ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PCELE

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 17/11/2021, 04:45

Jebote ja i pchele imamo isto razmishljanje o zarazama..Jednostavno se maknesh od ljudii boli te kurac za to ocesh imati iili necesh imati neku zarazu..
Nauchno je dokazano da pchele kada osjete opasnost od neke bolesti jednostavno se presele u drugi kraj koshnice i ne druze se sa zarazenim pchelama nego ih ignorirajui izoliraju se od njih,Pas mater i ljudskom rodu koji nikad nece nishta nauchiti od prirode

mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by immortal 21/1/2022, 02:36

mentalitet wrote:Nabavio sam dva pcelinja drustva i sada skakucem oko njih kao machak oko vruceg mlijeka..
Oduvijek su me fascinirale svojom radinoshcu,organizacijom unutar zajednice..i postavkom hijerarhije ..Pchele su predivna stvorenja od kojih ljudi mogu jako puno nauchiti..
ja došla u ljeto u vinograd, a tamo hrpa pčela.. pitam susjedu tko to tu na brdu sad odjednom ima pčele i smije li to .. kako ću ja sad raditi kad ih je toliko
ona ne zna
pratim ih kako lete i vidim kako iz daljine u nizu jedna za drugom se spuštaju i lete prema vinogradu
ja uredno psujem nekome
kasnije vidim kako su iskopale rupu u zemlji, iz nje izlaze i ulaze, a onda se sjetim da je ta rupa i prošle godine bila na istom mjestu i da ih je bilo
kad je sam brala grožđe jedva pobrala od njih, cijeli vinograd zuji od njih, namnožile se ili doselile
dva puta me ugrizle
a morala brati zadnje redove kao usporeni snimak
ostavila im pola zadnjeg reda za papanje
pomišljala sam napraviti košnice i namamiti ih unutra, ali iskreno se nisam namjeravala baviti tim poslom
 kažu da je isplativ
počela sam te pčele nazivati svojim pčelama  sunny


Last edited by mortal on 21/1/2022, 02:39; edited 1 time in total

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23153
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by immortal 21/1/2022, 02:38

metilda wrote:SLOBODNO DIJELITE, MOŽDA SE MNOGI I OSVIJESTE TKO OVO VIDI...

Čuvajmo ljudi dragi naše pčele, ako one izumru izumrijet ćemo i mi okanite se pesticida.

Da su na slikama mrtvi psi ili mačke, bilo bi mnogo "ljutih" reakcija...

Da je dekolte ili dupe, bio bi ispunjen palčevima ili srcima.

Nažalost, ovi su ubijeni od strane pesticida, upotrebe pesticida.

Stavimo na stranu njihov med...

Ako nestanu sa lica zemlje, čovječanstvo (kao što znamo) će imati samo četiri godine života! . . . . . . . . . . . .

Ovako komentira Bugarski kolega pčelar ispod slike svog uništenog pčelinjaka !

PCELE - Page 2 Fb_im327

čula sam da postoji slučaj. ne znam razlog kad se pčele pobiju same između sebe, zarate, valjda ako nema dovoljno mjesta
mada može biti bolest u pitanju ili netko u blizini koristi insekticide...

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23153
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by immortal 21/1/2022, 03:11

Pčelma moraš ostaviti meda da se hrane preko zime ili ih hraniti sa šećerom

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23153
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 26/1/2022, 08:27

mortal wrote:Pčelma moraš ostaviti meda da se hrane preko zime ili ih hraniti sa šećerom

Ma jock, uzmesh im sve, ako u roku mjesec dana ne uspiiju stvoriti ziimske zaliihe tko im jebe mater nek pokrepaju.Pa ja!

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 17/3/2022, 05:14





Ne dajte da vas prevare - ovaj brzi trik će vam odmah otkriti lažni med








Treba paziti na njegovo porijeklo, nabavljati ga od provjerenih proizvođača i konzumirati s mjerom

Kod kupnje provjerite porijeklo meda i, po mogućnosti, dajte prednost domaćim proizvodima. Osim toga, poželjno je da je na ambalaži naveden datum proizvodnje jer svježiji med ima manje promijenjena hranjiva svojstva nego onaj starijeg datuma proizvodnje.


Testirajte ga sami!

Postoji mnogo metoda dokazivanja je li med pravi ili lažni, koje možete napraviti kod kuće.

1. Najlakše je okrenuti staklenku s medom. Zračni balon se mora lagano pomicati prema vrhu, kao kugla. Ako se zračni balon tako ne pomiče, niste kupili pravi med.

2. Drugi način kako prepoznati med je curenjem sa žlice. Pravi med mora curiti sa žlice, ne kapati.

3. Kada radite treći test, budite oprezni jer uključuje vatru. Šibicu treba uroniti u med i zapaliti nakon toga. Pravi med gori pa bi se tako šibica zapaljena u medu trebala zapaliti.

4. Za četvrti test trebat će vam papirnati ubrus. Kapnite med na papirnati ubrus i ostavite neko vrijeme. Pravi med ne bi smio probiti papir, odnosno papirnati ubrus ne smije promočiti.


Dobar trik je i pomiješati med u čašu vode. Prirodni med u čaši vode treba se zgrudati i pasti na dno čaše. Dok se ostale mješavine otope u vodi.

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by immortal 16/4/2022, 01:16

osim što su se kod mene pčele ukopale u zemlju vidjela ove zime kad je drveće ogolilo da u susjedstvvu s druge strane brda netko ima košnice
baš super lokacija kraj vinograda, boli ih kiki

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23153
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 13/5/2022, 06:59

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz,pazi da te ne ubode trut pa nateknesh.

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


immortal likes this post

Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 27/5/2022, 07:14

Opet sam ostao bez jednog pchelinjaka ali sva sreca da sam ulovio jedan roj i sada ga uzgajam da naraste

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 23/8/2022, 22:39

Pazi ovo 18 god.i bavi se pchelarstvom i ne samo da se bavi vec je i inovator koji dobija nagrade na takmichenjima za inovaciije.Izumio automatsk uredjaj za ubjanje krpelja Varoe koj je glavna opasnost za pchele.Ako niishta dobro je pogledat da se vidi ntelidencija i izrazavanje ovoga momka.Svak rodtelj bi pozelio da ima ovakvo dijete.Moj naklon njegovm roditeljiima i shkoli iz koje je iznikao.Kliknutii na video.

https://lat.sputnikportal.rs/20220823/tehnogram-emisija-marko-nikolic-23-08-2022-1141316170.html

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 23/10/2022, 23:33

mortal wrote:osim što su se kod mene pčele ukopale u zemlju vidjela ove zime kad je drveće ogolilo da u susjedstvvu s druge strane brda netko ima košnice
baš super lokacija kraj vinograda, boli ih kiki


Ove pchele koje se ukopavaju u zemlju nisu medonosne nego su solitarnre ili ti ga oprashivachice.Imaju na sebi vishe dlaka pa se na njima skuplja vishe polena i zato su deset puta uchinkovitije kod oprashivanja voca i povrca od pchela koje prave med.Vidim da chak neki u hrvatskoj uzgajaju te pchele i iznajmljuju ih vocarima pa tako zaradjuju lovu jer ako su one prisutne u doba cvjetanja vocaka (treshanja ,krushaka,jabuka) prinosi su veci do 40% u odnosu na one vocnjake gdje tih pchela nema.


A sada jedna anegdota o pchelarenju:

Doshao neki vanzemaljac na zemlju i prouchavao zivot na njoj
Primijetio je pchele kao jako dobro organizirani sistem.
pretvori se u pchelu i udje u koshnicu.
Dugo ih je promatrao ali mu nishta nije bilo jasno
Pita on jednu pchelu,zashto donosite polen ?
Pchela mu odgovori:Od toga pravimo med koji nam je potreban da prezivimo zimu.
A zashto morate prezivjeti zimu nastavi vanzemaljac?
Pcela ce:Pa da produzimo vrstu!
A tko vas radja interesiralo je dalje vanzemaljca?
Pchela ce: Matica
Koliko zivite ?Interesiralo je vanzemaljca?
Pchela odgovori: 21 dan
Pa tko se dalje brine o koshnici kada umrete?
Pchela ce:Pitaj maticu,ja ne znam shto se deshava poslije mene
Vanzemaljac dodje do Matice i pita je shto se deshava kada pchela umre nakon 21 dan
Matica odgovori:Snesem jaja prije nego ce umrijeti jedna generacija i tako radim 5 do 7 godina dok i ja ne umrem.
A shto se deshava kada ti umtresh upita vanzemaljac?
Matica odgovori:Ne znam ,pitaj drugu maticu kada dodje.
Chekao vanzemaljac godinama da dodje druga matica jer ga je interesiralo shto se deshava nakon njene smrti i dochekao.
Pa je upita:Kako si ti nastala i koja je tvoja dalja funkcija?
Druga Matica mu odgovori:Kada drushtvo osjeti da je matica vec stara i ne nosi dnevno 2.000 tisuce jajashca onda se oni dogovore da naprave drugu maticu prije nego ona prva umre ili napusti koshnicu trazeci novi dom.Odredjena jajashca pochnu hraniti drugachije od onih koje hrane za radilice i tako nastane nova matica koja se mora pariti sa trutovima (trutovi su mushke pchele koje ne rade nishta vec samo sluze da oplode maticu i nakon toga umiru) koji je napune spermom i onda je ona sposobna da odlaze jajashca u sace koja su oplodjena jer inache se ne bi mogla pretvoriti u pchele radilice i trutove.
Ok rece vanzemaljac i upita a sta se desi kada ti umresh ?
Druga Matica odgovori:ne znam pitaj vlasnika koshnice.
Vanzemaljac se pretvori u chovjeka i upita ga:Shta se deshava kada umre druga Matica?
Chovjek ce:Pa dodje slijedeca ,pa opet slijedeca.pa opet slijedeca Matica i tako u nedogled
A shto ako se neshto desi pa to krene kako ne treba upita vanzemaljac ?
A vlasnik koshnice odgovori ,e na to pitanje ne znam odgovoriti,ako zelish odgovor ,morash pitati svevishnjeg.
Ova pricha je pouchna i za ljudsku vrstu a posebno hrvate:::)))

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 31/10/2022, 06:24

15 NEVJEROVATNIH ČINJENICA O PČELAMA (+ KAKO PČELE RAZVIJAJU NOVU MATICU)

1. Medonosne pčele (Apis mellifera) proizvode med već 150 miliona godina i one su jedini insekt koji proizvodi hranu koju jedu ljudi. Također su ekološki vitalne kao oprašivači.

2. Pčela zamahne oko 11.400 puta u minuti, zbog čega i čujemo zvuk ‘zujanja’

3. Medonosne pčele imaju 170 receptora mirisa koji im omogućuju rodbinsko prepoznavanje, društvenu komunikaciju unutar košnice i pronalaženje hrane. Njihov njuh je toliko precizan da one mogu razlikovati stotine različitih biljnih sorti.

4. Prosječna pčela proizvede oko 1/12 žličice meda u svom životu, a tokom jednog leta ona posjeti 50-100 cvjetova.

5. Mozak pčele je ovalnog oblika i velik je kao sjeme sezama, ali to ne znači da one nemaju izvanrednu sposobnost učenja i pamćenja, te da nisu sposobne napraviti kompleksne proračune vezane za svoje ‘izlete’.

6. Matica može živjeti i do pet godina (u rijetkim slučajevima i do 7 godina), a ona je jedina pčela u košnici koja polaže jaja. Ona je najproduktivnija u ljetnim mjesecima, kada polaže i do 2.500 jaja dnevno.

7. Svaka pčela u koloniji ima jedinstven miris, kako bi je članovi kolonije mogli prepoznati.

8. Samo pčele radilice mogu ubosti, i to samo ako osjećaju da su u opasnosti. Matice imaju žaoku, ali pošto nikada ne napuštaju košnicu, nisu ni opasnost. Dok u većini slučajeva umru nakon što ubodu čovjeka, većina pčela ne umre nakon što ubodu druge insekte ili životinje. Razlog je taj što se žaoka ‘zakači’ za ljudsku kožu i istrgne je od tijela pčele.

9. Medonosne pčele komuniciraju putem “plesa”.

10. Pčele se ne rode znajući kako da naprave med. Mlade pčele sve nauče od starijih i iskusnijih.

11. Pčele radilice su zapravo spolno nerazvijene ženke.

12. Muške pčele se zovu trutovi i oni uopšte ne rade i nemaju žaoke, njihov jedini zadatak jeste parenje sa maticom.

13. Kolonija pčela sastoji se od 20.000 – 80.000 pčela i jedne kraljice.

14. Medonosne pčele znaju da je planeta okrugla, te mogu računati uglove kako bi se orijentisale (prema nedavnim naučnim istraživanjima).

15. Medonosne pčele dobiju ‘posao’ u košnici na osnovu svoje starosti. Na primjer, poslovi radilica izgledaju ovako:

1 – 2 dana starosti: provode dane čisteći ćelije, počinjući sa onom u kojoj su se rodile
3 – 5 dana starosti: hrane starije larve
6 – 11 dana starosti: hrane mlađe larve
12 – 17 dana starosti: proizvode vosak, prave ‘medne lončiće’, nose hranu i vrše pogrebne dužnosti
18 – 21 dan starosti: stražare na ulazu u košnicu, i štite istu od uljeza
22 dana, pa sve do smrti (40 – 45 dana): prikupljaju nektar, polen, vodu, oprašuju….

Kako pčele razvijaju novu maticu (kraljicu)?
Medonosne pčele razvijaju nove matice iz nekoliko različitih razloga, kao što je smrt prethodne matice, ili pretrpana košnica i razvijanje nove kolonije.

U svakom slučaju, medonosne pčele razvijaju novu maticu u 10 sljedećih koraka:

1. Pčele izgrade do 20 voštanih ‘kraljicinih’ ćelija.

2. Živa kraljica polaže oplođena jaja u svaku ćeliju (ili u slučaju smrti kraljice, neka postojeća jaja stara tri dana pretvorit će se u ‘stanice kraljice’ metodom u sljedećem koraku).

3. Mlade pčele hrane mlade ličinke posebno bogatom kremastom hranom koja se zove Matična mliječ, te proširuju ćelije prema dolje sve dok ne budu dugačke oko 25mm.

4. Oko devet dana kasnije, prva ćelija se zapečati slojem voska.

5. Pretpostavljajući da se nova kraljica razvija zbog prenaseljenosti unutar košnice, veliki roj pčela napušta košnicu, na čelu sa starijim pčelama. Stara kraljica se izgladnjuje kako bi se smanjila i kako bi mogla odletjeti sa rojem u potrazi za novim mjestom za koloniju. Roj će često praviti pauze i slati skaute da istraže okolinu. Skauti ‘predlažu’ lokacije dok se konačno ne odabere samo jedna.

6. Nazad u prvoj košnici, nakon otprilike sedam dana prva matica napušta svoju ćeliju. Nova kraljica će morati donijeti odluku: ili da ubije preostale matice koje su još uvijek u ćelijama, ili će sa sobom povesti mali roj pčela i započeti novu koloniju. Ukoliko odluči da ode, sljedeća matica će morati donijeti istu odluku… i sve tako dok se jedna ne odluči da ostane u košnici i ubije preostale potencijalne kraljice.

7. Mlada kraljica leti uokolo upoznavajući se sa svojim okruženjem.

8. Kraljica će se pariti sa do 20 muških pčela koje se zovu trutovi; a svi ti trutovi će umrijeti nakon parenja.

9. Nekoliko dana kasnije, nova kraljica će početi polagati oplođena jaja i to oko 2000 jaja po danu. Oplođena jaja postanu ženske pčele. Neoplođena jaja oplode trutovi, te ona postaju novi trutovi. U bilo kojem trenutku u zdravoj košnici, postoji jedna matica, do 40.000 ženskih pčela i nekoliko stotina muških (trutova).

10. Ova kraljica će ostati u koloniji najmanje godinu dana, a nakon toga će i ona moći napustiti roj i započeti novu koloniju. Iako pčele žive samo 40 – 45 dana, matica može živjeti i do pet godina.

Preporučujemo: Med, zdravlje i nauka, kao i sve ostale zanimljive činjenice koje smo do sada objavili.

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by darth_vader 1/11/2022, 03:44

A moj cigo... ako ikad navratiš blizu moje jazbine, cmoknem  te u čelo, prika...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

immortal likes this post

Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 3/11/2022, 04:44

darth_vader wrote:A moj cigo... ako ikad navratiš blizu moje jazbine, cmoknem  te u čelo, prika...


Je l' dugom devetkom::::::)))???Sumnjam da cu vishe dolaziti u Cro.Proshle godine mi umro najbolji frend,sve svoje blize sam preselio u USA,tak da ,ustvari razmishljam o Juznoj Americi.Mozda Argentina.Josh kad bi ti znao stari nik mozda bi i navratio::::::)))Frka me macha;::::))Ali ako volish pchele onda ne mozesh biti losh chovjek.

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 3/11/2022, 17:33

OdoK maznuti shtogod meda mojim pchelama,nadam se da su bile vrijedne.Eto i ja sam prokleti lopov kao shto su zapadnjaci koji zele opljachkati ruse:::)))

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 10/11/2022, 20:10

Nije bilo bash puno,ali dovoljno je .Ne treba biti proklet ko shto su schwabe pa od jednog drushtva ochekivati 100 kg meda.Jebi ga kishna godina.

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by immortal 9/7/2023, 12:54

mentalitet wrote:
mortal wrote:osim što su se kod mene pčele ukopale u zemlju vidjela ove zime kad je drveće ogolilo da u susjedstvvu s druge strane brda netko ima košnice
baš super lokacija kraj vinograda, boli ih kiki


Ove pchele koje se ukopavaju u zemlju nisu medonosne nego su solitarnre ili ti ga oprashivachice.Imaju na sebi vishe dlaka pa se na njima skuplja vishe polena i zato su deset puta uchinkovitije kod oprashivanja voca i povrca od pchela koje prave med.Vidim da chak neki u hrvatskoj uzgajaju te pchele i iznajmljuju ih vocarima pa tako zaradjuju lovu jer ako su one prisutne u doba cvjetanja vocaka (treshanja ,krushaka,jabuka) prinosi su veci do 40% u odnosu na one vocnjake gdje tih pchela nema.


A sada jedna anegdota o pchelarenju:

Doshao neki vanzemaljac na zemlju i prouchavao zivot na njoj
Primijetio je pchele kao jako dobro organizirani sistem.
pretvori se u pchelu i udje u koshnicu.
Dugo ih je promatrao ali mu nishta nije bilo jasno
Pita on jednu pchelu,zashto donosite polen ?
Pchela mu odgovori:Od toga pravimo med koji nam je potreban da prezivimo zimu.
A zashto morate prezivjeti zimu nastavi vanzemaljac?
Pcela ce:Pa da produzimo vrstu!
A tko vas radja interesiralo je dalje vanzemaljca?
Pchela ce: Matica
Koliko zivite ?Interesiralo je vanzemaljca?
Pchela odgovori: 21 dan
Pa tko se dalje brine o koshnici kada umrete?
Pchela ce:Pitaj maticu,ja ne znam shto se deshava poslije mene
Vanzemaljac dodje do Matice i pita je shto se deshava kada pchela umre nakon 21 dan
Matica odgovori:Snesem jaja prije nego ce umrijeti jedna generacija i tako radim 5 do 7 godina dok i ja ne umrem.
A shto se deshava kada ti umtresh upita vanzemaljac?
Matica odgovori:Ne znam ,pitaj drugu maticu kada dodje.
Chekao vanzemaljac godinama da dodje druga matica jer ga je interesiralo shto se deshava nakon njene smrti i dochekao.
Pa je upita:Kako si ti nastala i koja je tvoja dalja funkcija?
Druga Matica mu odgovori:Kada drushtvo osjeti da je matica vec stara i ne nosi dnevno 2.000 tisuce jajashca onda se oni dogovore da naprave drugu maticu prije nego ona prva umre ili napusti koshnicu trazeci novi dom.Odredjena jajashca pochnu hraniti drugachije od onih koje hrane za radilice i tako nastane nova matica koja se mora pariti sa trutovima (trutovi su mushke pchele koje ne rade nishta vec samo sluze da oplode maticu i nakon toga umiru) koji je napune spermom i onda je ona sposobna da odlaze jajashca u sace koja su oplodjena jer inache se ne bi mogla pretvoriti u pchele radilice i trutove.
Ok rece vanzemaljac i upita a sta se desi kada ti umresh ?
Druga Matica odgovori:ne znam pitaj vlasnika koshnice.
Vanzemaljac se pretvori u chovjeka i upita ga:Shta se deshava kada umre druga Matica?
Chovjek ce:Pa dodje slijedeca ,pa opet slijedeca.pa opet slijedeca Matica i tako u nedogled
A shto ako se neshto desi pa to krene kako ne treba upita vanzemaljac ?
A vlasnik koshnice odgovori ,e na to pitanje ne znam odgovoriti,ako zelish odgovor ,morash pitati svevishnjeg.
Ova pricha je pouchna i za ljudsku vrstu a posebno hrvate:::)))
ja baš mislim da je ova priča poučna za srbe
a značilo bi ne diraj Hrvate jer ih se nikada nećeš riješiti
uvijek će doći novi, iza njih novi ... novi Hrvati

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23153
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 2/8/2023, 02:03

immortal wrote:
mentalitet wrote:
mortal wrote:osim što su se kod mene pčele ukopale u zemlju vidjela ove zime kad je drveće ogolilo da u susjedstvvu s druge strane brda netko ima košnice
baš super lokacija kraj vinograda, boli ih kiki


Ove pchele koje se ukopavaju u zemlju nisu medonosne nego su solitarnre ili ti ga oprashivachice.Imaju na sebi vishe dlaka pa se na njima skuplja vishe polena i zato su deset puta uchinkovitije kod oprashivanja voca i povrca od pchela koje prave med.Vidim da chak neki u hrvatskoj uzgajaju te pchele i iznajmljuju ih vocarima pa tako zaradjuju lovu jer ako su one prisutne u doba cvjetanja vocaka (treshanja ,krushaka,jabuka) prinosi su veci do 40% u odnosu na one vocnjake gdje tih pchela nema.


A sada jedna anegdota o pchelarenju:

Doshao neki vanzemaljac na zemlju i prouchavao zivot na njoj
Primijetio je pchele kao jako dobro organizirani sistem.
pretvori se u pchelu i udje u koshnicu.
Dugo ih je promatrao ali mu nishta nije bilo jasno
Pita on jednu pchelu,zashto donosite polen ?
Pchela mu odgovori:Od toga pravimo med koji nam je potreban da prezivimo zimu.
A zashto morate prezivjeti zimu nastavi vanzemaljac?
Pcela ce:Pa da produzimo vrstu!
A tko vas radja interesiralo je dalje vanzemaljca?
Pchela ce: Matica
Koliko zivite ?Interesiralo je vanzemaljca?
Pchela odgovori: 21 dan
Pa tko se dalje brine o koshnici kada umrete?
Pchela ce:Pitaj maticu,ja ne znam shto se deshava poslije mene
Vanzemaljac dodje do Matice i pita je shto se deshava kada pchela umre nakon 21 dan
Matica odgovori:Snesem jaja prije nego ce umrijeti jedna generacija i tako radim 5 do 7 godina dok i ja ne umrem.
A shto se deshava kada ti umtresh upita vanzemaljac?
Matica odgovori:Ne znam ,pitaj drugu maticu kada dodje.
Chekao vanzemaljac godinama da dodje druga matica jer ga je interesiralo shto se deshava nakon njene smrti i dochekao.
Pa je upita:Kako si ti nastala i koja je tvoja dalja funkcija?
Druga Matica mu odgovori:Kada drushtvo osjeti da je matica vec stara i ne nosi dnevno 2.000 tisuce jajashca onda se oni dogovore da naprave drugu maticu prije nego ona prva umre ili napusti koshnicu trazeci novi dom.Odredjena jajashca pochnu hraniti drugachije od onih koje hrane za radilice i tako nastane nova matica koja se mora pariti sa trutovima (trutovi su mushke pchele koje ne rade nishta vec samo sluze da oplode maticu i nakon toga umiru) koji je napune spermom i onda je ona sposobna da odlaze jajashca u sace koja su oplodjena jer inache se ne bi mogla pretvoriti u pchele radilice i trutove.
Ok rece vanzemaljac i upita a sta se desi kada ti umresh ?
Druga Matica odgovori:ne znam pitaj vlasnika koshnice.
Vanzemaljac se pretvori u chovjeka i upita ga:Shta se deshava kada umre druga Matica?
Chovjek ce:Pa dodje slijedeca ,pa opet slijedeca.pa opet slijedeca Matica i tako u nedogled
A shto ako se neshto desi pa to krene kako ne treba upita vanzemaljac ?
A vlasnik koshnice odgovori ,e na to pitanje ne znam odgovoriti,ako zelish odgovor ,morash pitati svevishnjeg.
Ova pricha je pouchna i za ljudsku vrstu a posebno hrvate:::)))
ja baš mislim da je ova priča poučna za srbe
a značilo bi ne diraj Hrvate jer ih se nikada nećeš riješiti
uvijek će doći novi, iza njih novi ... novi Hrvati


Ja fakat ne mogu tebi prepisati neku tabletu pa da automatski budesh pametnija.Jebu te komplexi i to malo zeshci a tu je i zenski faktor chiji mozak ima drugachiju frekvenciju pa je ochito unatoch mojih smajlica na kraju ti sve dozivljavash ozbiljno.Sada si me povukla za jezik pa cu ti objasniti kako formula funkcionira.
Dakle,poznato je da pchele skupljaju polen i od toga kemijskom reakcijom svojih zlijezda prave med.To je isto kao shto cvrchak skuplja hranu za zimu.U chemu je fora?Veoma jednostavna.Uz pomoc par trikova ja ih zajebem i uzmemem im vishak meda za sebe a da one nisu ni svjesne toga.Tako isto rade i oni koji vladaju vama pa vam kradu sve zivo ostavljajuci vas da pokrepete ako nemate shto jesti.Ja se barem tokom zime i proljeca brinem o svojim pchelama i pazim da mi ne uginu ili ne pobjegnu.Koga boli kurac za hrvate?Skoro jedan milion radno sposobnih je otishlo u inozemstvo isto kao kada bi ja dozvolio da mi se pchele roje.Pa to je katastrofa i za mene i za njih.Zato zivimo u fer simbiozi korisni jedni drugima.Imam jednu zajednicu koja je mirna ko bubica i ne buni se nishta ako joj uzimam med.Uopce ne trebam da ih malo zadimim da bi ih smirio i bash me ta zajednica asocira na hrvate.Mirni ,tihi ,mosh ih jebat koliko hocesh i krasti im njihov trud oni samo zuje ali ne ubadaju.Dok u drugoj zajednici imam jebene pchele .Zadimim ih da ih ne mogu vidjeti svojim ochima ali one odma napadaju i ubadaju ko lude.Neki dan htjeo da im uzmem med a sunce ti jebem ako me nije stotine ubolo kroz rukavice pa mi ruke bile tri dana otechene da nisam moga ni jednim prstom maknuti,otekle do lakata.Mislio da cu zavrshiti u bolnici. E to drushtvo me metaforichki podsjeca na srbe.Mali ,sitni ali zabije zaoku iako je svjestan da ce umrijeti.Moram ti reci da su mi ti koji su me jebeno izugadali mnogo simpatichniji i drazi od ove druge zajednice koja je mirna ko bubica i dozvoljava mi da joj uzimam sve ono shto je mukotrpno donijela u koshnicu.Ako ne shvatish odmah metaforu onda prochitaj ovaj tekst par puta pa tek onda odgovori mada znam kako cesh reagirati pa ti je bolje da ne odgovarash>::)))

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 1/11/2023, 16:51

Jucer sam vrcao med i mogu reci da ga imam i za prodaju tako da sam izgleda napokon ispekao pchelarski zanat.Na Floridi to mogu dva puta raditi pa moram razmishljati kako ga dobro prodati.

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by Ringo10 2/11/2023, 13:14

mentalitet wrote:Jucer sam vrcao med i mogu reci da ga imam i za prodaju tako da sam izgleda napokon ispekao pchelarski zanat.Na Floridi to mogu dva puta raditi pa moram razmishljati kako ga dobro prodati.
Pravis med... svaka cast ja volim med ali imam neki strah od pcela i osa
HAjde ... sta velis na ovu situaciju u PAlestini ...
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by mentalitet 3/11/2023, 04:27

Ringo10 wrote:
mentalitet wrote:Jucer sam vrcao med i mogu reci da ga imam i za prodaju tako da sam izgleda napokon ispekao pchelarski zanat.Na Floridi to mogu dva puta raditi pa moram razmishljati kako ga dobro prodati.
Pravis med... svaka cast ja volim med ali imam neki strah od pcela i osa
HAjde ... sta velis na ovu situaciju u PAlestini ...

Ne pravim ja med nego pcele:::)))Eto klikni na pochetak teme pa cesh vidjeti kada sam pocheo da se bavim pchelaerstvom.Moj otac je bio pchelar i zapamtio sam to kao mali.Pa sam chak i knjigu donio iz Njemachke Binkeraj ako se dobro sjecam na schwapskom se kaze za pchele Bienen. Baveci se tenisom upoznap sam jednoog sarajliju muslimana koji je imao dvije cure koje st trenirale tenis i bile su jako dobre.Cesto puta smo razgovarali u nashem restoranu koji je bio talijanski (prodali ga prije korone,kao da nam je bog shapnuo na uho) i donosio mi je med od svoga brata.Taj chovjek je umro od mozdanog udara a ja sam upoznao njegovog brata i kupio prve pchele od njega.Sada se druzimo i razmjenjujemo iskustva.On sve radi po nekoj shabloni a ja kakav sam inache radim po nekim svojim saznanjima koja nalazim dubokim promatranjem tih insekata koja se ne razlikuju od ostalih prirodnih zakona koji vaze i za ljude,mada bi ljudi mogli jako puno nauchiti od njih.Ja jesam mada sam svjestan da necu nikada znati sve o njima jer sam primijetio da je svako drushtvo razlichito kao shto je razlichit i svaki chovjek i yako im prilazim poshtujuci navike i nasledne osobine koje imaju a ja njima manipuliram da bi dobio vishe meda.Ovaj sarajlija se ponasha ono bash nalkanski,ako je neshto gzaba onda je dobro,pa zasniva svoje pchelarstvo na rojenim pchelama,na onima koje su vec napustile ogredjeno drustvo.Pricha mi kako mu se pchele stalno roje i kako ih on ponovo hvata i pravi od njega novo drushtvo (pchelca) i tako u krug gubeci vrijeme i energiju oko njih.One pchele koje sam ja u startu kupio od njega i meni su se rojile i pobjegle negdje.Ja sam zato oglucio da kupim stratnu osnovu og jednog amera cheshkog porijekla koji se bavi uzgojem matica .On je bash struchnjak i cijenjen je u nashem pchelarskom udruzenju pa svi skoro kupuju od njega matice koje su najvaznije za jedno drushtvo,jer ako matica ne valja onda je i drushtvo slabo i od njega nemash nishta.Da dalje ne duljim,meni je to jako zanimljivo i volim se druziti sa pchelama .U sestom mjesecu sam skoro zavrshio u bolnici jer sam ih naljutio jebeno pa su me izubadale po rukama poshto nisam nosio propisne rukavice nego neke platnenene kroz koje su me izbole ali sreca u nesreci je bila ta da su zaoke ostajale u toj tkanini i nisu duboko ulazili u kozu .Ipak su mi ruke otekle do lakata i nisam par dana mogao nishta raditi.Navouruchenije,ne se zajebavati sa pchelama,morash ih poshtovati maksimalno i njihove nagone.Eto malo o pchelama mada ima toga josh jer to nije zatvoreni ciklus poshto ima jako puno trikova kako vrcati med i kako izvuci sve iz jednog okvira .To je jedna dugachka pricha.
A shta mislim o ovom sranju shto su napravili chifuti?Skoro indentichno razmishljanje imam kao T.,plus toga neda mi se ovdje o iome jer se potroshim na twiteru onjashnjavajuci amerima kako ih koristi Duboka drzava koja je u vlasnishtvu cionista.Dobijam pun kurac lajkova a shto je jako interesantno prate me sve vishe neke zenske valjda nadajuci se zbog mojih politichkih strasti da sam takav i kad jebem:::)))Uglavnom,zabavno mi je ,samo shto moram poshtovati odredjeni broj rijechi koje mozesh napisati na nekom twittu shto mi i nije teshko jer komuniciram sa poznatim osobama iz svjetske politike od Skota Ritera do McGregora i josh nekih.Najvishe san doshao tamo zbog Trampa jer se on vratio na twitter a i sloboda govora je zagarantirana unatoch toga shto i dalje rabim u svojim upisima teshke rijechi.:::)

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5037
2020-07-05


Back to top Go down

PCELE - Page 2 Empty Re: PCELE

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum