ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Go down

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova Empty Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Post by Hektorović 15/10/2020, 13:23

Prema saznanjima Srne, na današnjoj sjednici članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić, zajedno sa srpskim članom Predsjedništva Miloradom Dodikom glasali su protiv priznanja samoproglašenog Kosova.
Komšić je ranije tražio da se ova tačka uvrsti na dnevni red, obrazloživši je potrebom da treba poštovati volju Albanaca na Kosovu, te da je, kako je rekao, nezavisnost samoproglašenog Kosova faktičko stanje.
Dodik je 17. septembra na sjednici Predsjedništva glasao protiv priznanja samoproglašenog Kosova, te najavio da će na tom pitanju pokrenuti zaštitu vitalnog nacionalnog intresa.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova Empty Re: Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Post by AlfaOmega 15/10/2020, 14:02

Demantirano.


[size=32]Predsjedništvo o Kosovu: Dodik bio protiv priznanja, a Džaferović i Komšić se nisu izjasnili[/size]

Na sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine danas se na stolu ponovo našla tačka o priznanju nezavisnosti Kosova, a jedini koji je učestvovao u glasanju bio je Milorad Dodik koji je očekivano kazao "ne".


Naime, predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i član Predsjedništva Željko Komšić ovoga puta su se suzdržali od glasanja, što je potvrđeno za portal Klix.ba iz kabineta Željka Komšića, čime su demantirali pisanje SRNA-e da je odluka bila jednoglasna.

Podsjetimo, 17. septembra prvi put se glasalo o stavu Bosne i Hercegovine o statusu Kosova i tada su za priznanje nezavisnosti glasali Komšić i Džaferović, dok je Dodik bio protiv.

Tada je dogovoreno da se ide u drugi krug glasanja na sljedećoj (današnjoj) sjednici.

Dodik je tada kazao da ako rezultat glasanja ponovo bude 2-1, slijedi povlačenje pitanja vitalnog entitetskog interesa te izjašnjavanje o priznavanju Kosova u Narodnoj Skupštini RS-a. Na ovaj način priča o ovoj temi za sada je završena i neće se o njoj raspravljati u NSRS-u, što je evidentno bio Dodikov cilj.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10257
2015-09-11


Back to top Go down

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova Empty Re: Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Post by Hektorović 15/10/2020, 14:31

[size=30]Definitivno - BiH ne priznaje samoproglašeno Kosovo (VIDEO)[/size]

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik potvrdio je da članovi Predsjedništva na današnjoj sjednici nisu priznali samoproglašeno Kosovo.


Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova 170430
Milorad DodikFoto: RTRS
- Nakon pokušaja hrvatskog člana Predsjedništva Željka Komšića da povuče svoj prijedlog, što nije bilo moguće, na sjednici se moralo glasati o toj odluci koja je ranije donesena. Komšić nije glasao, bošnjački član Šefik Džaferović je bio uzdržan, ja sam bio protiv što znači da BiH nije priznala samoproglašeno Kosovo - objasnio je Dodik.
Dodik je rekao da je da će ta odluka biti provedena nakon objavljivanja u Službenom glasniku, da je formalno-pravna činjenica i odluka koja će biti obavezujuća za postupanje svih organa.

Komšić je ranije tražio da se ova tačka uvrsti na dnevni red, obrazloživši je potrebom da treba poštovati volju Albanaca na Kosovu, te da je, kako je rekao, nezavisnost samoproglašenog Kosova faktičko stanje.
Dodik je 17. septembra na sjednici Predsjedništva glasao protiv priznanja samoproglašenog Kosova, te najavio da će po tom pitanju pokrenuti zaštitu vitalnog nacionalnog interesa.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova Empty Re: Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Post by Hektorović 15/10/2020, 16:19

https://avaz.ba/vijesti/bih/602326/kako-je-dodik-opet-nadigrao-komsica-i-dzaferovica

Kako je Dodik opet nadigrao Komšića i Džaferovića
[url=safari-reader://avaz.ba/media/2020/10/15/1355061/thumbs/873x400.jpg]Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova 873x400[/url]
Današnja sjednica Predsjedništva Bosne i Hercegovine potvrdila je ono što javnost već duže vrijeme zna – da se politički impotentni Šefik Džaferović i neosnovano prepotentni Željko Komšić ni „na male golove“ ne mogu nositi sa Miloradom Dodikom.  
Naime, populistička „kontraofanziva“ Željka Komšića i Šefika Džaferovića koji su samo da bi kontrirali Dodikovim zahtjevima predložili da Bosna i Hercegovina prizna nezavisnost Kosova, vratila se obojici kao bumerang.
Današnjim glasanjem potvrđeno je da BiH neće priznati nezavisnost Kosova, jer je Dodik glasao protiv prijedloga, Džaferović je bio suzdržan u pogledu nezavisnosti, a Komšić kao predlagač inicijative nije uopće glasao!?
Ishod je jasan, BiH neće priznati Kosovo, a Dodik je dobio institucionalnu legitimaciju kao srpski zvaničnik koji je isposlovao da jedna suverena država formalno odbije priznanje nezavisnosti Kosova.
Nije poznato ni da su srbijanske institucije donijele ovakvu formalnu odluku u pogledu statusa Kosova, kao što je to, zbog Komšićevih igrarija, učinilo Predsjedništvo BiH.
Podsjetimo, Komšić je zahtjev za priznanje uputio nakon što su Srbija i Kosovo u Bijeloj kući postigle sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa, a Dodik je nakon toga tražio da BiH prebaci ambasadu iz Tel Aviva u Jerusalem, i to kao neki predizborni populistički odgovor.
Na žalost probosanskih političkih snaga koje teže normalizaciji odnosa u regiji, uključujući i odnose BiH i Kosova, zbog Komšićeve kratkovidosti i budalaštine, pa i Džaferovićeve nemuštosti da ima vlastiti politički stav, ova će odluka imati dalekosežne i loše političke posljedice. Dodik će politički poentirati, obzirom da je legalno i legitimno spriječio BiH da prizna Kosovo, a BiH će dodatno narušiti odnose sa Kosovom i ostati na repu napretka cijelog regiona, koji sve više teži normalizaciji, a ne komplikaciji odnosa.
Apsolutno je jasno kako je Dodik i ovaj put nadigrao Komšića i Džaferovića čija nedoraslost nije više nimalo smiješna, već potpuno tragična i štetna po interese Bosne i Hercegovine, njenih naroda i evropske budućnosti.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova Empty Re: Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Post by n_razbojnik 15/10/2020, 17:02

Car

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11432
2014-04-14

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova Empty Re: Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Post by Hektorović 15/10/2020, 17:09

AlfaOmega wrote:Demantirano.

Muljaju, efektivno nitko nije glasao za priznanje Kosova, Komšić nije glasao a Džafer je bio suzdržan.


Pitanje je zašto su čitavu stvar pokrenuli?
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova Empty Re: Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Post by Hektorović 16/10/2020, 11:36

Objavljujemo stenogram sjednice Predsjedništva BiH o Kosovu: Dodik, jel to vi mene zezate!?
Dakle, konstatujem da je gospodin Komšić povukao prijedlog odluke koja je bila na prošloj sjednici i o kojoj sada u nastavku raspravljamo vezano za priznanje Kosova
Piše: Miralem Aščić prije 1 sat



  • Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova 873x400


Članovi Predsjedništva BiH
FOTO: AVAZ


[size]

U Sarajevu je jučer održana sjednica Predsjedništva BiH na kojoj je bilo govora o tome hoće li naša država priznati Kosovo. Ova tačka, izazvala je jučer burne reakcije i polemike među članovima Predsjedništva. Šefik Džaferović, rekao je da nije postignut konsenzus oko Kosova, jer je za odbijanje priznanja glasao samo Dodik, dok on i Željko Komšić uopće nisu glasali.
S druge strane, Dodik je rekao da je zvanično BiH odbila priznati Kosovo, kazavši da je Džaferović bio sudržan, a da Komšić nije glasao.
No, "Dnevni avaz", došao je u ekskluzivni posjed stenograma sjednice po pitanu ove tačke.
Pročitajte šta se dešavalo na sjednici.
Objavljujemo ga u cjelosti: 
Prijedlog odluke o priznanju Republike Kosovo
Šefik DŽaferović: U skladu sa Poslovnikom, drugi krug, otvaram raspravu
Željko Komšić: Povlačim prijedlog Odluke, pošto je moj prijedlog,
Šefik DŽaferović: Dobro, konstatujem da je gospodin Komšić povukao prijedlog odluke i
Milorad Dodik: Ja mislim da on ne može povući odluku sad u ovoj fazi i da je ovo odluka o kojoj je glasalo Predsjedništvo i da se o njoj treba sad izjasniti, on ne može sad povući prijedlog jer je to Predsjedništvo glasalo o toj odluci ranije i to je mogao prije prvog glasanja da povuče ali nije mogao, ne može sada prema tome o ovoj odluci treba da se glasa.
Željko Komšić: Eto glasajte
Milorad Dodik: Pa glasam, evo neka stavi na dnevni red, glasaću.
Željko Komšić: Ja neću glasati
Milorad Dodik: Pa uredu, tako se konstatuje ko je uzdržan


[/size]

  • Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova 873x400
    Stenogram s sjednice Predsjedništva BiH
    FOTO: AVAZ




[size]
Šefik DŽaferović: Dakle, konstatujem da je gospodin Komšić povukao prijedlog odluke koja je bila na prošloj sjednici i o kojoj sada u nastavku raspravljamo vezano za priznanje Kosova. Konstatujem da član Predsjedništva gospodin Dodik insistira da se o toj tački
Milorad Dodik: Ja insistiram na poštivanju Poslovnika
Šefik DŽaferović: Da se o toj tački glasa, evo jedna neuobičajena poslovnička situacija
Milorad Dodik: Staviš na glasanje i gotovo
Šefik DŽaferović: Gospodin Komšić je ovo povukao, ne znam o čemu da glasamo
Milorad Dodik: Dakle gospodine DŽaferoviću vi ste pravnik, Vi znate savršeno dobro, nemojte se praviti naivni u tome, prošli put smo glasali do momenta dok je predlagač, to nije izglasano on je mogao da povuče, kad se izglasao i donešena odluka Predsjedništva to je vlasništvo Predsjedništva i više nije njegovo. Prijedlog Predsjedništva prošli put je glasao sa dva glasa za, i jednim glasom protiv, po poslovniku članu 42., vi ste dužni da stavite i vi ste to stavili na dnevni red, o toj se tačci izjašnjavamo glasanjem i mislim da, možda je neuobičajno možda do sad nije bilo, moje tumačenje je to da mi moramo se izjasniti o ranijoj odluci jer smo ranije glasali na tu temu. Jesmo li glasali? Glasali smo.
Šefik DŽaferović: Dobro, otvaram raspravu, ko želi, povučen prijedlog,
Željko Komšić: Mogu li ja? Ja neću glasati, nikako. Shvatate li?
Šefik DŽaferović: Razumijemo
Željko Komšić: Dakle ni ti sam za ni protiv ni uzdržan. Smatrajte da je ovo zrak gdje ja sjedim dok je ova tačka na dnevnom redu.
Milorad Dodik: Zato što je tvoja je li?
Željko Komšić: Ja glasati neću, ja sam rekao.
Milorad Dodik: Dobro, čovjek neće glasati, ti to stavi na glasanje on ne glasa i ok. Ali neka se glasa, mora se glasati, ti to znaš da se mora glasati.
Šefik DŽaferović: Dakle, ovako ja ću poštovati ovo što ste vi tražili i stavićemo na glasanje ali da kažem da ću ja slijediti stav predlagača, za mene je logično da nemamo o čemu da glasamo i ja neću također glasati. Sad pitam pošto vi inisistirate ko je za odluku o priznanju Kosova? Ko je za? Nema niko za. Ko je protiv?
Milorad Dodik: Ja
Šefik DŽaferović: Jedan
Milorad Dodik: da
Šefik DŽaferović: Ko je suzdržan? Nema ni suzdržanih. Dakle, konstatujem da Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nije
Milorad Dodik: Čekaj, šta ste prošli put glasali,
Šefik DŽaferović: Molim?
Milorad Dodik: Šta ste prošli put
Šefik DŽaferović: Objasniću ja tebi kasnije
Milorad Dodik: Nećeš ti meni objašnjavati meni je sve jasno,
Šefik DŽaferović: rekao sam ja
Milorad Dodik: Dobro, uredu, glasali smo.
Šefik DŽaferović: Dakle konstatujem da Predsjedništvo BiH nije donijelo odluku.
Milorad Dodik: E to je tačno, odlično
Šefik DŽaferović: o priznanju Republike Kosovo
Milorad Dodik: Bosna i Hercegovina ne priznaje Kosovo
Željko Komšić: Što ne znači da neće biti na sljedećoj sjednici ponovo procedura.
Milorad Dodik: Pokreći ti to koliko hoćeš, ti misliš da mene zezaš time što
Šefik DŽaferović:Molim vas lijepo, ovo se snima, nemojte više
Milorad Dodik: Meni je zgodno da objasnim tvoje ponašanje danas.
Šefik DŽaferović: Nemojte ovaj rječnik da upotrebljavate gospodine Dodik, ovo je sjednica Predsjedništva države, vi ste
Milorad Dodik: Što, svi smo ljudi
Šefik DŽaferović: Neka smo ljudi ali ima bonton koji se mora poštovati na ovoj sjednici
Milorad Dodik: Pitanje kakve ste ljudi, glasate prošli put sad ne glasate.
Šefik DŽaferović: pa vidite gospodine Dodik radi ovog zapisnika
Milorad Dodik: E pa vidite vi, što ste stavljali na dnevni red
Šefik DŽaferović: radi zapisnika, pa vi znate vrlo dobro kako je ovo došlo na dnevni red.
Milorad Dodik: Nije važno.
Šefik DŽaferović: Dakle, radi zapisnika i radi ovoga samoga stenograma, mi smo donijeli odluku, ja ću samo dati kao predsjedavajući,
Milorad Dodik; Dobro donijeli smo odluku idemo dalje
Šefik DŽaferović: Ne ne, daću ja svoj komentar, potpuno jasna stvar. Neka stoji u dokumentima ovdje, dakle ja sam potpuno svjestan činjenice da se ove odluke donose kroz dva kruga i da mogu da završe i sa entitetskim vetom. Na prvoj sjednici ja sam molio da se nikako ne izjašnjavamo o tome, zato što je ovo stvar koja se usvaja konsenzusom, došli smo u poziciju da se glasa i ja sam iznio lični stav, ovo je sada drugi krug glasanja, gospodin Komšić je povukao svoju tačku dnevnog reda, i ja mislim da je najbolje da se ja u ovoj situaciji u drugom krugu ne izjašnjavam, radi svih okolnosti koje su vezane za ovo i neka ovo ostane zapisano u stenogramu sjednice Predsjedništva. Idemo na tačku
Milorad Dodik: Čekaj da i ja bi nešto dao da se zapiše.
Šefik DŽaferović: Kažite slobodno, Kada sam ja recite i Vi.
Milorad Dodik: Pa naravno, dakle, ovo je tačka bila nepotrebna na prvom izjašnjavanju Predsjedništva ali ste vi insistirali da to bude na dnevnom redu gospodine DŽaferović vi ste glasali za to, kao i gospodin Komšić, došli smo u poziciju da ste sada svoje glasove povukli i time rekli da ne priznajete Kosovo, ja to tako čitam i meni je veliko zadovoljstvo činjenica da vi ne priznajete Kosovo, i veoma mi je drago što Predsjedništvo ne priznaje Kosovo. I zato smatram da je ovo jedan dobar posao koji je uradilo Predsjedništvo zahvlajući vama dvojici koji ste u međuvremenu iz ovih ili onih razloga promjenili svoj stav o tome.
Šefik DŽaferović: Dobro, imate pravo na svoj doživljaj situacije gospodine Dodik, iznijeli ste ga, omogućio sam vam da uđe u stenogram idemo dalje.
[/size]
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Pirate likes this post

Back to top Go down

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova Empty Re: Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Post by RayMabus 16/10/2020, 11:39

Smijeh.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176031
2014-04-11


Back to top Go down

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova Empty Re: Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Post by Pirate 16/10/2020, 12:33

Hahahaha jebe ih Dodo ko male majmune. Jest sirov ali ima cuku. :D

Bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi izgledao susret Trumpa i Dode povodom onog sporazum umjesto Vucica.
Pirate
Pirate

Posts : 1512
2019-09-06


Back to top Go down

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova Empty Re: Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Post by RayMabus 16/10/2020, 12:41

Dodik je intelektualno superiorniji od ove dvojice balvana.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176031
2014-04-11


Back to top Go down

Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova Empty Re: Dodik, Džaferović i Komšić jednoglasno protiv priznanja Kosova

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum