pošteno smo ga podjelili

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21040
2018-06-15


niels likes this post

Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by RayMabus 7/22/2021, 19:39

AssadNaPodmornici wrote:
RayMabus wrote:
AssadNaPodmornici wrote:odlično odlično
inače da ga nismo mi stavili srbi bi ga stavili
Srbi su ga već stavili.

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... 9k=


Ovo su Srbi klikali da nam uvale to na kovanicu. Pavelić nije ni bio stavljen kao opcija.

neka eto njima tesla na njihovom dinaru,  a mi na euru imamo našeg teslu. :) :) pošteno smo ga podjelili
Glup si.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-12


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by Noor 7/22/2021, 19:39

AssadNaPodmornici wrote:
RayMabus wrote:
AssadNaPodmornici wrote:odlično odlično
inače da ga nismo mi stavili srbi bi ga stavili
Srbi su ga već stavili.

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... 9k=


Ovo su Srbi klikali da nam uvale to na kovanicu. Pavelić nije ni bio stavljen kao opcija.

neka eto njima tesla na njihovom dinaru,  a mi na euru imamo našeg teslu. :) :) pošteno smo ga podjelili
pa pošteno, mi ćemo našeg moći koristiti diljem EU, a oni svog diljem srbije

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by Maggie19 7/22/2021, 19:40

I moj glas dobio ;-)

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


niels likes this post

Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by RayMabus 7/22/2021, 19:41

Sva srića pa imam ppodatke iz budućnosti. Neće ovo dugo.

Koje poltronstvo.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-12


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by RayMabus 7/22/2021, 19:47

Isušive ste glupi da ja o ovome s vama raspravljam.

Drago mi je šta ćete uskoro totalno ostat bez radne snage koja pokreće ekonomiju.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-12


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by niels 7/22/2021, 19:48

Nikola Tesla je rođen na području današnje Hrvatske. Mi se ne moramo istezati da dokazujemo nacionalnost, mjesto rođenja je dovoljno, on sam je rekao da se ponosi hrvatskom domovinom (i srpskim rodom) i tako najbolje, po meni, zatvorio cijelu tu raspravu.

Pa je vrijeme da cijeli svijet, dok vrti ojriće, spoji ugodno s korisnim i sazna da je jedan od najvećih izumitelja ikad rođen na području današnje Hrvatske, koliko god nacionalističko ludilu buktjelo u Srbiji i koliko god ga histerično prisvajali.

To je tip domoljublja, netko će možda reći i salonskog, burgermajerskog, za koji mislim da je primjeren 2021.

I možda ponajbolje: ljudi su sami u anketi tako sugerirali!
niels
niels

Male
Posts : 4793
2021-04-27

Age : 84

Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by kic 7/22/2021, 19:48

RayMabus wrote:Ne želim Euro uopće. Opet Plenky forsira to na silu i bez pitanja naroda.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-11


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by RayMabus 7/22/2021, 19:51

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Images?q=tbn:ANd9GcRfDDNAhb8emqgWXoSlWGTSh_rErUV2AbHqgg&usqp=CAU
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-12


Back to top Go down

hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura... Empty Re: hrvati izabrali lik nikole tesle za kovanice eura...

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 25 1, 2, 3 ... 13 ... 25  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum