ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 10:32

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović
‘Od rezultata izbora oporavljala sam se cijelih pet minuta. Sada se oporavljam od operacije i nije mi lako, ali konačno imam više vremena za sebe’
Dražen Ciglenečki
15. studeni 2020 07:17
Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović 5041163-717x478
Foto Davor Kovačević
Tu bitku nisam dobila, ali život ide dalje, valja se okrenuti budućnosti. Konačno imam više vremena za sebe, za svoju obitelj. Život je opušteniji, lakši, smireniji. Uspijem pogledati neki film, pročitati neku knjigu koju inače ne bih stigla. Imam kontrolu nad svojim rasporedom i okolinom. Uživam u tome.



https://www.novilist.hr/vijesti/hrvatska/kolinda-grabar-kitarovic-od-rezultata-izbora-oporavljala-sam-se-cijelih-pet-minuta-kad-zatvorite-jedno-poglavlje-zivota-valja-razmisljati-o-novome-a-ne-iznova-citati-jedne-te-iste-stranice/?meta_refresh=true

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 10:33

Kraljica. :x

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 11:07

Iza vas je jedna prilično ozbiljna operacija, jeste li sada dobro?

– Oporavljam se. Nije bilo lako. Živac je bio pritisnut godinama i sada mu treba vremena da se oporavi. Još to dosta boli. No, već nekoliko sati nakon operacije stala sam na noge i krenula hodati. Hodam svakoga dana, za sada samo na svojoj pokretnoj traci, laganim hodom od pet do sedam kilometara dnevno, kako kada. Imam još dosta restrikcija kad je riječ o drugim fizičkim aktivnostima. Drago mi je da su simptomi poput gubitka ravnoteže i slično sada prošlost. Ali, tu, nažalost, priča s problemima s mojom rukom ne prestaje. U budućnosti me čeka operacija karpalnog tunela, a i rješavanje nekih problema s ramenom.

Vidjet ćemo. Godinama sam se u potpunosti posvećivala poslu i obitelji i zanemarivala sebe. Sad to dolazi na naplatu. Zato poručujem svima da brinu o sebi i drugima, te još jednom zahvaljujem svima koji se svim svojim srcem i radom trude prebroditi ovu krizu, a posebno zdravstvenim djelatnicima koji danonoćno već mjesecima doslovno spašavaju živote svim žrtvama ove pandemije, a to nisu na žalost samo zaraženi koronavirusom.

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 11:17

Osobno ste upoznali Trumpa, kakav je dojam na vas ostavio u tim kontaktima?


– Neću komentirate njegove odnose prema drugima, ali prema meni je uvijek bio susretljiv i ljubazan. Neću nikada zaboraviti taj prvi, stvarni bilateralni sastanak u Varšavi. Pomalo na moje čuđenje, nije me prekidao nekih 25 minuta dok njemu i njegovim suradnicima nisam iznijela sve što sam pripremila. A pripremila sam se dobro jer, iskreno, nisam znala koliko mogu očekivati da će sastanak trajati. Onda je postavljao potpitanja i zadužio članove svog izaslantva za takozvani follow-up. Mora mu se priznati kako je, iako nas nije dobro poznavao, Hrvatskoj uvijek bio sklon. Uostalom, tijekom njegova mandata uspjeli smo privesti prema kraju dva ključna procesa, ulazak u program izuzeća od američkih viza, te početak sklapanja iznimno važnog Sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, bez kojega ne možemo govoriti o ozbiljnim američkim ulaganjima u Hrvatskoj, što je iznimno važno i za gospodarske odnose i za naše iseljeništvo.

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 11:21

Bidena ste vjerojatno imali priliku još bolje upoznati nego Trumpa, po čemu vam je on ostao u pamćenju?


– Da, s tadašnjim potpredsjednikom Bidenom upoznala sam se dok sam bila veleposlanica u Washingtonu, kad smo pripremali ključne sastanke u vrijeme hrvatskih pristupnih pregovora, s tadašnjim predsjednikom Ivom Josipovićem i premijerkom Jadrankom Kosor. Bidenova potpora ulasku Hrvatske u EU bila je ključna u završnim fazama pristupanja. S obzirom na to da je uz Hillary Clinton jedan od ponajboljih poznavatelja prilika u Jugoistočnoj Europi, bilo je sjajno surađivati s osobom kojoj se nije trebalo objašnjavati, ni uvjeravati je kako je Hrvatska dio Europe i koliko je važno članstvo u EU-u.

Stoga je i logičan nastavak naše suradnje bio kad sam ga, nakon pobjede na izborima, kao predsjednica pozvala u Hrvatsku 2015. godine, čemu se kao potpredsjednik SAD-a odmah odazvao. U Zagrebu je boravio i bilateralno i na sastanku na vrhu Procesa Brdo-Brijuni. Razgovarali smo vrlo otvoreno u najužem krugu suradnika, kao i nasamo. Tada sam se ponovno uvjerila kako Joe Biden ne samo da je dobro upućen u prilike u Jugoistočne Europe, da jako dobro poznaje povijest ovih prostora i odgovornost sviju u nedavnoj prošlosti, nego mu je i iznimno stalo do njegove stabilnosti i napretka.

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 11:29

Promjena izbornih pravila u BiH je nešto za što se zalaže praktično cijela hrvatska politika, može li do toga doći s Bidenom kao predsjednikom SAD, jesmo li u njemu dobili saveznika za takvo poboljšanje statusa hrvatskog naroda u susjednoj državi?


– Poboljšanje položaja Hrvata, konstitutivnog naroda BiH, te ulazak BiH u euroatlantske institucije, strateški je nacionalni i državni interes Hrvatske, koji sam zagovarala i tijekom svojega mandata, na svim međunarodnim platformama. Hrvati BiH branili su i obranili svoje dvije domovine, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, a hrvatska država ima ustavnu obvezu osobito skrbiti o njima. Prema njima imamo dužnost prije svega kao njihovi sunarodnjaci, ali i kao država supotpisnica Daytonskog i Washingtonskog mirovnog sporazuma. Potpuno ostvarenje njihovih konstitutivnih prava koje jamči njihov opstanak i ostanak u njihovoj domovini bitan je preduvjet opstojnosti i neovisnosti Bosne i Hercegovine te stabilnosti jugoistoka Europe. To su ključni argumenti, od kojih hrvatska politika nikad ne smije odustati, bez obzira tko sjedio u administraciji SAD-a, EU-a ili UN-a.

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 11:31

Mogu li uopće postojati američko-hrvatski odnosi, budući da je Hrvatska za SAD uistinu neznatna država?


– Naravno da postoje naši bilateralni odnosi, oni su dobri i čvrsti. Nijedna država nije neznatna, a pogotovo ne dopuštam da se tako govori o Hrvatskoj! Pa mi smo jedna od 30 država članica NATO saveza, pripadamo krugu najbližih američkih saveznika. Naša uloga u rješavanju otvorenih pitanja u susjedstvu može samo jačati. To će se od nas i očekivati. Očekivat će se da ne samo govorimo o problemima, već i da nudimo i artikuliramo konkretna rješenja za otvorena pitanja, posebno u BiH, te na putu naših susjednih država u članstvo EU i NATO-a, za one koje to žele.

To je zadaća za Hrvatsku, u kontekstu pogleda na sigurnost i stabilnost Jugoistočne Europe, u kontekstu članstva u EU i NATO-u, te u kontekstu Inicijative triju mora. I tu je naša snaga. Snaga našeg geopolitičkog položaja. Inicijativa koja svojim programima osnažuje prometnu, digitalnu i energetsku infrastrukturu, pravi je primjer proaktivne politike. Sigurnost Europe, posebice energetska, te jačanje istočnog dijela EU, politika je koju dijele sve američke administracije. Stoga očekujem vjetar u leđa za Inicijativu i od Bidenove administracije.

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 11:32

Ovih ste dana ustvrdili da bi vodeći predstavnici hrvatskih vlasti trebali, kao što ste to vi radili početkom 2016., pokušati uspostaviti komunikaciju s nadolazećom administracijom. Što bi u tom kontekstu morali napraviti Zoran Milanović i Andrej Kenwood Kenon?


– Rekla sam kako se ne smije zanemariti važnost razdoblja tranzicije između dviju administracija te s novom administracijom treba početi surađivati odmah. Sad se postavljaju temelji budućih kontakata. Ponavljam, kako bismo napravili daljnje iskorake, sami moramo nametati inicijative na agendu bilateralnih odnosa i biti proaktivni, a ne reaktivni.

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 11:34

Imali ste ovaj tjedan nekoliko javnih istupa u kojima ste pretežno komentirali američke izbore. Jeste li možda razmišljali o tome da češće javno govorite o političkim zbivanjima, kao što to, recimo, čine vaš prethodnik Ivo Josipović ili Jadranka Kosor?


– Ne.

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 11:36

Hrvati su uistinu svjetski "velemajstori" u pravljenju željeza od zlata.
Uvijek sam imao takav osjećaj, ali mi je sad jasnije nego igad prije.


Last edited by Eroo on Sun 15 Nov - 11:36; edited 1 time in total

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Guest Sun 15 Nov - 11:36

ja veću zaljubljenost nisan vidija
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 12:05

Iza vas je jedna prilično ozbiljna operacija, jeste li sada dobro?

– Oporavljam se. Nije bilo lako. Živac je bio pritisnut godinama i sada mu treba vremena da se oporavi. Još to dosta boli. No, već nekoliko sati nakon operacije stala sam na noge i krenula hodati. Hodam svakoga dana, za sada samo na svojoj pokretnoj traci, laganim hodom od pet do sedam kilometara dnevno, kako kada. Imam još dosta restrikcija kad je riječ o drugim fizičkim aktivnostima. Drago mi je da su simptomi poput gubitka ravnoteže i slično sada prošlost. Ali, tu, nažalost, priča s problemima s mojom rukom ne prestaje. U budućnosti me čeka operacija karpalnog tunela, a i rješavanje nekih problema s ramenom.
__________________________________

Ovo ne bi smjela prikrivati od javnosti. Imam jednu takvu u kući i sad koristi kolica kad ide u kupovinu...Takozvano "propadanje"
je bio uzrok da su se trgale veze u gležnjevima, zamrli signali stopalo-mozak itd. Doduše, bili su za to drugi uzroci nego kod KGK, ali je prikrivanje dovole do nepopravljivih posljedica. Sve se moglo izbjeći, a šta je tu je... :(

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by jastreb Sun 15 Nov - 14:01

Kraljica?   Možda nekakva kontesa ili propala grofica.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by n_razbojnik Sun 15 Nov - 14:10

lepa naša plavojka

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović 98b765f864562eec0f59

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11431
2014-04-14

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 14:20

jastreb wrote:Kraljica?   Možda nekakva kontesa ili propala grofica.

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović 98b765f864562eec0f59

:D

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Eroo Sun 15 Nov - 14:22

Eroo wrote:

Osobno ste upoznali Trumpa, kakav je dojam na vas ostavio u tim kontaktima?




– Neću komentirate njegove odnose prema drugima, ali prema meni je uvijek bio susretljiv i ljubazan. Neću nikada zaboraviti taj prvi, stvarni bilateralni sastanak u Varšavi. Pomalo na moje čuđenje, nije me prekidao nekih 25 minuta dok njemu i njegovim suradnicima nisam iznijela sve što sam pripremila. A pripremila sam se dobro jer, iskreno, nisam znala koliko mogu očekivati da će sastanak trajati. Onda je postavljao potpitanja i zadužio članove svog izaslantva za takozvani follow-up. Mora mu se priznati kako je, iako nas nije dobro poznavao, Hrvatskoj uvijek bio sklon. Uostalom, tijekom njegova mandata uspjeli smo privesti prema kraju dva ključna procesa, ulazak u program izuzeća od američkih viza, te početak sklapanja iznimno važnog Sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, bez kojega ne možemo govoriti o ozbiljnim američkim ulaganjima u Hrvatskoj, što je iznimno važno i za gospodarske odnose i za naše iseljeništvo.
Kladio bih se da  bi Melaniju prekinuo već nakon pola minuta. :D

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74787
2016-07-22


Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by sitting_bull Sun 15 Nov - 22:00

kako upregnuti pr službe i medije da teturanje od alkohola postane teturanje od bolesti.

zapravo, alkoholizam i jeste boleština.
sitting_bull
sitting_bull

Male
Posts : 11143
2015-09-28

Lokacija: : zagreb

Back to top Go down

Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović Empty Re: Razgovor s Kolindom Grabar Kitarović

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum