ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by Serbinho-3 Wed 7 Jul - 23:44

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2021&mm=07&dd=07&nav_id=1887124
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26491
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by Serbinho-3 Wed 7 Jul - 23:46

[size=30]Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije[/size]
Rekordna otkupna cena malina dostigla je 430 dinara za kilogram, a pojedine sorte i više od 500 dinara.
IZVOR: RTS SREDA, 7.07.2021. | 08:13 -> 08:28

 
Podeli

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije 5424754560e54712174ad509547896_w640

Foto: Veronika Kovalenko/Shutterstock



Na to je uticao pad prinosa, a nema dovoljno ni berača, pa sezonci dolaze iz dalekih zemalja Azije i Afrike.
I dok srpski turisti sve više upoznaju albansko primorje, iz te zemlje u ivanjički kraj prvi put stigli su berači malina. Miro Rajković iz Prilika ima u planu još jednu grupu stranih sezonaca.


Imao sam dve grupe. Jednu iz Mongolije, koju sam tražio, a drugu iz Albanije. Međutim, u Mongoliji je sada problem s koronom, ne znam koliko će to trajati pošto je kod njih tek sada buknula zaraza. Ako budu mogli, doći će tek petnaestog, a ovi iz Albanije su došli", kaže Miro za RTS.
Plata 100.000 dinara, ali slabo ko u Srbiji hoće da radi ovaj posao FOTO
U ariljskom kraju očekivali su 40 berača iz Indije, međutim, zbog kovida, njihov dolazak je otkazan.
Visoka cena maline uticaće na rast površina pod ovim voćem, ali u Srbiji raste potreba za poljoprivredom, pa se planira dolazak jeftine radne snage iz Azije i Afrike.
Kilogram crvenog zlata košta kao kilogram mesa; "Dočekali su me kao Tita" FOTO
"I već imaju firme koje uvoze radnu snagu i koje formiraju velike stambene blokove, naročito u Vojvodini, mada je korona to malo odložila", kaže Zoran Radovanović iz stručne grupa Ministarstva poljoprivrede za malinu.
"Mi smo za sve to uredili. Imamo Zakon o angažovanju sezonskih radnika, gde i stranac može uz prijavu Ministarstvu unutrašnjih poslova, nadležnoj Policijskoj upravi, da dobije pravo da radi tokom sezone i da bude potpuno osiguran i penzijski i zdravstveno i da ljudi budu sigurni, oni koji ga angažuju i oni koji rade", kaže Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede.
Neverovatna slika iz ariljskih malinjaka: Danju beru crveno zlato, uveče sviraju trube FOTO
Poljoprivrednici bi, kažu, zbog jezika, mentaliteta, ishrane, radije sezonce iz Srbije ili regiona.
"Ali ako bude potrebe, moraćemo i mi da tražimo strance. Ako nema ko drugi da radi, onda će raditi oni", kaže Branko Đokić, poljoprivrednik iz Brezne.
Albance je u Prilike privukla dnevnica od trideset evra, uz smeštaj i ishranu do završetka berbe. I dok u Srbiji mnogi nezaposleni izbegavaju rad na poljima, iz dalekih delova sveta, zbog troškova puta, sezonci će u Srbiju dolaziti najkraće na šest meseci.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26491
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by Serbinho-3 Wed 7 Jul - 23:49

Onaj sa sikiricom, barem bi bio placen i usput se nazvocao malina ko vrana na svezem vazduhu uz malo srece i sexy beracicom u blizini :tits
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26491
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by immortal Wed 7 Jul - 23:54

500 dinara je koliko u kunama ili eurima i za koliko sati
čudno da sad nema tko brati toliki kafići i restorani zatvoreni, unutra se ne smije

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23185
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by prckov Thu 8 Jul - 0:02

maline nema ko da bere..
dobar naziv za narodnjak

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34145
2014-04-19


Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by immortal Thu 8 Jul - 0:03

hahaha
kao ona 
Otišo si sarmu probo nisi

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23185
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by Serbinho-3 Thu 8 Jul - 0:04

Cetiri eura placaju proizvodjacima po kilogramu, max. cena, nesto preko 4 eura, 4x117=468 dinara. Oni placaju 30 eura, mada mozes im izbiti vise iz dzepa, fale ljudi, znaci barem 5 eura vise bez problema, plus troskovi, jer kosta i sve ostalo. 1000 eura neka zaokruze i troskovi, ali ljudi nece, ne znam zasto. Ja bih da sam slobodan radio, zezanje i novo iskustvo, takve avanture su nezaboravne.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26491
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by RayMabus Thu 8 Jul - 0:16

Nema radne snage pa onda dovlaće iz Indije na period ne manji od pola godine.

U prevodu dovlaće ih za stalno.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by immortal Thu 8 Jul - 0:20

dnevnica kao kod nas

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23185
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by RayMabus Thu 8 Jul - 0:46

mortal wrote:dnevnica kao kod nas
Pusti priče šta priča gazda. Da je to tako ne bi mora iz Indije uvozit.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by RayMabus Thu 8 Jul - 0:55

Ako vam je to ta Vučiceva ekonomija ( prodaj strancima pa ovi traži Indijce da rade za kikiriki ) a onda možete svi počet iseljavat iz te Srbije u Njemačku.

Radna snaga iz Indije = kikiriki plaće.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by RayMabus Thu 8 Jul - 5:37

Loše je taj model zamišljen. Ako njima već sad fali radne snage a ekonomski model je : dovedi jadnike s istoka koji če za šaku riže radit u poljoprivredi kako bi se Vučic mogao hvaliti kako Srbija ima jaku poljoprivredu ....pa ok al šta za pet il deset godina ?

Sve ćeš natrpat Indijcima ili šta ? 

Loše je to država Srbija osmislila.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by RayMabus Thu 8 Jul - 6:55

U jedan sat nabere se 2 kg malina ili 4 kg kupina.

https://www.zagreb.info/potrosacki-kutak/trznice/otrili-smo-evo-zasto-su-maline-i-kupine-toliko-skupe/8480/

S obzirom da se beru liti po najvećoj žegi , jasno je zašto za ovo nema radne snage.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by RayMabus Thu 8 Jul - 7:16

Ja ne znam jesan li ovu malinu ikad u životu ija a kupinu jesan jer mi rođak ima divlju kupinu zasađenu uz rub parcele kao ograda pa mi to ka dica sve čokali jer on to nije ni bra jer mu to bila samo zelena ivica uz rub parcele.

To slatko kad sazrije a ne možeš ih se najist pa vidiš jednu pa drugu onda čokaš pa ruku uvuci da je se dočepaš a puno trnja pa ti još slađe pa se cili izbodeš al ne možeš ih se najist a slatko.

Ovo je po najvećoj žegi u špici sezone uru vrimena bereš dva kila malina il četiri kila kupina.

Ta će proizvodnja padat u Srbiji jer ovo ne možeš bez radne snage jer ovo je malo muka teška iako jest para al u špici sezone ćeš ti teško nać radnu snagu za ovo na Balkanu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by RayMabus Thu 8 Jul - 7:32

Ta će proizvodnja malina padat u Srbiji s godinama jer koliko vidim i drugdje di je došlo do nestašice radne snage isto pada proizvodnja.

A ovo s nekim Indijcima koji pređu pola svijeta avionom da bi u Srbiji brali maline je izgleda neka vatrogasna mjera. Puno malina a nema tko brat pa na brzinu daj šta daš no očito ne isplati se dovodit iz Indije nekog da ti to bere. Nema smisla
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by RayMabus Thu 8 Jul - 7:42

Ja da san na Vučicevom mistu ne bi ni pušta te Indijce u Srbiju da beru maline a evo i zašto : 

Jel ti cilj podignit srpsko selo il da se hvališ kako Srbija najviše malina proizvodi itd itd ?

Pa ako ti je cilj dignit srpsko selo e onda nema uvoza radne snage za to nego nemaš radnu snagu = čupaj 

I onda ta malina cijena ide u nebo i muž i žena to posade i cilo lito sami beru i okreću paru od toga.

Kakvi Indijci pajdo.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by RayMabus Thu 8 Jul - 8:10

Cijene žitarica lete u nebo

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/biznis/cijene-zitarica-lete-u-nebo-a-to-ce-u-konacnici-znaciti-da-ce-poskupjeti-apsolutno-sve-najveci-udar-na-budzet-dozivjet-ce-naravno-stanovnistvo-1110379

Ne mora se nitko bojati da će ostat gladan na selu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176303
2014-04-11


Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by immortal Thu 8 Jul - 15:15

RayMabus wrote:Loše je taj model zamišljen. Ako njima već sad fali radne snage a ekonomski model je : dovedi jadnike s istoka koji če za šaku riže radit u poljoprivredi kako bi se Vučic mogao hvaliti kako Srbija ima jaku poljoprivredu ....pa ok al šta za pet il deset godina ?

Sve ćeš natrpat Indijcima ili šta ? 

Loše je to država Srbija osmislila.
što se tiče radne snage za ubiranje plodova imamo isti problem
jutros naišla na tekst
ljutit gazda traži da se ljude poskida sa socijale
s druge strane da se posao plati kako treba ne bi radnika nedostajalo
isto tako ne možeš uvjetovati ljudima  drugih struka odbacivanje sa skrbi 
svi mi znamo biti gazde

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23185
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by Pirate Thu 8 Jul - 18:40

Serbinho-3 wrote:Cetiri eura placaju proizvodjacima po kilogramu, max. cena, nesto preko 4 eura, 4x117=468 dinara. Oni placaju 30 eura, mada mozes im izbiti vise iz dzepa, fale ljudi, znaci barem 5 eura vise bez problema, plus troskovi, jer kosta i sve ostalo. 1000 eura neka zaokruze i troskovi, ali ljudi nece, ne znam zasto. Ja bih da sam slobodan radio, zezanje i novo iskustvo, takve avanture su nezaboravne.
Meni se cini da ti nisi nikad radio u polju, mukotrpan je to posao, radis cijeli dan zgrbljen jos pogotovo ljeti kad upekne.
Pirate
Pirate

Posts : 1512
2019-09-06


Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by Serbinho-3 Thu 8 Jul - 23:50

Pirate wrote:
Serbinho-3 wrote:Cetiri eura placaju proizvodjacima po kilogramu, max. cena, nesto preko 4 eura, 4x117=468 dinara. Oni placaju 30 eura, mada mozes im izbiti vise iz dzepa, fale ljudi, znaci barem 5 eura vise bez problema, plus troskovi, jer kosta i sve ostalo. 1000 eura neka zaokruze i troskovi, ali ljudi nece, ne znam zasto. Ja bih da sam slobodan radio, zezanje i novo iskustvo, takve avanture su nezaboravne.
Meni se cini da ti nisi nikad radio u polju, mukotrpan je to posao, radis cijeli dan zgrbljen jos pogotovo ljeti kad upekne.



Zver sam ja, veruj mi. Nikad nisam bio po tim poljima, ali ne sumnjam da bih razvalio. Samo mi skloni one sto komanduju, pricaju u grupici, pametuju i filozofiraju. Takvi vise odmazu, nego sto pomazu. Sam svoj mir i rokaj. Stavis kacket, uzmes crni caj sa secerom, stavis u bocu, secer da ti ne padne, teina da te dize.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26491
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije Empty Re: Maline nema ko da bere: Sezonci dolaze čak iz Mongolije

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum