ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by Serbinho-3 4/1/2021, 02:39

https://www.alo.rs/vesti/drustvo/karasovani-srbi-koji-su-postali-hrvati-foto/369807/vest
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26388
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by Eroo 4/1/2021, 06:16

Na popisu 2002 g. već vidimo da se 5581 ovih Srba izjasnilo da su „Hrvati“, 230 kao „Karašovani“, a samo 17 kao Srbi.


Povrh svega toga – Karašova postaje rumunski region sa najvećom hrvatskom manjinom, gde se stoga tu postavlja i sedište „Saveza Hrvata u Rumuniji“

______________________________________
Šta ti znači sloboda i demokracija.
Eroo
Eroo

Posts : 74408
2016-07-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by Eroo 4/1/2021, 06:19

PS:
Kad bude sloboda i demokracija  u Srbiji i odcjepljeni dio Bunjevaca će se konačno moći 
vratiti hr jatu, di i spadaju.
Eroo
Eroo

Posts : 74408
2016-07-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by RayMabus 4/1/2021, 07:30

Nisu Srbi a te običaje i jezik odnosno utjecaj srpskog leži u tome da su tu u blizini Srbi većina.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Serbs_of_Romania
RayMabus
RayMabus

Posts : 175451
2014-04-11


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by RayMabus 4/1/2021, 07:52

Banat prije prvog svjetskog rata odnosno nakon njega nije bio podjeljen na srpski i rumunjski. Austrija je tamo nakon protjerivanja Turaka naišla na prostor u kojem skoro pa i nema stanovnika i močvara je i onda su isušili močvaru i doseljavali kmetove. Imaš u srpskom dijelu Banata i rumunjska sela. Prije je bilo i Nijemaca dosta. 

Al iseljavaju te manjinske zajednice od tamo tako da im se broj smanjuje pa ono više to nešto povijesno i to bitno nego neka priča vezana uz budućnost.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175451
2014-04-11


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by RayMabus 4/1/2021, 08:10

To je više ovako povijesno zanimljivo. Manjina imaš i u mađmarskom dijelu Baranje i Bačke. Prije to jedna država bila a današnje granice su od prvog svjetskog rata. To je ono kukanje Mađara da su ih zakonili u Trialitonu itd.

Na te manjine triba gledat kao bogatstvo i povezivanje među državama i narodima. Tako to mi gledamo kad je Rumunjska u pitanju i nikakvih problema nema.

Tamo se više prepiru s Mađarima al to nije ova zona nego je to još gori. U Banatu je mirno. Nema nikakvih problema. Preživljavanje.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175451
2014-04-11


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by jastreb 4/1/2021, 08:10

Eroo wrote:PS:
Kad bude sloboda i demokracija  u Srbiji i odcjepljeni dio Bunjevaca će se konačno moći 
vratiti hr jatu, di i spadaju.
Bunjevci su govna.

Da ti vidis kako su me napadali na fejsu,kad sam im reko da su Hrvati.

Takvo sto nisam ocekivao.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by RayMabus 4/1/2021, 08:15

jastreb wrote:
Eroo wrote:PS:
Kad bude sloboda i demokracija  u Srbiji i odcjepljeni dio Bunjevaca će se konačno moći 
vratiti hr jatu, di i spadaju.
Bunjevci su govna.

Da ti vidis kako su me napadali na fejsu,kad sam im reko da su Hrvati.

Takvo sto nisam ocekivao.
Hajduk živi vječno.

Reka san van miljon puta da in se skinete s kurca. Katolici su i ikavci su. Ako ti ja iz Dalmacije kažen da ih ostaviš na miru i ne uključuješ u te vaše sukobe Srbi i Hrvati onda ih pusti na miru.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175451
2014-04-11


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by jastreb 4/1/2021, 08:20

RayMabus wrote:
jastreb wrote:
Eroo wrote:PS:
Kad bude sloboda i demokracija  u Srbiji i odcjepljeni dio Bunjevaca će se konačno moći 
vratiti hr jatu, di i spadaju.
Bunjevci su govna.

Da ti vidis kako su me napadali na fejsu,kad sam im reko da su Hrvati.

Takvo sto nisam ocekivao.
Hajduk živi vječno.

Reka san van miljon puta da in se skinete s kurca. Katolici su i ikavci su. Ako ti ja iz Dalmacije kažen da ih ostaviš na miru i ne uključuješ u te vaše sukobe Srbi i Hrvati onda ih pusti na miru.
Hajduk zivotari vjecno.

Nikakav sukob ni u pitanju.

Sam9 sam na temi o broju Hrvata u Srbiji napisao kako je broj veci da se one prelivode ne izjasnjavaju kao Bunjevci.

I pazi niti jedan Srbin nije mi nista odgovorio,ali kad su se ovi poceli javljati bilo je grdo.

Tocno se osjeti mrznja.

Tako da bih ja te Brankovice odjebo za svva vremena. Srbin mi je puno blizi od tog odmetnutog elementa.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by RayMabus 4/1/2021, 08:23

Oni i žele da im se ti i takvi skinete s kurca i ne uvlačite u vaše srpsko hrvatske sukobe. Ostavi ih na miru. Pokazali su ti srednji prst i gotovo.

Ne žele biti ničiji jo jo. Žive svoj život.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175451
2014-04-11


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by Eroo 4/1/2021, 08:26

jastreb wrote:
Eroo wrote:PS:
Kad bude sloboda i demokracija  u Srbiji i odcjepljeni dio Bunjevaca će se konačno moći 
vratiti hr jatu, di i spadaju.
Bunjevci su govna.

Da ti vidis kako su me napadali na fejsu,kad sam im reko da su Hrvati.

Takvo sto nisam ocekivao.
To je onaj "odcijepljeni" dio (cca 20 tisuča). Oni po kulturološkim značajkama i nisu više Bunjevci.
Srbima služe za prevođenje tamošnjih Hrvata u srpski korpus.
Eroo
Eroo

Posts : 74408
2016-07-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by jastreb 4/1/2021, 08:28

RayMabus wrote:Oni i žele da im se ti i takvi skinete s kurca i ne uvlačite u vaše srpsko hrvatske sukobe. Ostavi ih na miru. Pokazali su ti srednji prst i gotovo.

Ne žele biti ničiji jo jo. Žive svoj život.
Pa to i kazem. Ne zele bit Hrvati i to je to.

Nek uzivaju.

Samo su mi glupe neke izjave,poput one Erine,kako ce se poslije demokratskih promjena opet izjasnjavat ko Hrvati.

Zasto se ni jedan Hrvat u BG ne izjasnjava ko Bunjevac?
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by jastreb 4/1/2021, 08:31

Eroo wrote:
jastreb wrote:
Eroo wrote:PS:
Kad bude sloboda i demokracija  u Srbiji i odcjepljeni dio Bunjevaca će se konačno moći 
vratiti hr jatu, di i spadaju.
Bunjevci su govna.

Da ti vidis kako su me napadali na fejsu,kad sam im reko da su Hrvati.

Takvo sto nisam ocekivao.
To je onaj "odcijepljeni" dio (cca 20 tisuča). Oni po kulturološkim značajkama i nisu više Bunjevci.
Srbima služe za prevođenje tamošnjih Hrvata u srpski korpus.
Pa onda nek se izjasnjavaju ko Srbi,a ne kao nepostojeca nacija.

Bas me briga. Prelivode.

Nikakav strah tu nije u pitanju. Hrvati u Beogradu,Zemunu,Sremskoj Mitrovici, Kragujevcu,Banjaluci, Doboju, Derventi, Kotoru...su Hrvati,a ne Bunjevci,Sokci niti Bokelji.

Nikakav strah nije u pitanju.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by Eroo 4/1/2021, 08:33

jastreb wrote:
RayMabus wrote:Oni i žele da im se ti i takvi skinete s kurca i ne uvlačite u vaše srpsko hrvatske sukobe. Ostavi ih na miru. Pokazali su ti srednji prst i gotovo.

Ne žele biti ničiji jo jo. Žive svoj život.
Pa to i kazem. Ne zele bit Hrvati i to je to.

Nek uzivaju.

Samo su mi glupe neke izjave,poput one Erine,kako ce se poslije demokratskih promjena opet izjasnjavat ko Hrvati.

Zasto se ni jedan Hrvat u BG ne izjasnjava ko Bunjevac?
Zato što su doseljeni kao Hrvati.Nisu u BG autohtoni, pobogu.
U Vojvodini i dalje živi cca 58,000 Hrvata Bunjevaca, a ti zapeo na odpadu...
Eroo
Eroo

Posts : 74408
2016-07-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by vuksadinare 4/1/2021, 08:36

...oduvijek su se kao hrvati izjasnjavali oni u vojvođanskom dijelu srijema,oni oko subotice..a bunjevci koji su mahom nastanjeni ko sombora i u tom dijelu izjasnjavaju se pola pola....ovisno i o utjecaju politike kroz desetljeca..hrvati u subotici mahom su zivjeli u izmjesanoj liberalnijoj sredini..hrvati iz srijema tj hrvatska sela su se nadovezivala na hrvatsku i bili su najbolje spojeni sa maticom...i kulturoloski,politicki i zemljopisno pa su oduvijek s eizjasnjavali kao hrvati a bormes su i bili dosta nacionalno osvijesteni
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99021
2015-09-08


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by Eroo 4/1/2021, 08:40

jastreb wrote:
RayMabus wrote:Oni i žele da im se ti i takvi skinete s kurca i ne uvlačite u vaše srpsko hrvatske sukobe. Ostavi ih na miru. Pokazali su ti srednji prst i gotovo.

Ne žele biti ničiji jo jo. Žive svoj život.
Pa to i kazem. Ne zele bit Hrvati i to je to.

Nek uzivaju.

Samo su mi glupe neke izjave,poput one Erine,kako ce se poslije demokratskih promjena opet izjasnjavat ko Hrvati.

Zasto se ni jedan Hrvat u BG ne izjasnjava ko Bunjevac?
Ovo nisu Bunjevci, jebote...po čemu? :D

Eroo
Eroo

Posts : 74408
2016-07-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by jastreb 4/1/2021, 08:41

Kad smo kod Krašovana,veliki dio njih došao je u Hrvatsku u drugoj polovini 90-tih.

Uzeli su hrvatske papire,pozapošljavali se masovno ovdje,a onda netragom nestali.

inače bili su OK kao ljudi. Mirni,radišni,nenametljivi.

Sušta suprotnost od Janjevaca.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by Eroo 4/1/2021, 08:43

Ili ovo? Koji je ovo qratz od bunjevačke kulture?  Bunjevci od Niš? KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  1f602 

Eroo
Eroo

Posts : 74408
2016-07-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by jastreb 4/1/2021, 08:44

Eroo wrote: 
Ovo nisu Bunjevci, jebote...po čemu? :D  
A šta bi ti htio? Da pjevaju klapske pjesme?

Pa ni vi iz Hercegovine niste što ste bili.

Guslanje ste izvitoperili do neprepoznatljivosti.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by RayMabus 4/1/2021, 08:45

Ma ionako svi iseljavaju od tamo. Te manjine se populacijski smanjuju šta iseljavanjem šta asimiliacijom šta lošim natalitetom.

Pa vidiš koliko je Rumunja iselilo u zapadnu Europu.

Ma.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175451
2014-04-11


Back to top Go down

KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!  Empty Re: KARAŠOVANI - Srbi koji su postali Hrvati!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum